Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

İlk Kazam

Motovento
    REKLAM ALANI
    K4NuNi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 125R
    Selam Arkadaşlar;
    Her sabah olduğu gibi bu sabahta Üsküdar'dan Beşiktaş'a iş yerime gelmek için atladım motoruma. Altunizade'den Boğaziçi köprüsüne döndüm. Çevre yoluna girdikten 500 metre 1 km kadar sonra, başka bir bağlantı yolu var. (Sanırım kısıklıdan gelen bağlantı yolu) Orayı geçtikten sonra kendimi tekrar sağ şeride almak istedim. Aslında en sağ şeritte olmama rağmen bağlantı yolu sebebiyle bulunduğum şerit orta şerit konumuna düşünce kendimi yine en sağ şeride almak istedim. Sinyalimi verdim; sağ şeride geçtiğimde önümdeki araç aniden durduğu için düşük hızla (10 - 20 km/s) önümdeki araca arkadan çarptım ve motor sağa yattı

Sağolsun önümde giden ve arkamda bulunan motorcu arkadaşlar durdular, motoru kaldırdılar, kontrolünü sağladılar ve şoku atlatana kadar yanımdan ayrılmadılar. (Kendileri eğer buradaysa veya bir şekilde okurlarsa tekrar teşekkürlerimi borç bilirim.) Kaza sonrası sağ aynam kırıldı; çarptığım araçta ve bende çok şükür ki bir problem bulunmuyor. ( ki zaten aynalarımda sorun olduğundan dolayı dün yenilerini sipariş etmiştim.)

Daha kontrollü ve dikkatli ilerlemiş olsaydım, belkide bu kaza yaşanmamış olacaktı. Allah Tüm herkesi daha beterinden korusun.
    mehmetenis, Mitoqondri ve akteni bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    fatih. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pulsar
    geçmiş olsun arada çıkar öyle danalar
    dikkat etmek lazım
    K4NuNi bunu beğendi.

Motosikleti
    kuba cg-100
    Gecmis olsun dostum
    K4NuNi bunu beğendi.

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Çok geçmiş olsun sağa çektikten sonra kaç metre mesafeniz vardı ve kaç km hızınız vardı, ben 80km hızla sağa makas attım 25 metre uzağımda trafik duruyordu sıkı bi frenle durdum 150'lik çinli var bide 240mm disk frenli Biraz fren ve kaçış tekniği çalışmanızı tavsiye ederim.
    codeprof bunu beğendi.

Motosikleti
    CBR 125R
    Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok geçmiş olsun sağa çektikten sonra kaç metre mesafeniz vardı ve kaç km hızınız vardı, ben 80km hızla sağa makas attım 25 metre uzağımda trafik duruyordu sıkı bi frenle durdum 150'lik çinli var bide 240mm disk frenli Biraz fren ve kaçış tekniği çalışmanızı tavsiye ederim.
    Teşekkür ederim. Mesafe çok yoktu. hızım 20 - 25 civarıydı, araç tam önümde değildi nitekim sağa henüz geçememiş, normalde geçmek istediğim konuma hareket ederken araç benim hedeflediğim noktada durdu. Hızım düşük, ve mesafe çok kısa olduğundan dolayı zaten önümdeki araca çarptım. Panik fren yaptım ama sanırım kaydı. Beyaz ışıktan sonrasını hatırlamıyorum

Motosikleti
    Ninaj 250SL
    Bence kafanızı kaldırıp yolun ilerisinde neler oluyor, önümdeki aracın fren basması için bir sebep oluşacak mı diye daha dikkatli düşünmelisiniz.
    O hızlarda zaten trafik sıkışıktır. ve önünüzdeki araca değil, onun 2-3 önündeki araca bakın, büyük ihtimalle sağdan soldan gelen var mı sinyali verddim mi vs gibi başka şeylere odaklanıp önünüze bakmayı unutmuşsunuz.

Geçmiş ve ders olsun.
    K4NuNi, mehmetenis ve essegesse bunu beğendiler.

shadowmaster - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba SL 200
    Geçmiş olsun.
    İstanbul trafiğinde konumlanma, sürekli gözlem ve her daim kendini kollama çok önemli.
    "En kötü kazan bu olsun" denir adet olarak
    K4NuNi bunu beğendi.

Motosikleti
    CBR 125R
    Teşekkürler arkadaşlar. Dediğiniz gibi hata bende tamamen. Daha iyi gözlem ve tahminle kazayı önleyebilirdim.

Bazen bende serit degistirirken yandan arac gelicekmi bana carpicakmi diye pur dikkat kesilmisken bi bakmisim ondeki arabaya giricem kac defa bu sekilde sert fren yaptim. Banada oluyo. Dikkat etmek lazim)

Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    geçmiş olsun....
    Fuzuliye sormuşlar "sevmek mi daha güzel sevilmek mi?" Sevişmiyorsanız ikisi de fuzuli demiş... SEMTİN HAYLAZI

Motosikleti
    MT-25
    Merhaba,

Büyük geçmiş olsun,sizde -karşı tarafta canınız sağlığınız yerinde önemli olan o..
    Kaza neden oldu, bunu irdeleyin..

"..Çevre yoluna girdikten 500 metre 1 km kadar sonra, başka bir bağlantı yolu var. (Sanırım kısıklıdan gelen bağlantı yolu) Orayı geçtikten sonra kendimi tekrar sağ şeride almak istedim. Aslında en sağ şeritte olmama rağmen bağlantı yolu sebebiyle bulunduğum şerit orta şerit konumuna düşünce kendimi yine en sağ şeride almak istedim. Sinyalimi verdim; sağ şeride geçtiğimde önümdeki araç aniden durduğu için düşük hızla (10 - 20 km/s) önümdeki araca arkadan çarptım"

En sağ şeritteyken, bulunduğunuz şerit artık orta şerit olunca tekrar sağ şeridi seçmişsiniz.Motosikletlerin yeri,sağ şerit değildir,sanırım daha tehlikelerden uzak olacağınızı düşünerek, şeridiniz orta olduğunda yol dolayısıyla, tekrar sağ şeride geçmek istediniz. Ancak Sizin için en uygun olan şerit, sizi tehlikelerden en uzakta tutacak şerittir. Sağ şeride geçmek istediniz, sağ şeritte araç seyralmakta,sinyalinizi verdiniz ancak takip mesafesini unutmuş olmalısınız. Araç aniden durduğunda, durabileceğiniz hız ve mesafede olmanız gerekir. Önünüzdeki araç aniden durabilir,tali yola girecektir belki,yolu kaçırmış olabilir .. Ülkemizde battı çıktıya girmeyecekken, yolu kaçırıp yanlışlıkla battı çıktıya girip, dörtlüleri yakıp , geri geri seyralan çok araç sürücüsü görmüşümdür Yola aniden çocuk fırlayabilir,hayvan fırlayabilir.

Hızınızda 10-20 civarlarındaymış,10-20 bile olsa,yol kenarındaki kediyi görüp,hızınızı 10-20 lere çektiğiniz halde kedi korkup yola fırlasa düşebilirdiniz,ihtimaller dahilinde, olmaz olmaz diye birşey yok..

Yol hakkında, senaryolar içerisinde Ön gördüklerimiz olduğu halde, ön göremediklerimiz, ön görmeyi umduklarımız ve ön görülebilecek, olası ihtimaller vardır. Her zaman bir b planı şart.. b planının yedeği olarak , ön göremediğimiz ve olası ihtimaller (senaryolar içinde) bir c planı şart.

http://www.motosiklet.net/forum/surus-teknikleri/73542-duz-yol-ve-virajda-seritte-konumlanma.html

İnceleyin, moderatörler güzel bir video eklemişler..

Yaşanılan, en ufak olayı kazayı , kazasız-belasız bir beş dakikalık sürüşünüzü dahi düşünüp irdelediğinizde, hataların farkına varıp , düzeltmek,düzeltmeyi denemek en güzeli

Kazasız belasız nice keyifli sürüşler
    karacabeg bunu beğendi.

karacabeg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Geçmiş olsun Allah beterinden korusun bende yaşadım benzer durum Allaha şükür düşmedim.
    Bir de lastiklerinizin durumu nasıldı onun etkisi var mi?
    K4NuNi bunu beğendi.
    "Edeple gelen lütufla gider"

Motosikleti
    CBR 125R
    Alıntı karacabeg adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun Allah beterinden korusun bende yaşadım benzer durum Allaha şükür düşmedim.
    Bir de lastiklerinizin durumu nasıldı onun etkisi var mi?
    Teşekkür ederim. Cümlemizi korusun inşallah.
    Lastiklerimin etkisi olumlu olarak var. Lastikler ani fren sırasında hızımı yavaşlatmak yerine kayabilirdi, kaymadı. Eski fabrika çıkışlı lastiklerim olsaydı bu kadar ucuz atlatamayabilirdim sanırım. (Üzerinde Michelin Pilot Street var)
    karacabeg bunu beğendi.

Mitoqondri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Geçmiş olsun.. Allah daha beterinden saklasın hocam..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)