Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

kazada temas olmadığında ne yapabiliriz?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Pulsar 200 ns
    bu gün 200 ns ile ana yoldan giderken bi öküz beni görmesine ve kornaya basmama rağmen yola atlayıp ani fren yaparak düşmemi sağladı koruma demiri ve manet yamuldu adamın pişkin tavırları sinirimi bozdu polis çağırdım trafik polis bundan bi şey çıkmaz dedi temas olmadığı için bize ikimizin doldurup müracat yapacağı bir form verdikten sonra çekip gitti formdan sonra adam bundan bi şey çıkmaz boşuna uğraşmayalım demesine rağmen dolduralım dediğimde masraflarımı karşılamayı kabul etti ve karşıladı anlamadığım neden formdan sonra karşılamayı kabul etti veya formdan gerçekten bi şey çıkmasaydı bu konuda masraflarımı karşılaması için ne yapabilirdim bilgisi olan arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Pulsar 150NS>CBR125R>PULSAR RS200>CBF150>CB125F
    Kardeşim hiç bişey çıkmaz malesef. Masrafı karşıladıysa şükret boşver
    polo34 bunu beğendi.

Motosikleti
    Pulsar 200 ns
    Alıntı Süleymantnz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kardeşim hiç bişey çıkmaz malesef. Masrafı karşıladıysa şükret boşver
    peki böyle insanlara karşı yapabileceğimiz hiç bir şey yokmu.Polislerle sohbet ederken normal poliste geldi bu arada sonradan onlara sorduğumda trafiği tehlikeye sokma cezası alır dediler varmıdır böyle bir ceza?

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    Geçen yaz trafik kanununa "temassız kaza" maddesi eklendi.

ç) (Değişik:RG-2/8/2016-29789) İşletilme Hali: Motorlu aracın mekanik aksamının çalışması, (Mekanik aksamı çalışmasa bile motorlu aracın kendiliğinden de olsa hareket haline geçmesi işletilme hali olarak kabul edilir. Kazanın temassız olması sorumluluğa engel olmaz.)
    (Kaynak: http://www.tsb.org.tr/karayollari-motorlu-araclar-zorunlu-mali-sorumluluk-sigortasi-genel-sartlari.aspx?pageID=1080)

Form doldursaydınız adama hasar kademesi değişeceği için daha pahalıya patlayacaktı.

Motosikleti
    Gsx-R 1000(gixxer k9)
    Google amcadan araştırdım. Senin yapman gerekirdi.

TRAFİKTE kusurlu hareket yapan sürücüler de kazalarda sorumlu tutulacak. Hazine Müsteşarlığı, trafik sigortasının genel şartlarında değişik yaptı ve yeni uygulama, geçtiğimiz hafta Resmi Gazetede yayımlanarak, başladı. Buna göre, doğrudan kazaya karışmasa bile trafikte kural ihlali yaparak hem maddi hem de bedeni zarara neden olan sürücüler de artık, kazalarda sorumlu tutulacak ve zarar, kusuru oranında kendi trafik sigortasından karşılanacak. Böylece yeni düzenleme ile trafik sigortası kapsamına ‘temassız kaza’ kavramı da girmiş oldu.

TEMASSIZ KAZA NE DEMEK?
    Sigortacılar, yeni düzenlemenin, trafik kurallarına uymayarak, trafikte sakıncalı hareket yapan sürücülere yönelik olduğunu belirterek, bu şekilde araç kullanarak kazaya neden olan sürücülerin bazı durumlarda temas olmadığı gerekçesiyle hukuken kazadan sorumlu tutulmadıklarını söyledi. Yeni genel şartlara, ‘kazanın temassız olması sorumluluğa engel olmaz’ maddesi eklendiğini vurgulayan sigortacılar, şu açıklamaları yaptı: “Örneğin, bir araç, dikkatsizce ara yoldan ana yola çıkıyor ve o sırada ana yoldan gelen de çarpmamak için aracı ani kırıp, başka bir araca çarpıyor. Ya da siz normal yolunuzda seyrederken, başka bir araç aniden önünüze çıkıyor, siz de ona çarpmamak için direksiyonu kırıp, kaldırımdaki yaya çarpıyorsunuz. Bu tür kazalar çok oluyor. Sizin hiçbir suçunuz yokken bir anda suçlu hale geliyorsunuz. Bazı durumlarda mahkemeler de, kusurlu hareket edenin hiçbir teması olmadığını gerekçe gösterip, tüm sorumluluğu kazayı yapana yüklüyor ve zararı çarpan sürücünün sigorta şirketi karşılıyor. Oysa yeni düzenleme ile kazaya sebebiyet veren de artık sorumlu olacak, kusuru oranında zarara katılacak ve sigorta açısından hasarlı sürücü olarak değerlendirilecek.”

