Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren haber !

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Honda CBF 150/ Honda Titan 125

İlkokul mezunları 1996 yılından bu yana sürücü ehliyeti alamama korkusu yaşıyor. Geçen yıllarda 3 kez ertelenen değişiklik 2011'in Temmuz ayında uygulamaya geçiyor.
    Uygulama 2011 yılında yürürlüğe giriyor. Milyonlarca kişi artık ehliyet alamayacak.
    Zaman'da yer alan habere göre, yeni bir erteleme söz konusu olmazsa önümüzdeki yıldan itibaren eski sisteme göre ilkokulu 5 yıl okuyanlar artık ehliyet sahibi olamayacak. Uygulamaya karşı çıkan Sürücü Kursları Konfederasyonu Başkanı Dursun Önal, düzenlemenin amacının sürücü adaylarına en az ortaokul ya da sekiz yıllık temel eğitimi bitirtmek olduğunu söylüyor.

Sürücü kurslarının önümüzdeki günlerde bu düzenlemeyi yeniden gündeme taşıyarak kursiyer sayılarını artırmaya çalışacakları tahmin ediliyor.

Sürücü adaylarının eğitim kalitelerini artırma amacıyla başlayan ehliyet almada ilköğretim (ilkokul+ortaokul) mezunu olma şartı 14 yıldır tartışılıyor. İlkokul mezunları sürücü belgesi başvurusunda ilk problemi 1996 yılında yapılan yasa değişikliğiyle yaşadı. Bu uygulama daha sonra 2000 yılına kadar ertelendi. Yaşanan itirazlar üzerine 31 Aralık 2004'e kadar ortaokul ya da sekiz yıllık temel eğitimi (ilköğretim) bitirme şartı aranmayacağı bakanlık tarafından sürücü kurslarına bildirildi. 2004'e gelindiğinde uygulama hayata geçti ve birçok vatandaş komşu ülkelerden yüksek fiyatlarla ehliyet aldı. Mağduriyetlerin artması Milli Eğitim Bakanlığı'nı harekete geçirdi ve 5 Temmuz 2006'da 'ilkokul mezunu olmak yeterlidir' şartıyla uygulama 5 yıllığına yeniden ertelendi. Yaklaşık 1,5 yıl ehliyet alamayan ilkokul mezunları, bu ertelemeden sonra sürücü kurslarına akın etti. Bakanlığın verdiği 5 yıllık süre 30 Haziran 2011'de sona erecek. İlkokul mezunları ve ilkokul mezunu olarak daha önce ehliyet alan ancak ehliyetini yükseltmek isteyenler değişikliğin mağduru olacak.

Önümüzdeki günlerde ilkokul mezunlarının sürücü kurslarına başvurularının artabileceğini söyleyen Sürücü Kursları Konfederasyonu Başkanı Dursun Önal, bu durumdan rahatsız olduklarını dile getirdi.

GEÇEN YIL 1 MİLYON KİŞİ EHLİYET ALDI

Motorlu Taşıtlar Sürücü Kursları Birliği Derneği Genel Başkanı Vedat Şahin, Türkiye'de 1990-2008 yılları arasında her yıl ortalama 716 bin kişinin sürücü belgesi aldığını söyledi. Şahin, 2007 yılında yaklaşık 837 bin, 2008 yılında ise 954 bin 832 kişiye sürücü belgesi verildiğini ifade ederek, bu sayının 2009 yılında 1 milyonu aşmış olabileceğini söyledi.
    [B]Bir tutkudur içimizdeki özlemi yollara vuran..[/B]:bestmt:

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Ne biçim bakanlıksa artık,
    biraz daha beklerse 5 yıllık ilkokul mezunlarının hepsi ölmüş olacak.sorun da çözülecek
    14 sene geçti be

Motosikleti
    Yamaha YBR 250
    beni bağlayan bişey yok ama gene de paylaşım iyi olmuş bilgilenmek lazım
    Turgut Çarıkcı / A rh (+) / 05399887738

can_sen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Asya Motor AS 150 T19A
    Başlık yanlış bence.. Bende önemli birşey var zannedip okudum... Devamlı gündeme gidip gelen bir dedikodu sadece..
    love is the name,sex is the game.Now forget the name,just play the game!

vlad1462 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bişeyler
    nihayet sonunda ilk okul mezunları ehliyet almıyacakta trafik sorunlarının hepsinin önüne geçilmiş olunacak belirli soruları senelerdir sorup, millete ezberleten vede sonunda 100 mt bile gidilmeden biten uyduruk bir direksiyon sınavıyla trafiğe çıkılmaya hak kazanıldıktan sonra isterse üniversite mezunu olunsun hiç bir gelişme kat edilemiyecektir. eğitim vede sınav sistemleri komple elden geçirilmeli.

APV41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ SV 650
    Alıntı vlad1462 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    nihayet sonunda ilk okul mezunları ehliyet almıyacakta trafik sorunlarının hepsinin önüne geçilmiş olunacak belirli soruları senelerdir sorup, millete ezberleten vede sonunda 100 mt bile gidilmeden biten uyduruk bir direksiyon sınavıyla trafiğe çıkılmaya hak kazanıldıktan sonra isterse üniversite mezunu olunsun hiç bir gelişme kat edilemiyecektir. eğitim vede sınav sistemleri komple elden geçirilmeli.
    kimse yanlış anlamasın lafım kimseye değil ama eskilerden birisi bir laf etmiş;

OKUMAK CEHALETİ ALIR EŞEKLİK BAKİ KALIR diye

eskiden bu kadar ölümlü kaza yoktu, tamam araba, motor azdı ama araçlar yavaştı ve yollar yeterliydi. şimdi araçlar hızlı yollar aynı bir yeni düzenleme yok, 1900 lü yıllarda hazırlanan trafik kuralları, hız sınırları ve düzenlemeler aynı biz trafikten ehliyetimizi alırken ilk sınavda ehliyeti alabilen çok azdı. şimdilerde motorun üzerinde durabilen ehliyetini alıyor ehliyet kursları aynı öğrenciyle bir kere daha uğraşmak istemiyor.( saldım çayıra mevlam kayıra) motosiklet almak isteyen galeriye,bayiye gidiyor alıyor çıkıyor yola ( bir çoğu plaka bile takmadan) trafik polisi kaskın koruman varsa durdurmuyor ( bir olaya karışmazsan lamba ihlali,kaza,hız,standart çevirme) biz kullanıcılar ise bir arkadaşımız geldiğinde motorlu yada artçı olsun 2 kelime ile yapması gerekeni anlatmıyoruz son dönemde kaybettiğimiz yada canı yanan arkadaşlarımız cahil insanlar değil ( doktor,gazeteci,subay,öğrenci) belki çok konu dışı oldu ama özür diliyorum.kısacası üniversite düzeyinde dahi olsa ehliyet alan kişi kendinden sorumludur üniversitede kimseye nasıl araba,motor kullanacağı öğretilmiyor bu iş için özel kurslar açıldı sürücü kursları yeterli gelmiyorsa ücretli yada bizim gibi gönüllü ücretsiz yol kursları veren biriyle çalışmak en iyisidir
    MT İZMİR HUZUR EVİ SAKİNİ
    nereye gittiğin değil kiminle gittiğin ÖNEMLİDİR :wiinkk
    CENGOMOTO

Motosikleti
    Alıntı APV41 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

eskiden bu kadar ölümlü kaza yoktu, tamam araba, motor azdı ama araçlar yavaştı ve yollar yeterliydi. şimdi araçlar hızlı yollar aynı bir yeni düzenleme yok, 1900 lü yıllarda hazırlanan trafik kuralları, hız sınırları ve düzenlemeler aynı biz trafikten ehliyetimizi alırken ilk sınavda ehliyeti alabilen çok azdı. şimdilerde motorun üzerinde durabilen ehliyetini alıyor ehliyet kursları aynı öğrenciyle bir kere daha uğraşmak istemiyor.( saldım çayıra mevlam kayıra) motosiklet almak isteyen galeriye,bayiye gidiyor alıyor çıkıyor yola ( bir çoğu plaka bile takmadan) trafik polisi kaskın koruman varsa durdurmuyor ( bir olaya karışmazsan lamba ihlali,kaza,hız,standart çevirme) biz kullanıcılar ise bir arkadaşımız geldiğinde motorlu yada artçı olsun 2 kelime ile yapması gerekeni anlatmıyoruz son dönemde kaybettiğimiz yada canı yanan arkadaşlarımız cahil insanlar değil ( doktor,gazeteci,subay,öğrenci) belki çok konu dışı oldu ama özür diliyorum.kısacası üniversite düzeyinde dahi olsa ehliyet alan kişi kendinden sorumludur üniversitede kimseye nasıl araba,motor kullanacağı öğretilmiyor bu iş için özel kurslar açıldı sürücü kursları yeterli gelmiyorsa ücretli yada bizim gibi gönüllü ücretsiz yol kursları veren biriyle çalışmak en iyisidir
    Katılıyorum hocam..

İlkokul mezunu olmakla ehliyetin herhangi bir ilgisini göremiyorum,adam becerikli ise, pür dikkat kullanıyorsa,saygılı ise diploma ne işe yarar.
    Hiç bir işe yaramaz,daha kötü etki yapar,ehliyetsiz kullananlar ordusu artacak.
    İşe alımlarda bu kadar torpil yapılırken ne mezunu olduğuna mı bakılıyor,sistem komple değişmeli.

Motosikleti
    Alıntı motorhocası adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İlkokul mezunu olmakla ehliyetin herhangi bir ilgisini göremiyorum,adam becerikli ise, pür dikkat kullanıyorsa,saygılı ise diploma ne işe yarar.
    Hiç bir işe yaramaz,daha kötü etki yapar,ehliyetsiz kullananlar ordusu artacak.
    İşe alımlarda bu kadar torpil yapılırken ne mezunu olduğuna mı bakılıyor,sistem komple değişmeli.
    Hocam öyle diyorsun ama..O kastetdiğin insanlar arasında fark kültür farkı meydana geliyor..Sonucundada kullanıcılar arasında büyük tatışmalar meydana geliyor..Bi yandan bu yasa haklı bi yandan biz haklıyız..Ayrıca polislerin denetimlerini ve ehliyet sınavlarındaki zorluk derecesi arttırılmalı..

Ben kendimi bildim bileli var bu söylenti.
    Kurslar yine full kadro geçireceğe benziyor bu yılı.
    15-20 sene önce bu uygulamaya kalmayıp diye ehliyet alan adamın şimdi boyu kadar çocuğu var

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Ehliyet alamıyorsunuz ama milletvekili olabiliyorsunuz.

Çok mantıklı.
    "Geçmişini hatırlamayanlar onu tekrardan yaşamaya mahkumdurlar". -Santayana

Motosikleti
    2008 Yamaha ybr 125 bordo
    E+D.A2.G(FORKLİFT) isterlerse master şartı getirsinler.

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı APV41 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Arkadaşım Üniversitede trafik eğitimi vermiyorlar belki ama trafiğin işleyişini düşünecek yetenek veriyorlar....

Adam ortaokul mezunu , sürüşü profesyonelce ama trafikte nerde ne zaman
    ne yapacağını düşünemiyor...

Eğitim bunu hızlandırmakla yükümlü... Eğitimin amacı bu diğer başka bir deyişle...

Ben Milli eğitim bakanı olsam yaz tatillerinde 15 er gün trafik okulları açardım... Her öğrenciyi zorunlu tutardım...
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

remzi_39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Alıntı Shrieker adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Çok mantıklı.
    Okadar mantikliki...
    Gülmekten yerlere yaticam simdi...
    Bunun okulla alakasi ne????

Size en kolay bir örnek vereyim..
    Bizim peder..
    Türkiyede zamaninda okula gitmememis desek yalan olmaz..
    Okumayi yazmayi askerde ögrenmis..
    Bukadar yani..

Buraya 1972 de gelmis..
    Nezaman burada ehliyet aldigini pek hatirlamiyorum ama ben 14-15 yaslarindayim.. yani 1981 yada 82 pederin ehliyet almasi..
    Burada ona kimse sormadi ozamanlar senin bilmemnereden okulu bitirmisligin varmi diye... Ve bu halada sorulmuyor....
    Okuman yazman varmi??? trafik kurallarini biliyormusun? Araba sürebiliyormusun???
    Olay bitmistir...

Simdi birisi lise mevzunu ve araba ile alakasi yok..
    Ehliyet alabiliyor..
    Ama hic okula gitmemis birisi aracin herseyini ve trafigi biliyor ama ehliyet alamiyor... Sadece okula gitmedigi icin...

Bundan daha sacma birsey olabilirmi??????

KIm cikariyor böyle kanunlari yurdumda????

Bir baskadir benim memleketim
    Hayatin icin bir saniyeni harca.
    Hayatini bir saniye icin harcama.

Özer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    V STROM DL 650 Esmeralda
    Alıntı vlad1462 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bence de % 100 haklısınasıl mesele insanlar değil sistem.1988 de bir iş arkadaşım Maslak Trafik Şubesine giderek sürücü belgesi için müracaat da bulundu.Salı günü kayıt edildi Perşembe günü de belgesini almıştı şok oldum kısacası.Dediğin gibi 100 mt ileri ve 50mt geri gidebilen sürücü belgesini alıyordu.O arkadaşım hayatında bir direksiyon tutmamış ve sınavdan 1gün önce bugün Ak Merkez olan yer boş bir araziyken babasının ticari taxi'si ile denemeler yapmıştı....
    Bütün mesele eğitim.Atalarımız bizden önceki nesil olan Ana ve Babamıza eğriyi ve doğruyu öğretirken sadece yalan söylememeyi ve çalmamayı öğretmiş gerisi muallakta.
    Tarzım çok basittir.....
    Her zaman en kalitelisi ile memnun olurum

ShowDown - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yok
    Mûkkemmel bir atlayış
    facebook.com/kaskafa

myagdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda FES 250 Foresight; CBF 150, NC750S
    Almanya'dan çok çarpıcı bir örnek verilmiş. Orada ehliyet almak isteyene hangi okulu bitirdiğini sormuyorlarmış.

Ülkemizde "her işin başı eğitim" deriz ama sadece sözde ve böyle garip, şekilci uygulamalarda kalır. İlkokul mezunu, hatta sadece okur-yazarlığı olan bir kişiye düzgün bir sürücü kursunda yeterli eğitim verilemez mi? Ortaokul veya lise bitirmek taşıt kullanmaya nasıl bir katkı sağlıyor anlamak mümkün değil.

Başka bir noktadan bakalım; bu kanun yürürlüğe girmeden önce ehliyet almış milyonlarca okur-yazar veya ilkokul mezunu var. Bunların içinde 50 kişilik otobüsleri, koca TIR'ları kullananlar mevcut. İlkokul mezunlarının taşıt kullanması riskli, tehlikeli, kötü ise mevcut ehliyetlileri ne yapacaksınız?

Böyle bir söylenti çıkarıp, halkı sürücü kurslarının önünde kuyruğa sokuyorlar; kurslara kapasitesinin çok ötesinde kişi kayıt yaptırıyor; kursta verilen, yeterliliği tartışmalı eğitimi daha da kötüleşiyor.

"Eğitimli insan daha bilinçlidir" savına kusura bakılmasın ama katılamıyorum. İstanbul trafiğinde üniversite mezunu, makam-mevki sahibi nice ayının pes dedirtecek nice kural ihlallerini görmekteyim her gün.

Bir şeyler düzeltilmek isteniyorsa; denetimler arttırılmalı, cezalar daha ağırlaştırılmalı, sürücü kurslarında verilen eğitimin düzeyi iyileştirilmeli, belki en önemlisi bir kez ehliyet alıp da ölünceye kadar kullanma devri sona erdirilmeli. Sözgelimi 60 yaşına kadar 10 yılda bir; 60'dan sonra 5 yılda bir tekrar kursa gidip ehliyet sınavına girmek zorunlu tutulmalı.

Silverwing - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Çok doğru bir uygulama, okumakla tabiki adam olunmuyor ama okumanın zararımı var? Trafikte yaşanacak bir ton problemi eğitimli insanlar daha kolay çözemezmi? Keşke en düşük lise mezunları ehliyet alabilse. Sürücü kursları başkanı da uygulamaya karşı çıkıyormuş, tahminime göre gelir kaybı yaşayacakları için. Sen önce kursları adam et, adam gibi eğitim versinler ondan sonra konuş. Bu siteden kaç kişi dört dörtlük lük eğitim aldığını söyleyebilir? Kazalarda, bilhassa ölümlü kazalarda sürücü kurslarının eğitim eksikliği ve çok kolay bir ehliyet sınavının payı hiç düşünülüyormu?

Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155

Çok mantıklı.
    Kısa ve öz
    İç sesim dışardan duyulsa beni kurşuna dizersiniz..

CERRAHI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Çok mantıklı.
    Bu sacmalıga verilebilecek en mukemmel cevap..
    Hay agzına saglık be kardesim...

Ellerinden opuyorum

Arabayı, trafigi, stresini, daha kendini yonetemeyecek adamı, milletin basına koyup yonetmesini bekledik yıllarca... !!!!

.......
    Bilgin Sana Kıymet, Talebin Ne ise O sun Sen. İnsanlığı Sade Yiyip İçmekte mi Sandın ? Halin Ne ise Müşteri Sen Oldun O Hale, Noksanı Meğer Adli İlahidemi Sandın ?

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler