Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Erkekleri ağlattılar / - Kadir Ecevit Özoğlu

Motovento
    REKLAM ALANI
    Admin Erhan Erdil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-09 Tracer

Pistte ve arazide mücadeleden asla vazgeçmeyen 3 sporcunun da aralarında bulunduğu motosiklet tutkunu kadınların hayatı ilk kez bir belgesele konu oldu

Onlar kadınlarla yarışmak için erkekleri ağlattılar. Bu sayede motosiklet sporunda kendileri için yarış kategorisi açılmasını sağladılar.

Yönetmen Şenay Ertorun, farklı mesleklerden kadın motosikletçilerin belgeselini çekti. İstanbul ve Muğla’da yapılan çekimleri bir yıl süren ‘Biz de Varız’ adlı belgeselde, 5 kadın motosikletçinin hayatından kesitler yer alıyor. Kadın motorcuların arasında iki çocuk annesi sporcu da var, yarışçı, müzisyen, fotoğrafçı ve tercüman da... Bu alanda Türkiye’de bir ilk olan belgeselde adı geçen motorculardan 3’ü, erkeklerle yarışıp kürsüye çıkmayı başaran, hatta bu yarışlarda kadınlar için kategori açılmasını sağlayan sporcular

Name Ekin-Sporcu
    İlk yarışında ikinci oldu
    “Motosiklet maceram 16 yaşında başladı. Yıllar sonra kendi motorum oldu. 2005 Türkiye Pist Şampiyonası’nda erkeklerle yarıştım. Start alırken heyecandan bacaklarım titriyordu. Ama ikinci oldum. Sezon sonu puan sıralamasında da Türkiye ikincisiydim. Motorla gezmeyi de çok seviyorum. 13 yaşında bir kızım, 14 yaşında bir oğlum var. Çocuklarım ‘Annem motor yarışçısı’ diye övünerek anlatıyor beni arkadaşlarına.”

Burcu Özatamer-Sporcu
    Enduro şampiyonasında kadın kategorisi açtırdı
    “Spora atletizmle başladım. Bisiklet, dağcılık, paraşüt, thai boks yaptım. Enduro yarışlarını izlemekten çok keyif alıyordum. ‘Ben de yapabilirim’ diye düşündüm. Bir motosiklet aldım. Türkiye Enduro Şampiyonası’nda kadın kategorisi olmadığı için erkeklerle yarışmaya başladım. Yaklaşık 5 yıl erkeklerle yarıştım. Türkiye Enduro Şampiyonası’nın bir ayağında üçüncü oldum. Beni gören arkadaşlarım da yarışlar için heveslenince kadınlar kupası kategorisi açıldı. Bu kategoride 2 birinciliğim var.”

Çiğdem Tatlısert-Fotoğrafçı
    İlk supermoto yarışçısı
    “Dayımın oğlu motosikletle Almanya’dan İzmir’e gelmişti. Ondan sonra motosiklet hayali kurmaya başladım. İlk motosikletimi alıp eve gittiğimde babam şok geçirdi ama durumu kabullendikten sonra da beni destekledi. İlk kez 2007’de Türkiye Supermoto Şampiyonası’nda erkek sporcularla yarıştım. Yarışın sonunda kadınlara teşvik kupası aldım. Türkiye’nin ilk kadın “supermoto” yarışçısıyım ben. O yıl Türkiye Motosiklet Federasyonu kadınlar için ayrı bir kategori açtı.

Hande Ateş-Müzisyen
    ‘Motor çocukluk aşkım’
    “Motosiklet çocukluğumdan beri hayatımda var. Dedemin bir motosikleti vardı, çok severdim onu. Ortaokulu İtalya’da okudum. Orada herkes motosiklet kullanıyordu. Türkiye’ye geldikten sonra hemen bir scooter aldım. Sonra motorumu büyüttüm. İstanbul trafiğinde motor çok işime yarıyor.”

Şenay Ertorun-Yönetmen
    Kadınlar kendilerini anlattı
    “Amacım onca engele rağmen hem iş hayatında başarılı olmaya hem de hayallerini gerçekleştirmeye çalışan kadınları vurgulamaktı. Sporcu kimlikleriyle öne çıkan kadın motosikletçilere ulaştım. İstanbul ve Muğla’da yaptığımız çekimler yaklaşık bir yıl sürdü. Kadınlar bu filmde kendi hikâyelerini anlatıyor. Bu belgeselle, yurtiçi ve yurtdışındaki film festivallerine katılacağız.”

Kaynak: Haberturk
    Kadir Ecevit Özoğlu HT CUMARTESİ

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    erimozel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 150
    Helal olsun, hep destek tam destek! İnşallah daha da çok kadın sporcumuz olur.
    ---İTÜ Makina Mühendisliği 2009---
    2009-2010 UYARI Model Uydu Takımı
    2010- ? ITU Formula SAE Takımı

Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    Alıntı erimozel adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Helal olsun, hep destek tam destek! İnşallah daha da çok kadın sporcumuz olur.
    katılmamak mümkün değil.....
    Fuzuliye sormuşlar "sevmek mi daha güzel sevilmek mi?" Sevişmiyorsanız ikisi de fuzuli demiş... SEMTİN HAYLAZI

arifziyaar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XV950 BOLT
    Türkiyede kadın motorcu olmak gerçekten zor olsa gerek...
    JAWA = ilk aşk , Monster696 = hala kalbimde , hypermotard 1100 = unutulmaz , MT07 = Mantık evliliği , XV950 = güzel ama kesmiyor

yamyamaha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kymco Xciting500 geti gy 200 ( skygo ) & cbf 150
    her başarılı kadının arkasında bir erkek vardır. başarıların devamını diliyorum.

motoseyyah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf 500
    Allah onlara kolaylık versin.Biz erkek motorcular bile zaman zaman diğer 4 tekerlerle sıkıntı yaşıyoruz.
    Cesaretlerinden dolayı
    '' Baki kalan bu kubbede bir hoş sada imiş ''

Yusuf Ziya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piyade
    Tebrik ediyorum,
    Takdir ediyorum,
    Deskekliyorum,
    Artmasını diliyorum.
    İnsan mı paraya bağlı, para mı insana bağlı? Bu, insana bağlı.

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    tubişde olsaymış ya.
    "laubalilikten hoşlanmam, ciddiyeti severim, disipline hayranım!.."

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Nane ekin

Koskoca habertürkte kimse haberi okummaış sanırım, yada okuyunca nane ekin kim diye merak etmemiş

Bizde öylece kopyalayıp yapıştırmışız haberi. Dur değiştirmiyeyimde ibret olsun .
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

gti_king - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250
    Alta sadece Nane Ekin'i yazacaktım ki farketmişsiniz

Motosikleti
    GSXR1000RR1
    )))))))))))))))))))))))))) Naaaaaane naaaaneeee naaaaane naaaaaneeeee (Ajdar stili)

cbr125cbr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150'2011 Kırmızı
    Bu R6 yarışında 1. Olan sporcu kadın değilmiydi.

http://www.motosiklet.net/forum/moto...r-kazandi.html

Hani bizimkilerin çoğunun düşerek yarışı sonlarda tamamladığı...

Demekki neymiş Kadın-Erkek ayrılmayacak bir spor dalı imiş..
    Elbette kadınların her spor dalına katılmasını canı gönülden destekleriz.

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    "erkekleri ağlattılar" kısmı da muamma gerisi yok, amma saçma.
    "laubalilikten hoşlanmam, ciddiyeti severim, disipline hayranım!.."

ilginç bir haber olmuş. Bu hanımefendileri elbetteki takdir etmek lazım. ama aması var işte. haberi yapan acaba erkek ama editörü sanırım bir bayan. başlık çok ütopik olmuş.Erkekleri Ağlattılar...
    hemen isimleri geçen ahnımefendilerin koştuğu yarışla ilgili haberden bir kaç küpür paylaşalım...
    """Bayanlar Kupası 1. turunu Burcu Özatamer birinci olarak tamamlarken, Eda Gegin motorunda yaşadığı teknik problemler nedeniyle 1. turda Enduro Test finişinden sonra etapta kalarak yarış dışı oldu. Yasemin Yazıcı ise 1. tur sonunda yarışı bıraktı"""
    """Bayanlar için özel olarak düzenlenen Test etaplarını... """
    """...ara etaplardaki zorlu bölümlerde oldukça güç harcadılar...."""
    """Günün sonunda Finiş noktasına ulaşan ve motorunu kapalı parka bırakarak yarışı tamamlayan...""" haberler aslında çokta ağlatıcı değil, sadece birileri bu hanımefendilerin karşısına DEV AYNASI koymuş ve içinde erkeklere karşı duyduğu öfkeyi bu şekilde sözde laflarla tatmin etmeye çalışmış.
    Gönül isterdi ki başlık şöyle olsun """Bayanlarda artık özgüvenlerine kavuştu, bizde varız dediler"""

Motosikleti
    Triumph Tiger 800
    bayan değil kadın.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler