Defibrilatör Nedir?

Defibrilator kalbin normal dışı atımını tekrar normal kalp ritmine dönmesini sağlayan araçtır.
Fibrilasyona uğramış veya yeni durmuş kalbe elektrik enerjisini şok halinde
verildiği taktirde kalp dışarıdan uyarılmış olur ve kasılır.
Kalbe defibrilatörle şok verilebilmesi için kalbin ventriküler fibrilsyonda
(ölümcül ritim bozukluğu) olması gerekir.
Aynı zamanda defibrilatör kalpteki ritim bozukluklarının tedavisinde de kullanılır.

Ani kalp durması nedir? Bunu açıklamak için önce kalbimizin çalışma prensibinden bahsedelim.
Kalbimizin görevini yerine getirmesi için bir “elektriksel olay” mekanik bir olayı tetiklemekte, bu da düzenli kan pompalanması sonucunu yaratmaktadır.
Ani kalp durması bu işlemlerden ilkinin, yani elektriksel sinyallerin düzenli olarak oluşması sırasındaki problemlerden kaynaklanmaktadır.
Bu durumda tek etkili müdahale derhal elektroşok verilmesi (defibrilasyon) ile kalp masajı ve suni solunum uygulanmasıdır.
Tıbbi adı Ventriküler Fibrilasyon olan durumda bakın kalbin elektriksel sinyalleri nasıl görünür?

İlk resim normal EKG, ikinci resim fibrilasyon(ritim bozukluğu) sırasında EKG.

Otomatik Eksternal Defibrilatör (OED), hastayı yaşama döndürebilecek elektroşokun;
- Ambulans gelene kadar, olay yerinde ve ilk birkaç dakika içinde uygulanabilmesi için geliştirilmiştir.
- Kullanıcıyı sesli ve görsel komutlarla yönlendiren Defibrilatörün kullanımı son derece kolay ve güvenlidir.
- Kalp ritmini analiz ederek hastanın elektroşoka ihtiyacı olup olmadığını belirler.
- Gerekli olduğu durumlarda otomatik olarak şoku hazırlar ve düğmeye basılması ile şoku uygular.
- Şokun gerekmediği durumlarda ise kesinlikle şok uygulamaz.

Defibrilatör Örneği

Arkadaşlar bende Eğitimini aldım ve kullanımı aslında basittir.
kendimce anlatiyim biraz dilerseniz :

defibrilatörün yanında kabloları var ve pedleri var.
kabloları kutuya takıyorsunuz.(nasıl ve nereye takılcağıda yazıyor ve çok basit)
pedler oluyor yanında 2 adet,pedlerin üzerinde nereye yapıştırmanız gerektirdiği ile ilgilide resimleride üzerindedir.
bazı defibrilatörlerin yanında hatta jilet oluyor,onunla göğüs bölgesini gerekiyorsa eğer temizleyebilirsiniz ( pedlerin daha iyi yapışması için )
Cihaz sizi sesli olarak yönlendiriyor.gerektiğinde hastaya ellemeyin analiz yapılıyor diyor,
hastayı ellemeyin şok veriliyor diyebilir,yada hastaya kalp masajı verin diyebilir.
makina önce analizi yapıyor sonra sizi yönlendiriyor sesli olarak.
kullanımı basit ve hayati önem taşımaktadir.

Avrupada birçok ülkede havalimanlarında,tren garlarında ve büyük spor komplekslerinde neredeyse her köşede bulunmaktadır.
Ayrıca uçaklardada vardır. ( Şahsi olarakta alınabilir )

Biraz uzun oldu gibi ama umarım beğenirsiniz ve şöyle bi gözden geçirirsiniz..