Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kaza sonrası motora temkinli yaklaşmak

Motovento
    REKLAM ALANI
    Mötorhead - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Superlight 200
    Merhaba site ahalisi.

Yaklaşık 1,5 ay önce 25-30 km hız ile ıslak asfaltta giderken yolun çok hafi alçak kısmına gelmemle motoru yan yatırmam bir oldu.Soğukkanlılığım zararlı derecede olduğundan ve yapılması gerekenleri bildiğimden doğru davranışlarda bulundum.Yardıma gelenler oldu motoru kapattırdım ve kaldırttım sonra olay soğudu kalktım.(Bu arada azda olsa mıcır varmış aptal gibi dalmışım bakmayıp)Kalça ve diz koruması olmadığından kas ezilmesi yaşadım ve 1 ayın özellikle ilk iki haftası eziyet oldu.Onun dışında eldiven hassasiyet azalttığından takmamıştım elim biraz soyuldu.Mont oldugundan ust tarafa birşey olmadı.2 haftadır motoru haftada 3-4 gün olmak üzere sürüyorum ancak çok çekimser olmaya başladım hatta ufak dönüşlerde dahi tırsma durumları oluyor.Ne zaman geçecek bilemiyorum başına gelen oldu mu tecrübelerini paylaşırsa çok faydası olacak.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    dediğiniz kadar yavaş hızda full koruma olsaydınız hiçbir şey olmazdı size..

eğer hala aynı şekil korumasız biniyorsan korkmakda haklısın..

Motosikleti
    Transalp
    Yolun alçak tarafına gelmemle düştüm derken , yolun kenarından mı gidiyodun.Alçak tarafı derken yolun kenarını mı kastediyosun?

m_arslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XJ6 Diversion F
    Merhabalar,
    Geçmiş olsun öncelikle.Bende 8-9 ay önce geçirdiğim kazadan hemen sonra motorsiklete kesinlikle binmem diyordum. 3 ay yattıktan sonra ufak ufak yürüyünce baktım otobüs minibüs olmuyor tekrar başlamıştım. Kazamda giymediğim bütün ekipmanlarıda alarak (bot,dizlik) şu an kullanmaktayım. Fakat araçların yanından geçerken artık ister istemez sağda oturan varmı diye gözüm kaçıyor (kazam sağdan kapı açılmasından olduğundan). Ve eskisine nazaran çok daha ağır (belki gereğinden ağır) geçiyorum. Ve bu psikoloji halen geçmedi.
    Ama kazadan sonra şunu gördüm, eskiden yazın sıcağında giymem dediğim bot,dizlikle artık bütünleşmişim. Dizliği takmadığımda kendimi çıplak hissediyorum.
    Kısaca özet geçmek gerekirse ekipmanlarınızı tamamlayıp, birazda o şekilde sürmeniz. Eğer halen sizin sürüşünüzü etkileyen bir durum varsa yine karar sizin.

Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dediğiniz kadar yavaş hızda full koruma olsaydınız hiçbir şey olmazdı size..

eğer hala aynı şekil korumasız biniyorsan korkmakda haklısın..
    Peki full koruma taksaydı hızıda 60 70 olsaydı ne düşünürdünüz ? korumaya rağmen kayıp düşüp sürüklenmesi vücudta zarar oluştururmuydu ?

30 km ile düştüğünde 1 ay yataktan kalkamamış adam 60 70 le korumasız düşseydi Allah korusun dilim varmıyo kötü seyler olabilirmiş.

Peki full koruma kaç km hıza kadar korur insanı

Motosikleti
    Superlight 200
    Koruyucu ekipmanlarımı tamamlamıs olmama rağmen(hepsini alana kadar çıkmadım.) dediğim durumdayım.garip.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı PiyalePasa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki full koruma taksaydı hızıda 60 70 olsaydı ne düşünürdünüz ? korumaya rağmen kayıp düşüp sürüklenmesi vücudta zarar oluştururmuydu ?

30 km ile düştüğünde 1 ay yataktan kalkamamış adam 60 70 le korumasız düşseydi Allah korusun dilim varmıyo kötü seyler olabilirmiş.

Peki full koruma kaç km hıza kadar korur insanı
    koruma ekipmanı her hızda faydalıdır..60 ile giderken dusersek kalça kemiğini kırmaz belki kas dokusundaki morarmalarla azaltabiliriz..160 ile giderken bacağımız tamamen kopmaz kırıklarla atlatabiliriz..

korumanın sürüşe negatif etkisi olamaz değilmi bunda hemfikiriz sanırım

şahsen korumasız motora binmek çok kısa mesafe de bile beni psikolojik etkiliyor..

50bin tl lik racing i nike ile kullananlar görüyorum Şile yolunda..bunu anlayabilmiş değilim hiçbir zaman..para var ama ?

Motosikleti
    Superlight 200
    Sanırım çok başlarda bu durumu yaşamam cesaretimi kırdı.2. seviye sürüş derside alacağım belki o vakit geçer.

EKONOMİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MOTORU SATTIM GİTTİ
    Illa motosiklet surecegim diye şartlandırma kendini
    Baktin olmuyor baska ulasim araçları da var.

