Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Virajda düştüm.

Motovento
    REKLAM ALANI
    mithrelios - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mts 950
    öncelikle çok geçmiş olsun, kazaların şiddeti/etkisi videolarda tam anlaşılmıyor, videoda bakıp bu ne ki dediğiniz durumlar gerçek hayatta aslında ciddi durumlar olabiliyor.

video'yu yavaşlatıp detaylı izlemeye çalıştım. benim tek tahminim, virajın daraldığı yere geldiğinizde, motoru hafif dikleştirip hızını düşürüp tekrar kontra vermek yerine panik yapıp ön frene ani de olsa dokunmuş olmanız veya haliyle düşük viteste olduğunuzdan bir anda gazı kapayınca arkayı kaydırıp düşmüş olmanız ihtimali. gerçi yukarıda frene dokunmadım ve önden kaydı demişsiniz ama, dediğiniz gibi yolda bir kayganlık yoksa yatma açınız düşmenize yol açabilecek kadar eğik gibi gelmedi, lastikler soğuk bile olsa. belki panik haliyle ön frene hafif dokunmuşsunuzdur istemsizce de olsa.

tekrar çok geçmiş olsun.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    viraj çıkışına bakmışın aslında ama.. (aynada)

Jemand ve Osm@n bunu beğendiler.

iguven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 MT-09 Tracer Race Blue :)
    Sanki kontra yerine gidonu viraj içine çeviriyorsun gibi geldi bana.
    Asfaltta soğuk ve dandik olduğu için buz gibi kaymış motor.

Geçmiş olsun. Mala gelsin cana gelmesin.

biyeybaraküs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2017 HONDA CBR 1000 RR SP
    geçmiş olsun allah beterinden saklasın

su lastik soğuk sıcak işine gıcık oluyorum türkiyedeki leş gibi yağ ,pislik içindeki ayna gibi asfaltta lastik sıcak olsa ne olur soğuk olsa ne olur bırakalım bu işleri lütfen güvenli sürelim yolda 4 metrekare sunta gördüm ,alçıpan üstünde sürdüm 3 şeritli yolda ben neden bahsediyoruz allah aşkına

Teşekkürler, bi gün önce DD motosiklet teorisini okumuştum, " gülümse, yavaşça artan hızda gaz aç... " deneyeyim derken gülen suratım asıldı. abovvvv

o kitapta öyle yazmıyordur tahminim yazıyorsa eğer ev sobalıysa iyi soba tutuşturulur onla
    www.youtube.com/c/biyeybaraküs "Motora binmeye karar verecek kadar cesur ve aptal, üzerinde ölmeyecek kadar korkak ve akıllı olacaksın" alıntıdır AttilaXtreme den

Bugraaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    14'Honda CBR250R Repsol - Triumph Daytona 675 Red
    Cok gecmis olsun

fazil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xv250 / fz6
    4- Düşmesem virajı alamayabilirdim çünkü hem dar almıştım hem de hızlıydım kendime güvenemedim kolları kasmış olabilirm emin değilim.
    Refleks olarak bir secim yapmissiniz sanirim, dusmek ya da viraji alamamak arasinda. Bu viraj isleri boyle iste, ben de bir keresinde bir secim yapmak zorunda kalmistim. Susurluk-Balikesir arasindaki karayolunda eskiden cok dar bir donemec vardi, aniden insanin karsisina cikan neredeyse 90 derece bir sola donus idi. Simdi cift serit yapip genisletmisler orayi ama o zaman cok tehlikeliydi, ben de viraji alamayacagimi anlayinca motoru dogrultup dumduz girmistim, neyse ki yavastim ve son anda durabildim. Belki de viraji alma secenegini secseydim simdi cok daha usta bir surucu de olabilirdim
    Ama refleks iste.
    ...garip... bunu beğendi.

