Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
8. sayfa BirinciBirinci ... 67891018 ... SonuncuSonuncu

Kahve Kültürü

Motovento
    REKLAM ALANI
    levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Bu konuya 2 sene evvelde yazmisim,

Yine yazayim,

``Nova brasilia``

Mermi gibi kahve,sabah 1 bardak şekersiz,duvara tirmandirir..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Gökhan_Aygün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu konuya 2 sene evvelde yazmisim,

Yine yazayim,

``Nova brasilia``

Mermi gibi kahve,sabah 1 bardak şekersiz,duvara tirmandirir..
    Bulgaristan'da sarı paketli olanını çok tükettim. Bence de " değişik " diyebileceğimiz bir kahve ama " lezzetli " çok değişir ..
    Honda NSS Forza 300 İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=E9QdDCCxKpc ]

Mondial 150 Sentor İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=Rl79HfGpcS4 ]

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı hattoi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Katılıyorum. Bir ara başlattılar bu yüzden çoğu firma kaşar yazamamaya başladı. Bu yüzden tost peyniri deniyordu fakat sonra saldılar herhalde. Coğrafi etiket olayı da bir gazla uygulanmaya başladı sonra kayboldu. Herhalde aracıların işine gelmiyor. Cepler dolması lazım...

Ama Türk kahvesi konusunda bizim kendi insanımız özellikle gençler küçümsüyor sırf kendilerinden diye. Kahve konusu biraz başka bir konu gibi.
    Asagilik kompleksi malesef acaip yaygin...

Diger konuya gelecek olursak, bir kac kisinin cebinin dolmasi icin verilen tavizlerin faturasi tum vatandasa cikiyor... Elin ecnebisi belese findik fistigimizi aliyor elimizden... Zeytinyagini Italya, peyniri Fransa, zeytini Yunanistan pazarliyor, hem de yuksek fiyata. Biz daha kaliteli urunumuzu satamiyoruz bile... Gecenlerde kunefe gordum burada bir markette. Yunan mali.

Konya kadar Hollanda bizden 10 kat daha fazla tarim urunu ithal ediyor...

Velhasil ulkemiz, kulturumuz ve topraklarimiz zengin ama; son yillarda iyice ayyuka cikan nepotizmin bitmesi lazim... Onun bunun yakini, ulkesi icin calisandan makbul oldugu muddetce, zenginlik icinde fakirligin artarak devam etmesi kacinilmaz... Kimse de belese gelen parayi kolay kolay birakmaz.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Biraz önce seyrettim ve bayıldım:

Çoğunuza iğrenç gelebilir ancak Vietnamlı amcanın kahvesinden (kahvede şeker sevmesem de) deneyeceğim; zabaglione çocukluğumun kültürü...
    SuleymanE bunu beğendi.

Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Bugün itibari ile şunu sipariş ettim, deneyimlerimi sizlerle paylaşacağım

https://urun.n11.com/caydanlik-ve-ce...cup-P252583357

Sanırım soğuk ya da oda sıcaklığında su koyup, kaynamasını beklemek lazım. Birkaç video izledim, videoyu izleyen sıcak su koyuyordu kafamı karıştırdı ama orijinal videoların da genelde soğuk ya da oda sıcaklığı önerilmiş.

Tchibo, espresseo sicilya var sanırım moka pota uygun, ben kahvecide kendim çektireceğim ama paketli olarak moka pota uygun başka kahveler var mıdır ?
    Honda NSS Forza 300 İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=E9QdDCCxKpc ]

Mondial 150 Sentor İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=Rl79HfGpcS4 ]

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı Gökhan_Aygün adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Sanırım soğuk ya da oda sıcaklığında su koyup, kaynamasını beklemek lazım. Birkaç video izledim, videoyu izleyen sıcak su koyuyordu kafamı karıştırdı ama orijinal videoların da genelde soğuk ya da oda sıcaklığı önerilmiş.

Tchibo, espresseo sicilya var sanırım moka pota uygun, ben kahvecide kendim çektireceğim ama paketli olarak moka pota uygun başka kahveler var mıdır ?
    Hayırlı olsun. Ben ılık (oda sıcaklığında) su koyuyorum. Evet, sıcak su koyarsanız daha çabuk sonuç alırsınız ancak (psikolojik mi bilmiyorum?) bana sanki ılık sudan yapınca daha güzel gibi geliyor... Su ısınana kadar kahvenin yavaş yavaş nemlenmesi tadı değiştiriyor diye açıklanabilir belki de?

Bunu kullanırken sıcaklık kontrolü çok mühim; yukarıdan vermeye başladığı gibi ateşi kısmanız lazım (kapak açık yapıyorsunuz), ideali "ip gibi bir yoğunlaşma akışı olacak kadar bir ocak ayarı" kullanmak. Kabarcıklanma fokurdama yapmaya başladığı gibi kapağı ve ocağı kapatın, ses kesilene kadar kenara koyun (Ayarı kaçırıp çok fokurdatırsanız benmari içine koyup soğutarak fokurdamayı hemen kesin!), sonra servis edebilirsiniz. Fazla sıcaklık oluşursa kahvenizin tadı bozulur! Buharlaşma ve yoğunlaşmayı sağlayacak minimum ısıyla yapmanız lazım...

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Biraz önce seyrettim ve bayıldım:
    https://www.youtube.com/watch?v=pVh6yN36M0A

Çoğunuza iğrenç gelebilir ancak Vietnamlı amcanın kahvesinden (kahvede şeker sevmesem de) deneyeceğim; zabaglione çocukluğumun kültürü...
    Güzel video. Yalnız şu gariban gözüken etiyopyalıların kahve kavururmasını izlerken kavrulan çekirdeklerin miss gibi kokusu burnuma kadar geldi. Bir çoğumuzdan daha taze daha kaliteli ve daha güzel kahve içtikleri muhakkak

Vietnamlılar kahveden ziyade köpürtülmüş yumurta içiriyor sanki. Gayet sağlıklı ve besleyici olduğu muhakkak ama lezzeti konusunda ciddi şüphelerim var. Eğer test edince beğenirsen bizle de paylaşırsan sevinirim, tadının pek iyi olacağını beklemiyorum ama belli de olmaz.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Ekleme: Moka Pot için espresso'dan bir tık kalın çektirebilirsiniz. Ben Kimbo Intenso kullanıyorum. (O espresso için, 500g var daha, bitince Tchibo'dan bakarım artık...)

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:27 ----------

Alıntı SuleymanE adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güzel video. Yalnız şu gariban gözüken etiyopyalıların kahve kavururmasını izlerken kavrulan çekirdeklerin miss gibi kokusu burnuma kadar geldi. Bir çoğumuzdan daha taze daha kaliteli ve daha güzel kahve içtikleri muhakkak

Vietnamlılar kahveden ziyade köpürtülmüş yumurta içiriyor sanki. Gayet sağlıklı ve besleyici olduğu muhakkak ama lezzeti konusunda ciddi şüphelerim var. Eğer test edince beğenirsen bizle de paylaşırsan sevinirim, tadının pek iyi olacağını beklemiyorum ama belli de olmaz.
    Çok iyi olur bence, ama kahve olmaz onun adı; kahveli yumurtalı krema, kahveli tatlı olur. Bana uyar.
    SuleymanE bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250
    Konu başlığını görünce Okey'e dördüncü aranıyor mu diye bir bakayım dedim de... Ben sarı sayfalar beklerken içerik new scientist çıktı.

Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)

Evet, aslında beklediğimden güzel geldi gerçekten espresso tadı aldım. Kahveyi sturbucks dan " blonde " olarak aldım ve espressoya göre çektirdim, kaynatırken yukarıdan su gelmeye başlayınca kısık ateşe aldım yarısı dolunca da ocağı kapattım ama sanırım kapatmamak gerekiyormuş, içinde biraz su kalmış çünkü bu sebeple.

Ama beğendim gerçekten süt ve sürt köpüğü ile ayrıca bir güzel olacak kanımca.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bende şu alet var.

standart filtre kahve makinası, alttan da ısıtması oldugundan dolayı süt de koyuyorum biraz kabına, gece sabah uyanma saatimden 10 dk öncesine kuruyorum aleti. uyandıgımda mis gibi kahve hazır oluyor.

gönül ister pro makina olsun, sütü köpürtelim, kahveyi kendimiz çekelim ama henüz o aşamaya gelmedim.

BIYIKLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Değirmenimi aldım, Amerigalı Haşomun önerdiği Kenya AA da yolda, küçüklük hatıralarımdaki aile büyüklerimin kahve keyfini bende yaşamak istiyorum!
    Anadilini kaybedersen bağımsızlığını da tamamen kaybedeceksin. Dilini kaybeden toplumlar köle olmaya mahkumdurlar.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

Motosikleti
    SD 1290R
    Kahveyi sturbucks dan " blonde " olarak aldım ve espressoya göre çektirdim,
    Blonde ne ki acep? "bean" mi demek istediniz yoksa?

Alıntı BIYIKLI adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Değirmenimi aldım, Amerigalı Haşomun önerdiği Kenya AA da yolda, küçüklük hatıralarımdaki aile büyüklerimin kahve keyfini bende yaşamak istiyorum!
    Şimdiden afiyet olsun. Lakin yeşil kahveyi nasıl kavurmayı planlıyorsun? Türk kahvesi için kavuracaksan renk açık kahverengiyken bırakmanı öneririm. Her halükarda kahve parlamaya başladıysa çok kavrulmuş demektir...

BIYIKLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şimdiden afiyet olsun. Lakin yeşil kahveyi nasıl kavurmayı planlıyorsun? Türk kahvesi için kavuracaksan renk açık kahverengiyken bırakmanı öneririm. Her halükarda kahve parlamaya başladıysa çok kavrulmuş demektir...
    Kesinlikle, daha onceki tavsiyelerin aklimda, az kavuracagim, bencede diger kahve turlerine gore uzun suren pisirmesiyle Türk kahvesine az kavrulmus cekirdek gerek. Celik tavada, orta hafif ateste misir patlatir gibi cevirerek kavurmayi düşünüyorum.
    Anadilini kaybedersen bağımsızlığını da tamamen kaybedeceksin. Dilini kaybeden toplumlar köle olmaya mahkumdurlar.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

Motosikleti
    Forza 250
    Alıntı BIYIKLI adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kesinlikle, daha onceki tavsiyelerin aklimda, az kavuracagim, bencede diger kahve turlerine gore uzun suren pisirmesiyle Türk kahvesine az kavrulmus cekirdek gerek. Celik tavada, orta hafif ateste misir patlatir gibi cevirerek kavurmayi düşünüyorum.
    Kavurma için en ucuz ve etkili yöntem hani şu yağsız mısır patlatmak için satılan metal delikli zamazingo. kapalı bir kap olduğu için ön arka cevirerek kahveyi daha homojen kavurabilirsiniz. İlk crack yani çatlama sesini alana kadar kavurmanız yeterli olacaktır Türk usulü kahve için.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:27 ----------

Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Blonde ne ki acep? "bean" mi demek istediniz yoksa?

Az kavrulmuş çekirdeğe Blonde diyorlar üstad
    BIYIKLI ve hasmet bunu beğendiler.
    SYM Gts Evo 250, SYM Maxsym 400,KTM Duke 390,Xmax 400abs, Joymax250, Forza250

ozan1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache/Bajaj dominar 400/yamaha mt07
    İstanbul da bu kahveleri deneyebileceğimiz yerler var mı? İlla evdemi yapmak lazım Kenya kahvesine filan hiç denk gelmedim ben Starbucks ta filanda yok sanırım

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı ozan1991 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İstanbul da bu kahveleri deneyebileceğimiz yerler var mı? İlla evdemi yapmak lazım Kenya kahvesine filan hiç denk gelmedim ben Starbucks ta filanda yok sanırım
    Starbucks ta yerine göre ilginç kahveler olabiliyor. Hawaii dekinde Kona kahvesi vardı hatta!

Kona, açık arttırma usulü satılan özel üretimler dışında alabileceğiniz hemen hemen en kral kahve. Fiyatı da ona göre tuzlu tabii ki... Bir de lafını etmeye değecek Jamaican Blue mountain var, ama Kona daha iyi bence.

Motosikleti
    Forza 250
    Alıntı ozan1991 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sanalbaharat.com burada değişik kahve çekirdekleri var. 250gr alabiliyorsunuz,
    SYM Gts Evo 250, SYM Maxsym 400,KTM Duke 390,Xmax 400abs, Joymax250, Forza250

ozan1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache/Bajaj dominar 400/yamaha mt07
    Ben hep Türk kahvesi içiyordum aslında biraz yabancıyım illa filtre kahve olarak mı içmek lazım bu kahveleri evde french press var gerçi ama Türk kahvesi gibi yapılabilir mi acaba

inzell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Epeydir Starbucks'tan çekirdek alır, kahve demlemeden hemen önce öğütürdüm. Sezy'nin yeni kavrulmuş deneme setini aldıktan sonra sanıyorum zorda kalmadıkça Starbucks'tan kahve almam. Hoş kahvelerin peşindeyseniz mutlaka bir deneme seti alın. https://sezycoffee.com/

REKLAM ALANI
8. sayfa BirinciBirinci ... 67891018 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)