Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motor üstünde 1600 km yaptı - Kadir Ecevit Özoğlu

  Motovento
  REKLAM ALANI
 1. #1
  Admin Erhan Erdil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  14 Nisan 2003
  Şehir
  İstanbul
  Motosikleti
  MT-09 Tracer
   
  Her sabah 04.00’te kalkıp geç saatlere kadar motor üstünde yol almak her babayiğidin harcı değil. Bu nedenle Toroslar’ın zirvelerinden geçen 1600 kilometrelik bir parkurda, gelenekselleşen Trans Toros sürüşünü bugüne dek tamamlayabilen toplam 17 sürücü var. İşte o sürücülerden biri, genç bir kadın.

  Bu çetin ceviz kadını anlatmadan evvel, hakkından geldiği parkurdan bahsetmekte fayda var. Trans Toros rotası, uzun soluklu offroad sürüşü yapmak isteyen maceracı motosikletçilerin hayallerini süsler. Bu nedenle uzun yolculuklara çıkan gezgin motosikletçiler grubu RideTurkey’nin her yıl tekrarladığı Trans Toros geçişi, ülkedeki en heyecan verici ve uzun soluklu offroad gezisidir. Toroslar’daki sert doğa şartlarını 7 günde aşmak isteyen grup üyesi onlarca motosikletçi, her yıl ağustosta biraraya gelip Antalya’nın batısından heyecanlı bir yolculuğa çıkarlar. Kayseri’nin Kapuzbaşı beldesine kadar Toros Dağları’nı kapsayan parkurda küçük takımlar halinde ilerleyen endurocular, günlük ortalama 12-14 saat sürüş yapar. Ancak pek azı bu parkuru tamamlar. Zaten konumuz da çoktan tamamlanmış ve bir sonrakinin hazırlıklarına başlanmış bu organizasyondan ziyade, parkuru tamamlamayı başaran Başak Mireli.  Bu yılki Trans Toros gezisinin en çok konuşulan ismi Mireli, artık zorlu rotayı tamamlamayı başaran “ilk kadın sürücü” unvanını taşıyor. Üstelik organizasyona ilk kez katılıyordu ve bunu yaparken sadece bir yıllık motosiklet tecrübesi vardı. Bu performans, onu tanıyanlar hariç herkesi bu nedenle şaşırttı. Mireli ise bu yolculuğa çıkarken ne kadar hazır olduğunu şu sözlerle anlatıyor: “Toroslar’ın çok sert bir doğası var. Benim için ‘Birinci ya da ikinci gün bırakır, dayanamaz’ diyorlardı. Ama zihinsel olarak çok hazırdım. Beni tanıyan kimse ‘Sakın bu işe kalkışma’ demedi, annem hariç...”  ‘KORKMADIM HEYECANLANDIM’

  Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nü bitiren Başak Mireli, ilk motosiklet sürüşü deneyimini arazide yaşamış. Denemek için bir arkadaşının motorunu alıp Sülüklügöl’e doğru tırmanınca, yaptığına kendi de şaşırmış. Yine arkadaşlarıyla gittiği bir başka geziden döndüğünde de, önce motosiklet ardından enduro eğitimi almış. Sonra giriştiği ve sonunu da getirdiği macerayı biliyorsunuz...  Grubun tek kadın sürücüsü olarak katıldığı Trans Toros’ta neler hissettiğini şöyle anlatıyor Mireli: “İlk sürüş gününün sabahı en kalabalık olduğumuz andı. Hareket ettikten hemen sonra alacakaranlıkta toprak yola girdik. İlk 20 kilometrede o kadar heyecanlandım ki, ‘Herhalde kalp krizinden öleceğim burada’ dedim. Sürekli ‘Bir hafta buna nasıl dayanacağım’ diye sorup durdum. Kendime geldiğimde yola çıkalı 3 gün olmuştu. Bir baktım, motor sürerken bir yandan da etrafı seyrediyorum. Sürüş sırasında çok korktuğum bir an hiç olmadı. Hatta bir keresinde uçurumdan yuvarlanacak gibi oldum, sonra toparladım. Hissettiğim korku değil, heyecandı.”  MEHMET DURAK / İNŞAAT MÜHENDİSİ

  Masa başında rota çalışmak lazım Trans Toros’a 3 kez katılan ve bitiren tek motosikletçi olan Mehmet Durak, motosikletle toplam 260 bin kilometre yol katetmiş. “Toroslar’da nehirlerden geçiyor, şelalelerle karşılaşıyoruz. Yolun güzel yanı bu aslında; görmek, yaşamak. Trans Toros‘u bitirmek için sadece iyi sürücü olmak yetmiyor, fiziksel ve zihinsel hazırlığın yanında masa başında da rotayı çalışmak lazım.”  SERDAR YARAÇ / GEMİ MÜHENDİSİ

  Kendime güvenim arttı Serdar Yaraç, Ride Turkey ile 2009’da tanışmış. “Trans Toros bizim gibi amatör sürücülerin hayatlarında göremeyecekleri bir macera. Bu uğurda çok sıkıntılar çekiyorsunuz, hem yol arkadaşlarınızı hem de kendinizi tanıyorsunuz. Bu yolculuk kendime güvenimi artırdı” diyor.  KİMLER KATILABİLİR?

  Ride Turkey’nin belli kurallarla gerçekleştirdiği Trans Toros, bir yarış değil “sürüş becerileri ve disiplininin uygulanması” olarak tanımlanıyor. Benzin, lastik, nakliye, ulaşım masraflarıyla birlikte aktivitenin maliyeti 1500 TL’yi buluyor. Aktiviteye sadece 600 cc ve üzeri enduro motosiklet sürücüleri katılabiliyor. Katılım için tam korumalı giysiler ve offroad lastikleri şart. Ayrıca katılımcıların GPS kullanmaları zorunlu. Bu yılki Trans Toros’a 18 kişi katıldı, 10 kişi tamamlayabildi.
  Kadir Ecevit Özoğlu
  kozoglu@htgazete.com.tr
  MOTO HABER - Kadir Ecevit Özoğlu’nun yazıları cumartesi günleri Habertürk Gazetesi’nin hafta sonu eki HT Cumartesi’de yayımlanır…


  REKLAM ALANI
  Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
  Motomax
 2. #2
  erro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  13 Haziran 2008
  Şehir
  Ankara
  Motosikleti
  tracer 900
  tuttum ben transtoros olayını..maliyeti de çok değil duruma göre...güzel bi tecrübe...hanımgızımıza da aferin...

 3. #3
  ÖMER FARUK İ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  07 Kasım 2012
  Şehir
  HATAY
  Motosikleti
  Retired Rider
  Maliyeti gerçekten de çok yüksek sayılmaz. Doğa böyle bir şey işte başkasının sadece otellere verdiği parayla ömrünüz
  boyunca yaşayamayacağınız bir deneyim sahibi oluyorsunuz. Katılan herkesi tebrik ediyorum

 4. #4

  Üyelik
  03 Mayıs 2012
  Şehir
  ANTALYA
  Motosikleti
  YAMAHA TENERE XT660Z
  valla helal olsun diyorum bu kıza cesaret işi okadar yolu gitmek dağ başında
  belki bir gün Allah nasip ederse ben de katılmak isterim bu yolculuğa
  DEMİR AT'A YOLLAR DAYANMAZ

 5. #5
  Syanur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  03 Temmuz 2009
  Şehir
  Angaranı Bağları...
  Motosikleti
  DR-Zurna 400
  Alıntı Erhan Erdil adlı üyeden alıntı Mesajı göster
  KİMLER KATILABİLİR?

  Ride Turkey’nin belli kurallarla gerçekleştirdiği Trans Toros, bir yarış değil “sürüş becerileri ve disiplininin uygulanması” olarak tanımlanıyor. Benzin, lastik, nakliye, ulaşım masraflarıyla birlikte aktivitenin maliyeti 1500 TL’yi buluyor. Aktiviteye sadece 600 cc ve üzeri enduro motosiklet sürücüleri katılabiliyor. Katılım için tam korumalı giysiler ve offroad lastikleri şart. Ayrıca katılımcıların GPS kullanmaları zorunlu. Bu yılki Trans Toros’a 18 kişi katıldı, 10 kişi tamamlayabildi.
  Bu kısım bana garip geldi. Hatta öncelikle resimleri görünce "adam A.T. ile katılmış " demiştim kendime. Duyduğum kadarıyla yer yer patika bile olmayan yerlere yani dere, tepe, tarla gibi yerlere dalmak kaydıyla rotayı öyle oluşturuyorlarmış. İlk aklıma gelen böyle bir geziye 400 yada 600 lük bir KTM ile katılmanın mantıklı olduğu. Hatta bana kalsa deposu artırılmış WR250-F gibi bir aletle katılmak daha da mantıklı. Neden böyle bir kısıtlama koymuşlar bilmiyorum ama ortalama hızlarının 40'ı geçtiğni sanmıyorum.
  #sürenadam

 6. #6
  ozrace - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  30 Mayıs 2007
  Şehir
  İstanbul-Çekmeköy
  Motosikleti
  = Kawasaki KLE 500
  güzel bir macera gerçekten.katılmayı isterdim
  ASİYİZ BİZ MOTORCUYUZ....

 7. #7

  Üyelik
  16 Eylül 2011
  anlayamadım niye 600 cc ve üzeri drz 400 le uzun yolculuk yapan sürücüler var,mesela ben

 8. #8
  GaCCaLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  08 Haziran 2009
  Şehir
  Ankara
  Motosikleti
  Varadero-DR 350-Joyride 200-BMW R26
  bu sayfadaki resimler mi uçmuş yoksa ben mi göremiyorum??
  Zira sayfada tek bir resimden sonra bayaaaaaa bir boşluktan sonra yazılan mesajlar mevcut?
  ANGARAJ

 9. #9

  Üyelik
  14 Mayıs 2012
  Endurocuların şu kadar yol yaptım demesine çok kıl oluyorum.Motora yol yapmak için biniyorlar sanırım zevk için binilmiyor anladığım kadarıyla.Baksana herkes yol yapma peşinde !

 10. #10
  darpgen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  01 Kasım 2012
  Şehir
  istanbul
  Motosikleti
  CBF150
  ilerde bir gün diyorum başka bişe demiyorum.
  Hayatı seviyor musun? Öyleyse zamanı çarçur etme, çünkü hayat ondan ibarettir. Benjamin franklin

 11. #11
  bassy_bolu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  25 Nisan 2009
  Şehir
  bolu
  mükemmel bir olay bu transtoros... Ablayı da ayrıca tebrik etmek gerek...
  Dağda motor kullanan asfaltta yan yatmaz...

 12. #12
  salcano_7946 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  20 Eylül 2012
  Şehir
  KARACABEY
  Motosikleti
  cbf 150
  sımdılık ıdeal olarak kalacak
  KISMETTE NE VARSA;KAŞIKTA O ÇIKAR

 13. #13
  siyahatmaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  08 Mart 2009
  Şehir
  İstanbul-Üsküdar
  Motosikleti
  SYM HD 200 EVO
  Mirelli abla helal olsun sana...
  farcob bunu beğendi.
  Yollar size, sizler Allah'a emanet.....


  REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler