Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Motorcunun suçu ne? / Kadir Ecevit

Motovento
    REKLAM ALANI
    Admin Erhan Erdil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-09 Tracer

İki hafta önce Ordu’da meydana gelen bir motosiklet kazasının görüntüleri, bazı gazete, televizyon ve internet sitelerinde, “Kamyona göz göre göre çarptı”, “Bir anlık dalgınlık” başlıklarıyla yayınlandı. Ama durum gerçekten böyle miydi? Motosiklet içerikli bazı web siteleri dışında hiç kimse kamyonun motosiklete çarpmış olabileceğini sorgulamadı. Kazanın yakınında meydana geldiği akaryakıt istasyonunun güvenlik kamerası görüntülerine göre, 21 yaşındaki Mustafa Güneyli motosikletiyle kendi yolunda ilerlerken, karşı şeritten gelen kamyon sürücüsü aniden benzinciye girmek için sola sapınca çarpışma meydana geliyor... Bu görüntüleri izleyerek bir değerlendirme yapan Motosiklet Teorisi kitabının yazarı Reşat Arbaş, şu an yaşadığı ABD’de de en ciddi kazaların bu şekilde yaşandığına dikkat çekerek şunları söyledi: “Bu kazaya medyanın bakış açısı son derece yanlı ve cahilce. Açıkça görülüyor ki kamyon karşıdan gelen motosikletin önünü kesiyor. Zavallı motosikletçinin frenlere asılarak çarpışmanın şiddetini azaltmaktan başka yapabileceği bir şey yok. Tam bir ölüm tuzağı. Karşıdan motorsiklet değil de bir kamyon gelseydi o kamyon yine benzinciye döner miydi? Tüm dünyada olduğu gibi ABD’de de en ciddi ve ölümlü motosiklet kazaları bu şekilde meydana geliyor. Buna ABD’de “man slaughter” (katliam) denilir. Cezaevine konulan sürücü de kalan ömrünü tazminat ödemekle geçirir.”

* Kazanın ardından 3 kez ameliyat olan Mustafa Güneyli, halen tedavi gördüğü 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yaşam mücadelesi veriyor.

Kadir Ecevit Özoğlu
    kozoglu@htgazete.com.tr
    MOTO HABER - Kadir Ecevit Özoğlu’nun yazıları cumartesi günleri Habertürk Gazetesi’nin hafta sonu eki HT Cumartesi’de yayımlanır…

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    amerikayı sevmiyorum da yasaları hoşuma gidiyor. en çok da "idam" yasaları...
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

suato21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1200GS/ZX10R
    Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    amerikayı sevmiyorum da yasaları hoşuma gidiyor. en çok da "idam" yasaları...
    Aynen abi bölelerini sallandırcan ipte..Görmüyolar işte onlar için motosiklet yok sanki trafikte..
    Bahar Bulaştı Ya Hayata, Ağaca, Suya, İçimde Öyle Bir Seyahat Kımıldıyor Ki, Diren Direnebilirsen.Yüreğim Bavulunu Toplamış Çoktan .Ruhum Sırtlamış Çantasını.Uzaklar Çekiyor İçimdeki Seyyahın Tasmasını..

Taner YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Sırasıyla: Hyo GT250R, YAMAHA R1, HONDA 1000 RR,
    "Karşıdan motorsiklet değil de bir kamyon gelseydi o kamyon yine benzinciye döner miydi?"

İşte bizim insana saygımız bu kadar..Bana bişey olmaz nasıl olsa, karşıdaki ölsün sorun değil..
    Bu kamyoncunun yaptığının, bilerek adam öldürmekten ne farkı var? Cinayetle yargılanmalı..
    Korkarak yaşıyorsan eğer sende hayatı seyredenlerdensin..

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    merak ediyorum...
    kamyon sürücüsüne ne oldu ?
    bu kazanın hukuki tarafı ne alemde ?

haberin servis ediliş şekline takılıp kalmaktansa,
    Reşat üstadın belirttiği gibi hukuksal yaptırımları kazanmak için mücadelede bulunulmalı.

bilen var ise yazsın lütfen araç sahiplerinden alınan vergilerin (dolaylı vergiler de dahil) toplanan tüm vergiler içindeki payı nedir ?
    can't be worried about that shit. life goes on man.

