Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Bitki yetiştiren motosiklet tutkunları var mı?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Nicksizabla - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Çok pahalı, zam da gelmiş...
    Hobiler demişken hiç bitki yetiştirmekle ilgili bir gönderi göremedim. Benim gibi evde veya bahçesinde bitki yetiştirme hobisi olanlar var mı?

Ben menekşe ve sukulent ile başladım. Kaktüs de almayı planlıyorum. Ya siz?
    Toprakla uğraşmak insana gerçekten huzur veriyor, deneyin.
    37Harun bunu beğendi.
    A life in Art

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    15 gün olmuş başlığı görüp de onay vermemişiz, ayıp valla. Yaşlandık sanırım

Ben dükkanda tohumdan domates, hıyar ve biber fidesi yetiştirip yazlıkta bahçeye ekiyorum. Bitki olarak başarılıyım ama meyvesini almak konusunda çok başarılı değilim.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Ben domatesleri dilimleyip balkondaki saksıya gömdüm. Büyüyorlar kendi kendilerine.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    hanım bi sürü çiçek falan yetiştiriyor.

bende uygun ortam sağlar isem asagıdakinden yetiştircem

tommygun, The Dude, Italian ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hanım bi sürü çiçek falan yetiştiriyor.

bende uygun ortam sağlar isem asagıdakinden yetiştircem

https://iisd.org/sites/default/files.../marijuana.jpg
    12-13 sene önce arkadaşa para verdik "git Arndiol'un bitkisinden al, gel" dedik. Çocuğa o bitki parasına bir torba kekik çakmış terbiyesizler. Esnaflık ölmüş bu ülkede.
    gurcanozturk, The Dude, espresso ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    12-13 sene önce arkadaşa para verdik "git Arndiol'un bitkisinden al, gel" dedik. Çocuğa o bitki parasına bir torba kekik çakmış terbiyesizler. Esnaflık ölmüş bu ülkede.

o da hiç mi bilmiyormuş yahu

olsun, kekik de iyidir. Kırmızı et üstüne ekersin, misssss.
    hasmet bunu beğendi.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Ben balkondaki saksıda nane yetiştiriyorum tam tembel işi. Sulamayı unutup kururlarsa tekrar ne zaman sularsam sulayayım yeşilleniyorlar.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Reyhan... Bir kac haftada bir cogunu kesip, cam fistigi (ceviz de olur), parmesan peyniri (eski kasar da olur) ve zeytinyagi ile karistirip pesto yapiyorum. Super oluyor. Ozellikle sandaviclere harika gidiyor. Bahce kapisinin onunde tutuyorum. Sinekleri kaciriyor. Elleyince guzel de kokuyor meret. iri yaprakli feslegen sonucta...

Kestikten sonra tekrar buyuyor. Zaten bir noktadan sonra kesmezsem yapraklari kendi kendine dusmeye basliyor... Cok mutluyuz
    BIYIKLI bunu beğendi.

BIYIKLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Minicik hediye gelip, 5 senede büyüyüp çiçek açan ve çiçeğinin ömrü 1 gün olan cefakar kaktüsümüz.

Saksıda kazara çıkan karpuzumuz!

Kazara çıkan karpuzun, minik meyvesi..

İşyerinde üzerine titrediğimiz çimlerimizi istila eden ve daha güzel olan yoncalarımızla öğle istirahatim..
    Anadilini kaybedersen bağımsızlığını da tamamen kaybedeceksin. Dilini kaybeden toplumlar köle olmaya mahkumdurlar.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

joshua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250 (2016) KLR 650 (2006)
    bu sene 120 ağaç Bursa karası siyah incir bahçesi yaptım, ayrıca zeytin ve portakal bahçeleri var, mısır, buğday ve yonca da ekiyorum.

