Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Kaza sonrasi kask nasıl çıkartılmalı ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    ramizan83 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speed150 mc150 kuba125-12d wolf125 yenidenMC-X
    çok saglıklı bilgiler teşekkürler
    Bana göre en iyi Köpek: Isırmayan Köpek.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı arslanfb adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar ben ilk yardım sertifikası aldığımda özellikle sordum Doktora kaskın
    çıkartılış şeklini ve verdiği cevap kazazede eğer baş yaralanması geçirmiş ise
    solunumun da bir sorun yok bilinci açık ise kaskı çıkarmadan ambulasın beklenmesi
    gerektiği ama solunum yolunda sorun var ise nabız yok ise kaskın çıkarılması şart
    kalp masajı ve sunni solum için bir bilenin o kaskı çıkarması gerek bunu üstüne basa
    basa söyledi kaskın çıkartılış şekli çok önemli kazazede için son derece büyük bir risk oluşturuyor.
    bir bilen nasıl çıkaracak,bizim bildiğimiz gibi mi?yoksa farklı bir usulde mi?

Motosikleti
    4 teker
    admin çok teşekkürler çok faydalı bir bilgi bizler için demekki kaskı hemen çıkarmamak gerekli solunuma bakıp dili kontrol etmek öncelikli daha sonrası uzman kişiler gelen kadar müdahale etmemeli
    [COLOR="Blue"][B][I][U]Asfalta yakın olmayı seviyorum :) hatta eğilip öpesim geliyor :cherry:[/U][/I][/B][/COLOR]

Motosikleti
    = (
    Ortalama 70 km de yaptığım bir kazada kafamın camdan içeri girmek suretiyle camı parçalaması sonucu kask karpuz gibi ortadan yarılmıştı ama ben ne olduğunu bile hissetmemiştim bende işte o zaman anladım kaskın ne kadar önemli olduğuna..
    [B]Kusura bakma ölüm

Bugün de gecikeceğim...[/B]

Motosikleti
    HusaberG Sf650
    kazadan sonra kaskı çıkartmaz oldum...
    bana bu bir ders oldu....
    faydalı bilgiler için teşekkür ederim...
    Allah hepimizi kazadan beladan korusun....

Acil112 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Güncel(10 karakter..)
    112ciyiz

Motosikleti
    tvs apache
    valla allah kımseye gostermesın fakat kımsenın azraılle senetı yok bu yuzden dıkkat dıkkat dıkkat encok gorulen konu motorun arızası bozulacakta bozulsun yapılır ama senın sağlığın bozulunca nasıl duzelteceksın bı ata sozu var bu konuya çok yakısırbır ınsan para kazanmak ıçın sağığını kaybeder sağlığını kazanmak ıçınde parasını olmadı ama osun

cenkşenver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    301 mz kawasaki en 500 gitti honda 600f geldi
    taktir ilahi neyi gösterir bilinmez bende babamda motor hastasıyız yanlış anlamayın babamın kafasında 48 dikiş var doktorlar öldü diye umudu kesiyorlardı allahıma şükür uzun zaman sonra ayaga kalktı ama yok vazgeciremedik motorla daha sonra sag ayagını kırdı 7 veye 8 ay ayaga kalkamadı şimdi nemi yapıyo honda şadow 750 biniyor uzun lafın kısası her nefis ölümü tadacak ama taktiri allah bilir öldürmeyen allah öldürmüyor kimsenin daşına gelmez acı olay inşallah

dovahhkin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax 250 ABS
    Günceldir arkadaşlar.
    Suzuki AN125 47000Km,Sym Gts 250ievo 4000km,CBR 125 6500Km, ,Kawasaki Ninja 250R 14000km
    Yamaha Xmax250 ABS 7000km, KTM Duke 200 ABS 3100km Yamaha Xmax250 8000km, Xj6n 18000km Xmax 250 Yollarda..

acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    kask takmayı kımse bılmedıgı icin kaza aninda kafadan firlayıp gidiyor zaten. Once kask nasıl takılmalı konusunu cozmek lazım. Fakat sevgili memleketimde 'kask takılmalımıkı' sorusunu kafasından atamamıs bu kadar cok insan varken is biraz uzun sürebilir.
    Ucuz motor olmaz , Sorunlu motor olur.