Kendini hazir hissetmelisin

Derin üzüntü, şok yaşayan kişilere; onemli karar vermek için 6 ay bekleyin derler
    Acele etme zamana yay

Motosikleti
    Zongshen ZSgy125--SYM GTS250i Evo
    En büyük tavsiyem sana gerçekten güven veren lastikler al. Herhangi bir koruma bilgi eksiğin varsa tamamla.

seta34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 250R - 2014
    50 tllik koruma bi ise yaramaz aldigim yer yarar nokta zarar vermez dedi 50 ile arabaya carptim sol serce parmagim kaydi. Seviyosan motoru yediginden ictiginden kisip ekipman alman lazim ben oyle yapiyorum

Motosikleti
    MT-25
    Merhaba,

Ben kaza yaptığımda kalkıp motora binip devam etmek ve uzaklaşmak istemiştim oradan.. Ancak benim çikin kötü durumdaydı. Aradan bir süre geçti ve tekrar çikinimle beraber olduğumda, çekimserlikten ziyade sanki ilk defa dokunuyormuşum gibi hissetmiştim gaz kelebeğine..

O an yanımda,bir usta vardı ve çok gülmüştü bana. İçimden kendi kendime, sür şunu rezil oldun dedim ve uzaklaştım Ama aradan kaç ay geçmesine rağmen muhakkak o hissiyat bende de vardı,geçmedi tam anlamı ile ama aklımın hep bir ucunda.. Sizinde öyle olsun.

Kendinize dürüst olun,motosiklet sürmeye devam edip etmek istemediğinize dair.EKONOMİ güzel söylemiş, illa sürmenize gerek yok,zamana yayın..Kısa mesafelere gidip gelebilirsiniz full koruma. Biliniz ki,full koruma olmuş olsaydı,hiç bir şey olmayacaktı size de.. Geçirdiğiniz kaza neticesinde belki kalkıp yürüyor olmanız,kaza sonrası acı sıkıntı çekmemiş oluşunuz belki bu bakışa sahip olmanızı engelleyecekti , böyle de düşünün.. Vardır herşey de bir hayır diyorum, korumanın önemini yaşayarak en ucuzundan öğrenmiş oldunuz. Kendinizi sorgulayın,gerçekten artık sürmek istiyor musunuz?
    Motosiklet sürmek için uygun musunuz?

Geçmiş olsun tekrar yaşamamanız dileği ile

EKONOMİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MOTORU SATTIM GİTTİ
    Korumalik satan motor bayi
    Motorla Kaza yapacan da hicbiryerine bise olmayacak yok öyle
    demişti

Youtube daki tek tuk ornek harici

Kaskla falan epey bir koruma sağlanıyor
    Ama hepsi biryere kadar
    Ufak darbelerden
    Sürtünerek doku kaybina uğramanın onune geçiyor

Kimi motor kazası yapan anlatıyor
    Suram soyuldu kemiklerim görünüyor du
    Avuc icim şöyle şöyle oldu
    Baska biri anlatıyor kask takmamistim yuzum... Anlatmak da istemiyorum anlayin siz işte
    Kasksiz kaza sonucu Beyin hasari oluyor yaşarsa sinir hastasi gibi birsey olur diyor doktor.gercekten de sinirli asabi oluyor o kişi .kafası kaldırmıyor herseyi.insanin sonraki yaşamını gelecegini ekiliyor

Baskasi gene anlatıyor
    Cok motor kazasi gördüm eskiden yarisciydim vs.
    Araca hizla carpip kolu bacagi kopan kişiler
    Beyni firladi yerde top gibi sekti falan diye devam ediyor da ne derece dogru bilemiyorum bir yakinim anlatmıştı bunu.
    Adamin durumu olsa da cg125 e biniyor
    Kaza yapıyor, yaptırıyor motoru gene biniyor
    Buna motorun zararlarini anlatiyorsun da o senden daha vakif duruma

Bineceksen riskleri bileceksin

Tirsmakta haksiz sayilmazsin
    Korkma cesur ol ama
    Motora binen adam risklere karsi son derece dikkatli olmalı

Millet motora bine bine cambaz olmuş
    Motorun ustunde ayaga kalkan mi dersin
    Virajda yatiran mi
    On kaldiran mı

yavaş sürmek
    Takip mesafesini fazla tutmak işin puf noktası sanırım
    Bol pratik
    Fren calismaso
    Ve kontra tekniğini refleks haline getirmek

Kaza sonrası motor kullanırken gereksiz yere kendini gerip tekrar kaza yapma olasılığınızı arttırabilirsiniz. Bence en temizi eğitime gitmek hem psikolojik hem de bedenen rahatlarsınız.

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    25 seneden fazladir motora biniyorum...
    Rabbime sukurler olsun hic kazam omadi...
    Hicbirimiz pistlerde motosiklet kullanan profesyonel yariscilar degiliz...

Hicbirimize hizli gittik diye,virajda soyle yattik boyle donduk diye,tekere kalktik stopie yaptik diye madalya vermiyorlar,aferim demiyorlar..

Korkun kardesim motosikletten...

Profesyoneller gibi kullanmaktan korkun..

Her ne sekilde olursa olsun kaza yapmaktan,dusmekten,en hafif haliyle yaralanmaktan korkun...

Hatta dustugunuzde motosiklet icin harcayacaginiz paranin bosu bosuna olacagini,onun yerine nerelerde kullanabileceginizi,sonrasinda satmak istediginizde olusacak sikintilari dusunerek en kucuk haliyle dusmekten bile korkun...

Trafikte sizi adam yerine koymayacaklarindan korkun,yol benim lafini unutun...

Ama motosiklete binmekten korkmayin...

Her an kendinizi,motosikletinizi dusunerek kullanin....

Profesyonel olmayiverin,saglam kalin bize yeter....

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)