TAZMİNAT İÇİN ÖNCE SİGORTA, SONRA MAHKEME

HAZİNE trafik sigortası genel şartlarında bir değişiklik daha yaparak, kazalarda zarar görenlere, mahkemeye gitmeden önce sigorta şirketlerine başvurma zorunluluğu da getirdi. Bu düzenleme, Nisan ayında çıkan trafik sigortası kanununda da yer alıyordu. Buna göre; özellikle trafik kazalarında sakat kalanlar ya da yakınını kaybedenler, tazminat talebi için önce sigorta şirketine başvuracak. Şirket, bu talebi 15 gün içinde yazılı olarak cevaplandıracak. Sigorta şirketinin vereceği tazminat beklentiyi karşılamaz ise tüketici, o zaman hukuk yoluna başvuracak. 15 günlük sürenin sonunda tazminat tutarında anlaşma sağlanamadığı durumda hem sigorta şirketi hem de tüketici arabulucuya da başvurabilecek.

Sen polise ne bakıyosun olay yerine karton bardaklı göbekli dayının biri gelicek, bundan bişey çıkmaz diycek. Sende ona işine bakması gerektiğini söylersin.
    killingroad bunu beğendi.

Motosikleti
    Pulsar 200 ns
    Alıntı pea adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçen yaz trafik kanununa "temassız kaza" maddesi eklendi.

(Kaynak: http://www.tsb.org.tr/karayollari-motorlu-araclar-zorunlu-mali-sorumluluk-sigortasi-genel-sartlari.aspx?pageID=1080)

Form doldursaydınız adama hasar kademesi değişeceği için daha pahalıya patlayacaktı.
    evet anladım zaten bundan bir şey çıkmaz gibi ikna etmeye çalıştı ama baktı form doldurmadan göndermicem hemen masrafı karşılamayı kabul etti demek bunun içinmiş trafik polislerine acaip kıl oldum şimdi madem böyle bir kanun var neden bir tutanak bir şey tutmuyorlar bu kanun tam olarak benim kazayı kapsıyormu ben pek bir şey anlayamadım bundan bu konuda aydınlatırsan sevinirim?

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:45 ----------

Alıntı Alonedark93 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Google amcadan araştırdım. Senin yapman gerekirdi.

TRAFİKTE kusurlu hareket yapan sürücüler de kazalarda sorumlu tutulacak. Hazine Müsteşarlığı, trafik sigortasının genel şartlarında değişik yaptı ve yeni uygulama, geçtiğimiz hafta Resmi Gazetede yayımlanarak, başladı. Buna göre, doğrudan kazaya karışmasa bile trafikte kural ihlali yaparak hem maddi hem de bedeni zarara neden olan sürücüler de artık, kazalarda sorumlu tutulacak ve zarar, kusuru oranında kendi trafik sigortasından karşılanacak. Böylece yeni düzenleme ile trafik sigortası kapsamına ‘temassız kaza’ kavramı da girmiş oldu.

TEMASSIZ KAZA NE DEMEK?
    Sigortacılar, yeni düzenlemenin, trafik kurallarına uymayarak, trafikte sakıncalı hareket yapan sürücülere yönelik olduğunu belirterek, bu şekilde araç kullanarak kazaya neden olan sürücülerin bazı durumlarda temas olmadığı gerekçesiyle hukuken kazadan sorumlu tutulmadıklarını söyledi. Yeni genel şartlara, ‘kazanın temassız olması sorumluluğa engel olmaz’ maddesi eklendiğini vurgulayan sigortacılar, şu açıklamaları yaptı: “Örneğin, bir araç, dikkatsizce ara yoldan ana yola çıkıyor ve o sırada ana yoldan gelen de çarpmamak için aracı ani kırıp, başka bir araca çarpıyor. Ya da siz normal yolunuzda seyrederken, başka bir araç aniden önünüze çıkıyor, siz de ona çarpmamak için direksiyonu kırıp, kaldırımdaki yaya çarpıyorsunuz. Bu tür kazalar çok oluyor. Sizin hiçbir suçunuz yokken bir anda suçlu hale geliyorsunuz. Bazı durumlarda mahkemeler de, kusurlu hareket edenin hiçbir teması olmadığını gerekçe gösterip, tüm sorumluluğu kazayı yapana yüklüyor ve zararı çarpan sürücünün sigorta şirketi karşılıyor. Oysa yeni düzenleme ile kazaya sebebiyet veren de artık sorumlu olacak, kusuru oranında zarara katılacak ve sigorta açısından hasarlı sürücü olarak değerlendirilecek.”

