Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

E5 Emniyet şeridinde kaza

Motovento
    REKLAM ALANI
    Mehmet_SIRLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1290SDGT
    Arkadaşlar merhaba.
    henüz başıma gelmedi ama allah korusun büyük risk her an olabilir trafik durmuşken emniyet şeridinden giderken hıyarın biri aniden kapı açsa ve kapıya çarpsak bu durumda suçlu kim olacak? Başına gelmiş olan yada duyum almış olan var mı? Emniyet şeridinde gidende mutlaka olacaktır ama suçluluk oranları ne olabilir %50 %50 mi daha mı fazla?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    antilop_skul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf600sa 2007 +100k km
    emniyet seridinde sen gidersen suclu sensin cunki orası acil ulaşım yolu .

adam yolda giderken sen emniyet seridinde giderken o adam sağ kapıyı acacak olursa ki giden arabdan inmeye calısmak olur gene sen suclu olursun .

he baktık adam emnıyet seridinde duruyor ve sen o arabanın solundan gecmeye calısırken kapıyı acıyor adam sen kapıya vuruyorsun ve kaza yapıyorsun . gene sen suclu olursun .

sonucta sen motorcusun her sekilde suclusun sen vergi vermezsin sen benzine para vermezsin haklı olsanda haksızsın o yuzden bosver bu işleri yoluna bak
    Mengu16 bunu beğendi.

Mehmet_SIRLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1290SDGT
    Aslında E5 te emniyet şeridi yok sadece 50- 60 cm lik bir boşluk var buda şerit sayılmaz bu yüzden sordum. Yine benzer şekilde aynı şeritten giderken de duran bir arabadakı hıyar kapıyı aniden açabilir.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Bir kuralı ihlal etmiş olmak, sürüş sırasındaki "kaza sorumluluğunu" etkilemez.
    Ben ehlyetsiz arabayı kaçırıyorken ailem korkutmak için kandırıyordu beni gençlen, ehliyetsiz kaza yaparsan 8'de 8 suçlusun diye. Yıllar sonra onun öyle olmadığını öğrenmiş olduk.

Emniyetten gitmenin bir cezası varsa o kesilir.

Okan Sinan Ocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K1200GT (Helga) BMW S1000XR M Sport
    Kuralları boşver.

Eğer bir aracın kapı açma mesafesi içerisinde motor kullanıyorsan eninde sonunda o kapı açılır, araba sadece çizilir ama senin maddi manevi her türlü canın yanar. Ona göre tedbir almalısın.

Sevgilerimle
    Osm@n, orhanay06 ve Riptalon bunu beğendiler.

Simsar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Turing eğitiminde aldığım kesin bilgidir . Emniyet şeridi içerisinde karıştığın kazada %100 sen hatalısın .

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Bana yine de garip geldi emniyetten gidenin %100 haksız olması. Neyse savunuyorum falan zannedilecek orayı geçeyim.

Geçen gün başıma bir hadise geldi, merak ettim ben de bir detayı.
    Ben 2. Köprü Yolu'nda usul usul gidiyordum. Kavşaktan biraz hallice önce, taksicinin biri zart diye emniyete nereden baksan 60-70 derecelik açıyla daldı, böyle sağa doğru şerit değiştirme değil yani, zaten duruyotdu onların trafiği, orta şeritten bodoslama daldı.

Neyse biraz şansa benim rahat boşluğum vardı, kornaya abanıp, sağdan kaçıp küfür basıp geçtim. Peki burda yapışsak, ben emniyetten gidiyorum suçluyum tamam.
    E o da emniyette? O da suçlu? BÖyle mi bölüşülüyor? Ağır kusur ikisinde de eşitse mantıksal bir suçlu arama gibi bir durum var mı?

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Sen suçlu olacaksın çünkü orası emniyet şeridi. Orada adam eğer durması gerekiyorsa sen onu bir metre arkadan takip ederken bile girip freni kökleyip seni bagajına yapıştırabilir. Gelen polis de sana cezayı basar. Emniyet şeridinde araç sürmenin "ama işte falan filan trafik, İstanbul vs." diye başlayan bir açıklaması olamaz. Medeni insanlar emniyet şeridinde gezmez. Hem insanlar motorcuları adam yerine koysun diyorsunuz hem de trafikten kendinizi izole etmeye çalışıyorsunuz.

Yine boşu boşuna gerilip bir sürü yazdım, siz emniyet şeridinden devam edin.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    http://www.sabah.com.tr/magazin/2016/08/22/israfil-kose-hayatini-kaybetti

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:00 ----------

http://http://www.sabah.com.tr/magaz...atini-kaybetti

diablof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1998 Honda CMX 250 Rebel | X max 250
    emniyet şeridinden gitmemiz yasak.

bu çok net ve açık. tartışmaya kapalı bir konu.

ama bize göz yumuyorlar. nedeni de şu, arkadan gelecek bir ambulans yada geçiş üstünlüğü olan araca çok hızlı şekilde yol verebilirsiniz. ama bir araba olsa bunu yapamaz. o yüzden bize anlayış gösteriyorlar emniyet şeridi için.

ayrıca şunu da unutmamamız gerekiyor, normal trafik hızının %10 daha fazlası kadar hızlı gitmeniz gerekiyor emniyet şeridinden. yani trafik durmuş, ve siz 60-70 km hızla emniyet şeridinden gidiyorsanız zaten her türlü kazaya hazır olmanız gerekiyor. burası Türkiye. emniyet şeridinden gitmek prim yapan birşey. sabah işe gidişte ve akşam dönüşte hepimiz yaşıyoruz bunu. emniyet şeridine girmeye çalışan servis şöförleri mi dersin, normal araçlar mı dersin tam bir curcuna. bu şartlar altında hayatta kalmaya çalışıyoruz.

dikkatli olmak lazım. 20 km hız ile bile gitsen sen gidiyorsun trafik duruyor. işe böyle bakmak lazım. ve emniyet şeridinden giderken de her an önünüze birinin kıracağını düşünerek yol amlamız gerekiyor.

feti_can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 700
    bununla ilgili bolca yaşanan olay var zaten
    Hatta bir üstteki mesajda bu sene yaşanan can kaybıyla sonuçlanan bir olay

Bolca video da var konuyla ilgili
    https://www.youtube.com/results?sear...4%B1+a%C3%A7ma

erreguay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Burda bi yanlış var.
    Emniyet şeridinde duran arabanın SOLUNDAN yani yol tarafından geçerken kapıyı açarsa suçlu araç oluyo.
    Başıma geldi biliyorum.
    Kontrolsüz kapı açma gibi bi şey oluyor bu. Yani kapıyı açmadan ilk yolu kontrol etmesi lazım.
    Tabi bu dediğim sen yolda veya emniyet şeridine yakın giderken, adam emniyet şeridinde durmuşken geçerli.

Bu arada motorcunun emniyet şeridinde karıştığı her kaza da motorcu suçludur.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)