Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Dün (14.05.2014) yaptığım kaza

Motovento
    REKLAM ALANI
    Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    geçmiş olsun....
    Fuzuliye sormuşlar "sevmek mi daha güzel sevilmek mi?" Sevişmiyorsanız ikisi de fuzuli demiş... SEMTİN HAYLAZI

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    abeciMotoru - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cb125E-SymWolf-Inazuma-XJ6 F
    geçmiş olsun dostum son kazan olur inşalah, motorlunun haklı olduğu bi rapor hazırlanması beni şaşırttı,
    zira haklı da olsak tepemize binenler eksik olmazdı, polis arkadaş görevini yapmış.
    Motosikletimin üstü açık..
    https://www.youtube.com/channel/UCp4K0dvqaCd6YAr_beEsudA/featured?view_as=subscriber

Motosikleti
    Yamaha Süper Tenere XT1200ZE & SYM Joyride 300
    hepinize teşekkür ederim arkadaşlar, sağolun varolun.

Sadık1453 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı zihnigonen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bir araç burnunu uzatıp durdu. Tam önüne vardığımda bir anda yola çıktı
    Öncelikle geçmiş olsun.

Gelelim alışılmış olarak artık insanların bana gıcık olma nedeni olan kazaya karışan motosikletlerdeki önlenebilecek hataları ayıklamaya.!

Öncelikle gidişli gelişle bir yolda tek şeritli yollardan çok daha dikkatli olunması gerekmektedir. Çünkü sola doğru sinyal veren bir araç sağa doğru yanaşıp birden sola dönebilir. Bu tip olayların dışında da senin başına gelen gibi aradan dereden birileri çıkabilir.

Ana kural nedir? Görebildiğin kadar git. Yani açık alanda görebildiğiniz en uç noktada durabilecek hızda gitmek.

Bunu daha net anlatabilmek için belki şu örnek verilebilir. Kısmen dönüşleri olan virajlı bir yolumuz var. Öyle çok keskin virajlar değil açık ve geniş olsun. Gündüz, aydınlık bir saat aralığında sürüyoruz. Bu şartlarda görebileceğimiz maksimum mesafe nedir? Atıyorum düzlükte 500 metre, açık virajlarda 150 metre.

Aynı yol aynı zemin ama hava karanlık. O zaman durum değişir, farlarınızın aydınlattığı kadarlık kısmı görürsünüz. Dolayısı ile gündüz gittiğiniz süratte gitmezsiniz.

Yine ilk başta yazdığım gibi açık alanda gözünüzün gördüğü engelsiz son noktada durabileceğiniz hızda ilerlemelisiniz.

Gözünüz 500 metreyi görüyor ancak 300 ncü metrede bir engel var, yağ, su, mıcır, kedi, köpek, araba, çocuk v.s. o zaman engeli gördüğünüz noktada durabileceğiniz bir hıza düşeceksiniz. Veya ikinci aşamada kaçış noktası arayacaksınız. Tüm bunları yapmak için çok fazla vaktimiz olmadığından eğer önümüzde seyreden bir araç var ise takip mesafesini olması gereken mesafede tutacaksınız.

Hastane, okul, karakol, itfaiye v.s. gibi yerlerin önünden geçerken risk her zaman daha fazladır, acil çıkması gereken bir hasta yakını veya topçu yola kaçan bir çocuk gibi ihtimaller nedeni ile risk her zaman daha fazla olacaktır. Bu nedenle daha fazla dikkat daha uzun ve güzel motosiklet yolculukları.

Arkadaşalar, ben bir eğitmen değilim, ukala bir adam hiç değilim, yada her şeyi bildiğini zanneden biri de değilim. Sürekli öğrenmeye açık ve meraklı bir adamım sadece. Bu nedenledir ki edindiğim her bilgiyi burada örnekleri ile birlikte sizin paylaşıyorum. Paylaşıyorum ki belki bir kaza haberi az olur, belki biri bu anlattıklarımızdan ders alıp daha güvenli sürmeye başlar.

