Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kahve Kültürü

Motovento
    REKLAM ALANI
    Gökhan_Aygün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Alıntı trattataa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar,
    Kedilerin kokladıktan sonra içgüdüsel olarak dışkı muamelesi yapmadığı bir kahve türü var mı?
    Benim gördüğüm hepsi bütün filtre kahveleri koklayıp
    (dışkılarına yaptıkları gibi)
    dakikalarca eşinip üstünü örtme hareketi yapıyorlar ������
    Sırf bunu merak ettim ve bahçede bulunan 2 farklı kediye el değirmeninde çekmiş olduğum kahveler ile gittim, sadece koklayıp yüzüme baktılar .. bu kaka muhabbeti muhtemelen birkaç kedide görülmüş sonra da yayılmış fason bir şey, kedileri sonradan izledim, üstünü örtmeyi bırak yer yer gidip kokladılar ama bir eylemleri olmadı .. aç olsalar yerlerdi herhalde öyle bir koklama şekli, ekmeğe de yaparlar bazen böyle, aç olurlarsa birkaç kere koklarlar ve "neyse lan yiyeyim şunu" falan derler .. o tip bir koklama "acaba bu yenir mi ?" koklaması ..

Bu tarz saçma şeylere takıntılı olduğum için deneyi 2 kere yaptım, birinde kullandığım kahve "Starbucks Guatemala" diğeri de "Tchibo Barista" .. neyse kedilerin böyle net bir tepkisi yok kahveye .. bunları yazarken biraz araştırdım, içinde gübre bulunan "Kopi Luwak" diye bir kahve varmış, birkaç adada yaşayan palmiye misk kedisinin yediği ve sonrasında dışkıladığı kahve çekirdeklerinden üretilmekteymiş .. zamanında bir kedi de muhtemelen bunu algılamış ve tepki vermiş, herkes bunu genel bir olay zannetmiş ..

Neyse ben denedim, tecrübelerim %90 kendi deneylerimden oluşmaktadır, yalan haber bu
    Honda NSS Forza 300 İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=E9QdDCCxKpc ]

Mondial 150 Sentor İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=Rl79HfGpcS4 ]

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben soguk kahveyi neskafe klasik ile yapıyorum, çözüneiblir kahve oldugu için soguk suda eriyor.

tavsiyeniz var mı başka?
    Seçenek 1) Yeni demlenmiş filtre kahveye bolca buz atmak. Sırf bunun için kağıt bardaklara su doldurup buzluğa atıyorum.
    Seçenek 2) Cold brew. Akşamdan soğuk suyla french press'i hazırlayıp dolaba atıyorsunuz, sabah içiyorsunuz.
    arndiol bunu beğendi.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı pea adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Seçenek 1) Yeni demlenmiş filtre kahveye bolca buz atmak. Sırf bunun için kağıt bardaklara su doldurup buzluğa atıyorum.
    Seçenek 2) Cold brew. Akşamdan soğuk suyla french press'i hazırlayıp dolaba atıyorsunuz, sabah içiyorsunuz.
    soguk kahveyi sade sevmıyorum, buna süt eklesem olr mu?
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    İsterseniz ayran eklersiniz, kime ne
    hasmet bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı pea adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İsterseniz ayran eklersiniz, kime ne
    Off be güzel fikir

Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Kendi deney ve deneyimlerimden yola çıkarak Moka Pot ile kahve yapımı üzerine bir şey hazırladım. İnternette genelde gramaj/ml ayarlarını bulamıyordum, bulduklarım da bana hitap etmiyordu, zaman içinde kendi damak zevkime göre bir sistem oluşturdum.

Merak edenler için video da yaptım, alt yazısı bile var ..

hasmet, BIYIKLI, Ekrem_06 ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
    Honda NSS Forza 300 İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=E9QdDCCxKpc ]

Mondial 150 Sentor İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=Rl79HfGpcS4 ]

joshua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250 (2016) KLR 650 (2006)
    Türk kahvesi değirmeni çok ince öğütür espresso pudra gibi kıvamda öğütülürse kahve su teması daha az olur bu da aromaya etki ediyor, türk kahvesine göre bir derece fazla yani toplam beş öğütme kademesi kabul edersek Türk kahvesi 5. kademe, espresso 4. kademede öğütülürse kahve ve su teması artacağından daha yoğun ve iyi bir demleme sonucu elde edilir.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Gökhan_Aygün adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kendi deney ve deneyimlerimden yola çıkarak Moka Pot ile kahve yapımı üzerine bir şey hazırladım. İnternette genelde gramaj/ml ayarlarını bulamıyordum, bulduklarım da bana hitap etmiyordu, zaman içinde kendi damak zevkime göre bir sistem oluşturdum.

Merak edenler için video da yaptım, alt yazısı bile var ..

http://www.youtube.com/watch?v=AK_9MHVi--Q&t=332s
    Sonunda lale deseni yapilcak diye bekledim... Buyuk hayal kirikligi icerisindeyim!
    BIYIKLI bunu beğendi.

Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sonunda lale deseni yapilcak diye bekledim... Buyuk hayal kirikligi icerisindeyim!
    Ona çalışmadım ama denesem yaparım herhalde, ama videodaki sütle olmaz muhtemelen, bir ara Barista sütleri satılıyordu daha yağlı, onunla yapılabiliyor ama yine Moka Pot ile zor olur, kahvenin kreması olmadığı için ( daha doğrusu oluyor ama bardağa dökerken gidiyor nedense ) .. Tchibo'nun kahve makinesi köpüklü veriyor espressoyu, bir kere kalp yapmıştım

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı joshua adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Türk kahvesi değirmeni çok ince öğütür espresso pudra gibi kıvamda öğütülürse kahve su teması daha az olur bu da aromaya etki ediyor, türk kahvesine göre bir derece fazla yani toplam beş öğütme kademesi kabul edersek Türk kahvesi 5. kademe, espresso 4. kademede öğütülürse kahve ve su teması artacağından daha yoğun ve iyi bir demleme sonucu elde edilir.
    Çok düz değil aslında ilişki; yani fiziksel anlamda daha ince öğütme sayesinde yüzey alanını artırma her seferinde daha iyi kahve elde edeceğiniz anlamına gelmiyor. Özellikle süzme şekilde yapılan espresso ve moka pot için. (Kanal oluşması ve suyun / buharın tüm kahve temas etmek yerine bu kanallardan akması alınan verimi azaltıyor mesela. Bu unsurlardan sadece bir tanesi...)

Su:kahve oranı, su sıcaklığı, kahve miktarı, öğütme derecesi ve demleme süresi bunların hepsi birbiriyle birlikte çalışarak kombine bir sonuç oluşturuyorlar.

Internet'te "coffee extraction theory" diye aratınca bayağı kaynak çıkıyor. Youtube'da da Jamess Hoffmann'ın güzel videoları var tavsiye ederim.
    espresso bunu beğendi.

joshua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250 (2016) KLR 650 (2006)
    ince öğütme suyun temas ettiği yüzey alanını artırmıyor, azaltıyor.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı joshua adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ince öğütme suyun temas ettiği yüzey alanını artırmıyor, azaltıyor.
    Hayır, toplamda artıyor.
    Tek bir kahve tanesi için konuşursak kahve tanesi ince öğütülünce küçük oluyor yüzey alanı da küçük oluyor ama toplamda yüzey alanı artmış oluyor.

Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Sizin yüzey alanını bilemem ama şöyle bir örnek verebilirim , filtre kahve içeceğim zaman ona göre bir ayarda ( espresso'ya göre daha büyük parçalar ) kahveyi çeker ve 10 grama 180 ml su ölçüsü ile yaparım.

Bir kere ayarı espresso'da bırakmıştım 10 gram daha ince çekilmiş kahve ile 180 ml suyu birleştirdim, bulaşık suyu gibi oldu ..

Ben bunu French Press'de denedim tabii, normalde espresso büyüklüğünde çekilen bir kahvenin daha yoğun olduğunu zannederdim ama değilmiş, demek ki 16 gram double espresso ölçüsüne göre filtre kahve kalınlığında kahve çeksek,bunu da 60 ml - 70 ml suya uygulasak, aşırı acı olacak .. Espresso'dan sert olacak yani ..

Gerçi Türk kahvesinden de yola çıkarsak, sanırım parçalar inceldikçe kahvenin koyuluğu azalacak, 10 gram Türk kahvesini de 180 ml su ile buluşturduğumu düşündüm, bence iğrenç olur ..

Mantıken kalın olunca suya kendisini daha çok bırakıyor ..
    joshua bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Şuradan başlayın: https://www.youtube.com/watch?v=er2voEn8ZDU

Youtube'a "Understanding Espresso James Hoffmann" yazıp part one'dan başlayarak izlemenizi tavsiye ederim. Çok bilgilendirici...
    espresso bunu beğendi.

trattataa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kast ettiğim şuydu.

https://m.youtube.com/watch?v=Kq05q-J2weE

Aratabilirsiniz istisnasiz hepsi bunu yapar..
    100 lerce video var böyle
    😁😁

jumping jack - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tiger900 gt
    Yaklaşık bir sene oldu eve tam otomatik bir kahve makinesi aldım. Phillips'in giriş seviyesi bir espresso makinesi.
    Aynı ayarda aldığım espresso ve daha sulu americanolar çok stabil gayet memnunum.

Eve girdiğinden beri türk kahvesi aklımıza gelmez oldu. Sütlü yumuşak kahvelerle aramız olmadığından makinenin süt köpürtme çubuğu denen düttürüyü bir kere bile kullanmadık mesela, oradan anlayın ne kadar sütlü kahve sevmediğimizi.

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    "Dünya Türk Kahvesi Günü"nüz Kutlu olsun...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    duke 390
    İlgilenen varsa filtre kahve tavsiyem var...
    Kahveline nokta kom da caffe castro markasinin kosta rika filtre kahvesi var...icimi cok guzel...
    Yapilisi...suyu kaynatiyoruz..2 dakka bekliyoruz ki su 95 dereceye dussun...
    Bir turk kahvesi ufak fincani icin 1 tatli kasigi french prese koyuyoruz,ustune turk kahvesi fincaniyla 95 derecedeki kaynardan az suyu ekliyoruz.4-5 dakika demleniyor...
    Afiyetle iciyoruz

Kahveden ben de anlarım. Filtre kahveyi sütsüz içmeyenlerdenim Ama capuccino'yu güzel yaparım.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Değirmen mi alsam yanına hangi makinayı alsam falan derken ikisi bir arada bir makina aldım.
    Şu arkadaş;

İlk denemeyi lavazza 6/10 ile yaptım fena değil.
    Sonraki etap raflarda ne kadar kahve varsa hepsini deneyeceğim.

Daha önce kapsüle takılıyordum ama hem seçenek az hem pahalı
    Evet arkadaşlar daha önce paylaşmış olduğum filipis marka makinayı dün kaldırım kenarına bıraktım.
    Birisi sahiplenmiş sabah yoktu.
    Birlikte geçen yaklaşık birbuçuk senede psikolojisinin düzgün olduğu bir kaç kez hariç asla istediğim gibi kahve içemedim.
    Daha da fenası ne su ne de kahve dozajı doğru düzgün çalışmadı.
    Ve ondan da fenası değirmenden öğütülen kahve bir miktar içmek için hazneye gönderilirken, daha fazlası elektrik aksamının olduğu yere birikiyor.
    Tabi siz bunu göremiyorsunuz.
    Ne zaman görüyoruz?
    Makina stop edip ne oluyo lan diyerek orasını burasını sökünce.

Kısaca tavsiye etmiyorum.
    Uzak durun!

Bugün amazon bana bunu gönderdi.

Bu biraz daha sağlam duruyor.
    Tabi diğeri ile arasında 200 euro gibi bir fark var.
    Bakalım bununla neler yaşayacağız?
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)