Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yurt ici mi yurt dışı mı ?

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar merhaba . Motosiklete yeni başlıyorum scooter kullanicam ekipman dizmek istiyorum ancak bunun için ne kadar bütçe ayırmam gerektigini bilmiyorum. Scooteri şehir içinde kullanicam ise git gel felan. Bunun için 3-4 bin arası bir bütçe yeterli olur mu ? Kask eldiven yazlık mont dizlik korumalar felan.

Pantolon almak şartmı ? Neticede ise gidicem günü motor pantolonu ile geciremem ama günlük kıyafetle düşmek problem cikaricaksa mecburen bagajda cantada pantolon taşıyıp is yerinde değişmek icap edecek gibi görünüyor.

Bir de en önemli soru. Ekipmanları yurt dışı sitelerden mi satın almaliyim yoksa yurt içinden mi ?

Vergiler dahil daha ucuza gelicekse eğer kaç günde geldiğinin bi önemi yok yurt dışından alayim ürünleri.

Ve ikinci en önemli soru 3 4 bin aralığına dizecegim ekipman koruma acisindan yeterli olur mu ? Gerekirse 5 bine kadar cikartabilirim bütçeyi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yurtdışı alışverişe de %18-20 vergi geliyor artık biliyorsun değil mi?

Forumdaki üyelerimiz 2'ye ayrılıyor

-Bütün ekipmanı giymezsen ölürsüncüler
    -Yeterli ekipman ile de dolaşılabilir insan diyenler.

Yani 4 bin lira bütçeni arttır diyen de çıkacaktır; bende forumdayken cok konu actım öğrenmek amaclı ancak ne yazık ki başka konuları gezerken fikrim yerine oturdu.

Kask konusunda sağlam bir model alman gerekiyor
    Eldivensiz kullanamıyorum ben motosiklet; eldiven de önemli.
    Yazlık bir mont güvenlik açısından tabi ki önemli
    Pantalon konusunda çok şart olduguğunu düşünmüyorum; dizlik yeterli gelecektir.
    Motor ayakkabısı aslında önemli; kaza anında bileklerden alınacak zararın telafisi daha zor olacaktır.

Kullanım mesafen ve trafik durumu da önemli.

HA bana sorarsan ben kask ve eldiven hariç ekipman kullanmıyorum uzun yol olmadığı sürece; dediğimi yap yaptığımı yapma ama. İşe git gel sırasında ekipmanlar nedneiyle olan terleme; ya da ekipmanı nerede taşıyacağımı bilememe şeyler yüzünden uğraşmak istemiyorum.

Ama yaptıgım yanlış. ufak bir kaza yaptım 2 hafta tökezledim şans eseri ciddi bişi yoktu. eğer ekipmanım olsaydı hiçbirşeyim olmazdı.

Ankara içinde kullanicam yazlık montu trafikte terlemeyim diye istiyorum ayakkabı da alicaz sanırım bagajda sivil ayakkabı gezdirmek zorunda kalicam anlaşıldı motordan inince hızlıca değiştiririm .

Yani simdi yurt dışından alınca bi miktarda olsa ucuza gelmiyo mu ? Yurt içinden mi alalım ?

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Bu %18-20, ürünün gelişine göre uygulanan gümrük vergisi. Bir de belli kalemlere ekstradan KDV eklenecek.

Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu %18-20, ürünün gelişine göre uygulanan gümrük vergisi. Bir de belli kalemlere ekstradan KDV eklenecek.
    yani yurt dışı alışverişi daha mi pahalıya geliyo artik ? Bunu mu anlıyoruz burdan

Alıntı kta26 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yani yurt dışı alışverişi daha mi pahalıya geliyo artik ? Bunu mu anlıyoruz burdan
    hocam anlayamazsın. Ekipman giyimini yurtiçi yurtdısı diye ayırma.

Ekipman listeni çıkar; fiyatları kıyasla ona göre satın al. Su an sistem yenı devreye giriyor; ne desem yalan olur.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    yeni bilindik modellerde yaklaşık %18 20 kadar bir fiyat avantajı var halen yurtdışının. Ama aldığınız alacağınız ekipmanın üretim tarihi önemli. İndirim yakaladım ucuza aldım diye sevinirken size 2016 model bir kask gönderebilirler. Keza yurtiçinde satılan kasklar da öyle. İndirimli kaskların çoğu üretim tarihi 2-3 yıl öncesine aittir. Her ne kadar kaskların raf ömrü konusunda tartışmalar devam etse de evladiyelik alınan bir kaskın yeni üretim tarihli olmasını tercih etmek lazım. Aradaki fiyat farkını değer mi değmez mi sizin bütçenize kalmış bir şey.

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F | Honda CB750 Hornet
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam yurtdışı alışverişlerinde eklenen kdv yi adamlar düştüğü için fiyatta değişen bişi olmuyor genelde.
    amazondan daha önce yaptığım alışverişlerde amazon üründen kdv yi düşüyordu, ancak ürün TR ye gireceği için aynı kdv ekleniyordu, fiyat aynı kalıyodu.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Alıntı LynXMaSTeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam yurtdışı alışverişlerinde eklenen kdv yi adamlar düştüğü için fiyatta değişen bişi olmuyor genelde.
    amazondan daha önce yaptığım alışverişlerde amazon üründen kdv yi düşüyordu, ancak ürün TR ye gireceği için aynı kdv ekleniyordu, fiyat aynı kalıyodu.
    Orda gördüğünüz fiyatlar zaten vergisiz. Adres olarak o ülkeyi seçerseniz ilave KDV ekleniyor. Türkiye'yi seçerseniz eklenmiyor buraya gelince gümrük sizden istiyor. Yani özetle yurtdışından alacağınız ürünlere Avrupa'dan geliyorsa %18 Diğer ülkelerden geliyorsa %20 vergi ödeyeceğinizi hesap edin.

maaşımdan vergi kesen devletimiz harcadıgımdan da vergi keserek maasımın yarısını vergi olarak yiyor.

ne kadar süper gücüz yarappim
    E.U.A bunu beğendi.

joshua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250 (2016) KLR 650 (2006)
    yurt dışı internet kask alışverişlerinde ötv var mı arkadaşlar?

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)