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    Alıntı BIYIKLI adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    https://img.imageupload.net/2020/07/...11ec339b13.jpg

Minicik hediye gelip, 5 senede büyüyüp çiçek açan ve çiçeğinin ömrü 1 gün olan cefakar kaktüsümüz.

https://img.imageupload.net/2020/07/24/karpuz.jpg

Saksıda kazara çıkan karpuzumuz!

https://img.imageupload.net/2020/07/...9508AB1F1D.jpg

Kazara çıkan karpuzun, minik meyvesi..

https://img.imageupload.net/2020/07/...F30F1A4C9D.jpg

İşyerinde üzerine titrediğimiz çimlerimizi istila eden ve daha güzel olan yoncalarımızla öğle istirahatim..
    adaş, arıyorum, ulaşamıyorum sana.
    can't be worried about that shit. life goes on man.

BIYIKLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı The Dude adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    adaş, arıyorum, ulaşamıyorum sana.
    Adaş özel hattı kullanmıyorum, tamamen şirket hattına döndüm, malum devir tasarruf devri!

Özelden atıyorum..
    Anadilini kaybedersen bağımsızlığını da tamamen kaybedeceksin. Dilini kaybeden toplumlar köle olmaya mahkumdurlar.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

Motosikleti
    MT-25
    Merhaba ,

Kaktüs ve sukulent ile online

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    hayret kenevir yatiştiren mt ci yok
    espresso bunu beğendi.

joshua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250 (2016) KLR 650 (2006)
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hayret kenevir yatiştiren mt ci yok
    olsa da söylemez heralde

Ben saksıda ağaç yetiştiriyorum. 2016 yılında bir arkadaşımın gazıyla başladım. Amacımız bonsai denilen minyatür ağaç yetiştirmekti.
    Saksıda ağaçlar kolayca kuruduğu için henüz çok başarılı olamadım. En dayanıklı ağaçlar bölgeye özgü türler olduğu için keçiboynuzu, dut, avokado, hünnap, narenciye, Medine hurması, palmiye ve çam besliyorum. En büyüğü 4 yaşında.
    Çekirdekten yetiştirmek daha çok hoşuma gidiyor, dut ve hünnap dışındakileri çekirdekten kendim yetiştirdim.
    Manolya ve erguvan gibi birkaç tür daha yetiştirmek istiyorum ama manolya çekirdeği çok zor cimleniyor.
    BIYIKLI bunu beğendi.

Motosikleti
    MT-25
    Alıntı reo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben saksıda ağaç yetiştiriyorum. 2016 yılında bir arkadaşımın gazıyla başladım. Amacımız bonsai denilen minyatür ağaç yetiştirmekti.
    Saksıda ağaçlar kolayca kuruduğu için henüz çok başarılı olamadım. En dayanıklı ağaçlar bölgeye özgü türler olduğu için keçiboynuzu, dut, avokado, hünnap, narenciye, Medine hurması, palmiye ve çam besliyorum. En büyüğü 4 yaşında.
    Çekirdekten yetiştirmek daha çok hoşuma gidiyor, dut ve hünnap dışındakileri çekirdekten kendim yetiştirdim.
    Manolya ve erguvan gibi birkaç tür daha yetiştirmek istiyorum ama manolya çekirdeği çok zor cimleniyor.
    Avakadoyu çekirdekten nasıl yetiştirdiniz? Benimkiler kuruyor hep. Suda bekletilir, çimleniyor ve Fidan oluyor. 4,5 yaprak haliyle toprağa geçirince hep öldüler.
    BIYIKLI bunu beğendi.

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uğraştığım meyva ağaçları var. Konunun uzmanı değilim. Fakat, öğrenmeye çalışıyorum. Budama, sulama, meyva toplama. Şeftali, kayısı ve erik ağacında bir sorunla karşılaştım. Ağaçlardan zamk gibi yapışkan şeffaf salgılar çıkıyordu. Komşular "bizim ağaçlarda da var önemli değil" dediler. Ben önemsedim. Fotoğrafını çekip tarım ilaçları satan dükkana gidip gösterdim. "Ağaçların ölüyor" dedi. Ağaç altını eşeleyip kurt görürsem söylememi istedi baktım kurt falan yoktu. "O zaman mantar ilacı vereceğim" dedi. İlacı aldım. Fakat uygulamadım. Çünkü, prospektüste mantar ilacı uygulamasının soğuk havalardan önce yapılmayacağı yazıyordu. Ben de ilaçlamayı ilkbahara bıraktım. Fakat, ağaçlara 2 kere böcek ilaçlaması yaptım. Ağaçlarımın toprağına kök güçlendirmesi için yumurta kırıp gömdüm. Ayrıca evde yediğim yumurtaların kabuklarını öğüterek ağaç toprağına karıştırdım. Çay posasını ağaç toprağına karıştırdım. Ayrıca yaptığım araştırma neticesinde "nöbetçi bitkiler" denilen bir uygulama buldum. Bu uygulama sınıfında olan soğanları deneme olarak şeftali ağacı çevresine ektim. Bu yıl budamayı Mart ayına bıraktım. Mart ayında mantar ilacı uygulaması yapacağım. Bakalım neler olacak.
    BIYIKLI bunu beğendi.

Alıntı oluroyle adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Avakadoyu çekirdekten nasıl yetiştirdiniz? Benimkiler kuruyor hep. Suda bekletilir, çimleniyor ve Fidan oluyor. 4,5 yaprak haliyle toprağa geçirince hep öldüler.
    Merhaba,
    ben genelde avokado çekirdeği suda çatladıktan sonra saksıya dikiyorum, yapraklarını toprakta çıkarıyor. Esas zorluk toprağa dikdikten sonra başlıyor. Ülkemizin yarı tropik iklim görülen güney sahillerinde kendi kendine yetişebilen avokado saksıya girince daha hassas oluyor. Susuzluğa, soğuğa ve sıcağa karşı daha dayanıksız oluyor. Ben en az 5 tanesini 2. Yılında kuruttum malesef.
    Tavsiyem su ayarını iyi yapın, kışın radyatörün yakınına koymayın, hava 5-6 derece kadar soğuk oluyorsa dışarıda bırakmayın ama eğer bitki 3-4 yaşına gelmişse balkonun rüzgar almayan bir köşesinde kışı geçirebilir. Bir de saksı ufak olmasın, rahat gelişmesi için fazla toprak olmalı.
    Bir arkadaşım yağ tenekesine toprak doldurup ekmişti ve dışarıya öylece bırakmıştı. 3 yıl sonra herbiri yaklaşık 1.5 metre boyunda fidan oldu ve onları götürüp evinin bahçesine dikti. Demek ki fazla bakım yaramıyor

Motosikleti
    MT-25
    Alıntı reo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba,
    ben genelde avokado çekirdeği suda çatladıktan sonra saksıya dikiyorum, yapraklarını toprakta çıkarıyor. Esas zorluk toprağa dikdikten sonra başlıyor. Ülkemizin yarı tropik iklim görülen güney sahillerinde kendi kendine yetişebilen avokado saksıya girince daha hassas oluyor. Susuzluğa, soğuğa ve sıcağa karşı daha dayanıksız oluyor. Ben en az 5 tanesini 2. Yılında kuruttum malesef.
    Tavsiyem su ayarını iyi yapın, kışın radyatörün yakınına koymayın, hava 5-6 derece kadar soğuk oluyorsa dışarıda bırakmayın ama eğer bitki 3-4 yaşına gelmişse balkonun rüzgar almayan bir köşesinde kışı geçirebilir. Bir de saksı ufak olmasın, rahat gelişmesi için fazla toprak olmalı.
    Bir arkadaşım yağ tenekesine toprak doldurup ekmişti ve dışarıya öylece bırakmıştı. 3 yıl sonra herbiri yaklaşık 1.5 metre boyunda fidan oldu ve onları götürüp evinin bahçesine dikti. Demek ki fazla bakım yaramıyor
    Merhaba,
    Bilgi için teşekkür ederim. İnternette yazana göre bende yapraklarını suda çıktıktan sonra toprağa ektim, ancak tüm denemelerimde kurudular. Bir de sizin yaptığınız gibi deneyeceğim .

Teşekkürler
    Kadim odur ki evvelini bilir kimse olmaya

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler