Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 1234513 ... SonuncuSonuncu

Avcıların Buluşma Mekanı [Havalı tüfek veya tabanca ve Ateşli Av tüfekleri ]

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    durun yaa hatırlattınız
    benim silah taşıma ruhsatımda" 357 magnum" yazıyo.
    gidemedik bi güvercin avına,yanımıza çoluk çocuğu alıp

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    perishte - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    maalesef...
    ülkem şartlarında kalite bakımından en iyi iş görücü havalı tüfekler gamo marka. ama bir kaç haftaya kadar ben de alacağım. agresifim gompleksliyim amma perdelerimi galdırdığım zaman da kedi gibi bi insanım o yüzden güvercinlere kıyamam. aynen bbrr gibi kağıt hedefe atacağım hatta modelini bile çizdik yazıcıdan çıkmayı bekliyor altına da 4x7 lik (4 kişi, 7 atış) puan çizelgesi çizip kendi aramızda müsabaka yapacağız.
    Zalim olsa ne rütbe bi perva yine bünyad-ı zulmü biz yıkarız
    Merkez-i hâke atsalar da bizi küre-i arzı patlatır çıkarız

Forumdan Uzaklaştırıldı
    http://www.okyanusmarket.com/product...roducts_id=897

dirbünü kılıfı falanda extra nası bişidir .. elbette bundan çok daha iyilreri var fiyatları 1900 ytl olanlarıda var onla bunu kıyaslamıyom tabiki .. ben amatör olarak bide başlangıç larak bişi düşünüyom .. varmı bilgisi olan ..

napacan derler hemen şimdi meraklılar .. güvercin vuracam [/QUOTE]

cana kıyma cana kıyma cana kıyma cana kıyma senınde canın var el kadar hayvan guvercın etı cıkmaz zevk dersen bole zevk gunahtır cana kıyma cana kıyma

cana kıyma

cana kıyma

cana kıyma

Motosikleti
    maalesef...
    Alıntı BIYIKLI adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Havalı tüfekleri bende bir ara araştırmıştım Adaşım, yerli de Hatsan'dan (aşağıdaki) başka düzgün alternatifin yok. En çok tutulanı ve güçlüsü ise Hatsan mod125, biraz daha verip (bkz. übdeh ) yabancı alayım dersen de Gamo öne çıkıyor. Weihrauch, Röhm, Umarex markalarını hiç söylememiş olayım fiyatları çok uçuk ama kalite hani. Buna birde dürbün masrafı ekleyeceksin pek tabi, havalı tüfek dürbünsüz olmaz. Ulen o kadar verdim havalı alacağıma bu paraya normal av tüfeği alırım dersen ki onunda avlanma tezkeresi, pulu, kursu var. Gerçi tezkere 5 yıllık, kurs bir sefer ama pul her sene alınıyor. 100 ytl civarı olması lazım, 4 ay düzgün av yapacaksın belki ama o parayı vereceksin. Av tüfeklerinde ise otomatikte Vursan, süperpoze (bindirme) alacaksan Huğlu (yukarıdaki) derim. Av tüfeğinde dipçiğin kalitesi (ceviz) ve gravür işleme ne kadar iyiyse fiyatı o kadar artar. Avcılık ruhunda varsa (yani benim gibi caniysen ) av tüfeği alacaksın, vurduğun hayvan ölecek, yaralı bırakmayacaksın. Ve benim ilkemdir, yemeyeceğim hayvanı vurmam, vuracağım hayvanı beslemem. Alacaksan av tüfeği al derim. Hatta tek kırma al ben otomatikten daha fazla zevk alıyorum onunla avda. Bana daha adil geliyor, hayvana kaçma şansı veriyor, katliam yapamıyorsun. Aşağıda adresini verdiğim sitenin fiyatları uygundur, Ayvalıkta iken bayağı fişek almıştım oradan.

http://www.yazicilarav.com

Bu arada ülkemizde havalı tüfekle avlanmak yasak, tüfeğine güle güle deme hem avlanma hemde avladığın kuş başına iyi bir ceza ödeme tehlikesi var, ona göre.
    hocam safirler için ne diyorsun özellikle compact s çok hoşuma gidiyor. fiyatları acayip değişken ama. nette en ucuz 1150 ytlye buldum. burada bi av mağazasında sorduğumda 2000 lira dedi.

BIYIKLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı perishte adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam safirler için ne diyorsun özellikle compact s çok hoşuma gidiyor. fiyatları acayip değişken ama. nette en ucuz 1150 ytlye buldum. burada bi av mağazasında sorduğumda 2000 lira dedi.
    Safirlere av tüfeği dememek lazım, m16 görünümünde birşey desek daha doğru.

11 fişek almasıyla domuz avında işe yarar sanırım, yalnız domuz avı sürek av, kalabalık gideceksin, saracaksın, köpek(ler) olacak, kolay değil öyle ha deyince çıkılacak av değil.

36 kalibre fişek atıyorlar, istediğin marka, numara fişek bulmak zor.

Birde tabi yarı otomatiklerde 2 fişek harici yasak, domuz avında limit artabilir onu bilemiyorum. Tapasız dolaşırsan yakalandığında cezası var, ayrıca doğal hayatı korumak için katliamdan kaçınmak gerek. Yani...

Anadilini kaybedersen bağımsızlığını da tamamen kaybedeceksin. Dilini kaybeden toplumlar köle olmaya mahkumdurlar.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

Süper Moderatör (BBRR) Barış Şuşut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    hatsan baya bi ileri gitmişbu işte özellikle urt dışı menşeli forumlarda bu marka için olumlu görüşler mevcut 2008 de üreilen mod 125 lerin hatalarını gidermişler .. ayrıca fabrkası izmirde herhangi bir arızada (sizden kaynaklı olmayan) tamiri hemen yapılıyomuş yok yapılmayacak bşiyse ynisi ile deişiyomuş

bence tamamdır ... bu alet alınır

dürbünlü + 1 kutu saçma hediyeli 250 ytl

yannız etkili olsun istiyosanız 5.5 mm liği tavsiye ediyolar namlu çkış hızı 305m/s

yotubede videosu var yaklaşık 60-70 m den teneke boya kutusunu delip geçiyo ..

martı eti yeniyomu bilen varmı
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

Super Moderator Olcan138 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Keeway Superlight 150
    Şimdiden güle güle kullan o zaman Barış abi, ben Hatsan'dan hiçbir şey çekmedim şimdiye kadar, gerçi 500 atışı biraz geçti henüz.

Dürbüne bağlı olarak, dürbün hediyesi güzel bir şey, ama 20 YTL'ye dürbün bulabilmek mümkün, öyle tırt bir şey vermesinler yanında
    Saçma zaten 2 liraya bulunabilen bir şey, ne kadar iyisini alsan da 10-15 lirayı geçemiyorsun.

4,5 mm ile 50 metreye yakın mesafeden teneke kutuyu delişini hatırlıyorum.

Martı eti içinse, yenmezse de dönercilere satarsın abi
    1-3-8........................................138
    FORUM KURALLARI ve KULLANIMI HAKKINDA

Motosikleti
    maalesef...
    Alıntı BIYIKLI adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Safirlere av tüfeği dememek lazım, m16 görünümünde birşey desek daha doğru.

11 fişek almasıyla domuz avında işe yarar sanırım, yalnız domuz avı sürek av, kalabalık gideceksin, saracaksın, köpek(ler) olacak, kolay değil öyle ha deyince çıkılacak av değil.

36 kalibre fişek atıyorlar, istediğin marka, numara fişek bulmak zor.

Birde tabi yarı otomatiklerde 2 fişek harici yasak, domuz avında limit artabilir onu bilemiyorum. Tapasız dolaşırsan yakalandığında cezası var, ayrıca doğal hayatı korumak için katliamdan kaçınmak gerek. Yani...
    m 16 olması zaten ilgi çekici olan hocam . ama av tüfeği değil diyorsun bence alışılmadık bir av tüfeği demek daha uygun olur. bir de tüfeğin üzerindekinin şarjörün 3lük olduğunu ama -yanılmıyorsam- yanında hediye verilen ikinci şarjörün 10luk olduğunu hatırlıyorum.

alet fişek seçiyormuş o yüzden en iyisinin zuber olduğunu söylemişlerdi.

bu arada dediğin gibi katliam kesinlikle olmayacak hocam . sadece kışın çık domuza, farklı muhitlerde vur, kurda kuşa yem olsun; bu anlayışa saygı duyuyorum. bazen avlanan domuzlar köpek çiftliklerine falan veriliyor ama oralara zaten bir şekilde mamadır yemektir geliyor. dağdaki hayvanatın daha fazla ihtiyacı var. çünkü pek çoğu soğukta yuvasından çıkmadığı için ekolojik sistem biraz sekteye uğruyor.

şunu da belirteyim, ben avcılık yapmıyorum daha doğrusu yapamıyorum. sinek haricinde hayvan öldüremiyorum. aslında ava silaha ciddi bir merakım var ama çok vicdan yapıyorum işte.

________ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CFMOTO 650 MT
    Alıntı BBRR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hatsan baya bi ileri gitmişbu işte özellikle urt dışı menşeli forumlarda bu marka için olumlu görüşler mevcut 2008 de üreilen mod 125 lerin hatalarını gidermişler .. ayrıca fabrkası izmirde herhangi bir arızada (sizden kaynaklı olmayan) tamiri hemen yapılıyomuş yok yapılmayacak bşiyse ynisi ile deişiyomuş

bence tamamdır ... bu alet alınır

dürbünlü + 1 kutu saçma hediyeli 250 ytl

yannız etkili olsun istiyosanız 5.5 mm liği tavsiye ediyolar namlu çkış hızı 305m/s

yotubede videosu var yaklaşık 60-70 m den teneke boya kutusunu delip geçiyo ..

martı eti yeniyomu bilen varmı

Merhaba. Havalı tüfek seçmekte motosiklet seçmek gibi, kullanacağın amaca uygun olmalı.

Ayda bir yada rastgele araziye çıkp 50-90 mt den şişe kıracaksan Hatsan'ın Torpedo veya mod 125 i işini görür.
    Kaliteli istersen Alman malı Diana Mod 460 magnum öneririm. (Hatsan maalesef uzun mesafe atışlarında peletleri çok dağıtıyor).

Düzenli olarak çalışırım, konfora önem veririm, para mühüm değil dersen.
    Yerli : Hatsan AT44
    İthal : FX galdiator (pahallı)
    İthal : Walther 1250 dominator (orta kalite)

Tabii amaca ugyun pellet de seçmen lazım 4,5 mm peletlerin ilk çıkış hızı yüksek görünür ama, kendilerinden yavaş 5,5 m peletlerden daha az tahribat yaparlar. Kağıta hedef atışı yapacaksan yakın mesafeden düz uçlu, zayıf silahlarda kullanacaksan sivri uçlu pelet seçmelisin. Yuvarlak başlı peletler genel amaçlı peletlerdir, uzun mesafeden isabetli atışlar yapmak için tercih edilirler. Bide av peletleri var bu silahları zaten avda kullanmak yasak.

Detaylı bilgi için:

www.airgunturk.com

ne çok meraklısı varmış be .. valla motosiklet forumuyuz ama ne sorarsan sor tatmin edici cevaplar geliyor.
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

Motosikleti
    CFMOTO 650 MT
    Hem Hatsan mod 125 fiyatıyla gözden çıkarılabilir bi silah. Silahın ömrümün son günlerinde, namuya yerleştirdiğin peletlerin arlasına sırıngayla biraz motorin damlat, eğlenceyi gör

geçen bıldırcına gittik .. ben avcı değilim ben kamereman olarak gittim .. güya çekip yaban tvye yollayacaktık .. sabah güneş doğmadan gidildi avlakta çayar içildi ve av başladı ben arkadan çekimdeyim ama gördükki böle olmaz ben daha ii zom yapabilen bi kamera ile çok daha ilerde ve yukarda olmalıyımki kadraj hem avı hemde avcıyı alsın hemde ben güvende olim.çekimleri ne buraya nede yaban tv e yollamak mümkün değil .. ya iki kelimnin biri küfür . seyrederken kendileri bile yuh dediler...

öğlen bir köy lokantasında yağda yaptırdık vurulan bıldırcınları.. afiyetle yedik ... salata ve ayranda iyice mayıştırdı... hamağa uzanınca 5 e kadar uyumuşum .. semaverde çay yaptırmışlar yanınada gözleme kaldırdılar beni onlarıda mideye indirdik .. yan avlağıda akşamüstü güneş batışında avladık ..2 tanede gariban keklik bıldırcınların arasına karışmış tabi onlarıda aldık...