Alıntı fazil adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Refleks olarak bir secim yapmissiniz sanirim, dusmek ya da viraji alamamak arasinda. Bu viraj isleri boyle iste, ben de bir keresinde bir secim yapmak zorunda kalmistim. Susurluk-Balikesir arasindaki karayolunda eskiden cok dar bir donemec vardi, aniden insanin karsisina cikan neredeyse 90 derece bir sola donus idi. Simdi cift serit yapip genisletmisler orayi ama o zaman cok tehlikeliydi, ben de viraji alamayacagimi anlayinca motoru dogrultup dumduz girmistim, neyse ki yavastim ve son anda durabildim. Belki de viraji alma secenegini secseydim simdi cok daha usta bir surucu de olabilirdim
    Ama refleks iste.
    Aynı olay benimde başıma 2 kez geldi, viraj keskinleşmeye başlayınca mecbur motoru doğrultup yavaşlamaya çalıştım, yatırmak isterdim ama lastiklere güvenemdim

Sj's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tek problem virajdaki hizinin haddinden fazla olmasi seklinde goruyorum ben. Lastikler soguk sicak cok farketmez, Istanbul asfalti neticede.

Ozellikle tek seritli virajlarda giris noktasini aciktan almani tavsiye ederim, boylece virajin devaminda ne yapman gerektigine daha hizli karar verebilirsin.

Ve ozellikle soguk havalarda, yol tutusunun zayif oldugu anlarda kontraya abanmak yerine motoru mumkun oldugunca dik tutmaya calis, bunu yaparken de surucu olarak mirket gibi dik durma Agirligini viraj yonune vererek dis taraftaki pege ayaginla guclu bir basinc uygula. Bu arka lastigin yola daha guclu tutunmasina yardimci olacak.

Gecmis olsun

Alıntı zaferce adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O zaman gerçekten de yatış açısı soğuk lastiklere fazla gelmiş sadece. Kolları kasmanın bu noktada düşmeye yol açacak kadar ciddi olduğunu sanmıyorum.

Kaymanın yaşandığı noktayla ilgili değil ama devamıyla ilgili olarak: Keith Code'un videosunda gaz kontrolu kuralının iki istisnası bahsedilir. Biri kapanan virajdır diğeri de iki apeksli viraj. Bu tür bağlantı yollarının tamamını kapanan viraj yapıyorlar. O yüzden buralarda gazı Keith Code'un veya AEA'ın viraj videosunda dediği şekilde açmaktan ziyade çok çok çok az açmak veya destek gazı şeklinde sabit tutmak, gerekirse yumuşacık azar azar kapatmak gerekli.

(bkz. http://www.motosiklet.net/forum/moto...gitimleri.html)
    Anlaşılmıyor diye uyarı geldi. Ana fikir: Kapanan virajı göre göre ona doğru gaz açmamalıyız. Viraj kapandıkça gaz kolunu kapatmamız gerekebilir.

Alıntı Sj's adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ozellikle tek seritli virajlarda giris noktasini aciktan almani tavsiye ederim, boylece virajin devaminda ne yapman gerektigine daha hizli karar verebilirsin.
    Doğru. Fakat bunu yaparken hemen arkada bizi geçmeye kalkabilecek bir araba olmadığından emin olmak lazım. Hemen arkamızda bir arabacı varsa biz açıldığımızda onu şeride davet ettiğimizi düşünüp içeri dalar. Hızımız trafiğin hızından aşırı düşük değilse ve arkamızda bir arabayla viraja giriyorsak şeridi ortalamak güvenli tercih.

Arkadaki araçların yakalayamayacağı kadar hızlıysak da virajı daha genişten alabiliriz.
    araltı bunu beğendi.

SAZMAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial cub 100. Modelsiz
    Geçmiş olsun korumalı pantolon işe yaradı sanırım.

E-5 bağlantı yolları uzun zamandır asfalt yenilenmedi ve çok yoğun araç geçişi var. Kaynarca E5 Tersane bağlantı yolları kuzey ve güney, sizin düştüğünüz İdealtepe ve etrafındaki bağlantı yolları, içerenköy carrefourdan TEM ve ümraniye yönüne ayrılan bağlantı yolu, Sahrayı cedid Tuzcuoğlu köprüsünden E5 e bağlanan yollar vb. bu ay itibari ile cam üzerinde gidiyor gibi kaygan. Çok yatmadan düşük hızda içe kat ederek dikkatli dönüş şart.

