Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Ani Karar Değiştiren Sürücü

Motovento
    REKLAM ALANI
    ozwizard - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XMAX 250
    Merhaba,

Dün akşam üstü ümraniye Rekor Otonun önünde dikkatsiz bir sürücü yüzünden geçirdiğim kazayı paylaşmak istiyorum.

Aslında gün içerisinde başımıza sıklıkça gelen tarzda bir kaza geçirdim. Fakat itiraf etmeliyim her nekadar 100% sürücü hatalı olsada ben kendimin de hatalı olduğunu düşünüyorum.

Olay şu şekilde gerçekleşti, rekor otonun önünden alt geçite doğru ilerlerken önümde seyreden trafikten sıkılıp, biraz da kafam dalgın olduğundan aniden gaz açıp önümde ki arabanın sağına geçip geçmek istedim. Araba ise yavaşça ilerlerken birden karar değiştirip o da sağa önüme kırdı. Son anda kontra ile kaçmaya çalışsamda o kadar yan yana ve ani oldu ki kontro sayesinde sadece motorun kafa kısmının ucuyla önce kapıya daha sonra ayna ile adamın aynasına ve grenajlada kapısına çarptım. paralel bir çarpışma olduğundan ve arabadan vurup hemen uzaklaşabildiğim için motorum dengesini kaybetmedi ve düşmedim. Ancak adamın aynası 80bin parçaya ayrıldı ve kapısı alt maşpiyerin üzerinden ortasına kadar çok ciddi içeri göçtü. Benim grenaj da çok minik bir çizik ve kafada da sürtme oldu.

O sırada arkadan gelen başka bir motorlu kardeş adamı bi güzel azarladı, sövdü, sonra olayın şokunu yaşayan sürücüyü az tartakladı ve gitti.

Gençten bir arkadaştı, bayağı bir korkmuştu, öbür motorcuda çullandığı için arkadaşa, bişi demedim. Zaten şükretmekle meşguldüm. Biyerimde bişi yoktu ama sol elim sızlıyodu. Baktığımda eldüvenin orta parmağı yırtılmış süngeri falan gözüküyordu. Eldüveni çıkardığımda parmağımın kanadığını, işaret parmak tınağımında mosmor olduğunu gördüm. Sanırım arabanın aynası sebep oldu.

Burdan bir kez daha anladım ki Pahalı ekipman gerçekten verdiği paranın hakkını alıyor. Elimde Dainese nin kışlık eldüven vardı. Eldüven olmasa parmak ciddi hasar alabilirdi. Ekipmanın ne kadar önemli olduğu bir kez daha anlaşılmış oldu.

Her ne kadar hatalı araç olsada, bakmadan kırmış olsada her ne kadar ben bana ait yolda gidiyor olsamda, her ne kadar çocuk benden döne döne özür dileyip, bişeyim olup olmadığını kontrol edip, enaz 3000tl lik hasarla arkasına bile bakmadan gitsede, benim eğitimlerimden aldığım güvenli sürüş ilkelerinden olan öngörü kuralını hiçe sayıp oraya dalmamam gerektiğide, benim çıkardığım ders oldu.

Umarım herkez kazasız belasız keyifli sürüşler yapar

Saygılar
    samet10, Philippe ve feti_can bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Hatasını anlayıp iyi niyetiyle yardımcı olmaya çalışan insanları tartaklayıp şiddet uygularsanız yine bir kaza geçirdiğinizde kaçmamasını durup yardım etmesini bekleyemezsiniz. Yardım edersem beni döver diye düşünür çekinir. Sana değil tartaklayan arkadaşa sözüm.
    ozwizard, Mengu16, SweentLy ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Geçmiş olsun hocam. Umarım kısa zamanda iyileşirsin. Üstüne diyecek pek bir şey yok zaten.
    ozwizard bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Amma yazmissin,okuyanda hastanelik oldugun motorun perte ciktigi bir kaza sanacak,acemilik isteyaz geliyor butun yeni yetme motorcular piyasada, gecmis olsun acemisiniz, acemi..

Hubalahubhub - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Caponord 1200 adv
    Geçmiş olsun en kötüsü bu olsun... Arkadaşın tartaklanması hoş olmamış ama yapacak birşey yok artık.

Acemilik kısmına katılmıyorum istediğiniz kadar profesyonel olun kazaların nedenlerinden biri de karşınızdakinin profesyonelliğidir.
    ozwizard bunu beğendi.

heia2654 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Geçmiş olsun...
    Tahmin ediyorum son anda ani şekilde şerit değiştirdi bu araç. Bu nedenle kabahati var ama %100 hatalı falan değil:

1) Karayolları kanunu 54. madde der ki:

Araçların sağından veya banketlerden yararlanmak suretiyle geçmek yasaktır.
    Gidişe ayrılmış yol bölümlerinde, şerit değiştirmemek şartı ile bir şeritteki taşıtların diğer şeritteki taşıtlardan hızlı gitmesi geçme sayılmaz.

Yani diyor ki bölünmüş yollarda sağdan düz giderken geçebilirsiniz ama geçmek için sağa girerseniz işler değişir.

2) Belki de bir ihtimal aynasına baktıysa muhtemelen o anda siz orda yoktunuz.

Kanunu falan geçtim, kendinizin de dediği gibi sağda çıkış varsa böyle bi manevraya karşı önlem almak lazımdı...
    ozwizard bunu beğendi.

Motosikleti
    XMAX 250
    Çok teşekkür ederim herkeze. Aslına bakarsanız eksik anlatmışım. Ben sağından geçtim derken aradan geçtim gibi anlaşılıyor. Genelde bizim ülkede herkezde sol şeritte araba kullanma hastılığı var. Sağ şerittede servis, araba gibi taşıtlar park edip yolu tek şeride düşürürler. Kazada benim olduğum yer tam olarak sağ şeritti. Araçta yoktu. Yane kanuna göre bence hatalı değilim. Ha bu bişeyi değiştirmez tabi. Sonuçta burası Türkiye. Bi arkadaş acemi demiş, ben acemilikle ilgili bir hata göremedim kendimde. İlla bişi yazmak için kolumuzun bacağımızın kopması gerekmez. Ben burda bunu paylaştım zira olası muhtemel en çok kaza türünden birinde göz önünde bulundurmamız gereken sürücü faktörünü düşünelim. Adam üstüme çıktı neresi acemilik bunun. Motoru sevirmeden ayakta kaldım. Uçmam mı gerekiyordu?

Saygılar
    Sokollu bunu beğendi.

KURT-BOZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TVS APACHİ RTR 150 2014
    Rapor tutsaniz belki %50 verecekti ? Diğer motorcunun araç sahibini o şekilde tartaklamasi veya laf yapması yanlış bi şey.
    Anlasacaksiniz.
    Konusacaksiniz.
    Oluruna bakacaksınız.
    O kişinin yerine kendinizi koyun mesela araç gelip size çarpıyor ve bi kaç otomobil şoförü gelip sizi olur olmadık laf söylüyor. Sizi tartakliyor vs.vs. düşünün biraz.
    ozwizard bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    gördük iyi niyeti piaggio motora çarpıp kaçtılar adam kıvrandığı ile kaldı geçiniz bu işleri

Motosikleti
    XMAX 250
    Alıntı KURT-BOZ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Rapor tutsaniz belki %50 verecekti ? Diğer motorcunun araç sahibini o şekilde tartaklamasi veya laf yapması yanlış bi şey.
    Anlasacaksiniz.
    Konusacaksiniz.
    Oluruna bakacaksınız.
    O kişinin yerine kendinizi koyun mesela araç gelip size çarpıyor ve bi kaç otomobil şoförü gelip sizi olur olmadık laf söylüyor. Sizi tartakliyor vs.vs. düşünün biraz.
    Ben motorun üzerindeyken oldu bu. Ben de tasvip etmiyorum elbette. Adam arabadan inince gitti motorcu zaten. Konunun benimle bir alakası yok zaten. Adam arabadan çıkamadan diğer motorcu camdan yüklendi. Sonra da gazladı gitti. Benim de yanıma gelmedi. Nasılsın bişi var mı diye sormadı zaten. Benim adamla en ufak bir tartışmam olmadı. Helalleşip ayrıldık.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)