Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Geleneksel Okçuluk

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Merhaba arkadaşlar,
    Geleneksel okçuluk ile alakadar olanınız var mı? Daha önce açılmış bir konu göremedim.
    bursalıali bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    kompozit turk yayindan bahsediyorsak,cok derinlemesine arastirdigim konulardandir. ancak pek cok imkansizliktan oturu fiiliyata geciremedim. fakat tarihsel detayini iyi bilirim.
    kisisel arbalet yapmayi dusunuyorum. bir tek detayim kaldi. onu da cozebilirsem cok basit sekilde yapilabilir.
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kompozit turk yayindan bahsediyorsak,cok derinlemesine arastirdigim konulardandir. ancak pek cok imkansizliktan oturu fiiliyata geciremedim. fakat tarihsel detayini iyi bilirim.
    kisisel arbalet yapmayi dusunuyorum. bir tek detayim kaldi. onu da cozebilirsem cok basit sekilde yapilabilir.
    Kompozit Türk yayı da konuya dahil.
    Bahsettiğim genel olarak makarası ve nişangahı olmayan hissi atılan, yapımında bilimum ağaç, hayvan derileri ve doğal tutkallar kullanılmış yay.
    Paylaşırsan yardımcı olmayı deneyeyim
    yürekçe ve bursalıali bunu beğendiler.

Motosikleti
    Alıntı MSMorkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kompozit Türk yayı da konuya dahil.
    Bahsettiğim genel olarak makarası ve nişangahı olmayan hissi atılan, yapımında bilimum ağaç, hayvan derileri ve doğal tutkallar kullanılmış yay.
    Paylaşırsan yardımcı olmayı deneyeyim
    bahsettiginiz zaten kompozit turk yayidir. yapiminda anadolu camuz boybuzu, tendonu, deri ve agac kullanimi ve vunlarin yapistirilmasi icin dunyanin en saglam tutkali olan mersin baligi solungaci kullanilmistir. yalniz ilginctir ki bu tutkal suda cozunur. bu yuzden en gelismis yayxir ve osmanlinin da en guclu silahidir ancak osmanli bu suda cozulmesi sebebiyle yapmur altindaki hic bir savasi kazanamamistir
    MSMorkan ve bursalıali bunu beğendiler.

Motosikleti
    Dominar 400 UG
    bahsettiginiz zaten kompozit turk yayidir. yapiminda anadolu camuz boybuzu, tendonu, deri ve agac kullanimi ve vunlarin yapistirilmasi icin dunyanin en saglam tutkali olan mersin baligi solungaci kullanilmistir. yalniz ilginctir ki bu tutkal suda cozunur. bu yuzden en gelismis yayxir ve osmanlinin da en guclu silahidir ancak osmanli bu suda cozulmesi sebebiyle yapmur altindaki hic bir savasi kazanamamistir
    Doğru söylüyorsunuz farklı çeşitleri de mevcuttur ondan dolayı Kompozit Türk yayı da dahil dedim.
    Benim sahip olduğum yay da yılan derisi kaplama, hun yayı olarak geçiyor. Kompozit yayların aksine lamine yaylara benziyor.
    Kompozit çok daha hassas, stabil ve çekmesi de bir hayli zor

Motosikleti
    Alıntı MSMorkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Doğru söylüyorsunuz farklı çeşitleri de mevcuttur ondan dolayı Kompozit Türk yayı da dahil dedim.
    Benim sahip olduğum yay da yılan derisi kaplama, hun yayı olarak geçiyor. Kompozit yayların aksine lamine yaylara benziyor.
    Kompozit çok daha hassas, stabil ve çekmesi de bir hayli zor
    evet zordur.
    1 buçuk 2 metrelik ingiliz yayların gücüne denk 60-70 cm lik yüksek libreli yaylar mevcuttur.
    bu da at üstünde dahi 4 yana ateş imkanı sağlar.

kemankeş olabilmek için, yani yay kullanabilen bir yeniçeri olabilmek için 980metre atması gerekirdi ki bu alt sınıra bile dünya üzerinde imkansız deniliyordu. şu sıralar bir macar 960 metreye ulaşmış durumda.
    istanbuldaki okmeydanı ve nişantaşı denilen mevkide bulunan bu nişantaşları bunun en büyük kanıtırdır. adamlar 1600 metre atabilmiş.
    tozkoparan iskender yayın tozluğunu sökebiliyormuş gerdiğinde...
    insan üstü adamlar.. bu arada destan falan peşinde değilim. - mış -müş sevmem ama adamlar övgüyü hak ediyormuş gerçekten..

bazı kalelere ( mersin kızkalesi mesela ) gittiğimde merdiven basamakları abartısız günümüz basamakların üç katı yüksekliğinde. o zırhlarla nasıl bir adım atmaktır öyle.. şahsen, bazı yeniçeri yatağan ve kılıçları kaldıramıyorum bile.
    hele o gürzler.. breh breh breh...
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

Motosikleti
    Dominar 400 UG
    evet zordur.
    1 buçuk 2 metrelik ingiliz yayların gücüne denk 60-70 cm lik yüksek libreli yaylar mevcuttur.
    bu da at üstünde dahi 4 yana ateş imkanı sağlar.

kemankeş olabilmek için, yani yay kullanabilen bir yeniçeri olabilmek için 980metre atması gerekirdi ki bu alt sınıra bile dünya üzerinde imkansız deniliyordu. şu sıralar bir macar 960 metreye ulaşmış durumda.
    istanbuldaki okmeydanı ve nişantaşı denilen mevkide bulunan bu nişantaşları bunun en büyük kanıtırdır. adamlar 1600 metre atabilmiş.
    tozkoparan iskender yayın tozluğunu sökebiliyormuş gerdiğinde...
    insan üstü adamlar.. bu arada destan falan peşinde değilim. - mış -müş sevmem ama adamlar övgüyü hak ediyormuş gerçekten..

bazı kalelere ( mersin kızkalesi mesela ) gittiğimde merdiven basamakları abartısız günümüz basamakların üç katı yüksekliğinde. o zırhlarla nasıl bir adım atmaktır öyle.. şahsen, bazı yeniçeri yatağan ve kılıçları kaldıramıyorum bile.
    hele o gürzler.. breh breh breh...
    Hahaha haklısın hocam övgüyü hakediyorlar her yiğidin harcı değil. Çocukluktan yetiştirmek lazım. Büyüdükçe paslanıyor vücut.
    At üstünden atılan o ufak yayları germek ayrı bir mesele, at üstünde stabil atış yapmak bambaşka. Kolay iş yapmıyorlardı
    bursalıali bunu beğendi.

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Araya giriyorum ama Arbaletin yasa dışı silah olarak kabul edildiğini hatırlıyorum, araştırmada fayda var.
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

Motosikleti
    evet yasak... ama benim yapacagim sey cocuklukta yaptigimiz duz tahta, don laztigi, camasir mandali ve gazoz kapagindan bir cesit arbalet gibi bir sey.
    bursalıali bunu beğendi.

Greenut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ciddi bütçelerle adam gibi bir belgesel film / dizi çekilmedi ki Türk tarihiyle alakalı, nereden bilicez. Nerede Amerika Avrupa tarihi var onu dayadılar televizyonlarda beynimize beynimize. Ben bizim tarihteki kişileri sağdan soldan kitaplardan okudum detaya girmeden, hiç duymadım Tozkoparan İskender'i o kaleleri vs. Şöyle alıp okuyabileceğimiz düzün bir kaynak var mı?

Yay konusuna gelirsek ben de orta çağ ve silahlarına ilgim olduğu için koleksiyon mahiyetinde. Teknik bilgim yok ancak amazon, ebay gibi sitelerde şahane koleksiyon ürünleri mevcut. Daha amatörleri aliexpress'te de var. Ancak gümrükten geçirmek için baya bir prosedür gerekiyor. Bunun yerine tasarımı yapılıp özel olarak ismi namı olan bir marangoza iskeleti yaptırılabilir.
    bursalıali, MSMorkan ve berat42 bunu beğendiler.

pompei - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    APRILLA ATR-7011
    Mobil okçuluk oyunlarından baya puan yapınca acep bir gazla kendimi Decathlon da yay takımı alırken buldum 3-5 ok kaybedince mobil oyuna geri döndüm Acayip zevkli aslında ama daha kafada elma vuramayan okçu demesin kendine lütfen
    bursalıali ve yürekçe bunu beğendiler.

BondGirl007 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Vespa lx 125 3v ie
    açlık oyunlarını izlediğim zamandan bu yana okçuluğa merakım var. evimin yakınlarında okçuluk kursu çok aradım ama bulamadım.
    hobi olarak edinmeyi çok istedim. levent civarı bildiği bi yer olan varsa mesaj atabilirse cok sevinirim
    yürekçe bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda CBF150
    Biz elektrik borusuna fişek takıp üfleyerek atıyorduk. Bu sayılırmı

Geleneksel okçuluk bayağı zahmetli bir şey zira tamamen organik malzemelerden yapılıyor bu parçaları edinmek zaten çok zor ve daha sonra yayın da çok uzun zaman bekletilmesi gerekiyor ki ne kadar uzun süre beklerse o kadar iyi olur yay diyorlar en az 1 sene bekletilmesi lazım , Kompozit yayların yapıları Japonya'dan Macaristan'a kadar geniş Asya coğrafyasında benzerlik gösteriyor yani Japon,Kore,Moğol,Türk,Macar yaylarının yapıları oldukça benzerdir , yapımı zahmetli ama çok etkili ve güçlü yaylardır ben de çok heves etmiştim ayrıca arbaletlere de hevesim var biraz marangozluktan anlayan biri çok gelişmiş bir suikast silahı elde edebilir arbaletle :D

Bu arada Pvc boru kullanarak da yay yapabilirsiniz ben denedim ve gerçekten çok güzel oluyor çok güçlü bir malzeme ve karbon elyafı veya cam elyafıyla güçlendirilirse binlerce dolarlık yaylardan aşağı olmayan bir yay elde edilebilir , ok için de uçurtma çıtası kullanabilirsiniz, kağıt veya bant kullanarak kuyruk da yaparsanız havada stabil bir şekilde uzak mesafeye gidebilir ve isabetli olur

Akias - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GV250 Aquila 2016
    Alıntı BondGirl007 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    açlık oyunlarını izlediğim zamandan bu yana okçuluğa merakım var. evimin yakınlarında okçuluk kursu çok aradım ama bulamadım.
    hobi olarak edinmeyi çok istedim. levent civarı bildiği bi yer olan varsa mesaj atabilirse cok sevinirim
    Leventte değil de okmeydanında okçular tekkesi var E80 üzerinden rahat gidebilirsiniz.

mfBulut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Modern okçuluk bile çok masraflı bir hobi iken geleneksel okçuluk için ciddi miktarlar harcamak gerekebilir. En basitinden sadece oklar bile doğru hedeflerle kullandığınız zamanlarda, hedefi tutturduğunuzu varsayarak, yine de erken yıpranacaktır ve tanesi 20-25₺ gibi fiyatlardan başlıyor. Ok kaybetmek de çok olası. Onlarca ok kaybetmişliğim var

Bir adet modern 3 parça yay, bir adet de yarı geleneksel tek parça ahşap İngiliz usulü uzun yayım var. Bir sonraki yayım büyük ihtimal geleneksel bir yay olacak. Kesinlikle alacağım bir yay ise arrow dizisinde de kullanılan, zamanında Amerikan ordusunun suikast birliğinin de kullandığı Oneida Eagle Bow.

Alıntı mfBulut adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Modern okçuluk bile çok masraflı bir hobi iken geleneksel okçuluk için ciddi miktarlar harcamak gerekebilir. En basitinden sadece oklar bile doğru hedeflerle kullandığınız zamanlarda, hedefi tutturduğunuzu varsayarak, yine de erken yıpranacaktır ve tanesi 20-25₺ gibi fiyatlardan başlıyor. Ok kaybetmek de çok olası. Onlarca ok kaybetmişliğim var

Bir adet modern 3 parça yay, bir adet de yarı geleneksel tek parça ahşap İngiliz usulü uzun yayım var. Bir sonraki yayım büyük ihtimal geleneksel bir yay olacak. Kesinlikle alacağım bir yay ise arrow dizisinde de kullanılan, zamanında Amerikan ordusunun suikast birliğinin de kullandığı Oneida Eagle Bow.
    Yurtdışından arbalet getirtmek mümkün mü ? kişisel olarak getiremezsek bile okçuluk sporuyla ilgili yerler getirtebilir mi ? veya spor mağazaları ?

Motosikleti
    Pvc su borusundan tasarladığım arbalet cinsi bir yay yapımnda, ok konusunda kararsız kaldığım için ara verdim.
    Daha da detaylı araştırınca ebay da 25 tanesi 1-2 dolara satılan oklar gördüm.
    Bireysel olarak yapmak için ise, uçurtma çubuklarından ziyade:
    Koçtaşta hobi amaçlı kuş kafesi gibi şeylerin yapumıbda kullanılan ahşap çubuklar var tanesi 3-5 tl. Buna uç vs yapmaya kalkarsak ciddi zaman, para ve uğraşı gerekecek.
    Ama eğer oklardan getirtebilirsem, pvc su borusu - 1cm çaplı aliminyum boru profil- serum lastiği malzemelerinden o arbalet tarzı aleti yapabilirim.
    En önemli sorunum tetik mekanizması. En az temaz- en hızlı ve düşük hızda temassızlık gerekiyor.
    Eski mantar tabancalarındaki tetik mekanizmasını düşünüyorum.

Oklardan gwtirtmeme yardımcı olacak kimse var mı?

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:57 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:52 ----------

http://https://m.alibaba.com/product...803&redirect=1

Pvc su borusundan tasarladığım arbalet cinsi bir yay yapımnda, ok konusunda kararsız kaldığım için ara verdim.
    Daha da detaylı araştırınca ebay da 25 tanesi 1-2 dolara satılan oklar gördüm.
    Bireysel olarak yapmak için ise, uçurtma çubuklarından ziyade:
    Koçtaşta hobi amaçlı kuş kafesi gibi şeylerin yapumıbda kullanılan ahşap çubuklar var tanesi 3-5 tl. Buna uç vs yapmaya kalkarsak ciddi zaman, para ve uğraşı gerekecek.
    Ama eğer oklardan getirtebilirsem, pvc su borusu - 1cm çaplı aliminyum boru profil- serum lastiği malzemelerinden o arbalet tarzı aleti yapabilirim.
    En önemli sorunum tetik mekanizması. En az temaz- en hızlı ve düşük hızda temassızlık gerekiyor.
    Eski mantar tabancalarındaki tetik mekanizmasını düşünüyorum.

Oklardan gwtirtmeme yardımcı olacak kimse var mı?

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:57 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:52 ----------

http://https://m.alibaba.com/product...803&redirect=1
    Ok yapımında ne zorluk var onu anlamadım , dediğim uçurtma çıtaları gayet esnek malzemeden , kanatlarını banttan yapabilirsiniz, yıpranınca yenilersiniz gayet işe yarıyor ok ucu olarak sivri konik metal ne bulursanız kullanın :D bu arada serum lastiği yerine normal ip kullanın yoksa borunun tam gücünü kullanamazsınız , yani gerilen şey lastik olmamalı bizzat yay olmalı

Ayrıca arbalet tetik mekanizması için internette pek çok model var , " crossbow trigger mechanism" diye ararsanız bulabilirsiniz bir sürü görsel ve yapım tarifi
    yürekçe bunu beğendi.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)