Sanki aynı veya çok benzeri bir yolda aynı şekilde düşen başka birinin daha konusu vardı burda. Hatta ben konu hortlamış sandım videoyu görünce.
    selsa bunu beğendi.

Motosikleti
    R25
    Sadece soğuk lastiklere yatış açısı fazla gelmiş de olabilir. Ama merak ettim:

1. Lastiklerin markası nedir? Üretim tarihi kaçtır? Kaç km'dir, kaç yıldır kullanılıyor?
    2. Düşmeden hemen önceki saniyelerde gaz kolu sabit miydi? Sertçe açıyor veya kapatıyor muyduk?
    3. Frenlerden her hangi birine bastık mı?
    4. Düşmeseydik, virajın devamını dönebileceğimiz bir hızda mıydık?
    5. Zeminde özellikle yol tutuşu azaltan bir sıvı var mıydı?
    6. Ön mü kaydı, arka mı?
    Olay anında neredeydin ? Kiminleydin

Motosikleti
    henüz yok
    Geçmiş olsun... Benim u dönüş yapıp geriye döneyim derken yatırmama benziyor.. Aaa niye düştü bu falan oldum ). Yumuşak düşmüş görünüyorsun biley yoktur inş.

Motosikleti
    Forza 250
    Öncelikle geçmiş olsun, bence hatanız viraja çok hızlı girmek ve dolayısı ile kontrayı çok vermek. Daha yavaş girse idiniz motoru fazla yatırmadan virajı alabilecektiniz. Ne yazık ki asfaltımızın içine agrega(çakıl taşı) olarak kireç taşı mı koyuyorlar nedir yol resmen ayna gibi parlıyor ve yüzeyde tutunma olmuyor. AEA da bu nedenledir ki hep yumuşak hamur lastik olan mt 60 rs corsa öneriyor.
    Size tavsiyem böyle keskin virajlara düşük süratle ve daha dik girin.

Anlaşılmıyor diye uyarı geldi. Ana fikir: Kapanan virajı göre göre ona doğru gaz açmamalıyız. Viraj kapandıkça gaz kolunu kapatmamız gerekebilir.

Doğru. Fakat bunu yaparken hemen arkada bizi geçmeye kalkabilecek bir araba olmadığından emin olmak lazım. Hemen arkamızda bir arabacı varsa biz açıldığımızda onu şeride davet ettiğimizi düşünüp içeri dalar. Hızımız trafiğin hızından aşırı düşük değilse ve arkamızda bir arabayla viraja giriyorsak şeridi ortalamak güvenli tercih.

Arkadaki araçların yakalayamayacağı kadar hızlıysak da virajı daha genişten alabiliriz.
    Hayir.

1- Viraj icerisinde asla gaz kapamayin. Daralan virajdan yalnizca gazi oranli acarak kurtulabilirsiniz (bu merkezkac kuvvetiyle acinizi daraltmanizi saglar). Fizik kanunlari geregi bu
    2- Aciktan viraji her turlu durumda uygulayabilirsiniz. Iceride ve araclarin saginda kalmaktan daha guvenlidir inanin.

Iceriden viraj almak yalnizca pistte uygulanan bir tekniktir, trafikte pratik degil.
    araltı bunu beğendi.

weirdo1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda pcx125
    Ayna gibi viraj, dikkatli baksan kendini görürsün.

Alıntı Sj's adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayir.

1- Viraj icerisinde asla gaz kapamayin. Daralan virajdan yalnizca gazi oranli acarak kurtulabilirsiniz (bu merkezkac kuvvetiyle acinizi daraltmanizi saglar). Fizik kanunlari geregi bu
    2- Aciktan viraji her turlu durumda uygulayabilirsiniz. Iceride ve araclarin saginda kalmaktan daha guvenlidir inanin.

