Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Arcade Oyun Sevenler Derneği (Atari Salonu Oyunları)

Motovento
    REKLAM ALANI
    KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    HIGH SCORE

1st..............AAA
    2nd.............AAA
    3rd..............AAA
    4th..............AAA
    5th..............AAA
    Olcay Avşar ve skullz bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    yunusus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1200Rt - Planet (78)
    NeorageX diye hazir emilator var. Kurup pcden oynayabilirsiniz paketin icinde bi dunya atari oyunu hali hazirda var zaten. Dilerseniz de istediginiz oyunun romunu indirip emulator icinde calistirabilirsiniz. Tabi joystickdeki tuslari emulator ayarlarindan tanitarak o sekilde de oynayabilirsiniz. Gercek ateriler kasetli sistemle calismaktaydi. Onun yerine bir pc kasasi dilediginiz buyuklukte bir tv yada pc monitoru birazda mdf isciligi ile kolayca yapabilirsiniz.

Motosikleti
    Mondial cup, Pulsar 200 NS, Dominar, Honda NC750 S
    Ulan be gözümde canlandı koskoca mazi :-) Street fighter, Mortal Kombat, Kovboy oyunu, Mustapha, Araba yarışları ve benim en çok oynadığım Metal Slug serisi ve daha niceleri, film şeridi gibi gözümün önünden geçti :-) of be ne günlerdi. Okuldan kaçıp kaçıp gitmeler.
    Sonuçta hepimiz ölecez...!

Pilardo oyunu pool bilmem ne pek severdim ( arifler anlamistir ;) )

Snooby ( kar oyunu )

Shinobi (şinobi ninja )

Street fighter ( aklimda kalan replikler " aduuket , dabdab duuket , oouryuuket ve chunlii oşkım benim )

Mustapha ( namı diğer " pıçakçı " )

Haggar ( vuaaa vuaaaaa diye anırması )

Mortal kombat ( finish him cossss )

İlk makinalar ehh işte idi , herdaim arza verirdi , sonradan " kompi " makinalar geldiydi , sanki uzay mekiği o biçim estetik ve kullanışlı....

salonlara harcadigim ile bi hayabusa alirdim , geyigini ilistirip , ossuruk böbürlenmemi yapayim

soora langırt , ahşap ve yüzeyi ponza daşı gimin delikdesik toplar , sonradan camlı harika langirtlar geldi idi vayy bea , avuc icinde tek atma karsi kaleden gelen zbammmm sesi , firlayan toplar , cevirme senin .... kavgalari..

Vayybe naadar malmışım demeyecem , zira en mahsum zararlı alışkanlık idi , bulunduğum ilçe taşra idi haalen oyle sayılır , ya aktivite nargile sigara alti batak iskambil oyunu yahut salon idi , şanslı olarak salonlarda sürttük pişman değilim hakim beg, yine olsa yine yaparim demeyeyim , evde amiga64 vardida bizmi oynamadik..

Nintendo mini ve kasetler , 100 markimiz olamadi amca , akamanyadan getirip hava atip giden deyyus kuzenler , büyüyünce gelmez oldular , bi gelseler dövecem içime oturdu amja anliyormusun , neyse milkalar ve ancak tivide gorebildigimiz sari gercek tenis toplari , nivea reklamli deniz toplari oda yetti bize ...

İmdii evinde oturdugun yerden , global köyün muhtarlığı ...

Hayat çok garib...

Bi daha elimi sürermiyim ? eski atari oyunlari ve joystick ıyyyk , mis gibin İl2 sturmovik uçak simülasyonu dururken, yohh ben almayayim , proce güzel olmuş tebrikler.

otopsici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha tracer 900 - Yamaha tracer 700
    anam az mı oklava kırdı sırtımda
    peder eve ekmek al diye para veriyodu gidip oraya bütün parayı harcıyordum
    ulen ne günlerdi be
    sheriff87 bunu beğendi.

GP500-1st - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    birde bu oyun salonlarındaki oyunların kendi içindeki jenerasyonu vardı.

Mesela efsane street fighter 2 (1991) ve 2' (1992) çıkmadan önce birde 87-90 yılı arası çıkan grafikleri biraz daha kötü ama çok eğlenceli matrak oyunlar vardı.

Raiden. shoot'em up tarzı

Pit- fighter. dijitize/ Texture grafikleri ile mortal kombat'ın grafik olarak öncüsü sayılabilir

Birde joystick'in 360 derece dödüğü oyunlar vardı. mesela midnight resistance. law silahını 360 derece döndürüp her noktayı vuruyordun dönen joystick her masada olmazdı...

Rococop. Bilen adamın oyunu birbuçuk saat sürerdi

_oXXo_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GT 250 KIZILL + NC 700 KIRMIZII
    Alıntı Olcay Avşar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet sevgili forumdaşlar ve motosiklet sevenler, biliyorum ki aramızda bir çoğumuz ben gibi 30 yaş üzerinde

Bu demektir ki aramızda ortaokul ve lisede zamanının çoğunu, okul öncesi ve okul sonrası eğitim olarak atari salonlarında geçirmiş bir nesil var

Ben bu arcade işine 2000 başında kafayı takmıştım. Emulator, rom, chd vs internette kovalamış ve bir çok eski oyuna ulaşıp bilgisayarda oynamıştım. Ki o zamanlar internet 56K, birşeylere ulaşmak bulmak ve indirmek çok zor.

Sonrada kendi kendime "neden kendime atari salonundaki gibi kol ve buton sistemi yapmıyorum" demiş ve araştırmalara girişmiştim. O sıralar kesinlikle ne ülkemizde ne de yurtdışında hazır Arcade Kol sistemleri yoktu. Ülkemizde yoktu ama yurt dışında varsa da yaygın değildi.

Bahsettiğim tarihlerde atari salonları bile kalmamıştı neredeyse, ücra köşeleri gezip dolaşıp bir iki virane Atari Salonu bulup yedek parçalarına nerelerden ulaşabileceğimi araştırmıştım. En nihayetinde kendime bir adet makine kolu, gerekli sayıda da buton temin etmiştim.

Gerisi en kolayı idi, bir arkadaştan rica edip gerekli ölçülerde sacdan bir kutu imal edip kol ve buton montajlarını yaptım. Devre olarak ta ilk zamanlar eski bir klavyeyi dağıtıp gerekli yerlere buton ve kol swichlerinden gelen kabloları lehimleyerek oyunları pc de zevkle oynamayı başarmıştım. Daha sonra usb den çalışan bir PC GamePad devresini kullanarak revize ettim.

Sonra da depoya kaldırdım. Askerlik, iş güç, evlilik, çocuk vs derken unuttuk gitti.

Fakat bahsettiğim sistemi 3 dükkan 4 ev değiştirmeme rağmen kaybetmedim

http://i.hizliresim.com/g2DWQZ.jpg

Şimdi hedefim daha büyük, kendime tamamen gerçek boyutlarda bir Arcade Makine yapacağım ve içine 4 Bin adede yakın oyunları yükleyip eve gelen misafir yaşıtlarım ve oğullarım ile oynayacağım inşaallah

Peki bu başlığı neden açtım? Benim gibi bu işe hevesi olanlar varsa onlarla bilgi alışverişi yapmak, bu başlığı okuyana kadar aklına gelmeyen yaşıtlarımın aklına karpuz kabuğu düşürdü isem bu oyunları nasıl oynayacakları ve elde edeceklerini öğretmek ve de konu hakkında hiç bilgisi olmayıp da bu nostaljik oyunlara heveslenecek olan gençlere de bu virüsü bulaştırmak için.

Hadi bir kaç oyun resmi ile süsleyelim, sonra da merak eden olursa yapacağım makine ile ilgili paylaşımlar yaparım.

http://img1.game-oldies.com/sites/de...eo-geo/aof.png

http://www.fightersgeneration.com/np5/gm/sf2-s3.jpg

http://www.techmynd.com/wp-content/u.../snow-bros.jpg

http://www.gamesplayer.it/wp-content...ht_double_.jpg

olcay bilirsin seni severim. büyük oğlunla kampa gitmişliğimde var. küçükle tanışamadık daha . en kısa sürede küçüklede tanışalım. sizin evin yakınlarında bide bana ev bakalım :D takipdeyim
    '' NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE ''
    MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

banro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CGL125-CBX250-XL700-CBF150-GW250
    Vay be hey gidi günler. Street fighter da sonuna kadar gitmiş, hatunu kapmış adamım. Ama favorim tabii ki river raid

wolrath bunu beğendi.

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Alıntı Carbondioxid adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Pilardo oyunu pool bilmem ne pek severdim ( arifler anlamistir ;) )
    Arifler mi ? hahaha.. Sivilceli ergen oyunu

skullz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    GEÇİMMİ ABİ?

bende arşivi vard neo-geo, name daha bir çoğu cd olarak mükemmellerdi, allahtan retro gaming seven arkadaşlar bulunuyor ve telefonlar için uyumlu hale getiriyorlar

bu arada ben chiptune muziğinede hayranımdır, dinlerim de

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Ohoo, dinazorlar ortalığa dökülmüş

Dün itibari ile indirme işlemim bitti, elimde 3982 oyun ve bunları çalıştıran Emulasyon hazır.

Bir yandan çalışıyor, bir yandan kabin için çizimler yapıyor, arada da oyun açıp kaçamak yapıyorum
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

Quad87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-07 Umuyor..
    Benim paramı yutan makinalardı :D King of the fighters da kombo yapıcaz diye abilerin ellerini ,tuşları kullanış sırasını çözme çabaları falan.. Sonra dayanamayıp karşısına geçip ömründe görmediğin komboları üstünde uygulayıp ağzın açık gözün yaşlı seni masadan kişkişlerlerdi Hey gidi hey

Fikir çok güzel bende bir makian satın alayım hevesine girmiştim. Fiyatlarını görünce gözüm yaşarıp arkamı dönüp gitmiştim Umarım bu proje öyle olmazda jeton kavgasına gireriz :D

Gazanız mübarek ola.

Alıntı Levent Gocmen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arifler mi ? hahaha.. Sivilceli ergen oyunu
    5 yaş küçüğümün postladığına bahh hele , yeğenim sen zıbınla dolanıp agu agu derkene biz sivilceli suretimizle salon beyefendisi idik...( tabii baskıın denince gururumuzu birakip toilete yigildimizda olmustur )

Sakallı patron şunun kulağı bi çekiver , şu mavü gözlüklerle kirmizi çeketliler heç çekilmiyor billah.

Neysem fazla üstüne getmeyeyim ,gençtir kururu kırılmasın

hknzrdm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NT700V Deauville
    10 yaşında Commodore 64 ile tanıştım, 12 yaşında da ufak bir oyun yazarak devam etmiştim. Atari salonlarında da epey vakit geçirdik zamanında.
    MAME emülatör uyumlu 35 GB gibi bir arşiv var elimde. Oyunların boyutları hakkında fikriniz varsa nasıl bir arşiv olduğunu anlatmama gerek kalmaz. İnternette dolaşıyordur elbet, link bulan varsa paylaşabilir, isteyen varsa da yazsın bir ara yüklemeye başlarım, veya Kadıköy tarafında elden teslim ederim.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

PS4 su oyunlar kadar keyif vermiyor nedense
    Adaptör yakardik saatlerce oynamaktan.
    Terliği kafamiza yediğimizde kapatirdik.
    İçinde yüz oyun olduğu söylenen kasetlerde tek oyun çıkınca ne uzulurduk.
    Hey gidi hey..
    Şimdi herşey çabuk ulaşılır oldu.
    Ondan da kiymetsizlesti.

Motosikleti
    xt 600
    olcay avşar bey;

bizim buranın efsane salonu olan "alpino"da, pacman tarzı "meyveli" dediğimiz bir oyunla başladım ben bu işe.
    ismi pacman miydi emin değilim ama labirentin muhtelif yerlerinde yediğin zaman puan veren meyveler oluşuyordu ve yönünü değiştirebildiğin kapı geçişleri vardı.
    benzerlerini çok gördüm de tam olarak bu versiyonu bulamadım.
    arşivinde öyle birşey var mı?

atari salonunda statüler;

bu salonlar kast sisteminin geçerli olduğu mehrametsiz bölgelerdi
    3 günde bi jeton parası denkleştirenler,
    döke saça jeton harcayanlar,
    bunların yarım bıraktığı oyunu oynayan, isim yazma ekranı bulduğunda bile heyecanlanan leşçiler,
    burayı ben geçiyimciler,
    jeton üretici, tel sokucu müteşebbisler ruhlular...

rüyalarımda keşfedilmemiş atari salonları bulduğum olmuştur
    küçük at hırsızlarının, ayakkabı boyacılarının, teravih kaçaklarının, balgat sınırını vurulmadan geçebilen gecekonducuların mekanı alpinoydu.
    mehmetler, ibrahimler, süleymanlar...

las vegas, fantasy land filan daha hijyenik mekanlardı,
    oyunu yarım bırakıp başka makinaya gideni, jetonu yuttu diye iade bölmesinde bırakanı çok olurdu.
    üçün beşin hesabı olmazdı hijyenik eğlence mekanında
    ercümentler, oytunlar, barkınlar...

yok ağlamıyorum, gözüme mecik kaçtı
    abeciMotoru ve yüksel66 bunu beğendiler.

Motosikleti
    Honda NC 750X
    Alıntı KUVVETMİRA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    olcay avşar bey;

bu salonlar kast sisteminin geçerli olduğu mehrametsiz bölgelerdi
    3 günde bi jeton parası denkleştirenler,
    döke saça jeton harcayanlar,
    bunların yarım bıraktığı oyunu oynayan, isim yazma ekranı bulduğunda bile heyecanlanan leşçiler,
    burayı ben geçiyimciler,
    jeton üretici, tel sokucu müteşebbisler ruhlular...
    Allah da seni güldürsün

Başkan bahsettiğin oyunun adını bulabilirsen listeye bakarım, yoksa 3892 oyun arasından bulmak çok zor. Adını nasıl bulacağım dersen google amcaya "pacman tarzı" gibi kelimeler ile sor resmini görünce gerisi kolay.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:46 ----------

Bu mu yoksa?

"normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

skullz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ya ben deli oluyordum snow brothers da kaç jeton her diye, emulatorde oynadım sonlara çoook fazla level atladım 99 tane jeton yemisti haha

Motosikleti
    xt 600
    amin olcay hocam, cümlemizi.
    yok, bu değil.
    89 veya 90 senesinin oyunu, siyah zeminli, hareketli kapı geçişleri var.
    çok aradım zamanında, benzeri var, aslı yok.
    iyi oyunlardan köpekli ninja filan vardı.
    haggar, döneminin üst kalite oyunuydu.
    sonra street fighter çıktı, orda ipin ucu kaçtı, patladı gitti, biz kahveye terfi olduk.

bulaştığım şeyin dibini görmeden bırakmadığımdan epey vakit yedim oralarda,
    sabah girip akşam çıkan kavruk bebe bendim

çaprazlara güzel çekemediğin kazık gibi kollar,
    saat gibi çıtır çıtır çalışan kollar...
    senin kollar nasıl? her yönde o çıt çıt sesini alabiliyor musun?
    otopsici bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda NC 750X
    Alıntı KUVVETMİRA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    amin olcay hocam, cümlemizi.
    yok, bu değil.
    89 veya 90 senesinin oyunu, siyah zeminli, hareketli kapı geçişleri var.
    çok aradım zamanında, benzeri var, aslı yok.
    iyi oyunlardan köpekli ninja filan vardı.
    haggar, döneminin üst kalite oyunuydu.
    sonra street fighter çıktı, orda ipin ucu kaçtı, patladı gitti, biz kahveye terfi olduk.

bulaştığım şeyin dibini görmeden bırakmadığımdan epey vakit yedim oralarda,
    sabah girip akşam çıkan kavruk bebe bendim

çaprazlara güzel çekemediğin kazık gibi kollar,
    saat gibi çıtır çıtır çalışan kollar...
    senin kollar nasıl? her yönde o çıt çıt sesini alabiliyor musun?
    Ben haggarı 12 yaşında oğlumla zevk alarak oynuyorum, hatta o da zevk alarak oynuyor

Elimdeki kol çaprazlarda güzel, 8 hareketli zaten. Happ tipi, dibindeki mikro sviçler mandal saclı, bu yüzden kol her yönde verimli oluyor. Sviçlerin kola çok yakın durduğu , mandalsız doğrudan sviçe basan kollar köşelerde sıkıntı yapabiliyor.

Bu resimdeki benim bildiğim rahat kol tipi ;

Sviçlerdeki mandalları esneterek olabilecek ayarsızlıkları da düzeltebilirsin.

Fakat Sanwa Japon tipi bu kollar genelde 4 yönlü, 8 yön için modifiye ediliyor ve özel parçaları var.

Dur ben biraz daha autocad bakayım da şu kabinin çizimlerini bitireyim

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)