daparadoks - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Sym Jet 14
    Amerika yasalar bakımına bir nebze daha güzel fakat orada da bizim gibi bilinsizce şuursuzca vakalar meydana geliyor. Halk orada da Aptal burada da zaten ikiside aynı çatı altında sayılır. Avrupada gelişmiş ülkeler(sanayisi petrol zenginlikleri bakımına değil elbette) Danimarka, Hollanda, Norveç gibi ülkelerde böyle durumlar zaten söz konusu değil. İnsanların insan gibi yaşama alanı yine insanlar tarafından engellendiği sürece o şöförü idam etsen ne olacak yarın yine birisi aynı şeyi yapacak. Reşat Arbaş değerlendirmesi ve Kadir Ecevit Özoğlu bu konuya değinmesi ikisinin de hassasiyeti gerçekten önemli fakat bir şeyleri tamamen değiştirmek için fazlası gerekli. Kaza yapan arkadaş umarız ki yaşam mücadelesinden galip çıkar bu kazanın izlerini taşımak zorunda kalacak olsada Allah acil şifalar versin.
    Derbi Gpr 125 -> Sym Joymax -> Honda Forza 300 ABS -> Yamaha X-Max 400 ABS

mkemalyonca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    gv-650
    Kadir ecevite konuya göstermiş olduğu hassasiyet için teşekkürler.günlerdir bu konu ve benzer durumların giderilmesi için çabalıyoruz.daha ciddi eylemler için harakete geçelim...
    yuzde100cesurmotorcu@hotmail.com-
    yüz cesurmotorcu/facebook

necatik35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda xrv 750 Africa Twin,Mondial cub
    Bir bilene sormuşlar ve oda benimle aynı fikirde imiş.Sitemizde bir aklı evvelde motorcuyu %90 suçlu bulmuştu
    Buda o şahsa kapak olsun
    Motorcu için varmak değil,yolda olmak önemlidir Bizim buraların en meşhur motoru PANCAR dır
    Ne Motorcular Gördüm Üstünde Elbise Yok,Ne Elbiseler Gördüm İçinde Motorcu Yok.

dreamdark - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Görünen köy kılavuz istemez.
    Bu kazanın hukuki yönünü ben de merak ediyorum açıkcası.

tekintekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki BANDİT 650 S (Haydut)
    Alıntı taner yılmaz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "karşıdan motorsiklet değil de bir kamyon gelseydi o kamyon yine benzinciye döner miydi?"

işte bizim insana saygımız bu kadar..bana bişey olmaz nasıl olsa, karşıdaki ölsün sorun değil..
    Bu kamyoncunun yaptığının, bilerek adam öldürmekten ne farkı var? Cinayetle yargılanmalı..
    a y n e n
    k a t ı l ı y o r u m
    doğuştan çaresi olmayan bir hastalığım var,her gördüğümü adam sanıyorum...

GÖЯKEM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gt250R bekliyoRR..
    BYZ ARABALI ÇOCUK...

Motosikleti
    Yamaha Ybr 125 & cygnus rs
    Sadece bununlada kalmıyor.Hangimiz trafiğe çıktığımızda en fazla 5 km'de 1 böyle insanlarla karşılaşmıyoruz ki?Bu kazada kamyonun karşısındaki bir araba olsaydı eminim yasalarca daha ağır tutulurdu cezası.Tabi bir ceza alırmı bu işten o bile şüpheli!!!
    Motosiklet sadece ulaşım aracı değildir,Özgürlüktür!!İsyandır!!

Şeyh Şamil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konunun önemi açısından çok güzel bir yazı örneği.

15.000 km. uzaktan gelişmeleri takip etmesi ve yorumlaması ise;

Reşat Arbaş'ı neden çok sevdiğimizin en somut göstergesidir..

---------- Mesaj ekleme zamanı: 18:48 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 18:46 ----------

Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    amerikayı sevmiyorum da yasaları hoşuma gidiyor. En çok da "idam" yasaları...
    Yürekçe dostum, sana aynen katılıyorum..
    Ne insanlar gördüm üzerinde elbise yok..Ne elbiseler gördüm içinde insan yok..

