Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
7. sayfa BirinciBirinci ... 5678917 ... SonuncuSonuncu

Kahve Kültürü

Motovento
    REKLAM ALANI
    Gökhan_Aygün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İlk 2-3 demlemeyi içmeyin, direkt dökün. Moka pot'u da yıkamayın, sadece durulayın. Kahve sıvışık kalsın. Malum, malzeme alüminyum, kahvenin tadını (ve sağlığımızı) bozmasın. (Tabi ki bir süre sonra yıkamanız gerekecek, o zaman gene ilk 2-3 demlemeyi dökün öyle devam edin...)

Ben evde espressolarımı bununla yapıyorum.
    Biraz araştırdım "çelik olanı alın" diye önermeler var, çok önemli mi ? Öyle değilse fiyat uygun 100 TRY falan alüminyum var.

https://urun.n11.com/caydanlik-ve-ce...E&gclsrc=aw.ds

https://urun.n11.com/caydanlik-ve-ce...E&gclsrc=aw.ds

İş görür mü bunlar ? Kahveciye gidip "Moka POT için espressoluk kahve çektireceğim" diyeceğiz sanırım.
    Honda NSS Forza 300 İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=E9QdDCCxKpc ]

Mondial 150 Sentor İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=Rl79HfGpcS4 ]

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Orijinal Bialetti'lerin hepsi alüminyum diye biliyorum ben. Öyle 100TL de değildir fiyatları...

Bulunduğum ağdan gönderdiğiniz link'lere bağlanamadım şimdilik. >>Tchibo'da<< orijinal Bialletti Moka Pot'lar var. Oradan alabilirsiniz... (Gönderdiğim link 3'lük, daha ufak veya büyük boyları da var...)

Kimisi bunlarda yapılan kahve gerçek espresso değildir diyor. Filtre kahve ile gerçek espresso arasında bir şey olarak kabul ediliyor. Bence espresso makinesinden çıkan kahveye oldukça yakın. Tecrübe etmeniz lazım...

Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Orijinal Bialetti'lerin hepsi alüminyum diye biliyorum ben. Öyle 100TL de değildir fiyatları...

Bulunduğum ağdan gönderdiğiniz link'lere bağlanamadım şimdilik. >>Tchibo'da<< orijinal Bialletti Moka Pot'lar var. Oradan alabilirsiniz... (Gönderdiğim link 3'lük, daha ufak veya büyük boyları da var...)

Kimisi bunlarda yapılan kahve gerçek espresso değildir diyor. Filtre kahve ile gerçek espresso arasında bir şey olarak kabul ediliyor. Bence espresso makinesinden çıkan kahveye oldukça yakın. Tecrübe etmeniz lazım...
    Bu hoşuma gitti bunu alayım bari. Pekala ben şimdi atıyorum Guatemala kahvesi istiyorum, zaten çekirdek aynı çekirdek " Moka pat için çekiniz " .. desem yetiyor değil mi ?
    Honda NSS Forza 300 İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=E9QdDCCxKpc ]

Mondial 150 Sentor İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=Rl79HfGpcS4 ]

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Espresso makinası için çekilecek evet

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:03 ----------

>>Şurada<< güzel bir makale var moka pot kullanımı hakkında.
    Gökhan_Aygün bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı Gökhan_Aygün adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu hoşuma gitti bunu alayım bari. Pekala ben şimdi atıyorum Guatemala kahvesi istiyorum, zaten çekirdek aynı çekirdek " Moka pat için çekiniz " .. desem yetiyor değil mi ?
    Her yörenin kahvesini moka pot ile yapabilirsiniz, Guatemala kahvesi dediğinizde kahvenin yöresini belirtmiş olursunuz, moka pot da bir kahve demleme yöntemidir. Her kahve demleme yönteminde kahvenin öğütme kalınlığı farklı olur, türk kahvesi için en inceden başlar, french press denen aletle demlerkenki gibi en kalına doğru gider, moka pot için öğütme de espresso'dan azcık daha kalın olur. Yani pazardan çanakkale domatesi aldım, bunu menemen yapmak için doğrasam menemen yapabilir miyim demek gibi olmuş.

Ama hatırlatayım, öğütülmüş kahvenin kendine has aromalarını koruma süresi 3-5 dakikadır, yani kahvecide öğüttürdünüz, eve gelene kadar o kahve bayatlar. Zaten dükkanların çoğunda kahveler aylar önceden kavrulup paketlenmiş yani bayat olduğu için çoğu kişi bunu farketmez. En iyisi moka pot inceliğinde öğütebilen bir kahve değirmeni edinip taze taze öğütün. Türk kahvesi değirmeni espresso ve moka pot için de gayet başarılı.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Paslanmaz celik olanlari var. Biraz tuzlu ama onlari tavsiye ederim. Bizim tipik paslanmaz celik caydanliklar gibi... Mesela:

Bialetti malesef aluminyum ve biraz da amele... Dogruya dogru.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Amele olduk iyi mi?

Bialetti tarihidir otantiktir. Sizinki çelik cezve dururken kalaylanmış bakır cezvede kahve yapmaya amelelik demek gibi olmuş biraz...

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Abicim bi kahve keyfim vardı yemin ediyom içine zıçtınız.
    Şu kahveyi kullanıyom!
    -Ohhooo o bayat!
    Kahveci de çektireyim?
    -Eve gidene kadar bayatlar!
    Çekirdek alıp kendim çekeyim?
    -Kendin çeksen ne olacak ne zaman kavrulduğu belli değil!
    Çekirdek alıp kendim kavurayım?
    -O çekirdekler ne zaman toplandı?
    Yeni toplanmış
    -Toplayan kaç yaşında? Eğer toplayan bayatsa kahve de bayat olur.
    Yemin ediyom ömrümü yediniz.
    Ne güzel kapsül kahve ne şahane yav deyip mutlu oluyodum ben!

Şaka yapıyorum ama cidden içtiğim kahveye sorar gözlerle bakar oldum.
    Caffe Kimbo diye bir marka var.
    Bir çok farklı kahve deneyiminden sonra bu kahvenin lezzetini beğenip kafe tercihlerimi bu kahveyi satanlardan yana kullandım.
    Yıllardır zevkle de içerim.
    Onu bile sorgulamaya başladım sizin yüzünüzden.
    Espresso özellikle seni ilk gördüğüm yerde kahve çekirdeği atan sapanla taşlıycam.
    espresso, The Dude, SuleymanE ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abicim bi kahve keyfim vardı yemin ediyom içine zıçtınız.
    Şu kahveyi kullanıyom!
    -Ohhooo o bayat!
    Kahveci de çektireyim?
    -Eve gidene kadar bayatlar!
    Çekirdek alıp kendim çekeyim?
    -Kendin çeksen ne olacak ne zaman kavrulduğu belli değil!
    Çekirdek alıp kendim kavurayım?
    -O çekirdekler ne zaman toplandı?
    Yeni toplanmış
    -Toplayan kaç yaşında? Eğer toplayan bayatsa kahve de bayat olur.
    Yemin ediyom ömrümü yediniz.
    Ne güzel kapsül kahve ne şahane yav deyip mutlu oluyodum ben!

Şaka yapıyorum ama cidden içtiğim kahveye sorar gözlerle bakar oldum.
    Caffe Kimbo diye bir marka var.
    Bir çok farklı kahve deneyiminden sonra bu kahvenin lezzetini beğenip kafe tercihlerimi bu kahveyi satanlardan yana kullandım.
    Yıllardır zevkle de içerim.
    Onu bile sorgulamaya başladım sizin yüzünüzden.
    Espresso özellikle seni ilk gördüğüm yerde kahve çekirdeği atan sapanla taşlıycam.
    Sen ecnebi memleketindesin, kaliteli kahveye ulaşman bize göre daha kolay. 2008-2009 yıllarında daha Türkiyede specialty coffee sınıfında yani kahvenin sadece ülkesi değil, hangi ülkenin hangi yöresinin hangi çifgtliğinin hangi parti hasadı olduğuna kadar bilinen ve de specialty coffee sınıfında yani ticari kahvelerin grade 1-2-3 gib snıflarndan da yukarıda puanları olan kahveler gelmeden önce bu şekilde kahve bulabilmekk için ingilizya memleketinden hasbean.co.uk diye bir siteden internet üzerinden sipariş veriyorduk. sipariş üzerine taze taze kavrulan kahve çekirdekleri yolda postada 15 gün geçiyordu. bir keresinde 5 kilo birden kahve almıştm da osta gümrüğüne takılmıştı, o zamanlar ptt gümrüğü topkapının oralardaydı, gidip valla ben satıcı değilim içiciyim diye memurları ikna edip zar zor almıştım kahvelerimi.

Diyeceğim şu ki, elbet güzel kahve bulursun. kahve dükkanının kapısında bir yerlerinde "SCA member" yazısı varsa büyük ihtimalle iyi kahve çekirdeği vardır orada onlara bak. Büyük zincirler değil daha çok en büyüğü 3-4 dükkanlık küçük işletmeler oluyor bu tarz yerler. Zaten çok büyük işletmeler hacimleri greğ bu tarz butik taze kahve olayına giremezler kolay kolay.

İstanbul'a gelirsen kahve ısmarlarım. Ya da belli mi olur, Fransa'ya yolum düşerse bir şekilde bulurum seni sana ısmarlatırım kahve.
    The Dude bunu beğendi.

Onu bunu bırakında eminönünde mehmet efendinin sokağına girince kafa yapacak kadar vuran kahve kokusuna ne demeli ? cok kahveyle aram olmamasına ragmen bayılıyoruw

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Amele olduk iyi mi?

Bialetti tarihidir otantiktir. Sizinki çelik cezve dururken kalaylanmış bakır cezvede kahve yapmaya amelelik demek gibi olmuş biraz...
    Dediğiniz gibi otantik, contasına kadar. Pişman etmez. Lakin araştırdığımda sağlık ve uzun süre dayanıklılık açısından çelik olanı tercih etmem gerektiğini anlamıştım. Yine de ikisini de alıp denemiştim. Çelik olan bariz daha iyiydi.

Evet bunlar espresso makinası değil. Açıkçası normal filtre kahve makinalarına da tamamen üstün değiller bence. Basınç bir yana, düşük sıcaklıkta karıştırıyor suyla kahveyi. Öyle olunca da kahve kısa sürede ekşiyor. Anında tüketilince tadı fena olmuyor ama...

Düzgün filtre kahve makinaları olması gereken yüksek sıcaklıkta kahveyi suyla karıştırdığı için kahve daha dolgun ve lezzetli oluyor. Anında tüketmeseniz bile tadını koruyor. Onun için mokapot'larin ikisini de iade etmiştim...
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Kampa falan taşıyabildiğiniz ve kullanabildiğiniz için pratiktir. Bir de ucuz...

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    İnsanlar kahveye öyle bir anlam yüklemiş ki hayret ettim.

Sanki bir Ab-ı hayat, sanki bir gençlik iksiri...

Bu arada kimin nazari değdiyse çabuk söylesin, french presim çatladı geçen gün

Başlıkta yazılanları okudukça hayalimde canlananlar:

Nescafe 3ü1 arada da bence taze diyenlere verdikleri tepki:

Ve en sonunda da taze diye aldıkları kahve beklentilerini karşılamayınca:

Selamlar olsun hepinize çılgın kahveciler
    espresso ve COQ bunu beğendiler.

Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Paslanmaz celik olanlari var. Biraz tuzlu ama onlari tavsiye ederim. Bizim tipik paslanmaz celik caydanliklar gibi... Mesela:

https://images-na.ssl-images-amazon....W-%2B4OsNL.jpg

Bialetti malesef aluminyum ve biraz da amele... Dogruya dogru.
    Bialetti'de çelik de var sanırım.

https://kahhve.com/bialetti-moka-pot...me-ekipmanlari

Ama şartlar beni kolaylık açısından şuna da itiyor gibi ;

https://www.hepsiburada.com/tchibo-c...op.elk.sda-ssc

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Bunda Tchibo ne sunuyorsa ona tabisiniz; kendi zevkinize göre kahve bulup kullanmanız zor. (Kendinizin doldurabileceği çakma metal kapsüller var piyasada, ama bunlarla uğraşmak zahmetli biraz...)
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Benim çalıştığım ofiste dandik bir filtre kahve makinası ve dandik bir öğütücü var.
    Marketten kahve almak yerine biz sipariş verdikten sonra kahveyi kavurup taze taze kavrulmuş çekirdek gönderen bir yerden internetten sipariş verip kahve alıyoruz, ayda 2 kilo alsak yetiyor zaten ofiste kalabalık değiliz. Patronumuz sağolsun market kahvesinin 2 katı fiyata kahve almamıza fazla masraf gözüyle bakmıyor. Gelen kahveyi kendimiz anında öğütüp hazırlıyoruz, makinalar dandik de olsa kahve iyi olunca starbucks gibi yerlerdekinden daha iyi filtre kahvemiz oluyor.

Kahve aslında başlı başına bir damak tadı. ilk başlarda uyandırsın diye içtiğim bir şey yıllar geçtikçe yaa bunun daha iyisi nasıl olur diye araştırmaya gitti ve bir nevi hobi halini aldı. Evde espresso makinam bozuldu, aeropress denen aleti kullanıyorum, bu alet de çok pratik, hatta kampa falan götürmeye sırt çantasına sığar. Yeni espresso makinesi alamıyorum çünkü işe yarar bir espresso makinesi en az 125cc nmax fiyatına neredeyse, haliyle beni aşıyor. Emekli olup da çocuklar da büyüyüp kendi masraflarını çıkarınca alıcam öyle bir makina.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Gökhan_Aygün adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bialetti'de çelik de var sanırım.

https://kahhve.com/bialetti-moka-pot...me-ekipmanlari

Ama şartlar beni kolaylık açısından şuna da itiyor gibi ;

https://www.hepsiburada.com/tchibo-c...op.elk.sda-ssc
    Aluminyum olanlar hala Italya'da uretiliyor ve iyi calisiyor.

Celik olanlar ya Hint, ya da Cin mali ve biraz sorunlu genelde.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:14 ----------

Bu arada: Az çok kahve konusunda bilgi ve tecrübe sahibi olsam da ben de evde espresso içmiyorum. Hem iş yerinde, hem de evde, on sene önce Starbucks'in ürettiği tek kişilik filtre kahve makinası var, onu kullanıyorum. İyi yapıyor. Tipik ucuz makinaların yaptığı kahve ile arasında bayağı fark var.

Çekirdekleri de buradaki kavurucudan alıyorum. Sattıkları en iyi kahve Kenya AA olduğu için onu tercih ediyorum. İnternet üzerinden taze kavrulmuş Kona (Hawai) çekirdeği satan yerler var, ama surekli aldigim yer bozdu. Diger denediklerim de iyi cikmayinca biraktim. Kona fiyatları da artti bayagi zaten.

Yarım kilo kahve 1 ay kadar gidiyor. Gürültülü de olsa güzel ve sağlam bir kahve çekicim var, Capresso marka.

Seneye bir kahve kavurma makinası edinmeyi düşünüyorum. Yeşil Kona kahve toptan alınca oldukça hesaplı. Üstelik yeşil kahveyi bir sene sorunsuz depolamak mümkün. 1-2 haftada bir 250g çıkartıp kavurup tüketmek demek, sürekli mükemmel kahve içebilmek demek.

En güzeli de çekirdekleri az kavurup, akabinde pudra kıvamında çekip, haftasonları Türk kahvesi keyfi yapmak mümkün olacak. Can atıyorum açıkçası...

Bunun yanında tabii ki tipik çelik çaydanlıkla demlenen Türk çayı da tüketiyorum. Hatta şimdi gidip katacağım bi bardak

hattoi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bir süredir iyi kahve fiyatı yükseldikçe tekrar Türk kahvesine yöneldim. Öyle meşhur falan da değil ama burada Karşıyaka'da bilindik, genelde önünde sıra olan bir yerden alıyorum; açıkçası güzel bir bakır cezvede, iyi köpürmüş, az sütlü Türk kahvesi tekrar favorim oldu. Şimdi fiyatlar düşerse tekrar kaliteli dünya kahvelerine yönelebilirim o ayrı ama onu dene, bunu dene, şöyle demle, böyle demle, o mekanda iç, bu mekanda iç koşturduktan sonra bizim kahve severlerde Türk kahvesi hak ettiği değeri görmüyor gibi geliyor bana.

Yani mesela bira kültüründe çok gerideyiz ama kahvede bize ait sağlam bir değer yaratmışız. Bu da bizim çok çok az yapabildiğimiz bir iş. O yüzden bir adı geçsin istedim.

Hepinize selam olsun. Afiyetler olsun efenim.
    espresso bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı hattoi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kahvede bize ait sağlam bir değer yaratmışız. Bu da bizim çok çok az yapabildiğimiz bir iş.
    Kultur zengin de pazarlama sifir...

Antep fistigi gibi fistik yok dunyada... Burada Amazon'dan Antep fistigini, cok daha kalitesiz tipik Kaliforniya fistigi (pistachio) ile ayni fiyata alabiliyorum. Halbuki en az iki kat daha pahali olmasi lazim...
    Findik ha keza.
    Sirf memleketin binbir tur peynirini pazarlasak bile olay olur... Burada peynirciye gidiyorum, abartisiz 80 tur peynir var... Aralarinda kasar bile yok. Nerede Izmir tulumu, Kargi tulumu, erzincan tulumu...
    Gemlik zeytini.
    Tahin-pekmez.
    Hamsi.
    vs. vs.

Tabii ki once standardizasyon lazim. Adamakilli isleyen kanunla ve yonetmelikle oluyor bu isler. Burada aldigim Fourme D'Ambert peyniri ile yerinde yedigim arasinda fark yok. Biri kalkip durduk yere benzer bir peynir uretip uzerine "Fourme D'Ambert" yazamiyor. Gunumuz Turkiye'sinde olacak is degil...
    espresso bunu beğendi.

hattoi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Katılıyorum. Bir ara başlattılar bu yüzden çoğu firma kaşar yazamamaya başladı. Bu yüzden tost peyniri deniyordu fakat sonra saldılar herhalde. Coğrafi etiket olayı da bir gazla uygulanmaya başladı sonra kayboldu. Herhalde aracıların işine gelmiyor. Cepler dolması lazım...

Ama Türk kahvesi konusunda bizim kendi insanımız özellikle gençler küçümsüyor sırf kendilerinden diye. Kahve konusu biraz başka bir konu gibi.

REKLAM ALANI
7. sayfa BirinciBirinci ... 5678917 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)