Iceriden viraj almak yalnizca pistte uygulanan bir tekniktir, trafikte pratik degil.
    1. Motoru yatırabildiğimiz kadar yatırıp kocaman bir sıfır çizelim. Aynı daire etrafında dönmeye devam edelim. Gaz kolu sabit olsun. Şimdi maksimum yatış açısında büyük bir daire çiziyoruz. Yatış açısı hep böyle kalsın. Şimdi bu motorun hızını artırırsak dönüş yarıçapımız ne olur? Daha fazla yatamayacağımıza göre dönüş yarıçapını daraltmak için (yani kaapanan virajı sağ salim dönebilmek için) gaz kolunu ne yapmamız gerekir? Gaz kolunu azıcık kapatmadan o motoru içeri alamayız. GAz kolunu açarsak dönüş yarıçapı artar, motor dışarı açılır.

2. Konumlanma kararı alırken üç şey önemli: Güvenlik, yol tutuş, görüş. Sıralama bu şekilde. Arkamızdaki araba şoförünün yakalayamayacağı hızda değilsek biz sağ veya sol virajda yolun kenarına çekilirsek o araba sürücüsü bizim şeride girer. Düzde de girer virajda da girer. Daha bugün elemanın biri açmış bi başlık şerefsiz diye. Motorcu şeridin sağ kenarından gidiyor. Kamyonet de o şeride giriyor. Normal. Sen çağırırsan o da girer. O yüzden güvenliğimiz tehlikeye girer. Arabalardan daha hızlıysak dıştan almak olur. Arkada kimse yoksa olur. Mesela karşı şeritten araba gelirken de sağ virajda dışarıdan almayız. Aynı ilke: görüşten önce güvenlik gelir.

İçeriden dediğimiz, şeridin ortası. Arkada araba varsa viraj şeridin ortasından dönülür. Karşıdan gelen araba varsa şeridin ortasından dönülür. Sağda girişi görünmeye tali yol varsa şeridin ortasından dönülür. Bu ilkeler yol eğitimlerinde öğretilir. Pist eğitimlerinde değil. Hatta sağ virajda karşıdan gelen araba bizim şeridimizi taciz ediyorsa iyice sağa çekilmek zorundayızdır.

BU iki maddenin de fizik kurallarına veya yol güvenliği ilkelerine aykırı bir yanı yok. Bilakis yol sanatı ekolüne bağlı olarak verilen yol eğitimlerinde öğretilen ilkelerdir.
    ...garip... ve Cihan53 bunu beğendiler.

1. Motoru yatırabildiğimiz kadar yatırıp kocaman bir sıfır çizelim. Aynı daire etrafında dönmeye devam edelim. Gaz kolu sabit olsun. Şimdi maksimum yatış açısında büyük bir daire çiziyoruz. Yatış açısı hep böyle kalsın. Şimdi bu motorun hızını artırırsak dönüş yarıçapımız ne olur? Daha fazla yatamayacağımıza göre dönüş yarıçapını daraltmak için (yani kaapanan virajı sağ salim dönebilmek için) gaz kolunu ne yapmamız gerekir? Gaz kolunu azıcık kapatmadan o motoru içeri alamayız. GAz kolunu açarsak dönüş yarıçapı artar, motor dışarı açılır.

2. Konumlanma kararı alırken üç şey önemli: Güvenlik, yol tutuş, görüş. Sıralama bu şekilde. Arkamızdaki araba şoförünün yakalayamayacağı hızda değilsek biz sağ veya sol virajda yolun kenarına çekilirsek o araba sürücüsü bizim şeride girer. Düzde de girer virajda da girer. Daha bugün elemanın biri açmış bi başlık şerefsiz diye. Motorcu şeridin sağ kenarından gidiyor. Kamyonet de o şeride giriyor. Normal. Sen çağırırsan o da girer. O yüzden güvenliğimiz tehlikeye girer. Arabalardan daha hızlıysak dıştan almak olur. Arkada kimse yoksa olur. Mesela karşı şeritten araba gelirken de sağ virajda dışarıdan almayız. Aynı ilke: görüşten önce güvenlik gelir.

İçeriden dediğimiz, şeridin ortası. Arkada araba varsa viraj şeridin ortasından dönülür. Karşıdan gelen araba varsa şeridin ortasından dönülür. Sağda girişi görünmeye tali yol varsa şeridin ortasından dönülür. Bu ilkeler yol eğitimlerinde öğretilir. Pist eğitimlerinde değil. Hatta sağ virajda karşıdan gelen araba bizim şeridimizi taciz ediyorsa iyice sağa çekilmek zorundayızdır.

