Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Sinüziti olan motosiklet kullanmasın!

Motovento
    REKLAM ALANI
    Gökhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F 650 GS

Kilis Devlet Hastanesi Baş hekimi Kulak Burun Boğaz (KBB) uzmanı Dr Fuat Karakuş, sinüziti olanların motosiklet kullanmaması gerektiğini söyledi.

Doktor Karakuş, "Burun çevresinde sinüs adı verilen boşlukların iltihaplanmasına sinüzit adı verilir. Sinüsler burnun her iki yanında bulunur. Bütün bu sinüsler bir delik aracılığı ile burun içine açılır. Buruna açılan bu delikler sinüslerin havalanmasını da sağlarlar. Akut ve kronik sinüzitin belirtileri birbirinden farklıdır. Akut sinüzitte şikayetler daha şiddetlidir. Hastayı en çok rahatsız eden şikayetlerden biri ağrıdır. Bu, baş ağrısı, yüz ağrısı, göz çevresi ağrısı şeklinde olur. Genellikle öne doğru eğilmekle artar. Ayrıca burun tıkanıklığı, burun akıntısı, koku duyusunda azalma, geniz akıntısı, ateş, çene ve dişlerde ağrı, ağız kokusu, burun kanaması, göz kapakları ve yüzde şişme gibi belirtiler olur. Öksürük hem akut hem de kronik sinüzitin belirtisidir. Kronik sinüzitte şikayetler daha uzun süreli olmasına rağmen daha hafiftir. Ağrı daha seyrek hatta bazen yoktur. Hastayı en çok geniz akıntısı ve buna bağlı boğaz ağrısı ve öksürük rahatsız eder. Bunun dışında yine burun tıkanıklığı, yüzde dolgunluk hissi ve ağız kokusu olur. Kronik sinüziti olan hastalar bazen akut dönemler yaşayabilirler" dedi.

Başhekim Karakuş, sinüzit hastalarının özellikle kış mevsiminde motosiklet kullanmamaları gerektiğini, bunun yanı sıra soğukta kalmamaları, saçların ıslak kalmaması, yaşadıkları ortamın nemi ve ısısının uygun olması, sigaranın dumanında kalınmaması, alerjiye yol açabilecek toz, duman veya diğer alerjan maddelerden uzak kalınması gerektiğini söyledi.

Karakuş, Güney Doğu Anadolu bölgesinde motosiklet kullanımı çok sık olduğundan bölge halkının çok çabuk sinüzit hastalığına yakalandığını belirterek, "Sinüzite yakalanmamak ve şiddetli baş ağrısı çekmemek için motosiklet kullanımından vaz geçilmelidir. Motosiklet kullanırken şiddetli rügara maruz kalan kişinin bu hastalığa yakalanma riski artar" dedi.

Lokman HAPPANİ/ KİLİS (AHT)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Ante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Büyüyünce alacağım.
    Doktor bey bir şeyi gözden kaçırmış.
    Tam koruma!
    Balaklava, kask kullanan tam koruma giyinen bir adama hiç bir şey olmaz. Kar, yağmur, rüzgar hiç farketmez.
    Ainesi iştir insanın, lafına bakılmaz!
    Yine de yaşıyor insan, merak yüzünden. Yeni bir şeyler bekleyip duruyor...

Motosikleti
    nexus 250i
    dr bey dogru demiş baş agrısı burnundan nefes alamalak çok zor oluyor gerçekten ancak motorsiklet kullanmak ne derece moral yapar kişiyi mutlu eder bu konuda da biraz bilgi vermeli bence .

GKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    Windstopper özelliği olan bir balaklava ile bu sıkıntı çözülebilir..
    GKN MOTORS

OGLUMVE BEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi yeşil fıstık
    ameliyat olucaz başka care yok burnum dan nefes alamamakla beraber sıkıntı yaratıyor bilhassa sıcaklarda
    cerrahi sana teşekkür ederim bana hayatımın süprizini yaptın:

Motosikleti
    Kawa ZX636
    Korumasız boyun açıkta eller açıkta binersen , hastalığıda kaparsın bu kadar basit.
    O zaman kışın dışarıda çıkmayalım , kışın kışa uygun giyinmeyi nasıl biliyorsak , motorun üzerindede ona göre giyinmeliyiz o zaman bir sorun kalmaz.

Emrah.ark - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung Gt250R
    Ya Diz ağrısı,yada bu sinüzit öldürcek beni zaten
    Herşeyin kendine göre zararı ve yararı var.Ama nedense Konu motosiklet olunca daha çok ön plana çıkıyo..Şu Doktorlarımız bigünde yararları hakkında bi konu çıkarsa ortaya şaşıcam
    [34 AY 0494] Büyükçekmece MT

Motosikleti
    Scrambler Ducati Classic
    Doktor Bey, güzel güzel anlatmış hastalığı da. En sonu kötü bağlamış. Motosiklet kullanılmamalı deyip kestirip atmış. Halbuki, tam koruma, kask ve balaklava ile sorun olmaktan çıkar bunlar. Ben de de sinüzit var ve şunu biliyorum ki, motora bindiğimde değil, beresiz dışarıda yürüdüğüm zamanlarda rahatsızlanıyorum.

ozrace - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    = Kawasaki KLE 500
    vallahi herkes kendinden sorumlu.kask sız binenleri bende görüyorum bu havalarda.bence bu onlara iyi bir ders olur...
    ASİYİZ BİZ MOTORCUYUZ....

Motosikleti
    gönüller bir olsun da..
    Alıntı OGLUMVE BEN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ameliyat olucaz başka care yok burnum dan nefes alamamakla beraber sıkıntı yaratıyor bilhassa sıcaklarda
    aslında bikaç kişinin zaman zaman fazla derinlere dalarak bu sıkıntıdan bir kaç seneliğine kurtulduğunu biliyorum.

bir de bir meyvenin suyu vardı. sıkıldığında geçiriyor yalnız öldürebilecek kadar zehirli olduğunu da duymuştum..

ben vizörü açmadığım sürece rahat ediyorum. ama şöyle bi beş on dakika açık şekilde kullanırsam tüm gece uyuyamayacak yerimden kıpırdayamayacak kadar ağrım oluyor orası ayrı.

Tuzlu su, deniz suyu sinüsleri rahatlatıyor ama bende çok uzun vadeli bir iyileşme sağlamıyor. 1 ayda eski haline geliyor

asfalt meleği; dediğiniz meyve eşek hıyarı. Ben cesaret edemedim açıkçası.

tomass - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha SR500, Vespa Sprint 150S
    Alıntı Ante adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Doktor bey bir şeyi gözden kaçırmış.
    Tam koruma!
    Balaklava, kask kullanan tam koruma giyinen bir adama hiç bir şey olmaz. Kar, yağmur, rüzgar hiç farketmez.
    Kiliste millet kasksız korumasız bindiği için doktor arkadaşta naapsın motosiklete öyle biniliyor zannetmiş heralde
    adam gibi korumayla arabadan farkı kalmaz motosikletin...

Diğer ismi de acı kavun.Tuzlu su bana iyi gelmiyor,başımın içinde çalkalanıp durur,daha çok başımı ağrıtır.

avare rulman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha ybr 125 + honda cbr 250r
    Alıntı motorhocası adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Diğer ismi de acı kavun.Tuzlu su bana iyi gelmiyor,başımın içinde çalkalanıp durur,daha çok başımı ağrıtır.
    bunu kullanan birkaç kişiyle konuşmuştum. zehirli olduğundan kullanımı oldukça sakat.

aslında sinüzit belasının kesin bir çaresi yok. basınç odasına girmek, acı kavun, dalmak ve hatta ameliyat bile geçici çözümler. yine uzun vadede tekrar ediyor bu hastalık.

profesyonel bir sinuzit hastası olarak boğaz akıntısına karşı karanfil çignemenin ve sık diş fırçalamanın biraz iyi geldiğini söyleyebilirim.

kask ve balaklava biraz rüzgarı kesiyor ama kışın kask camı bugulanmasının önüne geçmek için ister istemez biraz aralıyoruz vizörü. aralamasak da bir çok kask zaten vizörü kapalı dahi olsa conta aralarından biraz biraz rüzgar kaçırıyor. (agv gp1 kullanıyorum. daha önce kullandığım axo markalı orta üst sınıf kaskta da aynı durum söz konusuydu)
    kışın ne zaman motosiklete binsem ertesi günü başağrısı çekmek durumunda kalıyorum.

mogli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer1000 - F650 GS
    Ben ergenlikte öğretmenler yüzünden sinüzit olmuştum. Tutturmuşlardı jöleyle okula girilmez diye bende de keçi inadı var ya sür jöleyi ıslat sorulunca da ıslattım de...

Aferin evladım devam et böyle.... Babam demişti çok kızmıştı vaktiyle ama dinlemedik. Şimdi sinüzitle uğraş dur...

Ben ne yaparsam yapayım banyodan sonra mutlaka sapıtıyor sinüzitim. Tabi soğuklarda da. Zaten oldum olası anlayamamışımdır kasksız kullananları da ben denemek için bile kullanmadım. Bugün motoru çevirmek için kasksız bindim ya 20 ya 30 m gittim saniyesinde alnımdaki değişimi hissettim. Aman kasksız binmeyin.

Onu bunu geçtim de ya ben çok çürüğüm ya da bu kebapçı motorcusu arkadaşlar Terminatör. Kar yağarken bile kasksız kullanılır mı motor? Sadece bir bere...
    Motosiklet bir ULAŞIM aracı değil bir İSYAN aracıdır!
    Her şeyin Aslı Güzeldir!
    Ömürüm boyunca hatırlanacaksın aYe...

Volkan Serezli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 250R
    Alıntı OGLUMVE BEN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    amlyahat pek çare olmuyo malese çok illet birşey bu hastalık..

demirgursel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ben 8-10 senedir çekiyorum.2 kezde ameliyat oldum.ama çare yok, zamanında kaptık kapacağımızı.her şey korumasız binmekten oluyor, MZ im varken kask hak getire, tak diyen oldumu, ben hiçbir olayımda koruma kullanmam der gülerdim.ve adanada yaz kış motora binebilirsin, kışın en soğuk , hani kuru soğuk deriz ya o havalarda bile motora biner gazlardım, üstüne üstlük saçlar jöleli ve ıslak olurdu.şimdi düşünüyorum ne akla hizmetle öyle davranmışım.halbuki şimdiki gibi full koruma binsem hiçbir rahatsızlığım olmayacakmış.hasta olduğum halde motorda normaldekinden daha rahatım.kask ve yarım balaklava yı hiç eksik etmem.demekki problem motosiklette deyil, binenin tedbir almamasında
    sıkıysa yakala HAYALBUYSA

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Alıntı mogli adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Onu bunu geçtim de ya ben çok çürüğüm ya da bu kebapçı motorcusu arkadaşlar Terminatör. Kar yağarken bile kasksız kullanılır mı motor? Sadece bir bere...
    E böyle tonla insan olunca motora binen, doktor ne yapsın. Adam doğru söylemiş.
    "Geçmişini hatırlamayanlar onu tekrardan yaşamaya mahkumdurlar". -Santayana

raven71 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda xl 200
    Karakuş, Güney Doğu Anadolu bölgesinde motosiklet kullanımı çok sık olduğundan bölge halkının çok çabuk sinüzit hastalığına yakalandığını belirterek, "Sinüzite yakalanmamak ve şiddetli baş ağrısı çekmemek için motosiklet kullanımından vaz geçilmelidir. Motosiklet kullanırken şiddetli rügara maruz kalan kişinin bu hastalığa yakalanma riski artar" dedi.

paragrafına bakarsak sayın doktorumuz kendi bulunduğu bölgedeki insanların motosiklete biniş tarzına göre bir sonuca varmış. çok büyük ihtimal ile bulunduğu bölgede kask ve koruma olmadan motosiklete binenler çoğunluktadır. buna bakarak yorum yapmış olması da muhtemeldir.

ayrıca kask kullanımı soğuğu keseceğinden sinüzit olma ihtimali çok zayıftır. ancak kişi kaskını çıkardığında eğer terli ise ve o şekilde soğuk alırsa o zaman zaten sinüzitte olur soğuk da alır. kişi terli ise kaskı çıkardıktan sonra bere takılarak soğuktan korunmalıdır.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    racer 200
    hem sinüzütüm hemde kısın motora binerim...
    her sene oldugu gibi kendimi ne kadarda korursam koruyum genede 2-3 defa hasta oluyorum...
    1,5 hafta önce sinüzütüm gene azdı...sebebi tam koruma ile yola cıktım ama ayağım sakattı bot giyince ağrı yaptı ben de spor ayakkabı giydil...soğuğu ayaktan aldım...1 hafta cektim aha simdi iyilestim...

not.......
    sinüzüt olmamak için motora binmeyin..
    otobüse binin.. bu sefer baskasının hastalığı, gribi size geçsin...gene hastalının....
    sonuçta kısın her halükarda hastalanacaz...
    bosverin tam koruma binin motora...ben öyle yapıyom...

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler