Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Chopper Motosiklet Şampiyonu Ödemiş'ten Çıkacak

Motovento
    REKLAM ALANI
    Gökhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F 650 GS

Kişiye özel motosiklet dizaynı olarak da bilinen chopper sınıfı motosiklet yapımında tüm Türkiye'de ismini duyuran Mustafa Karakulak 2011 yılının Haziran ayında Gümüldür'de düzenlenecek Uluslararası Custom Cruiser Chopper Motosiklet Festivali'nde Ödemiş'i temsil etmeye hazırlanıyor.

Motosikletlerin motor bölümü dışında tüm parçalarını Ödemiş Sanayi Sitesi'ndeki torna atölyesinde eliyle hazırlayan Karakulak, Ödemiş'i temsil edeceği yeni motosikleti için son derece titiz çalışıyor.

Geçtiğimiz ay Harley Davidson marka bir motosikleti yeniden düzenleyen ve chopper haline getiren Karakulak'a Türkiye'nin dört bir yanından teklifler geliyor. İzmir'de bir iş adamına özel olarak Harley Davidson marka motosikleti modifiye eden Karakulak'a, çalışmalarında airbrush stili boyama kısmında Türkiye şampiyonu boyamacı Hakan Kara eşlik etti.

MOTOR DIŞINDA HER ŞEY EL YAPIMI

Ödemiş'i temsil edeceği yeni motosikletin çalışmalarına başladıklarını kaydeden Karakulak, "Yamaha Virago 250 tipi motosikletimizi chopper sınıfı motosiklete dönüştürüyoruz. Öncelikle motor kısmını söktük ve el yapımı olarak dizayn ettiğimiz iskeletimize yerleştirdik. Chopper'ların tekerlekleri ve motor kısımları hariç her şey el yapımı oluyor. Bu nedenle özenli bir biçimde iskeletimizi ve yakıt depomuzu oluşturduk. Bundan sonra boyamayı da yaparak motosikletimizi hazır hale getireceğiz" dedi.

ÇANAKKALE ZAFERİ TEMALI CHOPPER

Kendisi için hazırladığı motorun boyama temasının 18 Mart Çanakkale Zaferi olduğunu aktaran Karakulak, "Motosikletimizin boyamasında yine Türkiye'de ve dünyada 'Bu işte varım' diyen Hakan Kara ile çalışacağız. Temamız 18 Mart Çanakkale Zaferi olacak. Motorumuza bu şanlı zaferi yansıtmaya çalışacağız. Çünkü 18 Mart Çanakkale Zaferi, Türk milletinin gerektiğinde vatanı için ne gibi fedakarlıklar yapabileceğini tüm dünyaya göstermiştir" dedi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Mustafa Karakulak, türkiye' de yaşayan ama amerikalılık oynayan bazı chopper' cılar gibi lego misali, parça getirt burada montaj yap, mantığıyla değil, motor kısmı hariç tüm parçaları, buna şase de dahil, kendisi yapmaktadır. Yaptığı işleri görmek isteyenler facebook'ta adını aratıp, görebilirler.

"Türkiye şampiyonu boyamacı Hakan Kara"

Bu nedir arkadaş ya, hey gidi Hakan hey, boyamacı da olmuşsun. Oldu olacak boyacı yazsaydınız.

Bu arada bahsi geçen airbrush sanatçısı Hakan Kara aslen dövme sanatçısıdır. Kendi projesi de sırtının tamamına Çanakkale Şehitliği dövmesini yaptırmak.

motocycleboyreigns - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R26-MZ 251-SRAD 750
    Alıntı bobber adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mustafa Karakulak, türkiye' de yaşayan ama amerikalılık oynayan bazı chopper' cılar gibi lego misali, parça getirt burada montaj yap, mantığıyla değil, motor kısmı hariç tüm parçaları, buna şase de dahil, kendisi yapmaktadır. Yaptığı işleri görmek isteyenler facebook'ta adını aratıp, görebilirler.
    Katılıyorum.Böyle ustaların yaptığı işler gerçekten daha orjinal.
    Yalnız facebook da Mustafa Karakulak yazıp aratınca çıkan sonuçlar bayağı seksi.
    Kolpa Adamları

Jubaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nihayet profesyonel olarak Turkiye de bu isi yapan birilerinin ismini duyduk.

Simdi bana Mecdiyekoydeki Custom choppers var demeyin acarim agzimi yumarim gozumu.
    We are many...

Alıntı motocycleboyreigns adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Katılıyorum.Böyle ustaların yaptığı işler gerçekten daha orjinal.
    Yalnız facebook da Mustafa Karakulak yazıp aratınca çıkan sonuçlar bayağı seksi.
    Arkadaş o konuda biraz muzır sanırım

GorkeM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Jubaa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Nihayet profesyonel olarak Turkiye de bu isi yapan birilerinin ismini duyduk.

Simdi bana Mecdiyekoydeki Custom choppers var demeyin acarim agzimi yumarim gozumu.
    merak ettim TT hakkindaki goruslerin nedir acaba...

bu arada profesyonel demisken... motosiklet sasisi imal etmek 2 demiri kaynatmak demek degildir en ufak hata buyuk sonuclar dogurur. merak ediyorum bu ustamizin calisma sartlari nasil...
    Forum Kuralları◄ ►Moto Aktuel◄ ►Türk Dil Kurumu
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

Jubaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Haberin dogru olduguna inanarak profesyonel dedim motor haric geri kalan parcalar el uretimi ise bence yeterince profesyoneldir.

TT nin sahibinden hic haz etmem,
    daha ilk kuruldugu gunlerde calisan 2 arkadasim var hala orda calisan tanidiklarimda var,
    daha o adami seven gormedim.

Parcalar siparis ediliyor, orda toplaniyor boyaniyor koltuk falan bi tek burda yapiliyor ondan sonra custom motor yaptik oluyor.

Tamamiyla kameralara oynayan bi tip zaten dergilere verdigi roportajlar falan %90 yalan oyle dusunuldugu gibi bi tip degil.

Bilmem kac bin dolara motor satip 150 tl koltugu yapan adama para vermiyen bi insan sebebini de cok iyi hatirliyorum tamirattayiz demis bizim elemana kasada para yok su anda demis.Turkiye de ki Custom Chopper boyle bi yer daha bildiklerim varda yeri burasi degil.
    We are many...

Şasi'nin imal edilmemesinin bir nedeni var. Şasi getirtiliyor çünkü motorun iskeleti , en önemli bölümü şasi... Üzerinde en ufak bir kesme işlemi bile yapılmıyor.
    Ha kendileri imal edemezler mi , ederler. Ama gerekli standartlardaki çalışma alanı kurulmadan şasi imal etmek istemiyorlar...

Bunun dışında kendi tasarımlarından yola çıkarak kaportayı , cover'ları ve bazı aksesuarları üretiyorlar... Koltuğun da şablonunu çıkartıp sadece kaplamaya gönderiyorlar ki custom bir motor yapan şirketin koltuk kaplamayı da bilmesi gerekmez... Sonrasında boya, kromaj ve airbrush...

Para meselelerine girmek istemem. Bir şirketi de sadece bir insana bakıp değerlendirmek yanlış olur. Pahalıdır ucuzdur bilemem. Ama orada çalışan insanlar , ustalar işinin ehli yetenekli insanlar. Sahibi hakkında bir yorum yapmıyorum ama orada çalışmış biri olarak TT'nin ürettiği bir motor gördüğümde benim aklıma ilk orada gece gündüz çalışan ustalar gelir...
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

Motosikleti
    Suzuki AN 125
    Valla Mustafa beyin altındaki motorda bir özellik güzellik göremedim... İnşallah boyle bir şeyle katılmaz yarışmaya....

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000
    Virago250 zaten chopper değil mi?... Daha neden chopper yapmaya çalışır?...
    Az chopper de daha mı çok chopper e benzetecek?...
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

Alıntı GorkeM adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şasi'nin imal edilmemesinin bir nedeni var. Şasi getirtiliyor çünkü motorun iskeleti , en önemli bölümü şasi... Üzerinde en ufak bir kesme işlemi bile yapılmıyor.
    Ha kendileri imal edemezler mi , ederler. Ama gerekli standartlardaki çalışma alanı kurulmadan şasi imal etmek istemiyorlar...

Bunun dışında kendi tasarımlarından yola çıkarak kaportayı , cover'ları ve bazı aksesuarları üretiyorlar... Koltuğun da şablonunu çıkartıp sadece kaplamaya gönderiyorlar ki custom bir motor yapan şirketin koltuk kaplamayı da bilmesi gerekmez... Sonrasında boya, kromaj ve airbrush...

Para meselelerine girmek istemem. Bir şirketi de sadece bir insana bakıp değerlendirmek yanlış olur. Pahalıdır ucuzdur bilemem. Ama orada çalışan insanlar , ustalar işinin ehli yetenekli insanlar. Sahibi hakkında bir yorum yapmıyorum ama orada çalışmış biri olarak TT'nin ürettiği bir motor gördüğümde benim aklıma ilk orada gece gündüz çalışan ustalar gelir...
    TT custom' ın yaptığı chopper; kataloglardan, müşterilere seçtirdikleri parçaları ithal edip, atölyelerinde birleştirmek. Benzin deposu sipariş, yağ haznesi sipariş, far çemberi ve yuvası sipariş, çamurluklar sipariş. Jantlar sipariş. Sadece boya kısmı custom yapılıyor. O da olsun artık. Yürüyen aksam ve mekanik zaten onların işi değil, ona söylenebilecek birşey yok.

Bu mudur custom chopper. Eğer budur diyorsanız söyleyecek birşey yok.

Çalışma koşullarıyla ilgili de, çalışanlarla konuşma şansınız olursa onlardan dinleyin.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 01:01 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 00:58 ----------

Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Virago250 zaten chopper değil mi?... Daha neden chopper yapmaya çalışır?...
    Az chopper de daha mı çok chopper e benzetecek?...
    Virago chopper değildir, Virago cruiser' dır. Bu cruiser' ın kişisel hale getirilmesiyle custom chopper haline dönüştürülür.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 01:22 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 01:01 ----------

Aşağıdaki linkten kendi yaptığı custom chopper'lardan birini görebilirsiniz. A' dan Z' ye
    el emeğiyle yapılan gerçek custom chopper.
    İsmi akrep:
    http://www.facebook.com/album.php?ai...&id=1775535863

extrem_015 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    EŞŞİZ TR'DE TEK CBR600F PC35 4 CİĞERLİ EŞEK ARISI
    başarılarının devamını dilerim

rman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA fz6fazer 2007 - SACHS- cbf150
    Chopperlar dan pek hoslanmiyorum ama, usta iyi is cikartmis. Cok ugrasilmis motorlara cookk. Hic kolay bisey degil. Basarilarinin devamini dilerim alkisliyorum kendilerini.
    En azindan ordan burdan onbinlerce liralik parcalari getirip toplayip, alin size chopper yaptim dememis. El emegi göz nuru.
    http://difm

TT custom' ın yaptığı chopper; kataloglardan, müşterilere seçtirdikleri parçaları ithal edip, atölyelerinde birleştirmek. Benzin deposu sipariş, yağ haznesi sipariş, far çemberi ve yuvası sipariş, çamurluklar sipariş. Jantlar sipariş. Sadece boya kısmı custom yapılıyor. O da olsun artık. Yürüyen aksam ve mekanik zaten onların işi değil, ona söylenebilecek birşey yok.

Bu mudur custom chopper. Eğer budur diyorsanız söyleyecek birşey yok.

Çalışma koşullarıyla ilgili de, çalışanlarla konuşma şansınız olursa onlardan dinleyin.
    Hayır TT'de bir süre kendim çalışmış olmasam dediklerinize inanıcam da malesef böyle değil...
    Benzin deposu yağ haznesi far çemberi yuvası çamurluk tamamı kendileri tarafından yapılıyor. Bunları yapan kaporta ustası da gayet sanatkar bir insan... Ha tasarıma göre uygun bir parça var ise imal edilmeden değiştirilip kullanılabilir bu müşterinin karar vereceği birşey...

Jantlar sipariş tamam jant yapmak için büyük olanak gerekiyor...
    Yürüyen aksam mekanik onların işi değil demişsiniz. Tamam motor ithal ediliyor olabilir fakat orada çalışan mekanikerler gerçekten işini bilen adamlar. Gelen motorlar söküp takılıyor kişiye göre özelleştirilebiliyor... veya geri vites kiti gibi parçalar müşterinin isteğine göre monte edilebiliyor...

Çalışma koşulları veya sahibinin tutumu beni ilgilendirmiyor ben orada birşeyler öğrenmek için bulundum...
    Ama custom chopper çıkıyor mu? Bence gayet de güzel çıkıyor...

Bu arada Mustafa ustamızı da kutluyorum akrep çok güzel bir chopper olmuş yada olacak... Deposu çok hoşuma gitti... Şasisi de tabiki umarım güzel olduğu kadar sağlamdır da... Bu tür ustaların çoğalması chopper kültürü açısından çok iyi bir gelişme...

gaddar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kişiye özel olarak yapılan motorlara chopper deniyorsa Türkiyedeki motorcular çok zengin demektir. Çünkü binlerce chopper motor var Türkiyede
    Boyamacı faciasına hiç girmiyorum yazıyı kaleme alan arkadaşın bilgilerini kontrol etmesinde fayda var.

Alıntı gaddar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kişiye özel olarak yapılan motorlara chopper deniyorsa Türkiyedeki motorcular çok zengin demektir. Çünkü binlerce chopper motor var Türkiyede
    Boyamacı faciasına hiç girmiyorum yazıyı kaleme alan arkadaşın bilgilerini kontrol etmesinde fayda var.
    Kişiye özel olarak yapılan motor eğer V motora sahipse chopper olur. V motora sahip değilse sadece custom olur.

gaddar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yani dragstarlar viragolar VN ler VSler fabrika çıkışlı harley ler chopper değil diyorsunuz? Bunlar üzerinde değişiklik yapılırsa chopper olur yoksa olmaz
    ayrıca değişiklik yapılır ama v motoru olmazsa custom olur diyorsunuz.
    Custom chopper nedir onuda açıklarsanız memnun olurum
    Bilgi için teşekkürler

Angel Spear - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1977 cb750
    Kişiye özel olarak yapılan motor eğer V motora sahipse chopper olur. V motora sahip değilse sadece custom olur.
    bunu nerde okudun, yada kimden ogrendin!???

Alıntı gaddar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yani dragstarlar viragolar VN ler VSler fabrika çıkışlı harley ler chopper değil diyorsunuz? Bunlar üzerinde değişiklik yapılırsa chopper olur yoksa olmaz
    ayrıca değişiklik yapılır ama v motoru olmazsa custom olur diyorsunuz.
    Custom chopper nedir onuda açıklarsanız memnun olurum
    Bilgi için teşekkürler
    motor ile ilgili bir konu degildir her turlu motordan chopper olur ( v, duz, tek, cok silindir farketmez), fabrikadan cikan hic bir motor chopper degildir. bazi firmalar "chopper" kelimesini kullanmakdadir sadece.

Chopper en basit sekilde soyle tarif edilmekdedir: Var olan/standart uretim motorun/sasesinin kesilip yani chop edilip (chopper kelimesi burdan gelir) uzatilip ilaveten (yada) on takima aci verilmesidir.

Sase geometrisi degistirilmemis/ rake edilmemis (aci) motor chopper degildir. Buyuk firmalarin yapdigi chopper lara benzetmek amaciyla seri uretilmis motosikletlerdir.
    Burdan sunu cikarabilirsiniz: chopper bir motor kategorisinden cok o isleme maruz kalan (sase modu) motosiklete verilen addir.

Custom ise, sifirdan, sasesi dahil, tek yada kisitli sayida uretilmis motordur. yaris, offroad, cruiser vs.. olabilir
    www.sungurtekin.com

kocc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar XVS 650 Custom
    Evet burda haàla chopper , custom , cruiser ne oldugunu bilmeyenler var. bunlari detayli açalim'da bilinçlensinler.

Cruiser: seri üretim , yapilan motorlar devletin verdigi standart trafik kurallari çerçevsinde design edilmis olanlrdir.

Custom : Cruiser'un satin alinirken biraz kisiye özel imalat istemsi ,parçalar falan ve genelde sportif model olarak geçer. buda yine trafik kurallarini çignemeden üretilmis.

Chopper : bu tamamen kisi kendine özel (chop demek parçalamak baltalamak) keser biçer her bir parçasi baska markadan olusur. Burda genelde trafik kurallarina uygun olmayan , kisinin hiçbir kanunu dikkate almadan keser biçer.

CRUISER

CUSTOM

CHOPPER
    Kestim biçtim oldu chopper (önemli olan baskasinin yaptigini degil kendi zevkini yapip binmek).
    Benim askim http://www.motosiklet.net/forum/members/58264-albums466.html

Alıntı Angel Spear adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bunu nerde okudun, yada kimden ogrendin!???
    Ankara' da bull choppers isimli bir firma var. Faaliyet alanları harley servisi ve custom motosiklet imalatı. Orada çalışanlardan biri. O da sizin gibi Amerika' da bir süre motosikletler üzerine çalışmış. Daha sonra Türkiye' ye dönmüş genç bir arkadaş. Aslına bakarsanız onunla bu konuyu uzun uzun tartıştık.

Ben buradaki birçok kişi gibi ve sizin gibi chopper kelimesinin kesmek biçmek anlamında olduğundan kesilen biçilen motosikletlere chopper dendiğini savunuyordum. Ancak O, custom edilen bir motosikletin chopper olabilmesinin şartının helikopter sesinin aksak ritmini verebilen motora sahip olması gerektiğini savunuyordu. Bu ritmi de, sadece V motorların çıkardığını, dolayısıyla sadece kesilip biçilen değil, aynı zamanda helikopter sesine benzer ses çıkaran motosikletlerin chopper olabiliceğini avunuyordu.

Görüşünü desteklemek için bir kaç örnek verdi.

Çok karıştırmamak için kendisinin yazısını aynen aktarıyorum:

"Chopper hakkında yanlış bir bilgi var, pekçok kişi buna chopper kullananlar da dahil...chopper,"chop" yani kesmek veya keserek motora şekil vermek ve özel hale getirilmiş motor olarak tanımlıyorlar; bantdan çıkan motorlar chopper değildir diyenler de var, oysa bu yanlışdır, örneğin OCC nin amerikan chopper yaptığını biliyoruz oysa bu firmanın bantdan çıkardığı chopper modelleri de var(west coast choppers, big dog choppers gibi firmaların da bantdan çıkma modelleri var)

üstteki tanım geçerli olsaydı custom yapılmış kesilip biçilmiş bir süper sport da chopper olurdu! yada el yapımı bir enduro da chopper olurdu...

Chopper ingilizce karşılığı helikopterdir ve helikopter sesi verdiği için chopper denir.(V-Twin motorun verdiği aksak ritim).

Japon motorlarında bu ritmi veren tek makina Vulcan serisidir, amerikan V-Twin leri bilmeyen yok zaten.

Cruiser tanımına gelince, gezi motorlarının yani motorun aktarma ve devir oranlarının yasal sınırlarda kullanılacağı düşünülerek tasarlanmış ve oturma pozisyonu kumanda panelleri açısından bu düzene uygun tasarılı makinalardır.

Cafe Racer, Bobber, west coast, rat bike tanımlamaları ise oturuş pozisyonu ve görüntü biçimleri ile ilgilidir.
    "

Cevabım:

"Chopper' lara chopper denmesinin sebebinin helikopter sesi veren motor olmasından dolayı olduğunu ilk defa sizden öğrenmiş bulunuyorum. O zaman custom motorlara chopper diyemiyor muyuz, eğer aksak ritm vermiyorsa.

Ya da vulcan serisi stock cruiserlara chopper diyebiliyor muyuz sırf aksak ritm verdikleri için. Yazınızdan bu çıkıyor."

Ve onun cevabı:

Evet aynen dediğim gibi, aksak ritim vermeyen motorların hiçbiri chopper değildir, custom chopper, one of a kind chopper olarak adlandırdığımız tüm motorlara dikkat ederseniz; chopper tanımına giren motorsikletlerin hepsinde V-Twin motor olduğunu görebilirsiniz,

sıralı silindir bir motoru kesip biçip, şekillendirerek bir RAT Bike ya da Bobber yapabilirsiniz ve veya Cafe ancak chopper değildirler...Cafe Racer, Bobber, west coast, rat bike tanımlamaları ise oturuş pozisyonu ve görüntü biçimleri ile ilgilidir.

Stock Cruiser olması chopper olamayacağı anlamına gelmiyor yani...Chopper helikopter demektir.

Sonny Barger in kitaplarını referans gösterebilirim bu yorumuma...

kesmekle ilgili olsaydı, kesilmiş bir Hayabusa da custom chopper olabilir miydi? ya da tamamiyle el yapımı bir enduro?

fotoğrafda kullanım tarzı yönüyle hard-enduro ya da cross olarak adlandırılan bir makina var, ancak V-Twin EVO motoru taşıdığı için chopper dır.

ya da bu fotoğrafda da bir RAT bike görüyoruz, sıralı 4 lü bir motor...chopper değil!!!

Konunun devamı aynı eksende devam ettiği için eklemeye gerek duymuyorum. Bu sebeplerden ben de doğru olabileceği kanaatine vardım.

Ama konu hakkında sizin söyleyecekleriniz de bizler için mutlaka ki daha aydınlatıcı olacaktır.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 16:02 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 15:35 ----------

Onun söyledikleri doğru bilgidir demiyorum. Ama başkalarının yaptığı gibi bildiğimin dışında farklı bir bilgi karşıma konduğunda sorgulamadan reddetmiyorum, ya da durun ben sizi bilinçlendireyim diye konuya direk girmiyorum, sadece sorguluyorum, farklı bilgileri gözönünde bulunduruyorum. Amacım sadece doğru bilgiye ulaşmak.

Bu sebeple konuya bizlerden çok daha fazla vakıf olan Alp Bey' in görüşleri çok faydalı olacaktır.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)