Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
14. sayfa BirinciBirinci ... 41213141516 ... SonuncuSonuncu

Kahve Kültürü

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Forza 250
    Alıntı The Dude adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    evvelden aldığım kahvenin kilo fiyatı 210 lira,
    dün denk gelen bir reklama baktım, orada 250 tl civarı.
    ztarbaksın aşırı kavrulmuş, kömürümsü kahveleri de 250 liradan başlıyor.

rakıdan pahalı.
    sanalbaharat isimli bir siteden aldım en son.

kahve ağacı diksem, tutmaz ki.
    1 yıldır sanalbaharattan alıyorum, gayet memnunum, herkese de tavsiye ediyorum.
    The Dude bunu beğendi.
    SYM Gts Evo 250, SYM Maxsym 400,KTM Duke 390,Xmax 400abs, Joymax250, Forza250

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hayabusa_01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Hayabusa 2013 Sari
    Filtre olarak tchibo guetamala tek geçerim gayet yumuşak içimi var

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çay kadar olmasa da kahve de kültürümüzün bir parçası aynı zamanda...

Kahve kadar çay da bağımlılık yapıyor bu arada.

Şahsen hem kahveyi hem de çayı aşağı yukarı eşit miktarlarda severek tüketiyorum.

Evde daha çok çay, ofiste ise kahve içiyorum, yapma kolaylığından dolayı. Poşet çay sevmiyorum. Sabah vakit olur da çay demleyebilirsem işe de götürüyorum bunun içinde:

https://images-na.ssl-images-amazon....AC_SL1500_.jpg

https://www.walmart.com/ip/Thermos-1...l-Mug/25915199

İçmesi kolay, tek elde açıp yudumlayabiliyorsunuz.
    Motosiklette taşınabiliyor, çünkü zerre sızdırmıyor.
    En az dört saat sıcak tutuyor,
    stanley 1 litrelik almıştım zamanında, uzun zamandır onu kullanıyorum.
    sıcak tutma zamanı oldukça yüksek.
    burada zaman zaman bimde satılıyor.

yolda da epey işe yarıyor.
    fiyatı epey artmış.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Vay be litrelik termos iyiymiş, uzun yola yakıt

Sanalbaharat'tan ben de sipariş vermeyi düşünüyorum da diğer tedarikçilerle aradaki yüksek fiyat farkı beni biraz itiyor açıkçası. Misal, Kronotrop'ta Kenya AA 250g 70TL iken (kg'ı 280TL!) Sanalbaharat'ta kg'ı 90TL. (Bire-bir aynı çiftlik / çekirdek değil tabi, ama ikisi de AA) Bu kadar fiyat farkı olması ikisinden birinde bir yamuk var anlamına gelir; ya Kronotrop bizi çok sağlam kazıklıyor ya da Sanalbaharat'ın malı pek iyi değil!? Neyse, bir sipariş geçip göreceğim, elimdeki Inga Aponte Honey bitsin de...

Bu arada; Kronotrop'taki en ucuz kahvenin 250g'ı 55TL (kg'ı 220TL), birkaç kere denk geldim Macrocenter içindeki Kahve Dünyası cornerlarından değişik kahveler aldım, onlarda 250g ort. 30-40TL arası... Yani Kronotrop piyasaya göre biraz pahalı kalıyor, ama yine de bire üç fiyat farkı bana mantıklı gelmiyor.

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    öncelikle damağı biraz köreltmek gerekiyor.
    sanalbaharattan aldığım kenya gr2 fena değildi, içiliyor.
    farklı bir tane daha aldım yarın deneyeceğim.

yeşil çekirdek alıp evde kavurma arefesinde alışveriş yaptım.
    250 lira ya da benzeri fiyatlar benim için oldukça yüksek, 600-700 cc kahve tüketiyorum.
    diğer kişisel zevkleri de eklediğimizde sürdürülebilirlikte maddi problemler çıkıyor.

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kronotrop'ta Kenya AA 250g 70TL iken (kg'ı 280TL!) Sanalbaharat'ta kg'ı 90TL. (Bire-bir aynı çiftlik / çekirdek değil tabi, ama ikisi de AA)
    Kahvede bölge, tarla, o bu şu fiyatı çok etkiliyor. Bir tarladan çıkan kahve specialty/nitelikli kahve olup, cup of excellence ödüllü olurken, yan tarlanınki sıradan kahve olabilir. Buradaki olası marketing, rüşvet, subjektiflik vs olaylarına girmiyorum.

Sanalbaharat'ın kahvesi düz Kenya AA iken, Kronotrop'unki biraz daha özel.

Mesela aşağıdaki link'teki abiler Kronotrop'un sattığı kahveyi kaynağından, yeşil çekirdek olarak kilosu 10$'a almış. Bunun üstüne nakliyat, kavurma kaybı, işletme giderleri vs eklenince 150TL üzeri olması gayet doğal.
    https://www.32cup.com/coffee/kenya-kii/

Bir diğer nitelikli kahve fiyat şeysi:
    http://www.transparenttradecoffee.org/scrpi
    Nitelikli kahveler ortalama 20$/450gr fiyatıyla satılıyormuş.

Diğer tarafta da(sıradan kahve tarafı) fiyatlar kilosu 2 dolara kadar düşüyor:
    http://www.ico.org/coffee_prices.asp
    https://www.transactionguide.coffee/en/2019

ÖZET
    Yani aslında iki taraf da bizi kazıklıyor olabilir. Kronotrop ucuz kahve alıp nitelikli diye satıyor olabilir, Sanalbaharat 2 dolarlık kahve satıyor olabilir.
    En güzeli ikisinden de ufak paket alıp, tadını beğendiğinizden devam etmek.
    Cyan ve hasmet bunu beğendiler.

Motosikleti
    Forza 250
    Alıntı pea adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kahvede bölge, tarla, o bu şu fiyatı çok etkiliyor. Bir tarladan çıkan kahve specialty/nitelikli kahve olup, cup of excellence ödüllü olurken, yan tarlanınki sıradan kahve olabilir. Buradaki olası marketing, rüşvet, subjektiflik vs olaylarına girmiyorum.

Sanalbaharat'ın kahvesi düz Kenya AA iken, Kronotrop'unki biraz daha özel.

Mesela aşağıdaki link'teki abiler Kronotrop'un sattığı kahveyi kaynağından, yeşil çekirdek olarak kilosu 10$'a almış. Bunun üstüne nakliyat, kavurma kaybı, işletme giderleri vs eklenince 150TL üzeri olması gayet doğal.
    https://www.32cup.com/coffee/kenya-kii/

Bir diğer nitelikli kahve fiyat şeysi:
    http://www.transparenttradecoffee.org/scrpi
    Nitelikli kahveler ortalama 20$/450gr fiyatıyla satılıyormuş.

Diğer tarafta da(sıradan kahve tarafı) fiyatlar kilosu 2 dolara kadar düşüyor:
    http://www.ico.org/coffee_prices.asp
    https://www.transactionguide.coffee/en/2019

ÖZET
    Yani aslında iki taraf da bizi kazıklıyor olabilir. Kronotrop ucuz kahve alıp nitelikli diye satıyor olabilir, Sanalbaharat 2 dolarlık kahve satıyor olabilir.
    En güzeli ikisinden de ufak paket alıp, tadını beğendiğinizden devam etmek.
    +1

Kahvede en önemli şey bence tazeliği ve homojenliği . Ben ayda tam otomatik makine ile 1kg+ kahve tüketiyorum. Ama Dude'ın da dediği gibi hobi olarak da olsa aylık aile bütçemden ayıracağım para kilosu 250-300 tl olan kahveleri lüks kategorisine çıkartıyor.

Eskiden mokapot ile içerken starbucks, tcibo,nero vb kahvecilerden 250 gramını 35-45 tl aralığında alıyordum çünkü tüketimim azdı, elle çekiyordum kahveyi ama tam otomatik makina alınca sarfiyatım 3x oldu. Yine ekonomiye geldik dayandık.

Kazıklanıyor muyuz bilmiyorum ama sanalbaharattan ithalat tarihi en yeni, en taze olan kahvelerden açık kavurum( city) almaya dikkat ediyorum. Çeşitli menşeili çekirdekleri Türk Usulu kahvede de denemek için açık kavrum alıyorum. 1kilodan 200 gr Türk kahvesi için ayırıp kalanını 2nd crack kavurup makinada kullanıyorum.

ozan1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache/Bajaj dominar 400/yamaha mt07
    arkadaşlar sanalbaharattan hangi filtre kahveyi önerirsiniz? guatemala kahvemi bitirdim farklı bir lezzet denemek istiyorum

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı MimTolga adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    +1

Kahvede en önemli şey bence tazeliği ve homojenliği . Ben ayda tam otomatik makine ile 1kg+ kahve tüketiyorum. Ama Dude'ın da dediği gibi hobi olarak da olsa aylık aile bütçemden ayıracağım para kilosu 250-300 tl olan kahveleri lüks kategorisine çıkartıyor.

Eskiden mokapot ile içerken starbucks, tcibo,nero vb kahvecilerden 250 gramını 35-45 tl aralığında alıyordum çünkü tüketimim azdı, elle çekiyordum kahveyi ama tam otomatik makina alınca sarfiyatım 3x oldu. Yine ekonomiye geldik dayandık.

Kazıklanıyor muyuz bilmiyorum ama sanalbaharattan ithalat tarihi en yeni, en taze olan kahvelerden açık kavurum( city) almaya dikkat ediyorum. Çeşitli menşeili çekirdekleri Türk Usulu kahvede de denemek için açık kavrum alıyorum. 1kilodan 200 gr Türk kahvesi için ayırıp kalanını 2nd crack kavurup makinada kullanıyorum.
    Kavurmayı nasıl yapıyorsunuz?

Motosikleti
    Kavurmayı nasıl yapıyorsunuz?
    Tava + tahta çubukla sürekli karıştırma.
    Ya da daha az zahmetli olanı; mısır patlatma makinesi. Şu tarz bir şey:

Eşten dosttan, letgo'dan vs ucuza/bedavaya bulunuyor
    MimTolga bunu beğendi.

Motosikleti
    Forza 250
    https://productimages.hepsiburada.ne...6129658930.jpg

Bunlarla çatlama seslerini duymak zor oluyor, ben dediğiniz gibi tava+tahta kaşıkla sürekli çevirerek kavuruyorum.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Cevaplar için teşekkürler, popcorn makinesi bende var aslında ama kontrol zor. Wokta tavada da dengeli yapmak zor olur gibi.

Motosikleti
    MT-07
    Alıntı ozan1991 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar sanalbaharattan hangi filtre kahveyi önerirsiniz? guatemala kahvemi bitirdim farklı bir lezzet denemek istiyorum
    Ben biraz sert seviyorum kahveyi ve genelde normalden daha yoğun olması için daha fazla koyuyorum filtreye.

@MimTolga hocamın önerisi ile verdiğim linkteki kahveden içiyorum. Ofisteki herkes seviyor. 2.kg'lığını bitiriyoruz. Her ay 1kg kesin bitiyor. Bu sefer ^^Mıra^^da sipariş vereceğim

https://www.sanalbaharat.com/urun/mo...bica-1kg-kahve
    MimTolga ve ozan1991 bunu beğendiler.

Motosikleti
    Forza 250
    Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben biraz sert seviyorum kahveyi ve genelde normalden daha yoğun olması için daha fazla koyuyorum filtreye.

@MimTolga hocamın önerisi ile verdiğim linkteki kahveden içiyorum. Ofisteki herkes seviyor. 2.kg'lığını bitiriyoruz. Her ay 1kg kesin bitiyor. Bu sefer ^^Mıra^^da sipariş vereceğim

https://www.sanalbaharat.com/urun/mo...bica-1kg-kahve
    Afiyetle için Bu arada belki de tek seferlik biraz kendinizi şımartmak için bir sonraki siparişte Kenya AA deneyebilirsiniz. Sanalbaharattaki en iyi kahve benim denediğim.

https://www.sanalbaharat.com/urun/ka...ca-aa-plus-1kg
    Angrypower bunu beğendi.

Motosikleti
    Cevaplar için teşekkürler, popcorn makinesi bende var aslında ama kontrol zor. Wokta tavada da dengeli yapmak zor olur gibi.
    Makinenin gücü yeterliyse çok kolay oluyor aslında. Döndürebileceği kadar kahve koyuyorsunuz, 2. çıtlamayı(crack) duyunca hemen kapatıp süzgece atıyorsunuz. Eşit bir şekilde kavrulmuş oluyor. Eksisi ise, tek seferde en fazla 50-100gr kavurabiliyor.

Dediğiniz gibi tavada çok dengeli olmuyor, çok iyi karıştırmak gerekiyor. Bazı çekirdekler kavrulmuşken, bazıları açık renk kalabiliyor. Ortamlarda blend kahve dersiniz

Motosikleti
    Forza 250
    Bundan bulabilseniz bununla homojen kavurma yapılıyor. Tencerenin içindeki diklemesine duran metal kanatlarla saat yönüne ve tersine bir kombinasyon ile gayet başarılı sonuçlar alınabiliyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:50 ----------

Bu arada bu arkadaşın ismi Essenso Zippy, bir de Amerikalı kuzeni var onun ismi de Whirley Pop
    pea ve Cyan bunu beğendiler.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Essenso Zippy alırım, hiç olmadı hanımla çocuğa yağlı tuzlu patlamış mısır yaparım. (Bana tuz yasak...) Meraktan da yeşil kahve alır kendim kavurmayı denerim bakalım. Tşk.

Motosikleti
    Forza 250
    Essenso Zippy alırım, hiç olmadı hanımla çocuğa yağlı tuzlu patlamış mısır yaparım. (Bana tuz yasak...) Meraktan da yeşil kahve alır kendim kavurmayı denerim bakalım. Tşk.
    Hocam yeşil kahve kavururken dikkat etmeniz gereken şey şu, kavruldukça dış kabuk çekirdekten ayrılıyor bunu ara ara fön makinası ile ayırmanız gerek, yoksa kabuklar yanıyor ve kahvenin de tadını bozuyor ama bu kabuk ayırma işinde bayağı toz duman oluyor sonra yengeyle bozuşmayın

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:20 ----------

Bir de ek olarak kavurduğunuz kahveyi hemen tüketmeyin yoksa kahvenin o güzel çarpıcı kokusunu ve aromasını alamazsınız. Valfli zipli poşetlerde 1 hafta 10 gün civarı kahvenin kavurma işleminde içinde oluşan CO2 yi atması sonrası o güzel koku ve aromayı verecektir.
    Cyan ve espresso bunu beğendiler.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    https://productimages.hepsiburada.ne...6129658930.jpg

Zamanında Türkiyede Specialty kahve denen nitelikli kahve bilinmez ve de bulunmazken yurtdışından yeşil çekirdek getirip kavurma denemeleri yapmıştım. Bu fotodaki gibi mısır patlatma makinesinde kavurmuştum. Ama bu makineler mısır için üretilmiş, içlerinde termik belli bir sıcaklığa gelince atıyor ve ısıtmayı kesiyor haliyle bu da kahve için daha yüksek sıcaklık gerektiğinden yetmiyordu. modifiye edip fan motorunu ayırıp ısıtıcıyı da 300 derecelik ayarlı termostata bağlayıp yapmıştım. Bir süre sonra bozuluyor, bu şekilde 3-4 tane kavurma makinesi bozmuştum. Ama ucuza ikinci el falan alıp kullanıyordum, kendi modifiyelerimde kullandığım termastat gibi parçaları bozulan makinadan söküp yenisine monte ediyordum.

Sonradan, 2008 yılından sonra nitelikli kahveleri türkiyeye getirip kavuran firmalar başladı, Sipariş üzerine taze kavrulmuş nitelikli kahveye ulaşmak kolaylaşınca gerek kalmadı.

Şimdi ara sıra değişik kahve kavurucularından kahve alıyorum ama fiyat/performans olarak en çok kahvefabrikası'nın kahvelerini alıyorum.

Yeşik kahve çekirdeği ortalama olarak kilosu 8 - 10 euro falan fiyatlara ülkeye giriyor. Bunun kavurması var, kavurma da ayrı uzmanlık, işçilik ve kavurma profilini oluşturana kadar her tür kahveden bir miktar fire ve üzerine de kavrulan kahvenin nemini kaybettiği için daha hafiflemesinden gelen fire varken o kadar pahalı bulmuyorum. Bugün ortalama bir kavurma makinası otomobil fiyatına, onun amortismanı, yaktığı gazın falan düşününce pahalı değil, biz fakiriz. Yurtdışındaki fiyatlara göre bizde yine makul. Zaten bu yüzden Panama Geisha, havai kona gibi kahveler çok az gelebiliyor, bu pahalı kahveleri kavurucu bir kaç ton almadıktan sonra zaten kavurma profili çıkarana kadar 10 kilo harcayacak, ne fiyata ne miktar satabilecek ki yeşil çekirdek hali 100 doları geçen kahveyi kaça satacak kaç kişi alabilecek.

En azından Nitelikli Kahve sınıfına alt sınırdan da girebilmiş, defekt, hata, çürük çarığı olmayan düzgün kahveyi taze taze kavurup gönderen yerlerden alıyorum, bütçe yetmezse onların ucuzlarını alıyorum. Her türlü market, tchibo, starbucks falan gibi yerlerdeki aylar önce kavrulmuş kahvelerden iyi oluyor.

Bu kahve konusu da bizim motorlardaki gibi bir hobi olayı. Çok para varsa parayı bastırıp BMW 1200 GS almak gibi o fiyata (ev için iş görür espresso makinesi 1000 eurodan başlıyor malesef) espresso makinesi alıp yanına 5bin dolarlık kahve öğütücü alıp bütün bu sisteme suyun sertliğini vb hassas ayarlayan profesyonel su filtre sistemi taktırıp bir de en kaliteli kahveleri temin etmek mümkün. Ama bunun için çok para ve bu ekipmanları evde koyacak yeri olan geniş alan lazım.
    The Dude bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Eskiden zenginlik ölçütü olarak evde bilardo masası olması diye koymuştum. Sanırım şimdi hepsi de profesyonel espresso makinesi, öğütücü ve filtre sistemi olması diye değiştireceğim (Aslında buna ek olarak; içinde 3-4 farklı tarz - hepsi de en iyisi - motosiklet olan bir motosiklet garajı + full karanlık odası / küvetleri, UV pozlama ünitesi ve gravür presi olan bir fotoğraf stüdyosu da olması lazım... Bilardo masası olmasa da olur, ama sanki masa tenisi ve diğer bilimum spor aletlerinin olduğu ufak bir spor salonu da fena olmaz gibi. Bu sonuncular motosiklet garajı ve fotoğraf stüdyosundan sonra geliyor...) İtalyanca bir söz var çok severim: "Chi vive sperando, muore cagando..." benim hesap oraya çıktı. Veya nihilist takılıp Nietzsche gibi "Umut sadece işkenceyi uzatır" mı demek lazım?
    espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI
14. sayfa BirinciBirinci ... 41213141516 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)