TAZMİNAT İÇİN ÖNCE SİGORTA, SONRA MAHKEME

HAZİNE trafik sigortası genel şartlarında bir değişiklik daha yaparak, kazalarda zarar görenlere, mahkemeye gitmeden önce sigorta şirketlerine başvurma zorunluluğu da getirdi. Bu düzenleme, Nisan ayında çıkan trafik sigortası kanununda da yer alıyordu. Buna göre; özellikle trafik kazalarında sakat kalanlar ya da yakınını kaybedenler, tazminat talebi için önce sigorta şirketine başvuracak. Şirket, bu talebi 15 gün içinde yazılı olarak cevaplandıracak. Sigorta şirketinin vereceği tazminat beklentiyi karşılamaz ise tüketici, o zaman hukuk yoluna başvuracak. 15 günlük sürenin sonunda tazminat tutarında anlaşma sağlanamadığı durumda hem sigorta şirketi hem de tüketici arabulucuya da başvurabilecek.

Sen polise ne bakıyosun olay yerine karton bardaklı göbekli dayının biri gelicek, bundan bişey çıkmaz diycek. Sende ona işine bakması gerektiğini söylersin.
    verdiğin bilgiler için teşekkürler kardeşim gerçekten öyle normalde kazaya sebep olan ben olsam heralde bir sürü tutanak şu bu tutturmuşlardı ve masraflarıda ben karşılamıştım ama söz konusu motorsiklet olunca direk tip tip bakarak tek tek ehliyet varmı, ruhsat varmı, sigorta varmı diye sorup diğerinede ehliyet ruhsat diyorlar bu yazdıklarından haberim olsaydı bunları söyleyip işlerini yapmalarını söylerdim umarım bir daha böyle bir olay yaşamam ama yaşarsam artık en azından ne söyleme gerektiğini biliyorum çok sağol.

MazhaRR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr200 ESD->R25
    Ozaman böyle durumlarda yine durmaya çalış ama son anda biraz çarp, al sana temas.

xterkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha fz8 +bajaj pulsar 200+ discover 125 st +
    7.8 sene önce benimde başıma geldi trafikte sağ taraftan giderken sakin sakin, solda taksici vardı, 3 kere korna yaptım sıkıştırmasın diye adamın biri taksiye el kaldırınca sıkıştırdı, yerde kumlu ,frene basar basmaz ben kask ile kafamı kaldırıma çarptım, 5.10 saniye sonra sersemliğim geçti tartıştık v.s polis çağırdık ,trafik polisi temas yok birşey yapamayız deyince, çıldırdım 5.10 dakika saydım sövdüm, taksi sahibi geldi, sıkıştıran şoförmüş, olaylar büyüdü, neden bu kadar tepki verdim ,kask nolandı dandik olsa suratım dağılacaktı, eldiven olmasına rağmen ,ellerim kesildi, motorda da biraz hasar oldu, yeni kanun çıkmış sa iyi olmuş ,eskiden yoktu malesef,böyle çıldırıyordu insan

Yavf bilende konuşuyor bilmeyende, okuyanda anlamıyor, kardeşim trafikte yayalar taşıtlar gibi trafik unsuru sayılmaz,anladığım kadarıyla adam yaya olarak önüne atlamış, diğer arkadaşın dediği olay yada temassızlık meselesi ise adam araç kullanırken yada mekanik problemden dolayı adamın aracının verdiği zarardan bahsediyor, iki konuda çok çok farklı, neticede polis doğru söylemiş, masrafını kurtardığına şükret, haa asayiş-adli yönden adamdan şikayetçi olabilirdin karakola gidip,daha sonra mahkeme neticesine göre zararının teminini -tazminat- alabilirdin, ancak trafik polisinin yaptığı idari işlem o ayrı o ayrı, polis kendi yönünden doğru söylemiş

https://www.google.com.tr/amp/s/www.dunyabulteni.net/haber/amp/290300

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)