Türkiyenin En Büyük Motosiklet Aksesuarları Sitesi
Kapat
Üye Girişi
Motovento
Motoruma.com
Motomax
REKLAM ALANI

Yaralanmalar

  CFMOTO 250 SR
  REKLAM ALANI
 1. #1
  admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  12 Nisan 2003
  Yaralanmalarda öncelikle:
  -Dezenfektan (mikrop öldürücü) maddenin yaranın içine girmesi engellenmelidir.
  -Toz ya da pomat gibi maddeler kullanılmamalıdır.
  -Kullanılan sargı fazla sıkılmamalıdır.
  Yaralanma terimi, demin, bazen derialtının hatta daha derindeki dokuların bütünlüğünün bozulması için kullanılır.
  Yaralanmalar basitçe şöyle sınıflandırılabilir:

  a)Basit yaralanmalar: Şiddetli kanamalara neden olmayan, yaşamsal önemi olan organlrın zedelenmediği ve fazla yaygın olmayan yaralanmalardır.
  b)Ağır yaralanmalar: Yara derindeki dokuları da içine alıyorsa ve bölgedeki yapıların bütünlüğü bozulmuşsa; genişçe bir alana yayılmışsa ve aynı bölgede birden çok yara varsa; şiddetli kanamalara neden oluyorsa; derindeki yapılar açığa çıkmışsa ya da yara bölgesinde yabancı cisimler kalmışsa, ağır yaralanmadan söz edilir. Ağır yaralarımalara yaklaşım ve tedavi yöntemleri ile şiddetli kanamaların tedavisi farklıdır. Bu maddede yalnız küçük yaralanmalar ele alınacaktır.
  Yapılması Gerekenler;
  Dikkatsizlik, acelecilik ve yorgunluk gibi nedenlerle yalnızca çocuklar değil, erişkinler de evde ve evin dışında küçük kazalara uğrayabilmektedir. Bir bıçak ya da kırık bir cam parçasıyla yaralanma sonucunda oluşan ve çok kanamaya neden olan bir kesik, duvar ya da demir. törpüsü gibi pürtüklü bir yüzeye sürtünme sonucunda ortaya çıkan bir sıyrık ya da çekiç ve çivi kullanırken ortaya çıkan yaralanmalar karşısında ne yapılmalıdır'? Böyle bir durumda her şeyden önce sakin olmak, tartışmaya girmeden yaralanan kişiyi bir an önce aydınlık bir yere oturtmak gerekir.
  Bundan sonra, acil girişimde bulunacak kişinin aşağıdaki temel noktaları göz önüne alması gerekir:

  1)Girişimi yapacak kişi ellerini su. ve sabunla iyice yıkamalı ve temiz bir havluyla kuruladıktan sonra alkolden geçirerek havada kurutmalıdır.
  2)Yara kollardaysa yaralının parmaklanndaki yüzükler ve kollaıındaki bilezikler çıkarılmalıdır. Böylece yaralanma bölgesinde ödem oluşursa bölgedeki kan dolaşımı engellenmemiş olur.
  3)Yaranın çevresindeki bölge saf suyla (gerekirse su ve sabunla) yıkan-malı, yara bölgesine dokunulmamalıdır.
  4)Yaranın çevresi dezenfektan (mikrop öldürücü) maddeye batınlmış bir parça pamukla silinmelidir.
  5)Yaranın çevresi silinirken dezenfektan maddenin doğrudan yaraya değmemesine dikkat edilmelidir. Dezenfektan madde derinin bütünlüğünün bozulduğu yara bölgesindeki hücrelere zarar verebilir.
  6)Yaranın üstüne pomat ya da toz ve pudra halindeki ilaçlar sürülmemelidir.
  7)Yara bölgesini steril gazlı bezlerle koruyun.
  8)Bölgeyi bir sargı bezi ile çok sıkmadan, yaranın her yanını hafifçe ve aynı ölçüde saracak biçimde sann. (Sargı bezinin tek işlevi yara bölgesine sürülen ilacın yerinde kalmasını sağlamaktır.)
  9)Yara bölgesinde yabancı cisim (örneğin cam parçaları) varsa sargı yapılmamalı, bölgeyi korumak için üzerine bol miktarda birkaç kez katlanmış steril gazlı bez ya da temiz mendil konmalıdır. Bu sırada yaraya baskı uygulamanın yabancı cisimlerin daha da derine gitmesine yol açabileceği unutulmamalıdır.
  10)Yara bölgesinde yabancı cisim varsa ya da yara paslı ya da kirli bir cisimle oluştııysa kazazede mutlaka bir ilkyardım merkezine ulaştınlmalıdır.

  Küçük Yaraların Bakımı

  Evde ya da işyerinde oluşan küçük yaralarda, yara bölgesi uygun bir yöntemle temizlenu1kten sonra steril gazlı bezle kapatılıp sanlmalıdır.
  Aşağıdaki iki temel kural unutulmamalıdır:
  -Kullanılan steril gazlı bezler kuru olmalı; yara bölgesinin yumuşamasını önlemek için yaranın çevresi yıkanıp temizlendikten sonra iyice kurulanmalıdır.
  -Bölgeye uygulanan sargı ya da flasterin kirlenmedikçe ya da ıslanmadıkça değiştirilmesine gerek yoktur. Gerektiği gibi yapılan sargı, günlerce yara bölgesinde kalabilir.

  Sargı Türleri;

  Gazlı bez sargısı: Sargı için her boyda gazlı bez piyasada buluqmaktadır; bunlar, yaranın tümüyle örtülerek sarılması-nı sağlar. Ne var ki, gazlt bezlerin steril olmadığı ve doğrudan yaraya değmesinin sakıncalı olduğu unutulmamalıdır.
  Steril sargılar: Piyasada mikroplardan anndırtldıktan sonra paketlenmiş sargılar bulunmaktadır.
  Uçgen sargılar: Çeşitli boyutlardaki üçgen sargılar dayanıklı malzemeden yapılmıştır. Bir yandan yara bölgesinin hareketsiz tutulmasını, öte yandan sargı bezlerinin yaranın üstünde kalmasını sağlar.
  Esnek rulo sargılar: Genellikle bir özelliği olmayan basit sargılar da, sıklıkla, yaranın üstüne yerleştirilen steril gazlı bezleri yerinde tutmak için kullamlır. Farklı boyutlarda pek çok türü vardır.
  Flasterler (yara bandı): Piyasada birçok farklı biçim ve boyutta flaster bulunur. Derin yaralarda birbirinden uzakla
  şan yara kenarlarını bir araya getirmek için kullamlır. Plastik ve yapışkan içeren bölüm yaranın çevresindeki sağlam deriye yapıştınlır; flasterin ortasındaki steril gazlı bez içeren bölüm ise yaranın üstünü tümüyle örler.

  Sargının Olmadığı Durumlarda;

  Yara bakımı için gerekli malzemenin olmadığı durumlarda, kanamayı saptayabilmek için açık renkli sargı malzemesi kullanılması önerilir. Steril gazlı bezleri yerinde tutmak için mendil, kravat, havlu ve hatta kadın çorabı bile kullanılır.


  Copyright © Motosiklet.Net Tüm hakları saklıdır.


