Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Alpine | Motosafe Tour Vs Race

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    R125 >> MT25
    Merhabalar, Alpine Motosafe kulak tıkacı alacağım fakat Tour olan modelimi yoksa Race olan modelimi almalıyım bilemiyorum. İntercomdan muzik dinlemek önemli benim için, Race modeli muzik sesinide fazla keser mi, bana tour versiyonu yeterli gelir mi bilemiyorum. Daha önce kullanmış olanlar varsa tavsiyesine ihtiyacım var.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    RoofRoof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRZ400SM
    Kırmızı olanı en iyisi. İntercom tam kulak hizasında ise kırmızı ile acayip temiz duyuluyor ses. Siyah ayni derecede rüzgarı engellemiyor maalesef. Uzun yolda kırmızı çok konforlu. Kaybettiğime çok pişman oldum.

Motosikleti
    R125 >> MT25
    Kırmızıdan sipariş verdim teşekkürler

Motosikleti
    MT-07
    Bende siyahları var ama kulağımda durmuyor. Bir şekilde tutturur isen uzun yol acayip keyifli oluyor.

Motosikleti
    DRZ400SM
    Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende siyahları var ama kulağımda durmuyor. Bir şekilde tutturur isen uzun yol acayip keyifli oluyor.
    Hiç sıkıntı olmadı bence hacı düz taktığına emin misin?

Motosikleti
    MT-07
    Kulak yapısından kaynaklı. Kulakiçi kulaklıklarda durmuyor. Artık fazla şeetmiyorum.

mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    fiyatına baktım da baya pahalıymış bunlar. 120 liralar falan yazıyor

bende bundan var kullanıp kullanıp ıslak mendille siliyorum

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    25 senedir motosiklet tepesindeyim, sesli sessiz onlarca motor değiştirdim, kullandım, bu güne kadar hiç tıkaç felan kullanmadım, ihtiyaç duymadım, uzun yolda ne gibi artısı oluyor? Duyduğum kadarı ile korna ve benzer dış sesleri duyuyormuşsunuz, fakat Rüzgar, motor, egzoz sesini azaltıyormuş? Eğer durum böyle ise nasıl oluyor bu iş diye merak ettim?

Artısı eksisi hk. bilgisi olan paylaşırsa öğrenmek isterim.

oialdemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XMAX 250
    Alıntı Levent adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    25 senedir motosiklet tepesindeyim, sesli sessiz onlarca motor değiştirdim, kullandım, bu güne kadar hiç tıkaç felan kullanmadım, ihtiyaç duymadım, uzun yolda ne gibi artısı oluyor? Duyduğum kadarı ile korna ve benzer dış sesleri duyuyormuşsunuz, fakat Rüzgar, motor, egzoz sesini azaltıyormuş? Eğer durum böyle ise nasıl oluyor bu iş diye merak ettim?

Şöyle oluyor Levent Abi. Ciddi anlamda yol gürültüsünü azaltıyor. Bir süre sonra takmayada alışıyorsun. Takmayınca garip gelmeye başlıyor. Yaşlılık vakti gayipten sesler duyan yada sürekli uğultu duyan motorcu abiler gibi olmamak için takmak lazım aslında. Kulak sağlı için uzun vadede faydalı bir şey.
    Levent bunu beğendi.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Alıntı mavzer-i adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    fiyatına baktım da baya pahalıymış bunlar. 120 liralar falan yazıyor

bende bundan var kullanıp kullanıp ıslak mendille siliyorum
    Bende başka bir markanın sünger tıkacını kullanıyorum. Süngerler daha kullanışlı hocam gerçekten. Diğerleri kulak tipi seçiyor, her kulakta düzgün veya rahat durmuyor.

Ama süngeri ez, kulağa tak, içinde genleşip şişince tam kulak boşluğunu dolduruyor. Çok daha konforlu hem.

Şiddetle denemenizi öneririm. Sesleri tamamen kesme gibi bir durum yok. Yine tüm sesleri duyuyorsunuz sadece normal ses seviyesi x3 ise siz sesleri x2 oranında duyuyorsunuz diyelim. Özellikle spor egzoz olan motosikletlerde egzoz sesi, motor bloğunun sesini bastırır. Mesela o abartı egzoz sesini azaltıp motor sesini daha iyi duymanızı sağlıyor.

Uzun yolda rüzgardan gelen hışırtı ve hafif rüzgar sesini tam 2 kat azaltıyor.

Özellikle sünger tipte olanları tavsiye ederim. Mutlaka denemelisiniz, sürüş konforunu 2 kat artırdığını söyleyebilirim.
    Levent bunu beğendi.

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tinnitus rahatsızlığına yakalanma ihtimalinizi inanılmaz bir ölçüde düşürecektir kulak tıkaçları. Mesela bende var ve geçen ya da tedavisi olan bir hastalık değil (bildiğim kadarıyla). Kulağınız sürekli çınlıyor. Uyku uyutmayacak seviyede değil ama gece özellikle sessiz ortam olduğu için daha fazla hissediliyor.

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Teşekkürler, peki bu tıkaç varken ortamdaki seslere karşı duyarlılık nasıl oluyor?
    Anladım faydalı bir şey sağlık için, fakat dezavantajları nelerdir?

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Ben iş güvenliği için kullandığımız 3M kulak tıkaçı kullanıyorum ama korna sesleri duyulmuyor.

Reşit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Selam,

Bu tıkaçlarla geçirdiğim 8-9 yılık tecrübemi paylaşayım,

Ucundaki filtrelerin renkli olmasının sebebi her renk ayrı filtrelizasyon sağlıyor. Biri +20 dB keserken bir başkası +10 dB kesebiliyor. Ben çok uzun yıllardır kırmızı versiyonunu kullanıyorum, geçen sene ilk fotoğraftaki ie güncellendi ve çok daha konforlu hale geldi. Artık aparatla takmanıza gerek yok, direkt elle takılabiliyor. Önemli bir tavsiye, takmadan önce hafif yalayın ki cuk diye oturup bir daha çıkmasın(yoksa kaskı takarken yerinden çıkabiliyor ve çok sinir bozucu)

Bunun parti için olan versiyonunu da club ortamlarında kullanıyorum. Zerre bir kulak çınlaması olmadan mekanı terk ediyorum ve bu esnada müziğin kalitesinden de feragat etmiyorum.

Peki üst yorumlarda bahsedilen süngerleri takarsak ne olur? Şöyle ki, bu tarz kulaklıklar kısa süreli çalışma ortamların iş görecektir. Uzun süreler takıldığında kulak hava almadığı için sağlık açısından olumsuz etkilere yok açar. Bir diğer dezavantajı da filtresi olmadığından tüm sesleri kapatır ve güvenlik zaafı doğurur. Lütfen motosiklet üzerindeyken bu iş için tasarlanmış ekipmanları kullanalım(tıpkı standart deri ceket yerine motosiklet ceketi almamız gibi)

Tıkaç kullanmazsak ne olur? Bunun sonucunda hiç istemeyeceğiniz ve kalan ömrünüzde hep keşke diyeceğiniz bir hastalığınız olacak. Tinnitus, yani kulak çınlaması. Ve ne yazık ki bu hastalığın tedavisi yoktur(Ben duymadım) Ayrıca kulak içindeki duymamıza yardımcı olan tüycükler zaman içerisinde yüksek şiddetli sesten dolayı yok olacağından kalıcı duyma kaybı da yaşayacaksınız.

Tek artısı yukarıda saydığım sesi azaltmak mı? Evet ilk bakışta bu olabilir ama dolaylı yoldan daha konforlu bir sürüş, dikkati sürekli yüksek tutumak ve yüksek sesin beraberinde getirdiği sinir bozukluğu ve acıyı tamamen ortadan kaldırmak şeklinde açıklayabilirim.

Aklına takılan yer olan varsa cevaplayabilirim.

Motosikleti
    DRZ400SM
    Ben kulak tıkacı olmadan uzun yola çıkmıyorum artık.En kötü telefona kulaklığı bağlayıp öyle çıkıyorum.Saatlerce rüzgarın gürültüsü kafamı acayip şişiriyor ayrıca tinnitus var zaten eğer kulak tıkacı takmadan motor sürersem akşam kafam acayip zonkluyor.

Motosikleti
    MT-07
    Alıntı Reşit adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Selam,

Bu tıkaçlarla geçirdiğim 8-9 yılık tecrübemi paylaşayım,

Ucundaki filtrelerin renkli olmasının sebebi her renk ayrı filtrelizasyon sağlıyor. Biri +20 dB keserken bir başkası +10 dB kesebiliyor. Ben çok uzun yıllardır kırmızı versiyonunu kullanıyorum, geçen sene ilk fotoğraftaki ie güncellendi ve çok daha konforlu hale geldi. Artık aparatla takmanıza gerek yok, direkt elle takılabiliyor. Önemli bir tavsiye, takmadan önce hafif yalayın ki cuk diye oturup bir daha çıkmasın(yoksa kaskı takarken yerinden çıkabiliyor ve çok sinir bozucu)

Bunun parti için olan versiyonunu da club ortamlarında kullanıyorum. Zerre bir kulak çınlaması olmadan mekanı terk ediyorum ve bu esnada müziğin kalitesinden de feragat etmiyorum.

Peki üst yorumlarda bahsedilen süngerleri takarsak ne olur? Şöyle ki, bu tarz kulaklıklar kısa süreli çalışma ortamların iş görecektir. Uzun süreler takıldığında kulak hava almadığı için sağlık açısından olumsuz etkilere yok açar. Bir diğer dezavantajı da filtresi olmadığından tüm sesleri kapatır ve güvenlik zaafı doğurur. Lütfen motosiklet üzerindeyken bu iş için tasarlanmış ekipmanları kullanalım(tıpkı standart deri ceket yerine motosiklet ceketi almamız gibi)

Tıkaç kullanmazsak ne olur? Bunun sonucunda hiç istemeyeceğiniz ve kalan ömrünüzde hep keşke diyeceğiniz bir hastalığınız olacak. Tinnitus, yani kulak çınlaması. Ve ne yazık ki bu hastalığın tedavisi yoktur(Ben duymadım) Ayrıca kulak içindeki duymamıza yardımcı olan tüycükler zaman içerisinde yüksek şiddetli sesten dolayı yok olacağından kalıcı duyma kaybı da yaşayacaksınız.

Tek artısı yukarıda saydığım sesi azaltmak mı? Evet ilk bakışta bu olabilir ama dolaylı yoldan daha konforlu bir sürüş, dikkati sürekli yüksek tutumak ve yüksek sesin beraberinde getirdiği sinir bozukluğu ve acıyı tamamen ortadan kaldırmak şeklinde açıklayabilirim.

Aklına takılan yer olan varsa cevaplayabilirim.
    Bende aparatla takılanı mevcut. Nefret ediyorum. Takması çok zor geliyor fakat İzmir’e giderken 1saat takmayı becerebilmiştim. Sürüş zevkim en az %50 arttı desem yeridir.

Motosikleti
    Artık Yok...
    bu kulaklıkların faydası nedir diye soranlara .. Adamlar teknik detaylı yazmış kendi sitesinde.. 120km üstünde kulakdaki desibel oranı ortalama 98 desibelmiş ve bu 7 dakika içinde kulaklara zarar vermeye başlıyormuş.. bendede var bu tıkaçlardan yıllardır. zaten bu forumda yıllar önce ilk tavsiye edenlerden biri hatta belki ilki benimdir..

https://www.alpinehearingprotection....ry/motorcycle/

Eski kask konularında çok yazdım eskiden gürültüsüz kakslara bir ton para sayardım artık kaliteli uygun rakamlı olması yeterli gürültü oranı yüksek olsada olur.. ebay açıkken almışdım ben.. şimdi baksanıza 10 dolarlık kuklaklığa ilan sitelerinde falan 200 tl istiyenler var.

Onun dışında bendeki portakal rengi sanırım onu üretimden kaldırmışlar zamanında en pahalı benimkiydi pro diye geçiyordu .. şimdi pro yu iki set birden olarak yapmışlar yani hem siyah hem kırmızı beraber pro adı altında satıyorlar.. birde yeşili çıkmış en pahalısı o ve en çok yorum alan demek ki en çok satanda o fiyatından ötürü tahmin ediyorumki en kaliteliside o.. benim zamanımda yeşil yokdu sanırım bu yeşil benim portakal renklinin muadili onun yerine çıkmış..

mfBulut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kulak yapısından kaynaklı. Kulakiçi kulaklıklarda durmuyor. Artık fazla şeetmiyorum.
    Aynı sorundan dolayı almaktan emin olamadığım kulak tıkacı olur kendileri.

mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    3m olanları uzun yolculuklarda kullanıyorum.
    kafam acaip rahat ediyor rüzgar gürültüsü belki tam kesilmiyor ama kafamda şişmiyor

Motosikleti
    R125 >> MT25
    Bügün geldi ve denedim, ilginç bi şekilde duymanızı engellemiyor sadece etraftaki tiz sesleri, uğultuları, zincir seslerini duymamaya başlıyorsunuz. Herhangi bir basınç problemi yaşatmıyor zaten ortası delik, kullanımı basit yanında verdikleri ufak çantasıda güzel. Fakat çok sağlam bişey gibi görünmedi bana yani malzemesi çok yumuşak ve ince bilemiyorum kullandıkça deneyimlenebilecek şeyler. Ayrıca dikkatli olunmazsa çok rahat kaybolabilecek bir ürün. Ama genel olarak şaşırttı beni normal 3m kulak tıkaçları ile alakası yok, günlük hayatta takıp sokakta yürüyebilirsiniz, sizi trafikten yada konuşmalardan hiçbir şekilde koparmıyor garip.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)