ya neydi o köpekler.. vala köpeksiz bu av zaten imkansz .. vurduğunuz kuşun nerde ise üstüne basacaksınız ama görünmüyo .. köpeğe aport olm diyolar şak kuşu azına alıp getiriyo.. 3 köpek vardı .. işin garibi en iyisi puanter kırması olan tek safkan olmayan dişi köpek avın sultanıydı.. sahibinin vurmadığı avları bile buldu aportu süperdi.. fermasıda bi o kadar sağlam .. ben şaşırdım safkanların yorulduklaı yerde devam etti ava.. valla günün avcısı olarak ben onu seçtim..hiç küfürde etmedi .. kendisinitebrik edreim . şahen ben avcının az yalancı küfür etmeyen .. kendi köpeğini urmayan ve zeki olanını severim

Motosikleti
    CFMOTO 650 MT
    Alıntı BBRR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    geçen bıldırcına gittik .. ben avcı değilim ben kamereman olarak gittim .. güya çekip yaban tvye yollayacaktık .. sabah güneş doğmadan gidildi avlakta çayar içildi ve av başladı ben arkadan çekimdeyim ama gördükki böle olmaz ben daha ii zom yapabilen bi kamera ile çok daha ilerde ve yukarda olmalıyımki kadraj hem avı hemde avcıyı alsın hemde ben güvende olim.çekimleri ne buraya nede yaban tv e yollamak mümkün değil .. ya iki kelimnin biri küfür . seyrederken kendileri bile yuh dediler...

öğlen bir köy lokantasında yağda yaptırdık vurulan bıldırcınları.. afiyetle yedik ... salata ve ayranda iyice mayıştırdı... hamağa uzanınca 5 e kadar uyumuşum .. semaverde çay yaptırmışlar yanınada gözleme kaldırdılar beni onlarıda mideye indirdik .. yan avlağıda akşamüstü güneş batışında avladık ..2 tanede gariban keklik bıldırcınların arasına karışmış tabi onlarıda aldık...

ya neydi o köpekler.. vala köpeksiz bu av zaten imkansz .. vurduğunuz kuşun nerde ise üstüne basacaksınız ama görünmüyo .. köpeğe aport olm diyolar şak kuşu azına alıp getiriyo.. 3 köpek vardı .. işin garibi en iyisi puanter kırması olan tek safkan olmayan dişi köpek avın sultanıydı.. sahibinin vurmadığı avları bile buldu aportu süperdi.. fermasıda bi o kadar sağlam .. ben şaşırdım safkanların yorulduklaı yerde devam etti ava.. valla günün avcısı olarak ben onu seçtim..hiç küfürde etmedi .. kendisinitebrik edreim . şahen ben avcının az yalancı küfür etmeyen .. kendi köpeğini urmayan ve zeki olanını severim

Avlak Marmaristemi? Hiç orda avlanmak aklıma gelmemişti d bakiim yazın gelirken şnorkel , palet dışında mühimmatta getireyim

Alıntı ________ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Avlak Marmaristemi? Hiç orda avlanmak aklıma gelmemişti d bakiim yazın gelirken şnorkel , palet dışında mühimmatta getireyim
    yazın av sezonu başlamıyo eğer eylülde gelirsen epey bir avlak var yakın çevrede ...

belo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MONDİAL DRİFT L
    tpic için teşekkürler gecen ay başı kral marka 5.5 mm lik bir tufek getirdiler evin onu mezarlık durbunu sıfırlayamamışlar dipçik plastik 10 atıştan sonra omzum agrımaya başladı 30 m. de bir mdf plakaya ayakkabı boyası ile yuvarlak çizdik at at sıfırlanmıyor ertesi gun devam tufek dehşet tepiyor baktım durbun dayaması yerinde degil ayarladık durbun sabitleme yerlerini iyice sıktık yok olmuyor durbun degişti tufek sıfırlandı tabi omuz hala agrıyor arkadaş isyanda ne biçim tufek bu diyor mdf delik deşik sonra durbun sıfırlandı ve atışlar başladı dehşet atıyor çok guçlu ve bizzat google earthle oltum 80 m den soda şişesini kırdı
    manayk atıyor arkadaş sevindi lap diye tufegi kılıfa koydu dedm ne oldu durbunun sıfırı ne olacakki dedi bende kaçtı dedim ve hala o tufegin sıfırnı ayarlayamadık ondan sonra bir tane gamo cfx geldi oda 5.5 mm ne alaka ise 5.5 mm herkes bu kalibreye dondu o ahşap dipçik ve manyak atyor ama az kalsın kurma olunu sabitleyen plastğim tespit vidasını kaybediyordum ondada saçmayı yerine yerleştirmek ölüm ve tavziyem seri atış yapacaklar bu tufekten almasın bende hatsan mod125 i merak eder oldum herkese saygılar iyi atışlar
    artı olarak ince mehmet sacmalar hedeften çok saptı grosmanı hiç begenmedim etkisiz kalıyor ama gamoyu çok begendim eger kuvvet isterseniz machtı tavsiye ederim yada promatch bu tufek sabun testinde(iki hacı şakir dik larak ust uste konulur ve 1 cm yuksekten atış yapılır) macht ile 8 cm girdi sabunların tazeliğinden şüpheliyim
    One Turk .. Against The World .. !!..
    elverengin@gmail.com

nitrious81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Octavia
    Valla Bizde Bi Silah Bi Otomatik Tüfek , Bı Pompalı bide Havalı Tufek var Tabıkı Hepsıde Ruhsatlı Haval Harıc cunku ona ruhsat gerekmıyor O bende Duruyor Daisy PowerLine 900 serisidir..Dürbün takılıyor..Ve yandan 5 li sarjorlu yanı sacmaları tek tek koymuyorsun Birde Mavzer vardı Ama dedem onu sattı..Bu arada bu kadar silah tufek kadar bı o kadar daha vardı..Çünkü dedem Av Bayii ydi ve Avcıydı..
    Biri şu Düzcedeki kasksız ehliyetsiz üstüne üstlük Abart egzozları ile kafa ...... bir dur desin !!!

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Eee kimmiş bakayım motorcu avcılar.

Barış abi Skull'uda alıştırdım.

Geçen poligona gittim trap atıcam, bunla gitcektik önce sattı beni

Sonra ben ordayken aradı geliyom diye, ben bir kutu fişek sıkmıştım bekledim bunu.

Bi baktım damlayla çıktı geldi. Lan al sık diyorum yok korkuyo sen sık ben izlerim diyo

Zorla verdim tüfeği eline, nereye bascam nasıl tutcam diye soran adam attığını vurmaya başladı valla

Artık şansa mı yoksa TSK ya bi sniper mı geliyo bilemem

Damla'ya da attırdım bi fişek, helal olsun valla vuramadı ama özgüveni süperdi.

Ertesi gün tüfek bakıyordu ikiside netten
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

Motosikleti
    Honda NC 750X
    bir kaç sorum olacak;

aldığın tüfek pompalı mı? Yazdığın fiyat çok uygun geldi de, fotoğrafta da çok güzel görünüyor..
    Evet pompalı, AKKAR diye yerli bir marka. İstanbulda üretim yapıyorlar ve forumlardan incelediğim kadarıyla iyiler. Fİyatı Eminönü Mercan bayisinin fiyatı, aynı fiyatlara otomatik filan da var. Daha pahalılarıda var tabi.

tüfek bulundurma ruhsatını biliyorum da tüfek taşıma ruhsatı nasıl alınıyor biraz açar mısın? Hani normalde silah için bulundurma ruhsatı alabiliyorsun ama taşıma ruhsatı için çok özel sebepler gerekiyor (sarı kartlı basın mensubu, veznedar, hakim, savcı olucan ya da can tehlikesi taşıdığına dair emniyetten yazı alıcan vb.) ve bu özel haller dışında taşıma ruhsatı verilmiyor diye biliyorum. Ancak mesela evinizden yazlığınıza gideceksiniz ve bulundurma ruhsatlı silahı da götürecekseniz emniyete bilgi veriyorsunuz şu adresten şu adrese götürüyorum ve rotam şudur diye.. Ve tabi eğer bulundurma ruhsatlı silahınızla dışarıda polise rastlarsanız büyük cezası var diye biliyorum. Biraz uzattım ama tüfek için bu taşıma ruhsatı nasıl oluyor? Yani kocaman pompalı tüfeği alıp yanımda gezdirebilir miyim? Dalga geçmiyorum sakın yanlış anlamayın, benim de merakım olduğu için soruyorum
    Yivsiz av tüfeklerinin ruhsatı ve satın alması tabanca yada yivli tüfek gibi değildir.

Yivsiz Av Tüfeği Ruhsatnamesi tekdir, taşıma yada bulundurma diye ayrılmaz. Bu ruhsat alındığında üzerinde yazan tüfek/tüfekler (6 adete kadar) ruhsat sahibine 5 yıl boyunca bulundurma ve taşıma yetkisi verir.

5 yıl sonra ruhsat yenilenmesi ile bu hak devam eder, fakat ruhsat yenilenmez ise bu ruhsat sadece mesken yada işyerinde bulundurma hakkı tanır.

Taşıma konusu ile yasay göre şöyledir;

Meskun mahal dışında taşıyabilme (meskun mahalin tanımı en yakın yerleşim birimine yada karayoluna 700 metre uzaklık olması lazım emin deilim.)

Meskun mahal içinde ise, yani köy kasaba veya şehirlerde taşınması kılıf yada torbasında (tüfek boş olarak) yada arabanın bagajında (yine boş olarak).

Umarım yeterli bilgidir, bende bu konularda yeniyim ama merak ve öğrenme azmi sayesinde çok bilgilendim.

Soracakların varsa yardım ederim.
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

Motosikleti
    Honda NC 750X
    Yivsiz av tüfeklerinin menzili kısadır, avda kullanılır ve genelde saçma atımına uygundur. Tek kurşunda atılabilir, tek kurşun atımında başarı oranını yükseltmek için SLUG namlulu olanlarıda vardır (şoksuz)

Yivli tüfeklerin ise asıl amaçları askeri amaçlı kullanmaktır. Avda daha büyük ve güçlü hayvanlar ve uzun mesafeler için kullanılır. Domuz ayı geyik gibi.

Yivli tüfek hem pahalıdır, hem edinilmesi zordur yasal açıdan. Sadece ruhsatı 1536 YTL idi hatırladığım kadarıyla.

Zaten ülkemizdeki av çeşitlerine göre kullanımı mantıksızdır. Bizde yasal olarak avlanan büyük hayvan domuzdur. Onun içinde yivsiz av tüfeği yeterlidir, kısa namlu slug tek kurşun atımı için uygundur. Kaldı ki çoğu kişi şevrotin fişekle avlanıyor (9 tane büyük bilye olması lazım fişek içinde yanılmıyorsam)

Sadede geleyim

Poligona gidip trap ve skeet atmak için kullanacaksan yivsiz av tüfeği almalısın.

Yivsiz av tüfek çeşitleri şunlardır;

Tek kırma (herkezce bilinen)
    Çifte (yanyana iki namlusu olan)
    Süper Poze (alt üst iki namlusu olan)
    Otomatik (5-7 gibi fişek kapasitesine sahip her atışda mekanizması otomatik kurulan)
    Pompalı (5-7 fişek kapasitesine sahip her atıştan sonra mekanizma el ile pompalamak denilen hareketle kurulur)

Şimdi sen bi düşün bunlar arasında kendine yakın olanları seç veya birinin üstünde yoğunlaş bende sonra bildiğim kadarıyla yine anlattim.

Motosikleti
    Honda NC 750X
    Süperpoze de çifte ile aynı mantıkda çalışır, namluları yanyana değil alt üst dür.

Çifte gibi namluyu kırarsın 2 fişek takar atarsın sonra namluyu kırıp boş fişekleri çıkartır doluları takarsın. İsminde süper kelimesinin geçmesi şaşırtmasın seni

Ama avda kullanılan en mantıklı tüfek süperpozedir ve çoğu avcı bunu kullanır. Zaten fişek kapasitesi yüksek olan otomatik ve pompalılar ile av yaparken fişek kapasitesini süperpoze yada çifte gibi 2 adet fişek ile sınırlamak zorundasın yasal olarak. Fişek yatağına tahta takoz filan koyarak bu sınırlandırmayı yapman gerekiyor, aksi takdirde cezası var. Konumuzla ilgili değil ama bilgi olsun.

Gelelim poligonda kullanma meselesine, av tüfeği ile çoğu kapalı poligon atış yaptırtmıyor. Açık poligonlarda atış yapabiliyorsun. İstersen tek kurşun ile hedefe istersen saçma ile trap a atış yaparsın.

Sadece poligonda tek kurşun yada trap atışı yapıcam dersen slug namlu lu bir otomatik yada pompalı işini görür. Gerçi slug namlu olmayan şoklu tüfeklerle ile de uygun şokla tek kurşun atılabilir ama slug gibi randıman vermdiği ve uzun süre zarfında tek kurşunun namluya zarar verdiği söyleniyor.

Şimdi önce şunu söyleyeyim, neye ve neyle atış yapacağının tüfeğin mekanizması ile alakası yok.

Önce nasıl bir mekanizma ile çalışan tüfek istiyorsan onu seç, sonra seçtiği tüfeğin namlu tipi ve boyunu seçersin kullanım tarzına göre.

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 1234513 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)