imagginee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha ybr 125 düşünüyor
    ben ilkyardım eğitimi aldım, kazazedenin bilinci açıksa kesinlikle hareket etmesine veya ettirilmesine müsaade edilmemeli ancak bilinci kapalı ve solunumu yoksa temel yaşam desteği verebilmek için kaskı çıkarmak zorundasınız.benim aldığım eğitimde omurilik zedelenmesinden şüphe ediyorsanız yaralının pozisyonunu değiştirmeyin diyorlar, motosiklet kazasında bu risk yüksek olmakla birlikte solunumu yoksa zaten ölecek.bir şans tanımak için kask iki kişi yardımıyla çıkarılmalı ve temel yaşam desteği verilmelidir.ilk yardım eğitiminde omurilik zedelenmesi olacağından şüphe edilen kazazedelerin araçtan nasıl çıkarılacağı (patlama riski varsa) (rentek manevrası) bilgisi veriliyor ancak bu konuda bilgi verilmiyor ne yazık ki...bir de kaza geçiren kişiler şok etkisi ile hareket etme eğiliminde oluyor.hiç birşey yapmasanız bile hareket etmelerini engelleyin.uzanmalaını sağlayın ve üzerlerini ambulas gelinceye kadar örtün ve onlarla konuşun.yaraları hakkında kesinlikle bilgi vermeyin...benim müdahil olduğum bir kazada sürücünün durumu iyiydi ve artçı yaralanmıştı.sürücü bana işaretleri görmediğini hatası olmadığını anlatmaya çalışıyordu panikle, artçı da travması olduğu halde ordan oraya bilinçsizce koşturuyordu.sürücüye tamam kenarda bekle dedikten sonra artçıyı yatırdım kabanımla üstünü örttüm ve elini tutarak onunla konuşarak destek verdim.ambulans gelince de kısaca bilgi vererek ayrıldım.polis o trafik sıkışıklığında benim aracımın çıkmasına yardımcı oldu...bu bir kazadan sonra olan ikinci kazaydı polis oradaydı, çevremdeki insanları 112 yi aramaları konusunda yönlendirdim ve bir motosiklet kazası olduğu konusunda bilgi vermelerini sağladım.ambulans geldiğinde titremeye başlamıştı şoka girdi belki ama hayattaydı ve yanlış bir müdahaleye maruz kalmadı...
    potasyum bunu beğendi.

metci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 250R
    Sezon açılmışken ve kazalar artmışken güncel kalması gereken bir konu....
    brds bunu beğendi.
    ”Samimi ve meşru olmak şartıyla her fikre hürmet ederiz. Fikirler, şiddetle, top ve tüfekle öldürülemez.” M.Kemal Atatürk...

artofdeath - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hysoung GT250 Aramakta:)
    Böle konuları sadece okumamak gerekiyor. Kesinlikle uygulamalıyız. ben bile bazen kısa mesafede kaskımı takmıyordum ama en son kaza yaptıktan sonra kaskın değerini cok iyi anladım ki Allahtan o kazamdada kafamda kaskım vardı. Kafamıda asfaltta sürtmekten kurtardı.. Kaskımızın yeri her daim kafamız olmalıdır..
    Hiçbir şey olmaz diyen sürücüden uzak dur
    http://yilmazugur.tr.gg/Motorsikletlerim.htm

Anıl_88 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Para biriktiriyor.
    İlk Yardım sertifikası almanızı rica ediyorum. Özellikle devlet kurumlarından verilenleri + avrupa birliği onaylı olanlardan alın. Alacağınız bu sertifikanın süresi 2 yıl geçerlidir. Daha sonra tekrar vizeletmeniz gerekecektir. Yani tekrar bazı eğitimlerden geçeceksiniz.
    Bir kaç bilgi vermek istiyorum.

-Kaza sonrası yaralıları kontrol ederken özellikle kaska ilk etapta dokunmayın vizör kapalı ise çok dikkatli şekilde açın. Yaralıyı kontrol edin soluk alış- verişini kontrol edin. Olay yeri gürültülü olacağı için kafanızı göğüs üstüne koyarak solunum var mı kontrol edin. En az 3 kere hem oral yollar ile hemde göğüs üzerinden solunumu kontrol edin. Solunum yok ise elinizdeki cep telefonu vs far, ışıklı anahtarlık ile kaskı çıkarmadan yaralının gözlerini aralayın ve göz bebeklerine ışık tutun eğer göz bebeklerinde hareketlenme daralma olmaz ise hemen temel yaşam desteğine başlayın.( EĞER DOĞRU BİLMİYORSANIZ UYGULAMAYIN ÇALIŞAN KALBİ DURDURMA İHTİMALİNİZ VAR.)

-Kaza sonrası yere düşen motosiklet ya da herhangi bir yaralının bilinci yerinde ise sormanız gereken bazı sorular vardır. Ellerin uyuşuyor mu ? Ya da bacakların? Yüz kaslarına dikkat edin. Ağzının içini kontrol edin kırılan diş ya da dil solunumu tıkayabilir. Sanıldığı kadar ilk yardım müdahalesi kolay bir iş değildir. Eğer vücutta uyuşma var omurga zarar görmüştür. Eğer eller ise Cervical Vertebralar dediğimiz enseye yakın bölge zarar görmüştür. Eğer bacaklar ise Lumbar vertebralar yani bel bölgesinde problem vardır.Kesinlikle hastayı kımıldatmayın.

-Hastanın solunumu yok ise iki kişiden daha yardım alarak temel kask çıkarma tekniğini uygulayınız.

Siz yaralılar ile uğraşırken çevreden toplananlardan birine 112 yi aramasını söyleyiniz. Bu size zaman kazandıracak. Hastanın durumunu 112 ye iletmesini sağlayın. KİMSEYE AMA KİMSEYE HASTAYI YERDEN KALDIRIP İTİŞ KAKIŞ ARABAYA FİLAN BİNDİRMESİNE İZİN VERMEYİN.

İnşallah Allah bizleri böyle durumlar ile karşı karşıya bırakmaz.
    sahin08 bunu beğendi.
    the A.G.Z

potasyum bunu beğendi.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler