Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

taktıktan yarım saat sonra sıkan kask

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar hepinize merhabalar,

hayatımda ilk defa motor almayı düşünmekteyim ancak motordan önce ekipmanları tamamlamak istedim ve tavsiye üzerine Shoei GTAir kask aldım. satıcı kafa ölçümü aldıktan sonra L beden kaskı önerdi. kaskı ilk taktığımda herhangi bir sıkıntı yok, yanaklarımı sıkıyor olmasına rağmen deneyimli arkadaşlardan aldıüım bilgiye göre bir süre sonra açılacağını düşünüyorum. kaskı ilk taktığım zaman başımın üst çevresinde herhangi bir ağrı sızı hissetmeme rağmen kaskı taktıktan yarım saat sonra önc kulaklarım sonrada başımın üst tarafı ağrımaya başlıyor. kaskı bir üst beden ile değiştirmeyi düşünüyorum ancak sonrasında alacağım kask genişledikten sonra büyük mü gelir diye tedirgin olmaya başladım.

belki alışırım ve kask genişler diye her akşam 40 dakika süresince evde otururken kaskı takıyorum ancak 4 günde herhangi bir değişme olmadı yarım saat 40 dakika sonra çıkarmak zorunda kalıyorum. örneğin şu anda bunu yazarken kask yaklaşık 42 dakikadır kafamda ancak kaskı çıkarmak için dakikaları saymaya başladım çünkü başımın sağ tarafında, üst tarafında ve sağ kulağımda yavaş yavaş kaskın vurmaya başladığını hissettim.

fikir ve görüşlerinizi beklerim

teşekkürler

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Kaskın bedeni değil sıkıntı, kalıbı. Farklı marka/modellerin iç kalıp şekilleri farklıdır hatta çoğu marka farklı modellerini farklı kafa şekillerine (oval/ yuvarlak/ basık vs.) uygun olarak üretir ki daha geniş bir müşteri yelpazesine hitap edebilsinler.

Arkadaşlarınızın tavsiye ettiği kask kötü değil, ancak sizi doğru yönlendirmek için her şeyden önce kafa şeklinize uygun bir kask seçmeniz gerektiğini söylemeleri icap ederdi.

Kask bedeni kabaca alın çevresinden mezurayla yapılan ölçüye göre seçilir. Şimdi siz L yerine aynı model XL kask almak istediğinizde bu sefer en temel ölçü alın çevresinin bol gelmesi gibi bir sorunla karşılaşabilirsiniz. Eğer bedeniniz yanlış ölçülmediyse, aslında bedeniniz L, fakat seçmeniz gereken kalıbın şekli farklı. Bedeniniz büyük ihtimal yanlış değil, yanlış olsaydı ilk 5-10 dakikada alın/şakak kısmında muhakkak acı hissederdiniz. Kaskın bol olup olmadığını anlamak için sol elinizi kaskın arkasına koyup ileri doğru güçlüce ittirirken sağ elinizin serçe parmağını alnınızla kask arasındaki boşluğa sokmayı deneyin. Orada parmağınızın girebileceği kadar bir boşluk olmamalı. Oluyorsa o beden size büyük, o kaskı almayın.

Bu arada yanak pedlerinin zamanla açılacağı doğru, ancak sizin sıkıntınız orada değil.

Daha detaylı bilgi için şu başlığı okumanızı tavsiye ederim.
    Deadly Sto(R)m ve killingroad bunu beğendiler.

ayetlervaray - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Superlight 200
    benimde öyleydi ilk aldığımda şimdi kafamda durmuyor bol geliyor.

RoofRoof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRZ400SM
    Alında baskı varsa değiştir o kaskı.Alın tarafı çok az genişler.Bazı kaskların kalıbı kafa yapısına göre değişiyor.Bende en büyük Scorpion kaskı denedim olmadı ama başka markaların XL'ı oluyordu.

Taktıktan bir süre sonra başın üst kısmında ağrı yapıyormuydu?

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:46 ----------

Alında baskı yok .ilk taktığımda yanaklar dışında hiç bir yerde baskı yok.yarım saat sonra başın üst kısmı ağrımaya başlıyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:48 ----------

Teşekkürler. Şu anda yine deniyorum eğer yarım saat sonra ağrı başlarsa yarın gidip değiştireceğim.

rEnE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sıfır kask biraz sıkar zaten böyle olması iyi, çünkü zamanla pedler baskıyla daralacaktır ve kask ilk alındığı güne göre açılacaktır, bunu da hesap ederek almalısınız kaskınızı, kaskı kafanıza takın kilitleyin, başınızı sağa sola hızlıca çevirin eğer kask kafanızla dönüyorsa kafanız içinde sağa sola kaymıyorsa kask denk gelmiştir

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Faydalı olabilir diye konuyu hortlatayım. Kaskın bedeni kafanıza uymuyorsa sıkar ve rahatsız eder. Bir de standart dışı bir kafatası geometrisine sahipseniz kask sıkmasa bile belirli yerlerden kafanıza baskı yapar. Benim de böyle bir durumum var. Üst arka iki köşeden kask kafama baskı yapıyor. Kask yeni değil. Sıkmıyor. Hafif bol bile sayılabilir. Yine de vuruyor. 8-9 saatlik uzun yol sürüşlerinde kask molaları verdirecek kadar rahatsız ediyor. En sonunda şöyle bir çözüm buldum. 5x2 cm. 1metre boyunda kapı altı süngeri aldım. Kendinden yapışkanlı oluyor. Kesip kaskın içine parça parça yapıştırdım. Aşırı kalın olmaması için yer yer kaskın iç kumaşındaki süngeri çıkardım. Bunu yaparken kaskın iç katmanındaki havalandırma kanallarını kapatmamaya dikkat ettim. Daha sonra kaskın iç kumaşını tekrar monte ettim. Kafamı rahatsız etmesini engellediği gibi kullanım nedeniyle hafif gevşeme yapan kaskın kafamı daha sıkı sarmasını sağladı.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Kaç numara kask alırsan al evde boş boş otururken taktığında rahatsızlık verir.

Çünkü aklın hep orada motosiklet kullanırken taktığında dikkatin başka yerde olacak o yüzden ölçü tamsa rahatsızlık vermez.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı yaşlıveacemi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kaç numara kask alırsan al evde boş boş otururken taktığında rahatsızlık verir.

Çünkü aklın hep orada motosiklet kullanırken taktığında dikkatin başka yerde olacak o yüzden ölçü tamsa rahatsızlık vermez.
    İsmet Abi var mı yeni yolculuk planları?

Motosikleti
    falcon flash 100
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İsmet Abi var mı yeni yolculuk planları?
    Gönül çok şeyler istiyor bakalım hangisi kısmet olacak.
    tommygun ve espresso bunu beğendiler.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yaptıgım yanlıs ancak dar kask sevmıyorum yani tamamen kafayı sarması oynamaması lazım ancak boguyor beni.

kafada dönmeyecek bollukta kask kullanıyorum. zaten kışın kafaya bişiler geçirdiğim için tam oluyor, yazın da az bol oluyor.

okanius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Tiger 850 Sport
    2 kez HJC kask aldım. İlki XL, olmadı XXL ile değiştirdim. O da olmayınca iade ettim. Ki Givi nin L model kaskını kullanıyordum. Şimdi XL Nolan aldım, sıkıyor gerçekten ama düzelir diye düşünüyorum. Yuvarlak kafalarda hep aynı sorun var ve bir çok markanın uygun kaskı yok maalesef.

Motosikleti
    NC750X
    Alıntı AzÇok adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Faydalı olabilir diye konuyu hortlatayım. Kaskın bedeni kafanıza uymuyorsa sıkar ve rahatsız eder. Bir de standart dışı bir kafatası geometrisine sahipseniz kask sıkmasa bile belirli yerlerden kafanıza baskı yapar. Benim de böyle bir durumum var. Üst arka iki köşeden kask kafama baskı yapıyor. Kask yeni değil. Sıkmıyor. Hafif bol bile sayılabilir. Yine de vuruyor. 8-9 saatlik uzun yol sürüşlerinde kask molaları verdirecek kadar rahatsız ediyor. En sonunda şöyle bir çözüm buldum. 5x2 cm. 1metre boyunda kapı altı süngeri aldım. Kendinden yapışkanlı oluyor. Kesip kaskın içine parça parça yapıştırdım. Aşırı kalın olmaması için yer yer kaskın iç kumaşındaki süngeri çıkardım. Bunu yaparken kaskın iç katmanındaki havalandırma kanallarını kapatmamaya dikkat ettim. Daha sonra kaskın iç kumaşını tekrar monte ettim. Kafamı rahatsız etmesini engellediği gibi kullanım nedeniyle hafif gevşeme yapan kaskın kafamı daha sıkı sarmasını sağladı.
    aynı durum bende de var.
    kafa ölçüm 56-57. bu ölçüye göre bana M olması lazım. şu an kullandığım kask L. 2 yıldır kullanıyorum. tabi süngerler de ezilince buff olmadan taktığımda bir tık bol oluyor sanki.
    düzgün bir kask alayım diye mağazaya gittim. GT-Air2 L beden denedim. L olmasına rağmen kafam üst arka sağ sol taraflardan sıktı. ağrı yaptı hatta hemen orada. sanki kafam kare gibi hissettirdi. Shoei'ye çok heveslenmiştim, hayal kırıklığı oldu.
    Alternatif olarak HJC Rpha 70 alacaktım yoktu, yerine Rpha 11 vardı. Taktım çok rahat ettim. fakat touring istediğim için almadan çıktım.
    Şu an kask arıyorum. L mi alacağım M mi alacağım kaldım ortada.

Motosikleti
    Honda CRF250L
    Arkadaşlar merhabalar. Ben de tam olarak böyle bir sorunla karşı karşıyayım. LS2'nin L beden kaskını kullanıyorum. Bir süre kullanımda sonra kafanın belirli noktalarından ağrı yapmaya başlıyor. Öyleki banada mola verdirmek zorunda kalıyor. Kask bedenim L, onda hem fikirim. Bu sorunu çözen ya da şu markanın şu modelinin kalıbı bunun için uygun diyen var mıdır?

Motosikleti
    NC750X
    Alıntı ozy87 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar merhabalar. Ben de tam olarak böyle bir sorunla karşı karşıyayım. LS2'nin L beden kaskını kullanıyorum. Bir süre kullanımda sonra kafanın belirli noktalarından ağrı yapmaya başlıyor. Öyleki banada mola verdirmek zorunda kalıyor. Kask bedenim L, onda hem fikirim. Bu sorunu çözen ya da şu markanın şu modelinin kalıbı bunun için uygun diyen var mıdır?
    öncelikle kafanızın hangi yapıda olduğunu belirlemeniz gerek. round oval, intermediate oval, long oval gibi. Kafa yapınıza göre kabuk önerisi verilebilir.

jacks0n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XMax250-TM-'20
    Yıl 2024 oldu ama hala aynı sorunu yaşayanlar var (Ben mesela) Nasıl bir kafa varsa hiçbir yapıya sahip kask rahat ettirmiyor. Kaskın iç yapısıyla mı oynasaö bilemedim. Bu konuda çözüme ulaşan varsa bir destek verebilir mi? Son kaskım Schuberth c4 pro M beden.40 dk semptomlarını yaşıyorum :(

Alman_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Burgman 650
    Alıntı jacks0n adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yıl 2024 oldu ama hala aynı sorunu yaşayanlar var (Ben mesela) Nasıl bir kafa varsa hiçbir yapıya sahip kask rahat ettirmiyor. Kaskın iç yapısıyla mı oynasaö bilemedim. Bu konuda çözüme ulaşan varsa bir destek verebilir mi? Son kaskım Schuberth c4 pro M beden.40 dk semptomlarını yaşıyorum :(
    Schuberth s2 sport kullanıyorum. Bende m beden kaskını kullanıyorum. Kask tam oturuyor. Yalnız kaskın altındaki padler çok dengesiz. Scuhberth in kendi interkomunu aldığım pad çok rahat. Hiç bir sıkıntı yaşamıyorum. İnterkom bozuldu eski interkomsuz pad ini kullanayım dedim. Yine rahatsız etti. Kulak kepçesi ters dönüyordu düzeltme imkanım olmuyor. Şimdi de c3 pro modelini almayı düşünüyorum. Bakalım nasıl olacak.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)