Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Geleneksel Okçuluk

Motovento
    REKLAM ALANI
    mfBulut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı buteo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yurtdışından arbalet getirtmek mümkün mü ? kişisel olarak getiremezsek bile okçuluk sporuyla ilgili yerler getirtebilir mi ? veya spor mağazaları ?
    Yurtdışından getirtmek yasal yollardan mümkün değil diye biliyorum. En azından sipariş edilerek. Arbelet bizim gümrükteki yasaklı maddeler listesinde. Nitelikli suikast ve cinayet aleti olarak tanımlanmıştı diye hatırlıyorum.

Yurtiçinde ise satış yapan yerler görmüştüm ama hepsi el yapımıydı. Çok nadiren sahibindende gerçek arbeletler görüyordum önceleri. Herhalde kendi araçlarıyla gizli yollardan veya çok önceleri sokmuş oldukları arbeletlerdi.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:54 ----------

Ok yapımı işini hafife almamak lazım. Aynı malzemeyi kullanıp aynı düzlükte oklar elde etttiğinizi varsayalım. Çok ince ağırlık farkları bile her atışta ciddi farklar yaratacaktır. Hassas işlerden biri olan arka tüyler en basit yöntem olan plastik parça yapıştırma ile bile yapılsa yine ince farklılıklar olacaktır. O yüzden özellikle geleneksel okçulukta işinde çok mahir olması lazım okları yapanların. Ya da seri üretim şekliyle hazırlanan geleneksel görünümlü oklar kullanılıyor.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Alıntı buteo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ok yapımında ne zorluk var onu anlamadım , dediğim uçurtma çıtaları gayet esnek malzemeden , kanatlarını banttan yapabilirsiniz, yıpranınca yenilersiniz gayet işe yarıyor ok ucu olarak sivri konik metal ne bulursanız kullanın :D bu arada serum lastiği yerine normal ip kullanın yoksa borunun tam gücünü kullanamazsınız , yani gerilen şey lastik olmamalı bizzat yay olmalı

Ayrıca arbalet tetik mekanizması için internette pek çok model var , " crossbow trigger mechanism" diye ararsanız bulabilirsiniz bir sürü görsel ve yapım tarifi
    Üstadım, sizin aklınızdaki uçurtma çıtası nerede bulunur bilmiyorum ama daha basit ve alternatif olarak " çöp şiş " de iş görür ona bakarsanız.
    Küçüklüğümde kuş lastiği ile çok ciddi iç içe geçilişmişliğin yanı sıra çamaşır mandalı tetik mekanizmalı ve düz tahta üzerine çakılmış don lastiğinde kullandığım malzeme eğimi açılıp bir para gibi tam daire halindeki gazoz kapağıydı. Bunlarla bir portakalı bile yarıp geçmeniz gayet mümkün.
    Ama ben daha istikrarlı ve uzun mesafeli bir şey düşünüyorum.
    Yapımında serum lastiği kullanmamamı döylemişsiniz ama pvc malzeme T montajı uapılırken Uç " - " kısım içine havalı tüfek yayı ile ters direnç sağlatmayı düşünüyorum.
    T kısmın I kısım boru içine sıkı geçme ve sağlam şekilde yapıştırılmış aliminyum namluyu 4/3 üstten oranla traşlatıp daha sonraki plastikten kaynaklanacak yamulmaları hem engellemek ve de içindeki oku stabil tutması için aliminyum profil kullanıcam. Hatta bu iç aliminyumun alttan bir vidayla aşağı ve yukarı ve sağ- sol ayarı için dahi tertibat düşünüyorum.
    Lastiğin yahut sicimin ok arkasına hem oturması hem de zedelenmemesi için "itici" bölgesine ipek mesina ve mesinanın da üstüne geçirilmiş 1cm lik bir hilal parça takılmasına kadar teferruatlı düşünüyorum.
    Çok çok daha basit 4 makaralı ve 2 yayla yapılabilen ve çok daha değişik teknikli onlarca video izledim...
    Ben uğraşmayı daha çok seviyorum sanırım.
    Ayrıca havalı silahlara da ilgim var.
    Bu üstte tarif ettiğim mekanizma iç borusu değiştirilerek iç çap pellet ölçüsüne göre bir namlu ve itecek lastik ucu uygun uzunlukta piston ile bilye yahut pellette atılabilir..
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

Motosikleti
    falcon flash 100
    Alıntı mfBulut adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    En basitinden sadece oklar bile doğru hedeflerle kullandığınız zamanlarda, hedefi tutturduğunuzu varsayarak, yine de erken yıpranacaktır ve tanesi 20-25₺ gibi fiyatlardan başlıyor. Ok kaybetmek de çok olası.
    Seneler önce fi tarihinde saz sapı, kaz tüyü, gazoz kapağı, sıcak tutkal ve nakış ipi ile yaptığım neredeyse sıfır maliyetli denilebilecek okların performanslarının parayla satılan oklardan aşağı kaldığını görmedim. Tek püf noktası ipin oka değdiği yerin çok sağlam ve sert olması.
    yürekçe bunu beğendi.

Motosikleti
    https://youtu.be/v8d7Kafnfo4

Alıntı yaşlıveacemi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Seneler önce fi tarihinde saz sapı, kaz tüyü, gazoz kapağı, sıcak tutkal ve nakış ipi ile yaptığım neredeyse sıfır maliyetli denilebilecek okların performanslarının parayla satılan oklardan aşağı kaldığını görmedim. Tek püf noktası ipin oka değdiği yerin çok sağlam ve sert olması.
    Gerçekten aynı güç ve doğrultuda atıldığında birbirinden farklı yerlere gitmeyen oklar yapabiliyorsanız, dediğim mahir ustalar grubuna dahil olup satış yapmanızı bile öneririm Çünkü dediğim gibi bu iş öyle görüldüğü veya anlatıldığı kadar kolay değil. Sizin eliniz yatkınmış belli ki.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Alıntı mfBulut adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gerçekten aynı güç ve doğrultuda atıldığında birbirinden farklı yerlere gitmeyen oklar yapabiliyorsanız, dediğim mahir ustalar grubuna dahil olup satış yapmanızı bile öneririm Çünkü dediğim gibi bu iş öyle görüldüğü veya anlatıldığı kadar kolay değil. Sizin eliniz yatkınmış belli ki.
    Abim mobilya ustasıydı bende okurken yazları senelerce mobilya imalatında çalıştım. Ahşap işiyle ilgili hemen hemen her türlü malzeme elimizde vardı. Az buçukta el yatkınlığı var dersem abartı olur.

Tabi yaptığımız işler boş zamanlarımızda kendimizi tatmin içindi yoksa sizin gibi olimpiyat klasında ki atıcıları memnun etmemiz ne mümkün.

Alıntı yaşlıveacemi adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Tabi yaptığımız işler boş zamanlarımızda kendimizi tatmin içindi yoksa sizin gibi olimpiyat klasında ki atıcıları memnun etmemiz ne mümkün.
    Yok yahu ne olimpiyat klası Ben de hobi amaçlı eğlence için yapıyorum bu işi. Yukarıda da yazmıştım zaten.

Tabi cümlenizde iğneleme anlamı da çıkabiliyor. Eğer o anlamda yazdıysanız da kesinlikle amacım “Ben işin mükemmel ve en doğru halini biliyorum” demek değil. Eğer böyle anladıysanız ve ona cevap olarak iğneleme yaptıysanız bu benim anlatmak istediğimi doğru anlatamadığım anlamına gelir. Kusura bakmayın benim hatam.

Benim işin en doğru halini uygulamıyor olsam da, tamamen bilmiyor olsam da; yazmaya, öğrenmeye ve uygulamaya ihtiyacımız olduğunu düşünmemin mantıklı bir sebebi var. Konu başlığı da geleneksel okçuluk ve bizim bu konuda koca bir tarihimiz var. Bu davranışım tamamen bu koca tarihe saygı ve onu koruma isteğimdendir.

Saygılar
    yürekçe bunu beğendi.

splender - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF R25
    parası olup da parasını yerli ve kaliteli olana vermek isteyenler için güvenilebilir bir isim: Timur Altay Kaygısız

http://www.facebook.com/timur.kaygisiz

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Embesil oğlan " ya hak ! " diye atıyordu geleneksel oku di mi ?

Motosikleti
    Alıntı kurubuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Embesil oğlan " ya hak ! " diye atıyordu geleneksel oku di mi ?
    Bu geleneksel bir harekettir.
    Bir savaşta ' onu sen atmadın O attı' ayetinin nuzülünden sebeple aslileşmiştir.
    retox70 bunu beğendi.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)