Arjantinli69 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ GSF 600 S BANDİT
    sabah işe gidiyorum acıbadem'den çamlıca'ya,hava yağmurlu,geç kaldım gibi nerdeyse ama aceleye gerek yok diyorum içimden malum piyasa ö..z kaynıyor.
    arabanın biri acıbadem köprüsünü geçince ışıklarda sağa sinyal verdi tek yön giriş yok dedim bu dönülmez yerden karşıya geçicek belli yavaşladım aynen düşündüğüm gibi oldu araç sağ şeritten sol şerite bodoslama daldı karşı şeritten gelen araç sürücüsü el kol hareketi bende kaskın vizörü kapalı a... diye söyleniyorum yavaşlamasam ve sinyaline aldanıp yola devam etsem sürücü kapısını öpücem sabah sabah. ordaki tabelaların anlamı ne ? mobesa kamerasını zaten es geçtim takan yok
    bu vatandaşlara ehliyet veren kursun...ne diyim söylen söylenebildiğin kadar.
    şunu bilir şunu şöyler düşünürüm önümdeki araç her an her şeyi yapabilir,arkamdan gelen araçlar'da dahil ,arka'ya aynadan bakmaktan boynum ağrıdı...çok temkinli ve dikkatli olmalı mümkünse trafik kurallarına uymalı ve 2 ayaklı ö...z lere dikkat etmeli
    Hızlı bir Rider olmak için hızlı bir motor yetmez! o hızı yapabilecek (g..) yürek te lazım.. GHOST RİDER

ercan77100 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kırmızı honda cbr 125
    Alıntı Taner YILMAZ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "Karşıdan motorsiklet değil de bir kamyon gelseydi o kamyon yine benzinciye döner miydi?"

İşte bizim insana saygımız bu kadar..Bana bişey olmaz nasıl olsa, karşıdaki ölsün sorun değil..
    kesinlikle katılıyorum

ahmet şimşek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA R1
    Türkıye aga var mı ötesı ne kadar duzenbazlık adaletsızlık varsa bızde merak etmeyın adelet yanını en fazla uc bes ay yer cıkar olan garıban genc motorcuya olur
    Biz de keyfine düşkün sosyal çocuklar olabilirdik lakin HAYATLA erken seviştik herşey üstümüze kaldı..!

Jubaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Burda bi tanidigim bu sekilde donerken bi arabaya vurdu ve icindeki kadin oldu.

Aynen Resat abinin dedigi gibi adam elindeki butun parayi verdi bankadan kredi cekti evi arabayi satti kadinin ailesine verdi gitti yine hapis yatti.

Amerika da bunun olmasinin sebebi aptal isik sistemi sola donuslerde sariya kadar beklenip oyle donuluyor karsidanda biri sarida gecerse cok guzel ortada bulusuluyor.
    We are many...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Yaw kopru yolunda gıdıyorum hergun neler yasıyorum anlatamam. Bu kamyoncuyu lınc edeceksın kamyon carpmısa cevırceksın bakalım bıdaha bakmadan surebılıyormu

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Alıntı The Dude adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    merak ediyorum...
    kamyon sürücüsüne ne oldu ?
    bu kazanın hukuki tarafı ne alemde ?

haberin servis ediliş şekline takılıp kalmaktansa,
    Reşat üstadın belirttiği gibi hukuksal yaptırımları kazanmak için mücadelede bulunulmalı.

bilen var ise yazsın lütfen araç sahiplerinden alınan vergilerin (dolaylı vergiler de dahil) toplanan tüm vergiler içindeki payı nedir ?
    Hukuk mu ? Hukuk, yasa, adalet mi kaldı bu ülkede ?

Olsa olsa 'mahkemecilik oynamaca' vardır.
    "Geçmişini hatırlamayanlar onu tekrardan yaşamaya mahkumdurlar". -Santayana

askon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pıoneer 200cc 2007
    hala anlayamadık değilmi arkadaşlar bıreysel kişilerden tutun da medyasına kadar kım varsa motosıklet düşmanı
    gecenlerde bır hanım ablamız bana elımden gelse bütün motosıkletlerı yasak edeceğim dedı.
    bır arkadaşım ya tv de seyrettınmı motosıklet sürücülerı nasıl kaza yapıyor dıyor .bakış acısına bakın
    yine trafıkte yaşadağımız hergün karşılaştıklarımıza bakın
    inanlımaz gözler var etrafımızda bizi görmeyen görsede adam yerıne saymayan ve bızler hala bunlara rahmen motosıklet üzerındeyız .Bir seyde yapamıyoruz ne acı galıba bızde de bır sorun var
    sorun aslında ne bılıyormusunuz gelışen teknolojı ve artan sermaye den pay almış ınsanların ınsanlıktan eğitimden pay almamış olmamaları.Bazı kişilerın bındıklerı aracla kendılerını kibirli görmelerı sana bana hak tanımamaları

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler