Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
18. sayfa BirinciBirinci ... 81617181920 ... SonuncuSonuncu

Kahve Kültürü

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    MT-07
    Bende işyerindeki kahve çok yumuşak die üstüne bilerek süt atıyorum. Süt tadı ile kahve tadını öldürüyorum

Bende bir ara kendime kahve alacağım. Bu sefer daha sert tadlar ararız artık

Urfa’ya gidersem gene mıra içmeye devam. Mıra’nın tek kötü yanı veren kişi fondip yapmanı bekliyor. Arkadaş sıcak sıcak

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ozan1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache/Bajaj dominar 400/yamaha mt07
    arkadaşlar bu kahve.com nasıl sizce daha pahalı fiyatlar ama çeşit filan daha fazla deneyen oldumu hani lezzet farkıda olursa oradan alıyım diyorum

Gökhan_Aygün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Alıntı ozan1991 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar bu kahve.com nasıl sizce daha pahalı fiyatlar ama çeşit filan daha fazla deneyen oldumu hani lezzet farkıda olursa oradan alıyım diyorum
    Ben uzun zamandır şu satıcıdan alıyorum .. https://www.bedirhankahve.com/ .. n11 üzerinden de ürünlerine ulaşabilirsin.
    -------------------

Yıllar yılı denemediğim makine, kapsül v.s. kalmadı artık ne istediğime ve ne yapmam gerektiğine tam olarak karar verdim.

1. si Moka Pot dışında işler yalan geliyor bana
    2. si cezvede kendimin ısıtıp, kendim köpürttüğüm süt dışındaki dokunuşlar da kahve tadını bozuyor. ( Tchibo süt köpürtücüsü )

Sanırım artık araştırmayı bırakıyorum, Moka Pot ile hayatıma devam edeceğim birden çok kişiye servis etmem gerekirse de filtre kahve makinesini kullanacağım ancak 2 kupaya 3 ölçek kahve gibi .. Gerisi standart süt ve köpük ..

En lezzetli kahveyi böyle elde ettiğimi düşünüyorum ..
    pea ve ozan1991 bunu beğendiler.
    Honda NSS Forza 300 İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=E9QdDCCxKpc ]

Mondial 150 Sentor İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=Rl79HfGpcS4 ]

Motosikleti
    benim kahvem çekirdek olarak geldi yanlış aldım ve değirmen bile yok nasıl çekicem bunu yada çektirebiliceğim bir yer varmı kahve dünyası filan çekermi acaba

şimdi bir videoda gördüm mutfak robotunda çekiyor sizce tadı bozulurmu bu şekilde içiceğim kadar çeksem french preslik

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    benim kahvem çekirdek olarak geldi yanlış aldım ve değirmen bile yok nasıl çekicem bunu yada çektirebiliceğim bir yer varmı kahve dünyası filan çekermi acaba

şimdi bir videoda gördüm mutfak robotunda çekiyor sizce tadı bozulurmu bu şekilde içiceğim kadar çeksem french preslik
    Fırsat bu fırsat, bir değirmen alma zamanıdır

Motosikleti
    tavsiye edebiliceğiniz bir değirmen varmı pahalı bişey istemiyorum ama işimi görücek kadar ve kargoyla uğraşmayıp gidip kendim almak istiyorum

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Valla ben müşkülpesentlik yaptım kendime bir Hario aldım. İstanbul'da Eminönü Tahtakale Mercan falan oralarda vardır herhalde güzel yerli değirmenler ama şu Covid 19 ortamında oralara gitmezdim ben.
    ozan1991 bunu beğendi.

Vista86 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 700
    tavsiye edebiliceğiniz bir değirmen varmı pahalı bişey istemiyorum ama işimi görücek kadar ve kargoyla uğraşmayıp gidip kendim almak istiyorum
    Simbo'nun elektrikli kahve değirmenini almıştım. Sanırım 30 tl. gibi bir
    fiyatı vardı. 4 yıldır her gün kullanıyorum, hiç sorun yaşamadım.

Kahveyi çekilmiş olarak satın almak sanırım çabuk bayatlamasına neden olur.

Keyifli kahveler...
    ozan1991 bunu beğendi.
    Sadece gideceksin.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R

Ideal olmasa da olur, idare eder, is gorur.
    ozan1991 bunu beğendi.

Motosikleti
    Forza 250
    Dostum bundan al, türk kahvesi inceliğinde dahi çekersin. Bende hario da var ama türk kahvesi inceliginde cekemiyor.

https://ty.gl/dgw9egdu

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:55 ----------

tabi hario nun öğütücü başlığı seramik olduğu için kahveyi yakmiyor öğütürken. Bu pirinç öğütücü biraz ısınıyor. Yavaş yavaş çekmek lazım.
    SYM Gts Evo 250, SYM Maxsym 400,KTM Duke 390,Xmax 400abs, Joymax250, Forza250

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı MimTolga adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dostum bundan al, türk kahvesi inceliğinde dahi çekersin. Bende hario da var ama türk kahvesi inceliginde cekemiyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:55 ----------

tabi hario nun öğütücü başlığı seramik olduğu için kahveyi yakmiyor öğütürken. Bu pirinç öğütücü biraz ısınıyor. Yavaş yavaş çekmek lazım.
    Aslinda her ogutucu isinir. Her ne kadar reklami o yonde yapilsa da, aslinda seramik isi yonunden biraz daha kotu, cunku isiyi etrafina yayip kaybetmek yerine hapsediyor... O yuzden daha pahali degirmenlerin dislileri buyuk, metal ve sivridir hep.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aslinda her ogutucu isinir. Her ne kadar reklami o yonde yapilsa da, aslinda seramik isi yonunden biraz daha kotu, cunku isiyi etrafina yayip kaybetmek yerine hapsediyor... O yuzden daha pahali degirmenlerin dislileri buyuk, metal ve sivridir hep.
    Hario ile 80-90g öğütme yaptığım zaman kahvenin ısındığını kesinlikle hissediyorum (bir kısmı tabi ki değirmeni tutan elimden geçiyor, elim kavanozu illâ ki ısıtıyor...), yine de yakma ölçüsünde bir ısı yok, yeni öğütülmüş kahvenin rengi ve kokusu gayet güzel; hafif ısınması da bu anda alınan güzel kokuyu (ve dolayısıyla hissedilen tatmin duygusunu) kuvvetlendirici bir etki yapıyor.

Seramik Japonların oldukça ileri olduğu bir endüstri bu arada... Benim hatırımda seramiğin çelikten daha uzun ömürlü / dayanıklı olduğu için tercih edildiği gibi kalmış. Bir de çelik gibi okside edici katalizör görevi görmez. (O da hissedilir bir etkisi varsa yani; bu sonuncu cümleden pek emin değilim...)

Motosikleti
    Forza 250
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Üstad hario ya boşuna mı para verdik diyorsun yani Bütün kahvekolik blog, forumlarda metal bıçağın kahveyi yaktığını söyleyip seramiğe yönlendiriyorlar, belki de algı projesidir bilmiyorum ama seramiğin ısı iletkenlik katsayısı 1.6 W/(m.K) mesela pirinçin 109 W/(m.K) yani seramiğin yaklaşık 68 katı daha fazla ısı iletiyor.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Üstad hario ya boşuna mı para verdik diyorsun yani Bütün kahvekolik blog, forumlarda metal bıçağın kahveyi yaktığını söyleyip seramiğe yönlendiriyorlar, belki de algı projesidir bilmiyorum ama seramiğin ısı iletkenlik katsayısı 1.6 W/(m.K) mesela pirinçin 109 W/(m.K) yani seramiğin yaklaşık 68 katı daha fazla ısı iletiyor.
    Espresso veya Türk kahvesi için yetersiz, kalan her şey için ben çok güzel buldum Hario'yu. Aeropress'te dişlerin birbirine değdiği ayardan yarım tur açık kullanıyorum (Medium-fine) ve gayet güzel oluyor. Öğütme süresi kısa da değil, uzun ve yorucu da değil.

Motosikleti
    SD 1290R
    Boşuna vermediniz tabii ki. Güzel bir değirmen.

Tabii ki metal ısıyı daha çok iletiyor. Ancak ısının kaynağı metal değil. Değirmen taşlarının (burr) kahveyi sıkıştırması ve parçalaması. Velhasıl ısı materyalden bağımsız olarak, her halükarda ortaya çıkıyor zaten. Ancak seramikte daha çok hapsoluyor, çünkü ısı iletkenliği düşük. Metal ise dağıtıyor.

Isının az olması için kahvenin kolay kırılması ve parçalanması gerekiyor, bu da değirmen taşı dizaynı ve keskinliği ile ilgili bir durum.

Metalin kahveyi yaktığı görüşü hatalı. Çok pahalı değirmenlerin bir çoğu metal kullanıyor. Daha az olsa da seramik kullanan da var. Mesele daha çok dizayna ve üretim kalitesine bakıyor anladığım kadarıyla.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Tekrarlayayım; aşınmaya karşı (kırılmaya değil - o açıdan zayıf...) seramik olan daha dayanıklı. Çelik olan hayatına daha keskin başlıyor ama zamanla daha çabuk aşınıyor. Seramik olan hayatına çelik kadar keskin başlamıyor bununla birlikte durumunu çok daha uzun süre koruyor. Benim okuduklarımdan anladığım bu.

Sonuçta Japonlar seramik bıçaklar da üretiyor, çelik bıçakları bilemeniz gerekir, bilenen seramik bıçak diye bir şey ben bilmiyorum. Ömürleri boyunca bilenme ihtiyaçları yok. (Tabi kahve değirmenlerindeki seramik ile seramik bıçaklardaki seramik aynı demiyorum, ama ilk paragrafta yazdığım avantaj baki...)

Motosikleti
    SD 1290R
    Evet, profesyonel seramik çok daha sert, ve muadili çelikten bir kaç kat daha uzun ömürlüymüş:

https://www.espressoparts.com/resour...rr-maintenance

Seramik bıçaklar ilk alındığında süper ama kullandıkça köreliyorlar malum. Malesef benim de başıma geldi, Kyocera marka kısmen kaliteli sayılabilecek bir bıçakla. Kimi markalar garantili, yolluyorsunuz, bileyip geri yolluyorlar, ama kim uğraşacak? Gerçi seramik bıçaklar için de üretilmiş özel bileyici aletler mevcut:

https://www.amazon.com/Kyocerca-Adva.../dp/B002R90N7W

O maceradan sonra direk tümden çeliğe döndüm şahsen. Bir de düzgün bir değiştirilebilir taşlı bir bileyici sistem aldım. 6 ayda bir jilet gibi yapıyorum tüm bıçakları Kalburüstü Japon çelikleri bayağı uzun süre dayanıyor. Hatta çok sert oldukları için aynı seramik gibi eğilip bükülmek yerine parçalanabiliyorlar.

Motosikleti

önerdiğin değirmeni aldım hocam bugün bu markanın bir dükkanı var eminönünde gidip kendi yerinden aldım,biraz deneme yapıp istediğim ayara getirdim iftardan sonra kahvemi yapıcam.

ilk defa çekirdek aldım umarım daha lezzetli olur kahve
    Sevmek için yaşlanmayı,frene basmak için yolun bitmesini bekleme..

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Genetik olarak Boşnak olmama rağmen çok kahve içmem .Bizim hanım benden çok sever kahveyi.Bende anneler günü hediyesi olarak Tchibo Cafissimmo marka bir kahve makinesi aldım.Bu cihaz konusunda fikri olan ve kapsülleri için tavsiye verecek olursa sevinirim.

Motosikleti
    Forza 250
    önerdiğin değirmeni aldım hocam bugün bu markanın bir dükkanı var eminönünde gidip kendi yerinden aldım,biraz deneme yapıp istediğim ayara getirdim iftardan sonra kahvemi yapıcam.

ilk defa çekirdek aldım umarım daha lezzetli olur kahve
    güle güle kullan, sözen çok köklü eski bir markadır, ürünleri de ömürlüktür. Taze olarak çekip kahveyi içmek daha zevkli olacaktır.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:07 ----------

Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Genetik olarak Boşnak olmama rağmen çok kahve içmem .Bizim hanım benden çok sever kahveyi.Bende anneler günü hediyesi olarak Tchibo Cafissimmo marka bir kahve makinesi aldım.Bu cihaz konusunda fikri olan ve kapsülleri için tavsiye verecek olursa sevinirim.
    Hocam eğer çok kahve tüketiyorsanız aşağıda linkte verdiğim doldurulabilir kapsüllerde edinmenizde fayda var, ideali 2 tane almak ama çok pahalı meret.

https://www.gittigidiyor.com/superma..._pdp_552523162
    okanbagiscan bunu beğendi.

REKLAM ALANI
18. sayfa BirinciBirinci ... 81617181920 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)