Kapat
Üye Girişi
Hadisatinal Buse - 468x80 - Forum Orta
Motosiklet Kask Kamerası
Hudson Deri
Motosiklet Aksesuarları
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

1909 İSTANBUL DÜŞTÜ (Parvus'un Askerleri)

Motosikleti
    Bisiklet
    Reklamlar  
    Kuba Motor

1909 İSTANBUL DÜŞTÜ (Parvus'un Askerleri)

Merhabe sevgili motosiklet.net üyeleri, öncelikle Mevlid kandiliniz Mübarek olsun.
    Konumuza geçersek, aylardır Yazar Burak Turna'nın bize yaptığı ufak tefek bilgilendirmeler dışında şu saate kadar adını bile bilmiyordum bu kitabın. Ve birkaç dakika önce 15 ocakta çıkacağını ve adını "1909 İSTANBUL DÜŞTÜ (Parvus'un Askerleri) olduğunu twitter hesabından açıkladı ve kapak fotoğrafını yayınladı. Kesinlikle okumanızı öneririm, bir tarih kitabıdır ama bildiğiniz tarih kitaplarından değil. Daha önce hiç kimsenin bu konuda yazmadığına sizi temin edebilirim. Fazla uzatmadan:

Burak Turna'nın twitter adresinden yaptığı bazı açıklamalar:
    "Bundan sonra hiç bir tartışma, hiç bir düşünce eskisi gibi olmayacak... 15 Ocak'ta..."

"Umarım milletim bu kitaba ve söylemine sahip çıkar ve zincirlerinden kurtulur...15 Ocak..."

"Tarihçiler, politikacılar, bakkallar, işsizler, polisler, işadamları, askerler,bankacılar... Zaman geldi, 15 Ocak... "

"1909 İstanbul Düştü / Burak Turna
    (Parvus'un Askerleri)
    Karanlık, gizlenmiş bir savaş 15 Ocakta ortaya çıkıyor. "

Burak Turna çok sevdiğim bir abim olmakla birlikte bu kitabın içeriği hakkında az çok bilgim vardı, kitabın adını duyup kapağını gördüğümde sinirlerim bozuldu, alıp okuyunca neler olacak merak ediyorum

Birde şunu belirteyim, Burak Turna (tweetlerini genellikle siliyor, yakından takip etmeyenler pek bir şey göremez) Bu kitabının, diğer kitaplarını gölgede bırakacağını söylüyor ve ben kalpten buna inanıyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:30 ----------

Şunu da önermeliyim, vikipedi den II. Abdülhamid'i okuyun. Özellikle 1908-1909 dönemlerini... Bu kitabı anlamanız için bir kilit.
    sailor33, restherock ve tozluklu bunu beğendiler.

Motomax
    Hadisatinal Buse - 720x80 - Forum İlk Mesaj
    AVM Forum
    sey_47 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aldım listeye.
    teşekkürler.
    ertuğrul66 bunu beğendi.

Motosikleti
    Bisiklet
    Alıntı sey_47 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aldım listeye.
    teşekkürler.
    Ben teşekkür ederim. Yakınlarınıza da önermenizi rica edeceğim

hsn01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mz ETZ 251 / 91...Arora ArQ7z E - Bisiklet :)
    Burak turna nın kitapları gerçekten çok güzel .. Çıkar çıkmaz alacağım

sailor33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2012 GT 250 R
    İlk fırsatta okurum ben bunu

ilkerabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba XR 125, Skoda Favorit
    Benim için elif şafak-orhan pamuk ne ise bu da o'dur..
    Bir kitap okudum hayatım değişti, bakışım değişti..
    Bir kitapla olmaz.. Bunlarınki ile hiç olmaz..
    Salt düşünce, fikir değişikliği ile değil... Düşüncenin şeklini, biçimini sarsması; yeniden şekillendirecek kadar öğretici olması gerekir.
    Okuduğunuz adam ne kadar çok okumuş ise siz de o kadar iyi-süzme okursunuz..
    Girne-amerikan üniversitesini kastetmiyorum tabi okumaktan. Yazar, türlü işlere saldıran dağınık biri..

Ancak kitap okuyanlar varmış, görünce sevindim..
    jackonbir ve Benli bunu beğendiler.

DEISIS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pert Oldu..
    wikideki 1908 ile ilgili madde de şöyle diyor:

"Artan huzursuzluklar ve İttihat ve Terakki karşıtlarının baskıları sonucunda, 13 Nisan 1909'da İstanbul’da ayaklanma çıktı. Rumi takvimle 31 Mart günü patlak verdiği için bu ayaklanma 31 Mart Olayı olarak bilinir. Selanik'te kurulan Hareket Ordusu 23-24 Nisan gecesi İstanbul'a girerek ayaklanmayı bastırdı."

İnsan düşünmeden edemiyor: " Ula memlekette başka yer mi yoktu da bu hareket ordusu SELANİK te kuruldu?

Abdülhamit Han ın Rotschild in elçisi olarak gelen İsrailin kurucusu olarak bilinen

Theodor Herzl in :" Filistine karşılık Osmanlı nın borçlarının silinmesini" teklifini reddetmesi

ve kamilen yahudi yurdu olan selanik in Harekat Ordusu gibi bir orduyu doğurması...

İnsanı düşündürüyor..

Burak Turna nın tarihçi kişiliği nasıldır bilmiyorum ama kişilik olarak cesur olduğunu tahmin ediyorum.

Ola ki söylenemeyen yada kekeme söylenenleri söyler umuduyla okuyacağım inşaallah..

restherock - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial MH Drift 125
    güzel bir kitaba benziyor. ilk fırsatta edineceğim teşekkür ederim
    Bas Gitar tınılayan bir felsefedir dedi Yaşlı Kurt, Motosiklet ise homurdayan bir felsefedir dedi Yavru Kurt...

Motosikleti
    Osmanlı'nın açtığı ilk üniversiteye ne olduğunu bilmezsen.. Tabii ki Selanik de ordu kurulması garibine gider.. Garibim benim..
    pistolpitt, drtayfun ve M.balibey bunu beğendiler.

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hyosung depodelicci, derbi senda
    bana 2. damat ferit hükümetinin icraatlarını da anlat; geçmişi bilmek önemli ama bugünü bilmek daha önemli, zira bugünü yaşıyoruz
    selanikten gelen hareket ordusunu merak ediyorsun, güzel...
    antisiyonist olduğunu iddia eden partililerin seçtiği adamın nasıl oluyor da "yahudi üstün cesaret nişanı" alabildiğini anlat: resmi
    haçlının müslüman coğrafyada yaptığı kıyıma ortak olup, hem müslümanlıkta ahkam kesmeyi hem de insanları kendine inandırabilmeyi anlat
    anlatabilir misin? sanmıyorum...
    Konu tigermbz tarafından değiştirilmiştir. (13 Ocak 2014 saat 10:51)
    Benli ve M.balibey bunu beğendiler.

mehmettayfur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR
    Alıntı DEISIS adlı üyeden alıntı Mesajı göster

ve kamilen yahudi yurdu olan selanik in Harekat Ordusu gibi bir orduyu doğurması...
    Artık,cehaletin bu kadarına pes diyorum ! Kamilen yahudi yurdu Selanik ne demek yahu ? Biraz açıp tarih okuyun,Çandarlı Hayrettin Paşa'yı,Osmanlı nın ilk dönemlerindeki Rumeli fetihlerini,Selaniğe Konya'dan Türklerin götürüldüğünü,onların yerine Selaniklilerin Konya,Karaman vs. iç Anadoluya yerleştirildiğini öğrenin.
    Akıllı düşünene kadar,deli yol alır.

Motosikleti
    Bisiklet
    Ben teşekkür ederim arkadaşlar, yanlız kitabı okumadan tartışmanızı önermem ;) kitabı alıp okuyun o zaman tartışırsınız

Motosikleti
    Pert Oldu..
    Alıntı mehmettayfur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Artık,cehaletin bu kadarına pes diyorum ! Kamilen yahudi yurdu Selanik ne demek yahu ? Biraz açıp tarih okuyun,Çandarlı Hayrettin Paşa'yı,Osmanlı nın ilk dönemlerindeki Rumeli fetihlerini,Selaniğe Konya'dan Türklerin götürüldüğünü,onların yerine Selaniklilerin Konya,Karaman vs. iç Anadoluya yerleştirildiğini öğrenin.
    Karanlığa küfredeceğine bir mum yak arkadaş! Çandarlı Osmanlı nın ilk sadrazamlarındandı.

Selanikle ilgisini anlayamadım?

Rumeli fetihleri vs ne alaka yine anlayamadım?

Selanik fethedildikten sonra anadoludan selaniğe göçler olmuştur amenna.

Ki zaten Osmanlı nın adeti de buydu. Ama İspanyadan defedilen yahudilere

Selanik adres gösterilmiştir. O zman selanikte yahudi nufüsu ciddi derecede artmıştır.

Ee şimdi varsa yanlışım anlat ki düzelteyim.-gayet ciddi ve halis niyetle söylüyorum-

Ortaya karmakarışık bi kaç başlık atıp eleştiri

yapmayın.

Motosikleti
    Yahudileri arayacaksan yanlış yere bakmaktasın.
    İlk evvela kanuni'nin sarayına bakacaksın.
    Kanuniye kim 'muhteşem' demiş, niye demiş, niye kendi oğlunu boğdurtmuş, Osmanlı kimlerin 'tek kişilik miras'ı ile devleti koca bir yıl beslemiş
    oraya bakacaksın.
    Bugün ise..
    Hayırsever işadamları hangi şehzadenin gemiciği ile 'dubai'den gemilere sığmaz buğday(!) ticareti yapıyor...
    Kimlerin sultan anası 1milyon300bin dolarlık saati koluna takıyor ona bakacaksın..
    Dün amele iken bugün lüks araba koleksiyonu yapanlara bakacaksın.. Kısaca paraya bakacaksın.. İşte orada onlar yuvalanır..

Eskaza kurulmuş olan harbiye ve bahriye osmanlı'nın namusunu, anadoluda kalan bir avuç türkü yok olmaktan kurtarmış..
    Zamanın darül-fünun u bu askeri mekteplerdi.
    Bugün üniversiteler susuyor, imamhatipler konuşuyor, aman ha hırsıza dokunma diyor, 'günahtır'..
    60 yıllık yobaz kadrolaşması artık satılacak birşey kalmadığı için birbirinin paçasına saldırmakta..
    Yıkılan jakobenist, elitist, kalantor liboş ve yobaz bozuntuları devleti de tahrip ederek gidiyorlar.

O zaman birkaç aydın çıktı da kurtuldun bugün artık o kurumdan da hayır bekleme..
    Tarih ders almazsan tekerrür eder durur..
    draggy ve xawa bunu beğendiler.

mehmettayfur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR
    Deisis'e cevaptır.

Yanlışlık;İmparatorluk toprağı olan Selaniğin kamilen yahudi yurdu olarak tanımlanmasıdır.İspanya'dan kovulan yahudilerin,İstanbul,İzmir ve Selaniğe
    yerleştirilmesi burayı yahudi yurdu yapmaz.

retox70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XX 1100-DAELİM S3
    Bu tarihi romanmı?
    Araştırmamı?

Motosikleti
    Pert Oldu..
    Alıntı mehmettayfur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Deisis'e cevaptır.

Yanlışlık;İmparatorluk toprağı olan Selaniğin kamilen yahudi yurdu olarak tanımlanmasıdır.İspanya'dan kovulan yahudilerin,İstanbul,İzmir ve Selaniğe
    yerleştirilmesi burayı yahudi yurdu yapmaz.
    Yahudi yurdu demekteki kastım sizin de anlayabileceğiniz gibi

yahudilerin çoğunlukta olduğu anlamını kuvvetlendirmekten ileri gelir.

@ilkerabi yahudileri aramaya gerek yok /aradığım da yok. Konumuz II Abdülhamd Han devri

olduğuna göre dediklerinizle bir yere varılmasının imkanı yok.
    ertuğrul66 bunu beğendi.

raven71 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda xl 200
    ertuğrul bisiklet forumda üyeliğin iptal edilmiş hayırdır kitap reklamı yaptığın için mi? yazdıklarını da okudum o forumda fakat iptal sebebi de göremedim doğrusu. kitap bir araştırma kitabıysa okunur, roman ve araştırmalara dayalı kaynağı belli ise yine okunur. araştırmasız sadece ortada belgesiz olarak gezen kirli bilgilerle yazılmışsa okunmaz. tarihin belgelerle yapıldığı unutulmamalı.
    ertuğrul66 bunu beğendi.

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hyosung depodelicci, derbi senda
    diyorum ki "vaay abi neler olmuş melmekette zamanında" derken, "vaay abi neler oluyor ülkemizde" mevzusunu kaçırmayalım ha

Motosikleti
    Bisiklet
    Arkadaşlar, kitaptaki konu 3 yıldır (sadece bu kitap için) araştırılmakta, hepsi kesin ve halka açık belgeler. Zamanın gazeteleri (yabancılarda dahil) velhasıl kaynağı çok sağlam ve çok özel bir fotoğrafta var ;) Ama onu kitaba koydu mu bilmiyorum.

Alıntı raven71 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ertuğrul bisiklet forumda üyeliğin iptal edilmiş hayırdır kitap reklamı yaptığın için mi? yazdıklarını da okudum o forumda fakat iptal sebebi de göremedim doğrusu. kitap bir araştırma kitabıysa okunur, roman ve araştırmalara dayalı kaynağı belli ise yine okunur. araştırmasız sadece ortada belgesiz olarak gezen kirli bilgilerle yazılmışsa okunmaz. tarihin belgelerle yapıldığı unutulmamalı.
    İdeolojik imza olduğu içinmiş bu kendileri bile inanmamıştır, zira bana olacaksan Türkiye cumhuriyetinin askeri ol diye mesaj atmış (imzam Abdülhamid'in askerleriyiz idi) bu ideoloji değil mi? ;) Neyse, imzama Akıl yaşta değil baştadır diye bir şey eklemiştim yanlış kişi üzerine alınmış, ben onu bana yaşına göre böyle davranıyordur diyen kişilere ithafen yazmıştım neyse bunu da geçelim. Bana diyor ki kişilerin görüşlerine saygı duyacaksın. Bu da benim görüşüm, esas onlar saygı duymuyor bana, forumda kesin suretle çifte standart var. Allah aşkına bi bu forumda yazılanlara bak hiç tartışma yapılınca konu kapatılıyor mu? Gerçekten şaşırdım kapatılmasına ne vardı? Önceki konu da pisi pisine gitti zaten.
    Bana kişinin görüşlerine saygı duyacaksın, karşıt görüşler çıkabilir diyorlar zaten ben buna zıt bir şey söylemedim ki, bana ne yazıldıysa cevap verdim zaten normal olması gereken de bu... Kimse kimseye orada saygısızlık yapmadı adam gibi tartışıldı hatta ben konu kapanmasın diye tam tartışmıyorum adamlar konuyu saptırıyor onların mesajları sileceğine beni banlayıp konuyu kapatıyorlar, pire için yorgan mı yoksa çifte standart mı anlam veremedim. Bence o forumun bu forumdan alması gereken çok şey var. 1 hafta ban yemişim, en üstte olan ve mesaj yenilenen konular kapanıyorsa valla ilk başta kapatılacak konular belli, Hayır üslubüm da da bir şey yok, sizli bizli konuşuyorum (bana karşı samimi olanlar hariç)
    bahsi geçen konu:http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=128062 haksızsam söyleyin. Yine hafif konuştum. Bu arada sizin o forumda nickiniz neydi?

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:26 ----------

Alıntı retox70 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu tarihi romanmı?
    Araştırmamı?
    Her ikisi birden ;)
    retox70 bunu beğendi.
    Reklamlar  

1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)