Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
10. sayfa BirinciBirinci ... 891011 SonuncuSonuncu

Akvaryum Hobisi

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Alıntı yusufkalaz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Iki gün önce aldığım 2 Piranha ile ben size katılmış bulunmaktayım.Akşam fotoğraflarını atacağım.
    Akvaryumla ilgili bilmem gereken bir şeyler var mı ?

Damacana su koyuyorum akvaryuma bir adet hava ve temizleme motoru var akvaryumun 90 litrelik bir akvaryum.

Piranha sayımı arttırmak istiyorum 4 adet daha ekleyerek 90 litrelik akvaryuma küçük mü gelir en de bir de 130 litrelik var ona geçirmem gerekir mi ?

Bir de hayvanlara tavuk göğsü verdiğim için su yağlanıyor Bununla ilgili bir şey yapmama gerek var mı Yoksa filtreye tamamen güvenmeli miyim ?
    Yeşillik koyun suyun sağlığı açısından

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Nasıl bir filtre kullanıyorsun.Yüzey yağlanması etçil beslenen balıklarda genel sorundur.Kuru yem ile besleseniz bile yüzey yağlanması yapabilir.Ben yüzey yağlanması için bu iş için özel olan filtre kullanıyorum.Sürekli yüzeyden su aldığından yüzey yağlanması yaşamıyorum.Bazı dış filtrelere takılan aparatlarda mevcut bu iş için.

Motosikleti
    Apache Tvs rtr 150
    Yuzey yaglanmasinin onune gecmek icin dalga motoru almaniz gerekmektedir en etkili cozum budur.

Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Düşük yoğunluktaki yüzey yağlanmasını yüzeyi hareketlendirerek çözebilirsiniz.Dalga motoru her akvaryumda kullanılamayabilir.Benim Moba larda yada arkadaşın beslediği pirahana gibi balıklar dalgalı suyu sevmez.Bu işin kesin çözümü şu alet.
    http://www.hepsiburada.com/eheim-ski...ptan1053536220
    Ben yıllardır kullanıyorum.

Yasin D - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    22" Bajaj NS 200
    Herkese selamlar;

Şöyle gece alıp sigaranı oturup izleyeceğin bir akvaryum ne kadara mâl olur ?

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Alıntı Yasin D adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkese selamlar;

Benim akvaryumu boşalttım, ihtiyaç fazlası satılıktır. Her türlü ekipmanı var komple 200TL, siz sadece balıklarınızı alıp koyacaksınız. sıfır almaya kalksanız 500TL yı geçer. Ben bir de bitki almıştım yaklaşık 1000TL tutmuştu.
    https://www.sahibinden.com/ilan/hayvanlar-alemi-aksesuarlar-balik-komple-akvaryum-seti-70-lt-469990439/detay/

Motosikleti
    Gsx-R 1000(gixxer k9)
    Tatlı su akvaryumu konusunda çok bilgiye sahibim diyebilirim.
    Evde 17 tane akvaryumu(bizim dilde tank) olan biriydim.
    Fiyat konusuna gelirsek sakın sıfır alma 2.el bak.
    Şuan dışardayım akşama detaylı birşeyler yazabilirim.

twisten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tatlı su olarak yıllar önce tropheus besledim. Sonra çıta yükseltip sizlerin deniz akvaryumu dedikleri resif akvaryumu ile 4,5 yıl ilgilendim.
    Çok eğlenceli, göreceli bi hobi resif akvaryumu. Muhteşem canlılar ve birebir doğayı taklit etmeye dayanıyor. Ama malesef ki para+zaman+sabır üçlüsünden tek biri eksikse bu hobi dönmüyor malesef. Ne kadar mütevazi yapmak istesenizde bi an geliyor salonun ortasında bir bakmışsınız incir ağacı büyümeye başlamış. Ben bıraktım hatta elimdeki tüm ekipmanları satıp nmax 155 satın aldım. Yani sadece ekipmanlar o kadar ediyor. Çok ucuza, çin mallarına da kaçabilirsiniz ama astarı yüzünde pahalıya gelebiliyor... Resif akvaryumu (mercan + balık) yada marin (sadece balık) ilgilenmek isteyen arkadaşlar varsa sıkılmadan yardımcı olabilirim.

Motosikleti
    Akvaryuma heves etmek işte aynen karikatürdeki gibi. Şimdi bu masrafları düşünen adam asla akvaryum almaz ama zehir bir kere girdiyse bu paralar verilecek. Ben verdim rahatladım. Sonradan kendime çok küfür ettim oğlum çok para verdin şuna diye ama.
    Bir sürü çeşit çeşit balıklarım salyangozlarım vardı hepsi de en az 2 kez yavruladılar. Seyretmesi güzel tabi, evde canlı bir dekor gibiydi. Ama çok ilgi istiyor yani balık ölüyor yenisini alıyorsun, filtre temizliğiydi su değişimiydi bitki bakımıydı bayağı uğraştırıcı ve masrafı bitmeyen bir şey.

Herkese selamlar;

Beklentinize göre değişir. Canlı doğuran mı ? Çiklet mi? Discus mu? Yoksa deniz akvaryumu mu düşünürsünüz?

Bana motosiklet lazım kaça para gerekir demekle aynı şey sorunuz 3bin liraya da var 150bin lirayada var. ama en mütevazi, ucuz derseniz, bakımı da kolay japon balıkları besleyebilirsiniz. Çiklet, discus ve deniz akvaryumu için en az 100 cm 300 lt su hacmi öneririm, canlı doğuran için 30-40 litrelik bi hacim yeterli gelir.

Yasin D - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    22" Bajaj NS 200
    Ben başlamadan soğudum bu hobiden bende para+zaman+sabır üçlüsünden para kısıtlı durumda

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:45 ----------

Peki mesela artemis99'dan 200'TLye akvaryumu alsam daha ne kadar masraf yaparım? Komple seti dizdim diyelim süsü, balığı filan durduğu yerde yem haricinde para harcamak gerekiyor mu ek olarak?

Motosikleti
    Ben başlamadan soğudum bu hobiden bende para+zaman+sabır üçlüsünden para kısıtlı durumda

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:45 ----------

Peki mesela artemis99'dan 200'TLye akvaryumu alsam daha ne kadar masraf yaparım? Komple seti dizdim diyelim süsü, balığı filan durduğu yerde yem haricinde para harcamak gerekiyor mu ek olarak?
    Balık ve yem haricinde su düzenleyici sıvılar var başka da masrafın olmaz. Canlı bitki ya da süs ikisinden birini tercih edeceksin. süs olanlar doğal ve göze hoş gözükmüyor ama canlı bitkiye göre ucuz bir çözüm. Benim akvaryum küçük balıklar için uygun lepistes, plati, kılıçkuyruk, neon, çöpçü vs besleyebilirsin. Yalnız şunu belirteyim lepistesler çok hassas balıklar. Çöpçülere hiçbir şey olmaz, 2-3 tane de elma salyangozu alırsan iyi olur. Balık sayısını balık türü ve suyun hacmine göre belirliyorsun.

Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Su düzenleyiciyle falan uğraşmaya gerek yok.Dinlenmiş çeşme suyu yeterli.Düzenleyici kullanırsan ölçüm de yapman gerekir.Hiç gerek yok.

Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Su düzenleyiciyle falan uğraşmaya gerek yok.Dinlenmiş çeşme suyu yeterli.Düzenleyici kullanırsan ölçüm de yapman gerekir.Hiç gerek yok.
    Su düzenleyicisi dedikleri çeşme suyundaki klor ve kloramin gibi zehirli kimyasalları yoketmek için kullanılır. Kutusu yada şişesi üzerinde kaç litreye kaç damla damlatılacağı yazar ve kullanım sonrası bi ölçüm gerekmez.
    su düzenleyicisi şart mıdır? Bence sizin de dediğiniz gibi şart değildir. Tatlı su için suyu dinlendirmek ama dinlendirirken de havalandırmak (bir sirkülasyon motoru yada hava motoru) gereklidir ki klor uçsun ayrıca su bozulmasın. Durağan su bozulur ve klorda geç uçar. 1 gün hareketlendirerek dinlendirmek yeterlidir. Ama naparsanız yapın çeşme suyundaki kloramin, nitrat, fosfat ve nitritten bu şekilde kurtulamazsınız. Tatlı su balıkları bunlara karşı biraz daha dirençlidir ama işi layığıyla yapmak için Ro su arıtma cihazı güzel olur.
    Akvaryum ne tür olursa olsun suyu, kayayı, dekoru, kumu koyup balık atılmamalıdır. suyun döngüsünün oturması için ya başka bir akvaryumdan bi kaya parçası alınıp suya konmalı yada bakteri kültürü eklenmelidir. Tatlı su için 2-3 gün deniz akvaryumu (tuzlu su) için minimum 20 gün canlı kanmadan beklenmelidir.

Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Tuzlu su ayrı bir dünya onu zaten hesaba katmıyorum.Ama tatlı su için dinlenmiş çeşme suyu yeterli dedikleriniz için su düzenleyici kullanmak gereksiz.Su düzenleyici kullanmak acemi için daha kötü sonuçlara yol açar.Ben 10 yıldır Frontosa Moba besliyor ve bu balıktan yavru alıp satıyorum.Ben yavru verdiğim kişilere de önermiyorum su düzenleyici.Normal çeşme suyunu dediğiniz gibi dinlendirip haftalık %15 %20 lik su değişimlerinle gayet sağlıklı bakılabilir.Sump dahil bin litre toplam su hacmim var haftalık 300 litre su değişimi yapıyorum.

Motosikleti
    Gsx-R 1000(gixxer k9)
    Evlilik arifesindeyim şuan yok ama şöyle 600 lt bir tank düşünüyorum. Güzelde bir sump yaptımmı ona canacar gibi olur.

Geçen sene maddi imkansızlıktan bırakmıştım. Umarım ileride tekrar dönerim.

Ercument - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150
    Biri tatlısu mu dedi
    [IMG][/IMG]
    aquarist4 bunu beğendi.

otopsici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha tracer 900 - Yamaha tracer 700
    Alıntı twisten adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Su düzenleyicisi dedikleri çeşme suyundaki klor ve kloramin gibi zehirli kimyasalları yoketmek için kullanılır. Kutusu yada şişesi üzerinde kaç litreye kaç damla damlatılacağı yazar ve kullanım sonrası bi ölçüm gerekmez.
    su düzenleyicisi şart mıdır? Bence sizin de dediğiniz gibi şart değildir. Tatlı su için suyu dinlendirmek ama dinlendirirken de havalandırmak (bir sirkülasyon motoru yada hava motoru) gereklidir ki klor uçsun ayrıca su bozulmasın. Durağan su bozulur ve klorda geç uçar. 1 gün hareketlendirerek dinlendirmek yeterlidir. Ama naparsanız yapın çeşme suyundaki kloramin, nitrat, fosfat ve nitritten bu şekilde kurtulamazsınız. Tatlı su balıkları bunlara karşı biraz daha dirençlidir ama işi layığıyla yapmak için Ro su arıtma cihazı güzel olur.
    Akvaryum ne tür olursa olsun suyu, kayayı, dekoru, kumu koyup balık atılmamalıdır. suyun döngüsünün oturması için ya başka bir akvaryumdan bi kaya parçası alınıp suya konmalı yada bakteri kültürü eklenmelidir. Tatlı su için 2-3 gün deniz akvaryumu (tuzlu su) için minimum 20 gün canlı kanmadan beklenmelidir.
    şimdi güzel anlatmışsınız çok beğendim fakat sıkıntı bizde şu iyilerini tenzih ediyorum
    şerefsiz bir akvaryumcu tayfa var yeni başlayan adama atmadıkları kazık kalmıyor sağolsunlar
    insanlar canından bezdiği için vazgeçiyor hobiden

bende halen 150X60X50 tank full bitkili
    lowtech çok iyi oluyor
    akvaryumda halen balık yok sadece bitki ve salyangoz birkaç tür karides

deniz akvaryumu masraflı biliyorum denedim beceremedim
    ama bitkili öyle değil eğer ışık sistemini düzgün kurarsanız başka da hiç bir masraf istemiyor
    ben extradan karbondioksit için otomatik sistem kurdum o kadar
    eve geldiğim saate ayarladım
    işten gelince ışık yanıyor yatmaya yakın sönüyor
    bende keyifle izliyorum
    Doğru yüz kişi yalanlasa da DOĞRUDUR.
    Yanlış yüz kişi doğrulasa da YANLIŞTIR.
    Dürüst olun DANSÖZLERİ kimse sevmez

Alıntı otopsici adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şimdi güzel anlatmışsınız çok beğendim fakat sıkıntı bizde şu iyilerini tenzih ediyorum
    şerefsiz bir akvaryumcu tayfa var yeni başlayan adama atmadıkları kazık kalmıyor sağolsunlar
    insanlar canından bezdiği için vazgeçiyor hobiden

bende halen 150X60X50 tank full bitkili
    lowtech çok iyi oluyor
    akvaryumda halen balık yok sadece bitki ve salyangoz birkaç tür karides

deniz akvaryumu masraflı biliyorum denedim beceremedim
    ama bitkili öyle değil eğer ışık sistemini düzgün kurarsanız başka da hiç bir masraf istemiyor
    ben extradan karbondioksit için otomatik sistem kurdum o kadar
    eve geldiğim saate ayarladım
    işten gelince ışık yanıyor yatmaya yakın sönüyor
    bende keyifle izliyorum
    Evet, ticariler arasında devamlı müşteri arayışında olmayıp geleni yolup yollayanlar var ama gerçekten bu işi hobici gönlüyle yapanlarda var. Ya tecrübe ederek yada referans ile buralar tespit edilip alışveriş yapılması daha doğru olur. Ama en ucuzunu alayım diye oraya buraya saldırmak daha pahalıya maloluyor. 1-2 yer tespit edip devamlı oralardan alınmalı. Tuzlusu akvaryumu evet pahalı. Sabır, para, vakit ister. Ama insan sınırlarını iyi belirlerse, iradesine de sahip çıkabilirse fevkalede mütevazi bi resif akvaryumu kurabilir. Tabi önce bol bol makale okumalı ve tecrübeli bi arkadaş şart. Onun dışında tatlısu diyip geçmeyin, fevkalade tatlısu akvaryumları var tuzlusuyu aratmayan... Siz bitkili ile ilgileniyormuşsunuz ne güzel, adist’ i bilirsiniz o zaman. Duymadıysanız google ‘da bi arattırın bakın nelerle karşılaşacaksınız.

REKLAM ALANI
10. sayfa BirinciBirinci ... 891011 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)