Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kazaya Çeyrek Kala

Motovento
    REKLAM ALANI
    Metilen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yaklaşık üç hafta önce tamamen kendi kontrolsüzlüğüm yüzünden ciddi bir kaza atlattım.

Olayı kısaca anlatıp ibret alma kısmını size bırakıyorum.

İlk resimde sağ dikiz aynamda görünen tali yoldan, kontrolsüz bir kamyonet çıktı. Aslında benim açımdan çok büyük bir risk oluşturmuyordu lakin sakinliğimi yitirip kafamı çıkan araca çevirip küfür etmeye başladım. Başımı çevirdiğimde ilk fotoğraftaki kareyle karşı karşıyaydım.

Tek şansım paniklememiş olmak, fren yapmak yerine kontrayı akıl edebildim. Kameram geniş açı çekim yapıyor, yani fotoğraftaki mesafeler gerçekte çok daha az.

Benim buradan çıkardığım dersler;
    -Sakin olmaz, trafikte birileriyle dalaşırsan ölürsün.
    -Baktığın yere gidersin, bakışı kaçırırsan ölürsün.

Motosiklet üzerinde saniyelik kararlar sizi tehlikeye ya da güvenliğe götürüyor. Bu olay toplam 6-7 saniye içinde olup bitti mesela.

Trafikte, özellikle seyir halinde kimseyle dalaşmayın, önceliğiniz daima sürüş güvenliği olsun. Birine küfretmek ya da biriyle kavga etmek inanın hiç bir işe yaramıyor.

Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkürler. Tek bir arkadaşımın dahi kulağına küpe olsa benim için yeterli.

Not: Video koyup izlenmek gibi bir amacım olmadığı için olayı anlatan fotoğraflarla yetindim. Zaten videoyu her görüşümde kendime sinirleniyorum.
    zaferce ve Motor_Derili bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Önemli olan hiçbirşey olmaması ve ders almanız geçmiş olsun😄

Motosikleti
    Kawasaki ninja 250sl
    Geçmiş olsun

mfBulut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Geçmiş olsun. Bir anlık dalgınlık bile kötü sonuçlanabilir maalesef. Dediğiniz gibi önemli olan ders almak.

bindiregandi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Lada sürücüsünde emniyet kemeri var. Demek ki bilinçli bir sürücü. Dolayısıyla size de zarar gelmemesi için iyice yanaşmış olmalı.

Motosikleti
    Gsx-R 1000(gixxer k9)
    Geçmiş olsun.
    Bigün bende viraj çıkışı bakışımı kaçırıp karşıdan gelen arabaya resmen omuz attığımı hatırlarım. Araç sürücüsü fark etmeyip kaçmasa kafa kafaya büyük bir ihtimal r.i.p.

6.vites 104 km hız. Rolantida gidiyormuşsun belli ama aracı geçerkende aynı hızdasın. Panik yaptın galiba.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Geçmiş olsun hocam. Gerçekten ramak kalmış kazaya. Dersinizi biraz tehlikeli yoldan almışsınız

Trafikde araçlarla polemiğe girmemek lazım. Aşırı sinirlenmek, aşırı üzülmek kazaya davetiye çıkarır.

Çok sinirli olunca çekin sağa 5 dk mola verin az sakinleşip yola öyle devam edin.

Yeniden geçmiş olsun.

KYorulmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 250r 2014(satıldı)
    Geçmiş olsun.

İlk karede virajı alamayıp tır ile kafa kafaya çarpışan mt-07 sürücüsü geldi aklıma. Şükür, olayın devamı oradaki gibi olmamış.

Metilen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Teşekkür ederim hepinize.

Alıntı Alonedark93 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    6.vites 104 km hız. Rolantida gidiyormuşsun belli ama aracı geçerkende aynı hızdasın. Panik yaptın galiba.
    İlk başta da söylediğim gibi panik hissetmedim o an. Motor çok olmasada yatık durumda fren yapmanın bu durumda pek bir faydası olacağını sanmıyorum motorun dengesini de bozabilirdim frenle, bu yüzden freni değil kaçmayı düşündüm o an ki iki fotoğraf arası taş çatlasın 2 saniye

Dediğin gibi yol düz olduğu için son vites 4000devir gayet sakin bir sürüş yapıyordum o an.

Kontra ile güzelce kurtarılmış. Geçmiş olsun. Bu örnek hemen anında kendini gösteren çok belirgin bir vaka olmuş. Ancak çoğumuzun yaşadığı durum bunun kadar keskin ve anında olmuyor. Bir sürücünün hatası sebebiyle olası bir potansiyel tehlike yaşıyoruz. Bu durumdan kurtuluyoruz veya o sürücünün hata yapıp bizi tehlikeye düşürebileceği pozisyonu erkenden görüp ona göre konumlanıyoruz, gerekirse hızımızı ona göre ayarlıyoruz. Ama o sürücü o hatayı gerçekten yaptığı zaman biz uzak kalmış olsak bile sokakta bu sürücülerin olmasına kızıyoruz. İhmalleri ve beceriksizlikleriyle bizi öldürmeye çalıştıklarını düşünüp delleniyoruz. Bazen o sürücüye bir bağırıp kızıp hızlanarak yola devam ediyoruz. İşte çok da algılayamadığımız asıl sinsi tehlike orada başlıyor. Orada yaşadığımız öfke bizim sürüşümüzü değiştiriyor. Daha çok risk almaya, daha özensiz sürmeye ve yine kendimizi tehlikeye atmaya başlıyoruz. Belki de 10 dakika önce olmuş bir potansiyel tehlikenin psikolojik stresi ile baş edemediğimiz için alakasız bir yerde ilgisiz bir şekilde başka bir kaza yapabiliyoruz. Üst düzey, profesyonel, becerikli bir sürücü trafikte yaşanan bu durumların kendisini zihinsel olarak da etkilemesine izin vermeyen, sakin, soğukkanlı ve yapması gerekeni sessiz bir verimlilikle her koşulda yapan bir sürücü oluyor. Yaşanan olayı kişisel bir saldırı gibi algılamayıp, sokaktaki diğer yol kullanıcılarının hata yapmaya müsait canlılar olduğunu kabul ederek yola çıkmak belki faydalı olacaktır. Sürüşüne özen gösteren, her sürüşü iyi sürmek, tehlikelerden uzak, güvenli ve akıcı bir şekilde yapmaya çalışan sürücüler bile büyük kazalar yapabiliyorken neyi bilmediğinin bile farkında olmayan kuru kalabalık ne hatalar yapacaktır...

Ben de pazar gün motor sürdüm. Bir mola sonunda motor yola 90 derece dik vaziyette park halindeydi. Bindim motora sağa doğru dönüp yürüyeceğim. Soldan gelen araba bizim mola verdiğimi yerin önünde durdu. Ben de kafamı sağ çevirip yola çıkmaya başladım. Sağdan bir araba gelince motoru durdurdum. Bekledim. Ve o esnada sol taraftan az öne durmuş olan arabanın da sağından geçip gelen bir araba önümden yavaşça yürüme hızında geçip gitti. Ben kafamı sağa çevirince o da kaşla göz arasında tali yoldan gelmiş, duran arabanın sağından geçip devam etmiş. Eğer sağdan gelen araba olmasaydı ben durmayacaktım ve doğrudan o arabanın önüne çıkıp yavaş da olsa çarpılacaktım. O kadar özen göstermeye çabalıyorsun, farkındalıkla yol almaya çalışıyorsun. Ama daha motoru hareket ettirir ettirmez çarpılmaktan sadece şansla kurtuluyorsun. Oluyor.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)