BU iki maddenin de fizik kurallarına veya yol güvenliği ilkelerine aykırı bir yanı yok. Bilakis yol sanatı ekolüne bağlı olarak verilen yol eğitimlerinde öğretilen ilkelerdir.
    Baba senin Mars sartlarinda surdugune kanaat getirdim ben, havlu atiyorum haha. Ozellikle madde-1 aciklamasi daha once hic motosiklet surmemis bir cografya ogretmenine ait. Butun cisimler hiz verildikce daha kolay manevra kazanir. Viraji aciktan almanin esprisi budur. Manevra alani olusturursunuz aciktan alarak. Arkaniza araba gececegi varsa da viraj icine girip gecmemesini saglayabilirsiniz. Virajin ic tarafinda gaz duz sabitken bunu yapamazsiniz. Daha da anlatirim da havluyu attim ben haha

Hatanı ben sana söyleyim bida yapmazsın öncellikle bir eğitimlerini tamamen al onu unutma yoksa daha çok düşersin.

Şimdi hatana gelelim o viraj baya keskin öyle herkesin senin hızınla alabileceği viraj değil neden değil?

İsterse rosso 5 olsun asfalt kötü lastiklerin yeri tutmuyor bunu zaten viraja girip kontra vermeye çalışırken anladım. Normalde lastikler yeri tutuyorsa kontra vermeye başladığın zaman makina çiçek gibi akıcı şekilde yere yapışıp stabil şekilde gitmesi lazım. Senin lastikler videoda motorun tepkilerinden anladığım üzere kayacakmış gibi oluyor girişin yanlış çok hızlısın ve yüksek vites kullanıyorsun 3-4 senin o viraja 2 ile girmen lazım.

Zaten yer bok gibi tutumuyor yüksek vitesde makina kendini bırakır böylece sen kontrol edemezsin böyle altından almadan uçup gider.

Özet:

Yüksek vites
    Yüksek hız
    Zeminin kaygan olmasına rağmen lastiklere güvenmek
    Acemilik.

Şöyle bir laf vardır. Lastiğine güveniyorsan asfalta güvenme, asfalta güveniyorsan lastiğine güvenme, hepsine güveniyorsan kendine güvenme.

Hiç bir zaman ekstra risklere sokma kendini. Orası pist değil gereğinden fazla yatırman sana hiçbir şey kazandırmaz aksine böyle kaybettirir.

Uçmakdereye git lastiklerin galiba rosso 2'miş yenide zaten. Orada hem lastiğinin en dibine kadar yatırmayı öğrenirsin hem virajını geliştirirsin.

Sonra o yollar bittikten sonra bizim mükemmel bok gibi yollarımıza geçince lastiğin hissiyatının nasıl azaldığını anlayacaksın. Böylece tutan ve tutmayan asfaltta motorun nasıl tepki veriyor bunu çözdüğün zaman bu tarz hatalara düşmeyeceksin.

Beşiktaştan kağıthaneye giderken son tünelden çıkınca solda keskin bir viraj var sağ doğuru aşağıda ana caddeye bağlanıyor otoban yollarına çıkan cadde. Hah işte o virajda bunun gibi oradan geçersen dikkatli ol birden öyle bir eğim alıyor ki eğer hızlıysan çok çabuk patlarsın.

Motosikleti
    Forza 250
    Aslında Sj's arkadaşımız da sizinle aynı şeyi söylüyor Zaferce bey, gazı kapatırsanız motor daha çok yatar, yatma açınız artar, tutuş iyi ise dönersiniz ama gazı açarsanız motor dikleşmek ister. Sj's arkadaşımın haksız olduğu konu gazı açmaya virajın çıkışını gördüğümüzde başlamamız gerekiyor, eğer kapanan viraj varsa hiç gaz vermemek biraz daha kontra vermek gerekir. Tabi çok iyi bir asfaltta bu yapılmalı. Aksi taktirde motor dikleştirilip hız azaltılmalı ve tekrar kontra verilmeli. Bunları yazmak uzun fakat uygulamak o kadar uzun sürmüyor.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)