Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
24. sayfa BirinciBirinci ... 14222324

Kahve Kültürü

Motovento
    REKLAM ALANI
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konuya tam dahil değil ama kahveciler zam mı yaptı?

Stabucks, brew, gloria'dan filtre kahve alırdım. Starbucksta düz filtre kahve 7 lira idi 2021 ortalarında. neredeyse tüm kafedlerden falan daha ucuz. sonra 14 falan yaptılar.

simdi daha da zamlanmış.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    harun27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2023 Vespa Primavera 150
    Burdan axe deodorantlarına serzenişte bulunuyorum. Çikolatalı deodorant yerine kahve kokulu yapın yeminle daha cok tutar.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Motosikletle bir yerlere giderken ocağımı, cezvemi ve olmazsa olmaz porselen fincanımı alıp, kahve yapmayı seviyorum.

Butür motor veya arabalı seyahatler için ucuz yollu "mekanik kahve değirmeni" almak istiyorum.

Epey bir araştırdıktan sonra Sözen markaya ulaştım ama kahve için kullanan arkadaşım yok.

Önerilere açığım...

Not : Kahve çekildikten sonra hemen içilmeyince, o ilk çekildiği anki tadı vermiyor. O yüzden hazır çekilmiş kahve yerine, içeceğim an öğütmek istiyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:42 ----------

Not 2: Türk Kahvesi için mekanik değirmen arıyorum.
    joshua ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Ben Sözen'i kullanıyorum. Basit yapılı bir değirmen, Türk kahvesine uygun boyutta çekebilir (ama oldukça uzun sürecektir...), espresso ayarından bir tık kalın çekip Moka Pot için kullanıyorum. Oldukça üniform öğütüyor. İlk kullanımda üretimdeki eğeleme sürecinden kalmış olabilecek metal pürüzlerini ve pislikleri temizlesin diye pirinç çekmekte fayda var. Sonra gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Suyu nemi hiç sevmez, bunlardan uzak tutmak lazım.

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    Tembelseniz ya da bir fincandan fazla içecekseniz el değirmeni pişmanlıktır.

Sözen de fiyat/performans olarak iyidir ama adamlar 100 senede bir adım ilerleyemedi. Milin oynaması, aletin ergonomik olmaması, pirinç kokusu vs çok sinir bozuyor bir yerden sonra.
    Arzum Okka Beangourmet de çok övülüyor.
    Benim vereceğim paralar değil ama Hario, Commandante, Cafflano vs alınacak en iyi değirmenler.

Tekrar söyleyeyim, el değirmeni pişmanlıktır Moka pot için 15gr kahveyi öğütmek 5 dakikaya yakın sürüyor ve kolu çok yoruyor. Türk kahvesi daha ince olduğu için daha da uzun sürer.
    Evden çıkmadan önce elektrikli konik öğütücüde çekip, vakumlu kapta götürmeyi tercih ederim.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı pea adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tembelseniz ya da bir fincandan fazla içecekseniz el değirmeni pişmanlıktır.

Sözen de fiyat/performans olarak iyidir ama adamlar 100 senede bir adım ilerleyemedi. Milin oynaması, aletin ergonomik olmaması, pirinç kokusu vs çok sinir bozuyor bir yerden sonra.
    Arzum Okka Beangourmet de çok övülüyor.
    Benim vereceğim paralar değil ama Hario, Commandante, Cafflano vs alınacak en iyi değirmenler.

Tekrar söyleyeyim, el değirmeni pişmanlıktır Moka pot için 15gr kahveyi öğütmek 5 dakikaya yakın sürüyor ve kolu çok yoruyor. Türk kahvesi daha ince olduğu için daha da uzun sürer.
    Evden çıkmadan önce elektrikli konik öğütücüde çekip, vakumlu kapta götürmeyi tercih ederim.
    Hario ile Türk kahvesi boyutunda öğütme yapılamaz ama, onu belirtmek lazım. Bende Hario da var, onu V60 veya French Press için kullanıyorum. Sözen'le Moka Pot ayarında 21g kahveyi çekmek 3dk falan sürüyor, Türk kahvesi için 5-6dk, belki daha fazla ister gibi...
    pea ve espresso bunu beğendiler.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Herhalde 15-20 yıldır mekanik kahve öğütücü kullanmamışımdır.

Ağız tadım az kavrulmuş, küçük çekirdeğe yatkın.
    Çok ince çekilmiş olmalı.
    Öyle bir kahve için 10 dakikaya yakın değirmek çevirmek adamı bayar.

Sanırım ben yine 10 yıldır kahve aldığım yerde veya evdeki elektrikli makinada çekmeye devam edeceğim.
    Her zamanki gibi, hava almayan ve çekilmiş kahvenin ağırlık yapıp ezilmemesi için,
    küçük kavanozlara bölerek taşımaya devam edeceğim.
    pea bunu beğendi.

fakebitchess - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800X (RC60)
    Neredeyse 1,5 senedir ileti yazılmamış vay be.

Normalde Türk kahvesi çok içmem ama eşim şunu almış https://www.hepsiburada.com/starbuck...-HBC00004NVMZS tadı bana güzel geldi ki normalde Starbucks kahvelerini de pek sevmem (Sumatra hariç).

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı fakebitchess adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Neredeyse 1,5 senedir ileti yazılmamış vay be.

Normalde Türk kahvesi çok içmem ama eşim şunu almış https://www.hepsiburada.com/starbuck...-HBC00004NVMZS tadı bana güzel geldi ki normalde Starbucks kahvelerini de pek sevmem (Sumatra hariç).

https://i.hizliresim.com/lom924f.png
    Dediği gibi az kavrulmuşsa ve kalburüstü çekirdeklerden mamülse yapılan Türk kahvesi de lezzetlidir haliyle.
    fakebitchess bunu beğendi.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uzmanlık sorusu.
    Sadece sıcak su ve öğütülmüş kahve ile manuel expresso nasıl yapılır? nasıl bir aparat laızm.

iş yerinde americano yapmak istiyorum bıktım filtre kahve icmekten.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Uzmanlık sorusu.
    Sadece sıcak su ve öğütülmüş kahve ile manuel expresso nasıl yapılır? nasıl bir aparat laızm.

Espresso için en az 6 bar basınç veren espresso makinesi lazım.

Pratik olarak Mokapot tavsiye ederim; kreması olmaz ama yoğunluğu / gövdesi espresso'yu andırır, su ile karıştırınca çok da aşırı bir fark olmayacaktır. Kahveyi tam ayarında öğütmek için en azından bir Sözen el değirmeni lazım olacaktır. (Değirmen deyip geçmeyin premium el değirmenleri 8-9.000₺ fiyatlara kadar çıkıyor. Sözen mokapot için / tek bir ayarda kalınacaksa gayet yeterli.)
    espresso bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Uzmanlık sorusu.

Americano seviyorsan ona yakın ama standart espressodaki gibi 9bar basınç olmayacağından daha farklı bir şey olan aeropress denen aleti öneririm. ters yöntemle americano'ya yakın bir şey yapabiliyorum. plastik olduğu için taşınması da kolay, el değirmeni ile birlikte kamp malzemeleri arasına da atması kolay.

pompalı falan manuel espresso aletleri var ama pahalı geldiği için almadı, uğraşmaya değmez olarak gördüm onları.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:07 ----------

Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herhalde 15-20 yıldır mekanik kahve öğütücü kullanmamışımdır.

Ağız tadım az kavrulmuş, küçük çekirdeğe yatkın.
    Çok ince çekilmiş olmalı.
    Öyle bir kahve için 10 dakikaya yakın değirmek çevirmek adamı bayar.

Sanırım ben yine 10 yıldır kahve aldığım yerde veya evdeki elektrikli makinada çekmeye devam edeceğim.
    Her zamanki gibi, hava almayan ve çekilmiş kahvenin ağırlık yapıp ezilmemesi için,
    küçük kavanozlara bölerek taşımaya devam edeceğim.
    Sözen değirmeni espresso yapmak için kullanmıştım, sabahları daha yeni uyanmışken elle çevirmek zor geldiği için şarjlı matkap ucuna lokma ucu takıp onunla çeviriyordum. sözen değirmenim hala duruyor, evde türk kahvesi içmek istediğim zaman yine şarjlı matkapla çevirerek kullanıyorum.
    Cyan bunu beğendi.

mertowski - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    X-MAX 300 ABS , TVS Jupiter 125
    Sözen değirmen diyorsunuz, bilen var, bilmeyen var.

İstanbulda kahve, baharat değirmeni üreterek satan bir dükkan. Youtube'da bir videoda denk gelerek tanışmıştım ben de firma ile. İstanbul'a giden bir arkadaşa sipariş etmiştim, alıp gelmişti bana da bir tane değirmen.

https://www.tarihidegirmencisozen.com/
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sözen değirmeni espresso yapmak için kullanmıştım, sabahları daha yeni uyanmışken elle çevirmek zor geldiği için şarjlı matkap ucuna lokma ucu takıp onunla çeviriyordum. sözen değirmenim hala duruyor, evde türk kahvesi içmek istediğim zaman yine şarjlı matkapla çevirerek kullanıyorum.
    Aha tam aradığım insan
    Bu lokmanın boyutları nedir?
    Ben zamanında çok aramıştım ama hırdavatçılarda bulamamıştım. İnternetten de yanlış boyutta bir şey almıştım.

Sözen'in fiyatı Hario'yu yakalamış. Kesinlikle değmez, önermem. Mili ayrı onar, kolu ayrı. Eli leş gibi de kokutur.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Americano seviyorsan ona yakın ama standart espressodaki gibi 9bar basınç olmayacağından daha farklı bir şey olan aeropress denen aleti öneririm. ters yöntemle americano'ya yakın bir şey yapabiliyorum. plastik olduğu için taşınması da kolay, el değirmeni ile birlikte kamp malzemeleri arasına da atması kolay...
    ABD'nde olsak USD 25, burada en az iki katı fiyata satıyorlardır, iki parça plastiğe 1.500₺ verilmez bence. 3 espresso fincanlık (= 2 Türk kahvesi fincanı) Mokapot'lar bunun yarı fiyatına ve ömürlük. Benim Aeropress'in 2. senesinde kapağını kaybettim, üzerindeki bütün yazılar da silinmişti vs. çok sağlam bir şey değil 2-3 senede bir değiştirmek ister gibi.
    espresso ve espresso bunu beğendiler.

maximusti, - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250
    valla ben paraya kıydım şu zımbırtıdan aldım bir tane.

https://www.epey.com/kahve-makinesi/...0-lattego.html

genelde sade ve sert kahveleri seviyorum, hanım da sütlü filan asortik kahveleri.
    12 çeşit kahve yapıyor, kullanımı kolay. gerçek kahve müptelaları için aslında iyi bir icat.

kahve olarak da starbuck sumatra güzel, molinanın kahvelerini denedim o kadar beğenmedim,
    birde dün gloria jeans in iki çeşit kahvesini aldım, onları da henüz deneyemedim.

Alıntı maximusti, adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    valla ben paraya kıydım şu zımbırtıdan aldım bir tane.

https://www.epey.com/kahve-makinesi/...0-lattego.html

genelde sade ve sert kahveleri seviyorum, hanım da sütlü filan asortik kahveleri.
    12 çeşit kahve yapıyor, kullanımı kolay. gerçek kahve müptelaları için aslında iyi bir icat.

kahve olarak da starbuck sumatra güzel, molinanın kahvelerini denedim o kadar beğenmedim,
    birde dün gloria jeans in iki çeşit kahvesini aldım, onları da henüz deneyemedim.
    Biz bu makineyi iş yerinde kullanıyoruz normal ev kullanıcısının 10 senede yapacağı kahveyi 2 senede yaptık. Şu an 3. Yılında tık demedi. Çok sağlam makine yapmış philips. Kahve çekirdeği güzel olursa çok güzel kahve yapıyor Ama espresso diye yaptığı şey ne yoğunluk ne tat olarak espresso değil.

Şu sıralar mokapota sardırdım ama o da Türk kahvesini andıran bir şey yapıyor. ya ben beceremiyorum ya da kullandığım kahve çekim olarak yanlış
    maximusti, bunu beğendi.

maximusti, - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250
    Alıntı degerk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Biz bu makineyi iş yerinde kullanıyoruz normal ev kullanıcısının 10 senede yapacağı kahveyi 2 senede yaptık. Şu an 3. Yılında tık demedi. Çok sağlam makine yapmış philips. Kahve çekirdeği güzel olursa çok güzel kahve yapıyor Ama espresso diye yaptığı şey ne yoğunluk ne tat olarak espresso değil.

Şu sıralar mokapota sardırdım ama o da Türk kahvesini andıran bir şey yapıyor. ya ben beceremiyorum ya da kullandığım kahve çekim olarak yanlış

espresso yu bende o kadar beğenmedim, ama karışık yaptığım kahvelerin aroması için bazen kullanıyorum.
    americano, risetto ve cafe au lait güzel oluyor. genelde bu üçünü içiyorum ben hep.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı pea adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aha tam aradığım insan
    Bu lokmanın boyutları nedir?
    Ben zamanında çok aramıştım ama hırdavatçılarda bulamamıştım. İnternetten de yanlış boyutta bir şey almıştım.

Sözen'in fiyatı Hario'yu yakalamış. Kesinlikle değmez, önermem. Mili ayrı onar, kolu ayrı. Eli leş gibi de kokutur.
    Sözeni zamanında biz meşhur etmiştik, keşke meşhur etmeseymişiz fiyatı çok artmış.
    2008 yılı mı neydi 5-10 kişi aramızda kahve konuştuğumuz bir kahve forumu vardı, o zamanlar daha türkiyede bir sürü ekipman bulunmuyordu bile, mesela espresso için tamper denen alet yoktu yurtdışından getirtiyorduk ya da 3d çizim yapabilenler çizip cnc makinasında yapıyordu. işte o ara forumdan 2-3 kişi eminönündeki değirmen üretenleri dolaşıp birer tane alıp test yapmıştık, espresso öğütümünde sözen hepsinden öne çıkmıştı, hatta kör tadımda binlerce dolarlık mazzer marka profesyonel espresso değirmenine yakın sonuç vermişti.

Sözen'e uygun lokma bulmak zor, üstteki mili kare şeklinde ve standart değil. 12mm altıgen lokma ucunun iç tarafına epoksi ile ince bir metal yapıştırınca tam gelmişti yılardır onu kullanıyorum. 11mm lokma küçük gelip sığmıyordu 12mm de altıgen olduğu için kare mile tam uymuyordu, kenara metal saç parçası kesip epoksi ile yapıştırınca tam olmuştu, hatta o metal parçayı bilgisayar kasalarının arkasında slotları kapatmak için olan küçük metal parçalardan kesmiştim, çok kalın bir şey değil yani.
    pea, Cyan ve Guven bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
24. sayfa BirinciBirinci ... 14222324

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)