Zora düştükten sonra kurtulmak önemli değil. Nasılda kurtardım ama, kelimesi küçük görünse de aslında çok büyük tehlikeleri barındırır içinde. Asıl önemli olan o zora düşmeden önce tahmin etmek ve önlemektir.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    abeciMotoru ve lawyer_16 bunu beğendiler.
    GÖZÜ PEK MOTORCULAR VARDIR, BİRDE YAŞLI MOTORCULAR...
    HEM GÖZÜ PEK HEMDE YAŞLI MOTORCU YOKTUR...

TheNightHawk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 700
    Bir de nacizane bir şey eklemek istiyorum. Hiç bir zaman karşı tarafın sürücüsü bana baktı beni gördü diye düşünmeyin. Bakıyor olabilir ama bu görüp farkına vardığı anlamına gelmez. Hızınızı durabilecek kadar düşürün ve korna da çalarak sizi fark etmesini sağlayın. İnanın çoğu zaman önüme öyle yayalar atlıyor ki !!! Bakan körler diyorum ben onlara. Sanki bisiklet üzerine gelen ve çarpmaz , ya da çarparsa bir şey olmayacak. Trafikte garip hareketler yapan , yavaş giden, şeritten kayan araçlara dikkatli olmak lazım. Telefonla facebook'a mesaj yazarak süren dolmuş şöförlerinden tut , navigasyona yolda adresi giren, tv izleyen yaratıklar da var. Araçların aynaları da var ama sizi GÖRMÜYORLAR... Hele kamyonları tırları hiç saymıyorum. Paranoyak mıyım neyim
    hyo kenan bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha Süper Tenere XT1200ZE & SYM Joyride 300
    Bu da kaza sonrasında motosikletin durumu.

ucanteneke5 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Super Tenere xt1200z. Actros 1841 megaspais.
    Alıntı aytacaksel adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu kazanin aynisini yasadim, karsi taraf %100 sucluydu ve karsi tarafin sigortasi tum masrafi karsiladi. kanunen karsi taraf %100 suclu olsada ben kendimde suc bulmustum, acele etmeyebilirdim bekleyebilirdim :p

gecmis olsun.
    çok geçmiş olsun .
    aytacaksel zanedersem geçenlerde erenköyde renoya tam sol ön lastğin arkasına çarpmıştın beyaz NC750x.
    sanada geçmiş olsun maalesef böyle öküzler var gözünün içine baka baka çıkıyo önüne.
    Hayat ENDURO yla başlar
    ENDURO yla devam eder
    ENDURO yla biter.

Samet Özkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM - JOYMAX 250İ
    Çok geçmiş olsun kardeşim, Allah beterinden saklasın. Ekipmanlarının tam olması sevindirici bir haber. Umarım en kısa zamanda ağrılarında geçer. İyi günler dilerim.

Motosikleti
    Mt-07
    Alıntı ucanteneke5 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çok geçmiş olsun .
    aytacaksel zanedersem geçenlerde erenköyde renoya tam sol ön lastğin arkasına çarpmıştın beyaz NC750x.
    sanada geçmiş olsun maalesef böyle öküzler var gözünün içine baka baka çıkıyo önüne.

İnsan mal olmasın dostum, görmeme gibi bir durum yok zaten. Adam/Kadın görüyor bekliyor artık senin duramayacağın mesafeye gelince çıkıyor. Benim başıma hiç gelmedi, inşallah da başıma gelmez ama gelirse camını çerçevesini indiririm...

Motosikleti
    Kuba kb100, Mondial Mg125dx, Honda Crf 250
    çok benzer kazayı denizlide bende yaşadım, hastanede 12 saat kalmıştım.

hyo kenan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ramzeyQm250, GV250, cbf1000
    Kardeşim çok geçmeiş olsun.Allah beterinden korusun.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)