Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Mantar Avcılığı - Orman Gezileri

Motovento
    REKLAM ALANI
    splender - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF R25
    Arkadaşlar selam.

HEnüz çok yeni bir hobi olsa da benim için şu aralar inanılmaz tutuldum. Uykusuzluk fln hak getire her sabah kalkıp gitmek istiyorum neredeyse

Benim bildiğim ve ayırt edebildiğim tek tür olan Lactarius Delicious (Kanlıca, Çıntar) mantarını artık çok net bir şekilde seçebiliyorum ama diğerleri hakkında bilgim yok.

Bilgisi olan varsa buradan karşılıklı bilgipaylaşımında bulunabiliriz.

İyi seyirler

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Doğa fotoğrafçılığını da deneyin oralarda..
    Hele ki, macro ve diyafram ayarlarını öğrendikçe insan bambaşka evrenlere dalıyor..
    splender bunu beğendi.

osiosborn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Geçenlerde bir gavur dergisinde bir yazı okudum. İki Türk, karı koca Almanya'da ormana girip mantar topluyor. İşlerini bitirmiş dönerlerken polis çeviriyor, mantar topladıklarını anlıyor. Topladıkları mantarı alıp tartıyor. 1,7kg geliyor. En fazla 1kg toplayabilirsiniz diyor. Bir ailenin ihtiyacı o kadardır. Fazlasını topladığınızda, başkalarının haklarını yemiş olursunuz. Ayrıca 1kg üstü ticarete girer. Bunun için izin almanız gerekir deyip 750€ ceza yazıyor.

Konuyu gördüğümde aklıma gelen gavurun ahlaksızlığını gösteren bir hikayedir.
    splender ve vlad1462 bunu beğendiler.

Motosikleti
    YAMAHA YZF R25
    Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Doğa fotoğrafçılığını da deneyin oralarda..
    Hele ki, macro ve diyafram ayarlarını öğrendikçe insan bambaşka evrenlere dalıyor..
    Videonun kapak fotoğrafı bana ait zaten
    Videonun sonlarına doğru daha fazla fotoğraf var, ayrıca instagram hesbımda da genelde doğa ve günü birlik orman gezilerinde gözüme takılan şeyleri paylaşıyorum, inceleyebilirsiniz; http://www.instagram.com/hadibabayineyap/

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:16 ----------

Alıntı osiosborn adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçenlerde bir gavur dergisinde bir yazı okudum. İki Türk, karı koca Almanya'da ormana girip mantar topluyor. İşlerini bitirmiş dönerlerken polis çeviriyor, mantar topladıklarını anlıyor. Topladıkları mantarı alıp tartıyor. 1,7kg geliyor. En fazla 1kg toplayabilirsiniz diyor. Bir ailenin ihtiyacı o kadardır. Fazlasını topladığınızda, başkalarının haklarını yemiş olursunuz. Ayrıca 1kg üstü ticarete girer. Bunun için izin almanız gerekir deyip 750€ ceza yazıyor.

Konuyu gördüğümde aklıma gelen gavurun ahlaksızlığını gösteren bir hikayedir.
    Bence aşırı duyarlı bir hikaye ama anlatılmak istenen mesaj ve içerik doğru

Yani ihtiyacın olandan fazlasını neden alasın ki?

Hem doğaya, hem ondan faydalanan diğer canlılara haksızlık zaten ne gerek var?
    Bizde para cezasından korkmaktan ziyade, başkalarının hakkına girmekten korksa yeter aslında ama o da çok zor mesele...

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ''Kuzu göbeği'' nden başka mantar tanımam.
    Ha hanım yaptıysa el mecbur belki istiridye mantarı, o da eğer susuz ve bol baharat ile kavrulduysa.
    splender bunu beğendi.

Motosikleti
    YAMAHA YZF R25
    Alıntı Metehan07-70 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ''Kuzu göbeği'' nden başka mantar tanımam.
    Ha hanım yaptıysa el mecbur belki istiridye mantarı, o da eğer susuz ve bol baharat ile kavrulduysa.
    Hocam nerede yaşıyorsunuz? Kuzu göbeğini kim kaybetmişte biz bulalım

Alıntı splender adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam nerede yaşıyorsunuz? Kuzu göbeğini kim kaybetmişte biz bulalım
    Antalya da yaşıyorum, burada da bulanlar var, lakin az ve küçük. Her yıl Nisan sonu Mayıs başı gibi memleketim olan Ermenek e giderim, sırf onun için. asıl kuzugöbeği orada, Alanya-Ermenek-Anamur üçgenindeki katran ve ladin ağaçlarının bol olduğu Torosların eteğinde.
    Geçen yıl ilk toplayıcıdan alış fiyatı 90 TL idi. Lakin bana 190 verseler şahsen vermem yerim.
    splender bunu beğendi.

Motosikleti
    YAMAHA YZF R25
    Antalya da yaşıyorum, burada da bulanlar var, lakin az ve küçük. Her yıl Nisan sonu Mayıs başı gibi memleketim olan Ermenek e giderim, sırf onun için. asıl kuzugöbeği orada, Alanya-Ermenek-Anamur üçgenindeki katran ve ladin ağaçlarının bol olduğu Torosların eteğinde.
    Geçen yıl ilk toplayıcıdan alış fiyatı 90 TL idi. Lakin bana 190 verseler şahsen vermem yerim.
    Kesinlikle bende olsam satmazdım Yemeyi tercih ederim. Çok ender bulunan bir tür aslında ve dünya üzerinde çok az yerde bulunabiliyormuş, bizde de çok fazla var Ağırlıklı olarak bolu, kastamonu çokça olduğunu duydum.

Alıntı splender adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kesinlikle bende olsam satmazdım Yemeyi tercih ederim. Çok ender bulunan bir tür aslında ve dünya üzerinde çok az yerde bulunabiliyormuş, bizde de çok fazla var Ağırlıklı olarak bolu, kastamonu çokça olduğunu duydum.
    Kastamonu yu bilmiyorum ama Bolu'bun tabiatı çok uygun. Bir ara yetiştirebilir miyiz diye düşündük, ama sağlıklı bir bilgi alamadık. Fransa da lüks restoranlarda porsiyonunun 80-100 euro kadar olduğunu duymuştum.
    Favorim közde ya da soba üzerinde, suyunu ara ara sıkıp tuzlayarak yemek, bunun tadına benzer başka bir lezzet keşfetmedim henüz.
    splender bunu beğendi.

Motosikleti
    YAMAHA YZF R25
    Kastamonu yu bilmiyorum ama Bolu'bun tabiatı çok uygun. Bir ara yetiştirebilir miyiz diye düşündük, ama sağlıklı bir bilgi alamadık. Fransa da lüks restoranlarda porsiyonunun 80-100 euro kadar olduğunu duymuştum.
    Favorim közde ya da soba üzerinde, suyunu ara ara sıkıp tuzlayarak yemek, bunun tadına benzer başka bir lezzet keşfetmedim henüz.
    Hocam gözünü seveyim dur anlatma bu şekilde Madem öyle biraz hakkında bilgi sahibi olalım;

Sınıf: Pezizomycetes > Takım: Pezizales > Aile: Morchellaceae
    Çok bilinen ve tüketilen bir mantardır. Çiğ ve bir defada çok fazla yenmemelidir. İyice pişirildikten sonra yenmesi tavsiye edilen türlerdendir. Düşük ateşte yavaş pişirilirse daha lezzetli olur. İpe dizilerek kurutulabilir ve kış için saklanabilir. Genelde sotesi, ızgarası, soslu pilakisi yapılarak tüketilir.
    Şapkası; Lamel bulunmaz. Şekli yumurtaya benzer ve düzensiz oyluklara sahiptir. Köşeli ve geniş oylukların kenarı dolambaçlı ağ görünümündedir. Kırmızımsı ve sarıdır. Türlere göre değişmekle birlikte büyüklükleri 25 cm'ye ulaşabilir.
    Sap; Silindirik ve düzensiz boşluğa sahiptir.
    Etli kısım; Mum kıvamında, gevrek ve kırmızımtırak sarı renkte, hoş kokulu tada sahip.
    Spor İzi: Krem rengidir.
    Yetişme Yeri: Zengin toprakları sever. Orman açıklıkları, yol ve akarsu kenarları, bitki örtüsü yanmış araziler ve fındık, kayın, akçaağaç ve karaağaçların altında tek tek bulunurlar. Asidik olmayan kireçtaşı bulunan arazileri bilhassa tercih eder.
    Bağımlı Olduğu Bitki Türü: Çok çeşitlidir. Özellikle yabani orman kavağı, Çam, Karaağaç, Lale ağacı (Liriodendron tulipifera), Kayın, Dişbudak, Çınar...
    Toplanma Zamanı: Mart-Mayıs
    Benzer Türler: Zehirli Gyromitra esculenta ile Verpa spp. Phallus spp. ve Morchellaceae ailesinin diğer üyeleri

Kaynak:
    http://mantaravciligi.blogspot.com/2...u-mantari.html

Motosikleti
    YAMAHA YZF R25
    İlk videonun aksine bu sefer daha fazla anlık bulduğum mantarları paylaştım.
    Mantarlar tam olarak nerede ürer, nerede saklanır gibi konularda biraz daha tecrübe edinmiş oldum

İlk videoda kazdığım yerde yılan çıkınca işi şansa bırakmak istemediğimden mantar toplamak için gelişigüzel bir çengel yaptım
    HAzırlıklıydım yani, sonrasında da mantar toplamak için kabım olmadığını fark ettim onuda kendim yaptım

Doğa da olmak güzel, işin biraz da felsefi yanlarına değindim benim için neden önemli olduğuna fln

İyi seyirler

İstiridye mantarı yakında bir yerden çıkıyor mu acaba?

Motosikleti
    YAMAHA YZF R25
    Alıntı kesikersrdr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İstiridye mantarı yakında bir yerden çıkıyor mu acaba?
    Açıkçası hiç denk gelmedim desem :/
    Tam olarak nerelerde bulunur onuda bilmiyorum.
    İğne yapraklı ormanlarda genelde kanlıca bol miktarda bulunuyor

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Aman dikkatli olun. Mantar çok lezzetli bir şey. Ama zehirli mantar kısa sürede karaciğeri işlemez hâle getirip çok ciddi zarar veriyor.
    splender bunu beğendi.

Motosikleti
    YAMAHA YZF R25
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aman dikkatli olun. Mantar çok lezzetli bir şey. Ama zehirli mantar kısa sürede karaciğeri işlemez hâle getirip çok ciddi zarar veriyor.
    Kesinlikle bilmeden tüketilmemesi gerekir.
    Ben yıllardan beri meraklıyım bu işe, lakin toplayıp yemek yeni yeni nasip oluyor. o yüzden çok iyi araştırılması gerek. Bir de nacizane tavsiyem, en iyi ve tüm yönleriyle bilinen ve zehirsiz olduğundan emin olunan türü sürekli toplamaya çalışmak daha sağlam ve güvenceli oluyor. eğer her bu yenebilir diye gördüğümüz mantara atlarsak hata payımız çok artıyor ne yazık ki...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler