Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
9. sayfa BirinciBirinci ... 789101119 ... SonuncuSonuncu

Kahve Kültürü

Motovento
    REKLAM ALANI
    espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı ozan1991 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben hep Türk kahvesi içiyordum aslında biraz yabancıyım illa filtre kahve olarak mı içmek lazım bu kahveleri evde french press var gerçi ama Türk kahvesi gibi yapılabilir mi acaba
    Türk kahvesi de diğer kahve demleme yöntemleri gibi bir kahve demleme/hazırlama yöntemidir, türk kahvesi diye ayrı bir tür kahve yok yan, zaten kahve yetişmiyor Türkiyede. Cezve denen kapta soğuk suya olabilecek en ince öğütülmüş kahveyi koyup ısıtırsanız ve tam kanmadan önce kabardığı anda ateçten çekerseniz bu oluşan bol köpüklü kahve yöntemine Türk kahvesi denmiş. Herhangi bir yörede yetişen çekirdeklerle açık renk kavurma (yan az kavrulmuş) ve olabilecek en ince öğütmede öğütüp Türk kahvesi yaabilirsiniz. En iyisi Yemen'de yetişen kahvelerden yapılıyor ama Osmanlı'nın son zamnlarında savaşlar ve parasızlık yüzünden Yemen'den bu pahalı kahve çekirdekleri getirilememiş, bizdeki meşhuş kurukahveci bilmemkim efendi gibi tekel olmuş tüccarlar da Yemenden kahve getirmeye para yok halka ne satsak deyip aslında dünyada hiç sevilmeyen kötüt tatlara hatta rio-minas defect denen kahve literatörüne girmiş hatalara sahip olarak bilinen ama çok ucuz olan Brezilya'nın Rio-minas bölgesinde yetişen çekirdeklerin grade-3 denen 3. kalite süprüntülerini getirip satmışlar, halkın damak tadı da o yoklukta buna alışınca şimdi çoğu kişiye çok kaliteli çekirdeklerden yapılma türk kahvesi içirseniz beğenmez, rio-mina'dan gelen küflü tuhaf tadı ararız, aramayalım.

Ben elime değişik türde çekirdek geçince olabildiğince her yöntemle demleyip içmeye çalışırım. Kahvenin aromalarını çok yoğun şekilde verebilen espresso yöntemi ev sevdiğimdir ama Türk kahvesi de yaparım, filtre kahve de yaparım. Filtre türlerinden V60 manuel demleme ve aeropress favorimdir ama yoklukta french press hatta hiç alet edevat yoksa huni ve filtre olarak peçete bile iş görür, yeter ki kahve çekirdekleri iy ve taze olsun.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    MT-07
    Bende iş yerinde kahve içe içe, eve geldiğimde canım kahve çekmeye başladı. Saplantı gibi günde en az herhangi bir türden kahve içmez isem rahat edemiyorum. En dandik french press usulü kahve yapmak için bir değirmen almak hasıl oldu. nasıl bir değirmen önerirsiniz? Bir french press'lik kahveyi 2-3dk uğraşa uğraşa saçma sapan tam öğütülmemiş şekilde de içmek istemiyorum. Yardımcı olur iseniz çok memnun kalırım.

Motosikleti
    Forza 250
    Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende iş yerinde kahve içe içe, eve geldiğimde canım kahve çekmeye başladı. Saplantı gibi günde en az herhangi bir türden kahve içmez isem rahat edemiyorum. En dandik french press usulü kahve yapmak için bir değirmen almak hasıl oldu. nasıl bir değirmen önerirsiniz? Bir french press'lik kahveyi 2-3dk uğraşa uğraşa saçma sapan tam öğütülmemiş şekilde de içmek istemiyorum. Yardımcı olur iseniz çok memnun kalırım.
    Üstad eğer Türk usulü de içerim dersen altta linktekini öneririm.
    https://urun.gittigidiyor.com/ev-bah...B&gclsrc=aw.ds

Yok sadece espresso ya da french press içerim diyorsan sana bir Hario yolu gözükür. Japondur, seramikdir öğütücüsü onun da linki aşağıda
    https://www.kahveciniz.com/hario-min...0aAiFVEALw_wcB

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:48 ----------

Çekirdek kahve için de www.sanalbaharat.com öneriyorum. Fiyatları gerçekten çok iyi. 49-59 tl ye 1kilo kahve alabiliyorsun.
    SYM Gts Evo 250, SYM Maxsym 400,KTM Duke 390,Xmax 400abs, Joymax250, Forza250

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    Çok kahve içiyorsanız, eşe dosta da yapıyorsanız manüel değirmen önermem.
    1-2 bardak french press neyse de, daha ince çekilecekse ya da tüm aileye yapılacaksa işkenceye dönüyor. Kolu çevir babam çevir, eller kopuyor.

Elektrikli öğütücü alırsanız da kesinlikle bıçaklı almayın. Kağıt filtre için iş görür ama diğer kalınlıklarda kötü oluyor. Konik değirmenli bir model almak gerekiyor. Örnek:
    https://www.hepsiburada.com/delonghi...si-p-MTDELKG79

Motosikleti
    MT-07
    Aynen sonunda bir hario yolu görünüyor gibi. Çaktırmadan kahve dünyasından 100-200gr alacağım ama onlarda çok pahalıya satıyorlar. O yüzden çekirdek alıp, kendi kendine öğütmek en temizi gibi gözüküyor.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Geçen hafta Aeropress aldım, çok sevdim

Vista86 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 700
    (Kahve meraklılarından özür dilyerek yazıyorum)

Guatemala;

Son zamanlarda kahveye olan tutkum çayın önüne geçti.. Bu değişimde günün
    yükselen trendlerinin bir etkisi de olabilir mi?

Belki.......... olabilir. ..

Dolaşırken gittiğim yerlerde çay yerine kahve mekanlarını tercih ediyorum.. Evde
    ve teknede de öyle..

Geçen gün İstanbul'da Kadıköy'e gitmiştim. Ara sokaklardan birinde 3. Nesil
    diye adlandırılan kahve mekanlarından birinin önünden geçiyordum.

İçeri girip bir kahve içmek istedim.

Baristaya ” Bir filitre kahve lütfen” dedim.

“ Hangi kahveyi tercih edersiniz ?”Diye sordu.

Kafede çeşit çeşit kahve varmış. Kolombiya, Bolivya, Afrika, Guatemala vs... vs.. vs..

“Farketmez.” Dedim.

Karşımdaki masada şişman, şık giyimli biri oturuyor.. Boynunda fular var..
    O da kahve içiyor.. Hemen söze karıştı..

“ “Farketmez” olmaz, efendim.. Çok şey fark eder .” deyip anlatmaya başladı.

Sesi son derece gevrek ve kibar çıkıyor..

Kahvenin içinde bulunan aromalar, yetiştiği ülkenin aldığı yağış miktarı, kahvenin
    günlük ne kadar güneş aldığı, kahvenin kavrulmasının önemi...........vs...vs.

Uzun bir açıklama dinledim.

Garson biraz oyalandıktan sonra tekrar geldi;

“Evet. Neye karar verdiniz ?” Diye sordu.

Ben şimdi ne diyeyim..? Bir isim söylesem, yandım. Neden onu seçtiğimi nasıl
    izah ederim?

Çayda böyle bir şey yok.. Nerede yetişmiş, nasıl kavrulmuş.. Kimse dikkat
    etmez.. En fazla iyi demlenmiş mi ona dikkat eder..

Kahve işi git gide bilimsel bir hal almaya başladı.. Bu durumda, kahve içmeye
    başlamadan önce kursuna gitmek gerekebilir.

Beyefendi'nin anlattığı detayları ben nereden bilebilirim ki.?

İçmeden kalkıp gitsem olmaz. İsmi daha egzotik geldiği için, karşımdaki duymasın diye yavaşça;

“Eee... şey..... Guatemala olsun..” dedim.

Kahvem geldikten sonra beyefendi;

“Neyi tercih ettiniz?” diye sordu.. Çaresiz;

“Guatemala” dedim..

Ve kahvem bitene kadar da Guatemala kahvesinin özelliklerini dinledim.

Fakat ben içerken anlatığı hiç bir özelliği kahvede hissedemedim.

Dışarı çıktığımda kahve mi içtim, eğitim mi aldım anlamadım.. Kafam karıştı..

Benim niyetim sadece bir kahve içmekti..

Hepsi bu..

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Ne kadar cins kahve denersem deneyeyim, eninde sonunda öze dönüyorum...

Az kavrulmuş, mümkünse yeni çekilmiş henüz sıcaklığını kaybetmemiş kahveden yapılmış TÜRK KAHVESİ

Kışın fincana 2-3mm yüksekliğinde kaliteli konyak koyunca daha bir lezzetli oluyor.

Hele birde konyak Ermeni konyağıysa tadına doyum olmaz

PAPAZ_39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GV650
    Alıntı Vista86 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    (Kahve meraklılarından özür dilyerek yazıyorum)

Guatemala;

Son zamanlarda kahveye olan tutkum çayın önüne geçti.. Bu değişimde günün
    yükselen trendlerinin bir etkisi de olabilir mi?

Belki.......... olabilir. ..

Dolaşırken gittiğim yerlerde çay yerine kahve mekanlarını tercih ediyorum.. Evde
    ve teknede de öyle..

Geçen gün İstanbul'da Kadıköy'e gitmiştim. Ara sokaklardan birinde 3. Nesil
    diye adlandırılan kahve mekanlarından birinin önünden geçiyordum.

İçeri girip bir kahve içmek istedim.

Baristaya ” Bir filitre kahve lütfen” dedim.

“ Hangi kahveyi tercih edersiniz ?”Diye sordu.

Kafede çeşit çeşit kahve varmış. Kolombiya, Bolivya, Afrika, Guatemala vs... vs.. vs..

“Farketmez.” Dedim.

Karşımdaki masada şişman, şık giyimli biri oturuyor.. Boynunda fular var..
    O da kahve içiyor.. Hemen söze karıştı..

“ “Farketmez” olmaz, efendim.. Çok şey fark eder .” deyip anlatmaya başladı.

Sesi son derece gevrek ve kibar çıkıyor..

Kahvenin içinde bulunan aromalar, yetiştiği ülkenin aldığı yağış miktarı, kahvenin
    günlük ne kadar güneş aldığı, kahvenin kavrulmasının önemi...........vs...vs.

Uzun bir açıklama dinledim.

Garson biraz oyalandıktan sonra tekrar geldi;

“Evet. Neye karar verdiniz ?” Diye sordu.

Ben şimdi ne diyeyim..? Bir isim söylesem, yandım. Neden onu seçtiğimi nasıl
    izah ederim?

Çayda böyle bir şey yok.. Nerede yetişmiş, nasıl kavrulmuş.. Kimse dikkat
    etmez.. En fazla iyi demlenmiş mi ona dikkat eder..

Kahve işi git gide bilimsel bir hal almaya başladı.. Bu durumda, kahve içmeye
    başlamadan önce kursuna gitmek gerekebilir.

Beyefendi'nin anlattığı detayları ben nereden bilebilirim ki.?

İçmeden kalkıp gitsem olmaz. İsmi daha egzotik geldiği için, karşımdaki duymasın diye yavaşça;

“Eee... şey..... Guatemala olsun..” dedim.

Kahvem geldikten sonra beyefendi;

“Neyi tercih ettiniz?” diye sordu.. Çaresiz;

“Guatemala” dedim..

Ve kahvem bitene kadar da Guatemala kahvesinin özelliklerini dinledim.

Fakat ben içerken anlatığı hiç bir özelliği kahvede hissedemedim.

Dışarı çıktığımda kahve mi içtim, eğitim mi aldım anlamadım.. Kafam karıştı..

Benim niyetim sadece bir kahve içmekti..

Hepsi bu..
    Böyle belgesel ruhlu tonton göbekli amcaların çoğalması dileğiyle

Motosikleti
    MT-07
    Walla Migros’ta tschibo’nun filtre kahvesini alıyordum. Sicilian die bir kahve var. Acayip hoşuma gidiyordu fakat 250gramı 40₺ olduğundan beri almıyorum. Onun özelliklerinde de bir kahve bulamıyorum :(

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Bim.den aldığım tırışka Jacobs Gold benim en çok hoşuma giden kahve. Damak zevkim kaliteli kahveden birşey anlamıyor. Çalıştığım yerin altında Cafe Nero var, millet sabah kuyrukta, "off şunsuz güne başlayamıyorum" minvalinde tripler de cabası. Kendimi onların arasında bir kütük, bir tomruk gibi hissediyorum bazen.
    espresso bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bim.den aldığım tırışka Jacobs Gold benim en çok hoşuma giden kahve. Damak zevkim kaliteli kahveden birşey anlamıyor. Çalıştığım yerin altında Cafe Nero var, millet sabah kuyrukta, "off şunsuz güne başlayamıyorum" minvalinde tripler de cabası. Kendimi onların arasında bir kütük, bir tomruk gibi hissediyorum bazen.
    Cafe Nero gibi zincir kahvecilerin kahvelerinin zaten hazıır kahveden çok çok büyük farkı olmaz. Yani oralardan kahve almaktansa Jacobs gold içerim en azından içine şeker konuunca içilebilir ve kafein ihtiyacını karşılayacak bir şey olur.

Zaten sigara içen birinin 3. dalga tabir edilen kahvecilerde farkı çekirdeklerdeki farkı tatları alabilmesi çok zor.
    tommygun bunu beğendi.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cafe Nero gibi zincir kahvecilerin kahvelerinin zaten hazıır kahveden çok çok büyük farkı olmaz. Yani oralardan kahve almaktansa Jacobs gold içerim en azından içine şeker konuunca içilebilir ve kafein ihtiyacını karşılayacak bir şey olur.

Zaten sigara içen birinin 3. dalga tabir edilen kahvecilerde farkı çekirdeklerdeki farkı tatları alabilmesi çok zor.
    Çok doğru bir konuya parmak bastın. Sigarayı bıraktığım kısa bir zaman diliminde bile her zaman yediğim yiyeceklerin tadı bir başka farklıydı.
    espresso bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Filtre kahve ile hazir kahve arasi fark buyuk. Nasil bu sonuca vardim?

Starbucks'in filtre kahvesini oldum olais sevmem. Senelerdir icmemistim, dun bir deneyim dedim tekrar, ayni hatirladigim rezillikte...

Velhasil bir kac sene once Starbucks Via hazir kahvesini piyasaya surdugunde bir test yapiyorlardi, Via ile filtre kahveyi ayird edene beles kahve veriyorlardi. Denettiler bana da. O sevmedigim Starbucks filtre kahvesinin bile hazir kahveden cok daha iyi oldugunu anladim o gun...

Lakin hazir kahveyi bile yeterince sut/krema ve sekere bogunca cukulatamsi bir lezizlige dogru yol aldigi da hatirimda kalmis...

Amma kahveyi simsiyah (ya da cok az sekerle) zevkle yudumlamak isteyince kaliteyi ariyor insanin gozu...

Motosikleti
    MT-07
    Ne yazıkki evde öyle ahım şahım hatta hiçbir zıkkım olmadığı için nescafe Classic üstüne su ekledim gene

Fırından portakallı kurabiye aldım Amerikan cookie gibi büyüklerden. Tadını çıkarmaya çalışıyorum.

Kahveyide fazla koymuşum. Bir acı olmuş bir acı

Motosikleti
    Forza 250
    @Angrypower
    Linkini verdiğim kahveyi alıyorsun. Bana dua ediyorsun hocam. Kahveni filtre kahve çekiminde istemeyi unutma

https://www.sanalbaharat.com/urun/mo...bica-1kg-kahve
    Angrypower bunu beğendi.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Alıntı MimTolga adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @Angrypower
    Linkini verdiğim kahveyi alıyorsun. Bana dua ediyorsun hocam. Kahveni filtre kahve çekiminde istemeyi unutma

Bu kahvenin bazı taneleri özelliklemi çok kavrulmuş anlamadım.

Benimse en sevmediğim durum şu resimdeki.
    Tüm taneler aynı miktarda kavrulmalı.
    Bunun içinde kavurma sırasında hep aynı büyüklükte tane kullanmak gerek.
    Aksi halde resimdeki gibi küçük taneler yanıyor/aşırı kavruluyor.

Motosikleti
    Forza 250
    Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu kahvenin bazı taneleri özelliklemi çok kavrulmuş anlamadım.

Benimse en sevmediğim durum şu resimdeki.
    Tüm taneler aynı miktarda kavrulmalı.
    Bunun içinde kavurma sırasında hep aynı büyüklükte tane kullanmak gerek.
    Aksi halde resimdeki gibi küçük taneler yanıyor/aşırı kavruluyor.
    Fotoğraf sizi yanıltmasın. Homojen bir biçimde kavrulmuş geliyor. Ayrıca isterseniz açık kavrum da alabiliyorsunuz.
    SYM Gts Evo 250, SYM Maxsym 400,KTM Duke 390,Xmax 400abs, Joymax250, Forza250

Motosikleti
    MT-07
    Alıntı MimTolga adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @Angrypower

Yarın iş yerinde hemen sipariş veriyorum. İçince bol bol dua’mı da gönderiyorum. Çok teşekkürler.
    MimTolga bunu beğendi.

inzell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kamplarda ve günlük aktivitelerde kahve demlemek için termos tavsiyesi: http://www.motorumla.net/stanley-vak...seti-inceleme/

REKLAM ALANI
9. sayfa BirinciBirinci ... 789101119 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)