Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Xiaomi Yi Aksiyon Kamerası İncelemesi - Test Çekimleri

Motovento
    REKLAM ALANI

Uzun zamandır yaptığım ucuz yollu kask kamerası araştırmamda fiyat ve performans olarak ön plana çıkan Xiaomi Yi modelini yurt dışından sipariş verdim.

Küçük ve sağlam bir kutu içinden kullanma kılavuzu, usb şarj kablosu, pil ve kamera çıkıyor. Ben sipariş verdiğimde su geçirmez kabı yoktu daha sonra satışa çıktı, fiyatı da ucuzladı su geçirmez kabını da sipariş verdim ama henüz elime ulaşmadı. Su geçirmez kabı geldiğinde bu konuya ekleme yapacağım.

Boyutları

Yabancı sitelerde bu kamerayı SJ4000 ve Gorpo Hero ile karşılaştırıyorlar çoğu özelliği ile diğerlerinden üstün görünüyor ayrıca Hero'nun yarı fiyatında.

Teknik özelliklerine gelirsek Xiaomi Yi;

1080p video kaydını 60, 48, 30 ve 24 fps ile,
    960p videoyu 60 ve 48 fps de,
    720p videoyu 120, 60 ve 48 fps de
    480p videoyu 240fps de
    çekebiliyor.

Ayrıca dilediğiniz an 16 mega piksel değerinde fotoğraf çekilebiliyor. (GoPro'nun sadece 5 mega piksel olduğunu hatırlatayım) Burst modda ise kamera 7 kare fotoğrafı 2 saniye gibi kısa bir sürede çekmeyi başarıyor. Ayrıca bu fotoğraflar arasına 0.5, 1, 2, 5, 10, 30, 60 saniye aralıklar ekleyip fotoğrafların bu aralıklarda otomatik olarak çekilmesini sağlayabiliyorsunuz. Çoğu akıllı telefonda bulunan self-timer (otomatik çekim modu) modu da kamerada yer alıyor. Benim en hoşuma giden özelliklerinden biri de zahmetli video kesme biçme işleri ile uğraşmadan Snapshot olarak adlandırılan mod ile VGA boyutuna sahip 10 saniyelik sosyal ağlarda paylaşmaya uygun kısa süreli videolar çekmenize olanak sağması oldu.

Xiaomi Yi 155 derecelik kamera lensi geniş açılı görüş sunuyor. Ayrıca Sony yapımı 16 mega piksellik CMOS sensor ve ambarella A7SL chip kameranın başlıca temel ekipmanları arasında yer alıyor. İpucu vermek gerekirse, Gopro Hero3+ Silver aynı şekilde A7SL chip ailesini kullanmakta. Tüm bunlar göze alındığında kameranın gerçekten de donanım konusunda GoPro kalitesinden uzak kalmadığını anlayabilirsiniz.

(uygulama ingilizce)

Xiaomi Yi 3 adet buton ile bizlere kolay bir kullanım sunuyor. Ayrıca çok beğendiğim akıllı telefonlar için hazırlanmış kameranın orijinal uygulaması sayesinde cihaz üzerinde bulunan ışıklar yardımıyla durumu hakkında bilgi sahibi olduğumuz batarya ile ilgili bilgileri telefonunuzun ekranından görebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra hafıza durumu, hangi modun açık olduğu gibi bilgilere ulaşıyorsunuz. Bu uygulama sayesinde kameranın o anda çekmiş olduğu görüntüyü telefonunuzun ekranına aktarabiliyorsunuz ve uygulamada bulunan kontrol butonları ile resim ve video çekebiliyor, çekilmiş olanlarıd a ön izleme yapabiliyorsunuz. Wifi bağlantısı sayesinde cihazı telefonunuza kolay bir şekilde bağlayıp kontrolünü rahat bir biçimde yapabiliyorsunuz. Kamerada halihazırda bulunan standart tripod bağlantısı sayesinde her türlü yüzeye bağlanma imkanınız var. Kaskınıza bağladığınızda telefonunuzdaki uygulama ile telefonunuzun ekranına aktarılan görüntü yardımıyla istediğiniz anda video çekimine başlayıp durdurabiliyor ya da fotoğraf çekebiliyorsunuz.

Android uygulama linki: http://xiaomi.eu/YiCamera_1.4.1.apk
    Apple uygulama linki: http://itunes.apple.com/us/app/xiaoy...ra/id963065779

Telefon uygulamasının tanıtım videosu

Xiaomi Yi‘nin fotoğraf kalitesi konusuna gelinecek olursa, gün batımında çektiğim örnek fotoğraflarda da açıkça görüleceği gibi parlak ve oturmuş renklere sahip. Ayrıca 16 mega piksel olan kameranın avantajı ile daha detaylı fotoğraflar sunuyor. Özellikle 100% zoom yaptığınızda daha anlaşılır oluyor. Aşağıdaki resimler üzerinde %100 zoom yapılmış kısmı resimlerin üzerine ekledim, fotoğrafları tam boyutlarında görmek için üzerine tıklayabilirsiniz. (açılmaz ise sağ tıklayıp farklı kaydet yapın)

Birazda cihazın kullanımından bahsetmek gerekirse üzerinde 3 adet düğme bulunuyor.

Wifi düğmesi (ayrıca bluetooth 4.0 var, bluetooth ile çalışan uzankan kumandaları çıkması bekleniyor) açma kapama mode şeçim düğmesi, çekim shutter düğmesi.

Cihazın altında tripod vidası takılacak delik mevcut ama su geçirmez kabını kullanıyorsanız buna gerek kalmıyor.

Arka tarafdaki kapakları açtığınızda pil alanı ve bağlantı bölümlerini görebilirsiniz. Bağlantı bölümünün kapağı cihazdan ayrılıyor ve ufak olduğu için bakalım ne zaman kaybedeceğim merak ediyorum.

Ben satın aldığında fiyatı daha pahalıydı şimdi ucuzlamış benim için kötü yeni alacaklar için iyi bir haber

Xiaomi Yi Kamera Aliexpress Satış Linki

Xiaomi Yi Kamera Gearbest Satış Linki

Satış sayfasında kamerayı aksesuarlı veya aksesuarsız olabiliyorsunuz.

Kask ve motor bağlantıları ile birlikte bazı aksesuarlarını kendi ihtiyacıma göre sipariş verdim merak eden olursa yardımcı olurum.

Videoları yakında buraya ekleyeceğim, video düzenleme kesme biçme işleri için program önerileriniz bekliyorum.
    Kamerayı kullandıkça burada deneyimlerini paylaşacağım sorularınız varsa cevaplamaya da çalışırım.
    mephamd, mehmetenis, bassturbin ve 6 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    slayer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    peugeot satelis
    reis kaska bağlayabildin mi

mephamd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CRF1000 AfricaTwin
    Çıktığı günden beri takip ediyorum.
    Alacağım ama daha zamanı netlesmedı.

Alıntı slayer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    reis kaska bağlayabildin mi
    Vakumlu tripod vidalı tutucu var kaska takılıyor sağlam duruyor ama giderken düşer diye korkuyorum. Su geçirmez kabını bekliyorum o yüzden.

Böyle bir parça
    mehmetenis bunu beğendi.

mehmetenis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X-2014
    Üstat hayırlı olsun yazınızı okurken şu aklıma takıldı,kameranın görüntüsünü akıllı telefonlardan izleyebilceğinizi belirtmişsiniz ama illa ki wifi mı gerekli dir mesela yolda motosikletin üzerinde kamera dan telefona nasıl görüntü aktaracak, bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinirim

Alıntı mehmetenis adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Üstat hayırlı olsun yazınızı okurken şu aklıma takıldı,kameranın görüntüsünü akıllı telefonlardan izleyebilceğinizi belirtmişsiniz ama illa ki wifi mı gerekli dir mesela yolda motosikletin üzerinde kamera dan telefona nasıl görüntü aktaracak, bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinirim
    Telefon ve kameranın wifi açık konumdayken, telefondan uygulamasını açınca kamerayı kontrol edebiliyorsunuz. Kameranın açısına bakmak çekim modunu ayarlamak çekimi başlatmak vs. mümkün.
    mehmetenis, saykokan ve 06Serhat bunu beğendiler.

mehmetenis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X-2014
    Alıntı desender adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Telefon ve kameranın wifi açık konumdayken, telefondan uygulamasını açınca kamerayı kontrol edebiliyorsunuz. Kameranın açısına bakmak çekim modunu ayarlamak çekimi başlatmak vs. mümkün.
    Teşekkürler üstat sağolasın,

Kamera 67,29$
    Su geçirmez kabı 14,88$
    1010 mah pili 3,31$
    Toplam:85,48$
    TL=235₺

Alıntı mehmetenis adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler üstat sağolasın,

Kamera 67,29$
    Su geçirmez kabı 14,88$
    1010 mah pili 3,31$
    Toplam:85,48$
    TL=235₺
    Bak doların yükseldiğini unutmuşum kamera ucuzlamış ama yine de kurdan dolayı benim aldığım zaman ki fiyatlara geliyor

Video düzenleme için program önerisi olan var mı?

Tequ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    4x4
    Dostum hayırlı olsun. Ancak ozelliklerinin Goprodan ustun gorunmesi biraz fantazi sanki

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F
    hocam kutudan aparatlar çıkıyor mu, çıkıyorsa neler var?

Alıntı Tequ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dostum hayırlı olsun. Ancak ozelliklerinin Goprodan ustun gorunmesi biraz fantazi sanki
    Tabi ki Hero 3 veya 4 ile karşılaştırılamaz benim söylediğim Go pronun yeni çıkardığı 500tl ye satılan en ucuz modeli hero 1080p 30fps çekebiliyor.

Alıntı LynXMaSTeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam kutudan aparatlar çıkıyor mu, çıkıyorsa neler var?
    Hayır aparatlar çıkmıyor. Ben kendime lazım olanları ayrıca sipariş ettim dağıtama çıktı görünüyor yakında elimde olur.

caucasian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 honda cbr 500 r
    Bak doların yükseldiğini unutmuşum kamera ucuzlamış ama yine de kurdan dolayı benim aldığım zaman ki fiyatlara geliyor

Video düzenleme için program önerisi olan var mı?
    Güzel ve açıklayıcı paylaşım emeğine sağlık, video düzenleme için adobe after effect tavsiye ederim..

Motosikleti
    Honda Cbr 250
    merhaba arkadaşlar bende bu ürünü almak istiyorum lakin bir şey sormak isdiyorum bu ürüne harici mikrofon takamıyozmu sonucda aksiyon kamerası bır motorsıkletcının sesini nasıl algılıcak kaskın ıcınde ?

Motosikleti
    MT-25
    Vakumlu tripod vidalı tutucu var kaska takılıyor sağlam duruyor ama giderken düşer diye korkuyorum. Su geçirmez kabını bekliyorum o yüzden.

Böyle bir parça
    http://www.atlasteknomarket.com/wp-c.../UN-003-04.jpg
    Bir arkadaşım da vardı bu tutucudan benim motorun ön kafa grenajına vakumlamayı denedik ama tutmadı malum vakumlamak istediğimiz yerd eğimli olduğu için.. Sizinkinin oval mı vakumlanan kısmı ? Resim de düz gibi görünüyor..Arkadaştaki de buna benziyordu vakumlu kısmı düz olduğundan malum eğimli yere yapışmaz.
    Biliyorsunuzdur, görünce yazayım dedim

Saygılar
    Kadim odur ki evvelini bilir kimse olmaya

Motosikleti
    Forza 250
    Alıntı cold459 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    merhaba arkadaşlar bende bu ürünü almak istiyorum lakin bir şey sormak isdiyorum bu ürüne harici mikrofon takamıyozmu sonucda aksiyon kamerası bır motorsıkletcının sesini nasıl algılıcak kaskın ıcınde ?
    hocam sesi ayrıca kaydedip montajda sesle görüntüyü birleştiriyorsun. Sesi de amatörce telefona kaydedebilirsin. En basitinden samsung mikrofonlu kulaklığı kaskın içine sabitliyorsun bir şekilde ve telefonuna ses kaydı yapıyorsun. Motovlogger Tuğrul sümer var o öyle yapıyor mesela. Kameradan ses alayım dedin mi rüzgar sesinden başka birşey duyulmuyor malesef.

Alıntı cold459 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Harici mikrofon çıkışı yok.

Kamera kaskın içine takılmıyor kaskın dışına ya da motora bağlıyorsunuz. Su geçirmez kabı geldi bir test çekimi yaptım yakında eklerim.
    Video kesme biçme işlerini pek beceremedim video kalitesi çok düştü pcde izlerken daha kaliteliydi. Birde motora bağladım biraz titreşimli oldu buna nasıl bir çözüm getirmek lazım araştırıyorum. Kaska bağlamak en mantıklısı sanırım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:51 ----------

Alıntı oluroyle adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir arkadaşım da vardı bu tutucudan benim motorun ön kafa grenajına vakumlamayı denedik ama tutmadı malum vakumlamak istediğimiz yerd eğimli olduğu için.. Sizinkinin oval mı vakumlanan kısmı ? Resim de düz gibi görünüyor..Arkadaştaki de buna benziyordu vakumlu kısmı düz olduğundan malum eğimli yere yapışmaz.
    Biliyorsunuzdur, görünce yazayım dedim

Saygılar
    Bir kaskımın tepesinde tutucu baya sağlam tuttu. Tutucudan tutup kaskı salladım çıkmadı ama güvenip motorda deneyemedim. Kask bağlama aparatlarından sipariş verdim.

blacktulip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    az kaçar,çok yakar.
    elinize sağlık,resim çekimleri güzel duruyor,videolarınızı da bekliyoruz

Deneme çekimlerine başladım ilk video gün batımı güneşe karşı sahil trafiğinde çekildi.
    Video kalitesi video kesme ve youttube a yüklerken bariz düştü buna nasıl bir çözüm önerirsiniz?

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:59 ----------

Kalite farkını görmek için ekran görüntüsü aldım.

Youtube 1080p deki ekran görüntüsü

Bu da bilgisayarındaki videodan ekran görüntüsü

koray gfb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda dylan - CBR 250R
    Bende bu aksiyon kamerasını kullanmaktayım konuyu açmayı düşünüyordum benden hızlı davranmışsınız
    Kaska takmaya fırsat olmadı aparatlarım eksik henüz daha gelmedi fakat su altı test video örneği için youtube video attım arkadaşlara az çok yardımcı olabiliriz.
    Bu arada kameraya gelirsek benim yorumum genel olarak çok memnunum,
    artıları :
    1080p 60fps de görüntü kaydedebiliyor.
    kameranın üzerinde sony lens var fotoğraf kalitesi oldukça iyi.
    malzeme kalitesi gopro kadar olmasada tatminkar (sj4000 den çok daha iyi)
    eksileri:
    mikrofonu bence kötü yeni güncellemeyle daha iyi oldu gibi
    lcd ekranı yok
    harici mikrofon bağlanmıyor.
    aksesuarları çok eksikti fakat yavaş yavaş artmaya ve fiyatları düşmeye başladı.
    https://youtu.be/Zz1wUbq4_Vc
    DamienRice bunu beğendi.

Source53 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2018 Honda Forza
    Çok güzel bir inceleme olmuş teşekkürler.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)