  Motosiklet Aksesuarları ve Ekipmanları Online Satış Sitesi
  Motomax
 2. #2
  hayati - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  12 Haziran 2006
  Şehir
  Qtahya
  Motosikleti
  roadracer
  Her ne şekilde olursa olsun yaralanmalarda dezenfektan madde diye adı geçen hiçbirşey kullanılmamalı.Yapılacak olunan müdahalelerde *iyileşmeyi kolaylaştırmak amacıyla sadece mümkün olduğu kadar temiz malzeme kullanılmalıdır.saf su yanlış anlaşılmalara neden olabileceği için(akü suyu gibi)çeşme suyu ve bol sabunlamayla sorun hallolabilecektir.Özellikle hayvan ısırıklarında bol sabunlu suyla yıkama oldukça önemlidir.
  yarlanmalarda bir diğer husus;kanamalardır(aynı durum açık ve kapalı kırıklarda da söz konusu olabilir.Kanamalar damar cinsine göre atardamar(fışkırır tarzda),toplardamar(Yer çekimine uyumlu dökülür tarzda),kılcaldamar(sıyrıklarda olan sızıntı ve nokta nokta kanamalar ki fazlaca önem arzetmez) 3 e ayrılır.
  kanamalarda; çoğunlukla aklımıza ,önce turnike tatbiki gelir.aslında turnike kanamalarda, bazı özel durumlar hariç(uzuv kopması,çok sayıda kanamalı hastanın bulunması gibi)en son başvuracağımız yöntemdir.
  1.Direk baskı yöntemi:kanayan yere,çevreden edindiğimiz temiz bir bez parçasını avuç içimizde tampon olacak şekilde katladıktan sonra kuvvetlice bastırmak.(kanamaların %85-90 ı bu yöntemle durdurulabilir.
  2.Basınç noktalarına baskı uygulama:1.inci yöntemle durdurulamıyan kanamalarda;koltuk altına,dirsek kıvrımının iç kısmına,bacakta;kasığın iç kısmına,dizle kasık arası yukarı iç kısıma basınç uygulama yöntemidir.Bu uygulamayı yaparken elimizi yumruk yaparak,vücud ağırlığımızla kolumuz dik olarak bahsi geçen bölgelere baskı yaparız.
  3.Turnike uygulaması:yine kanama durmuyorsa çevreden edindiğimiz esnemesi olmayan ortalama 8 cm eninde,bir kumaş parçasıyla düğüm yeri görünür yerde olmak kaydıyla,kanama duruncaya kadar sıkılır.her 20 dk.da bir hafif gevşetilerek az miktarda kanamasına müsaade edilir.tekrar sıkılır.

  *İlk yardım uygulamalarında temel ilkelerden biri

 3. #3
  ozkansava - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  27 Temmuz 2006
  Şehir
  Nilüfer/Bursa
  Motosikleti
  JONWAY 150 T-2 YY Furnace
  Bilgiler için teşekkürler.Çoğu zaman uygulamayız.Geçenlerde kaza yaptım yaraya hiç dokunmadım bile mesela.
  Herkesin üç kişiliği vardır; Ortaya çıkardığı , sahip olduğu , sahip olduğunu sandığı. Alphonse Karr

 4. #4
  hayati - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  12 Haziran 2006
  Şehir
  Qtahya
  Motosikleti
  roadracer
  aslında çok basit olarak direk bası yöntemini uygulayarak kanamayı durdurur ve hayat kurtarırsınız.4-5 ay önce TV de bir haber esnasında çekilen bir görüntü hala gözümün önünden gitmiyor.bacağından bıçaklanmış bir kişi kanama durdurulmadığı için kameramanın önünde can verdiydi.halbuki başucundakilerden biri bu basit yöntemi uygulasaydı şimdi aramızda yaşıyor olacaktı.

 5. #5
  javagirl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  25 Eylül 2008
  Şehir
  kayseri
  Motosikleti
  olsa tükan senin babam varolsun
  o bölgenin temizlenmesi gerek enfeksiyon kapmaması için batikon ya da betadin ile merkezden cevreye yani yara yerinden cevreye gazlı bez ile pansuman yapılmalı kanakımını durdurmak için de tampon yapılıp sarılmalı ya da gazlı bezler üst üste konup flasterle sabitlenmeli


  ANES MOTOR

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler