Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Her Dört Sürücüden Üçü Ehliyetsiz

Motovento
    REKLAM ALANI
    Gökhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F 650 GS

Motosiklet kazalarının ardında çok vahim bir tablo yatıyor

Devletin resmi rakamlarına göre neredeyse her dört motosiklet sürücüsünden üçü ehliyetsiz. Özellikle kırsal kesimlerde kullanılan, trafiğe kaydı olmayan binlerce motosiklet de hesaba katılırsa tablo daha da ürkütücü bir boyut kazanıyor.

Bülent OVACIK / HÜRRİYET

TÜRKİYE’de geçen yıl 25 bin 870 motosiklet kazaya karıştı. 2009’un ilk 7 ayında kazaya karışan motosiklet sayısı 9 bin 491. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün istatistiklerine göre 2008’de trafiğe kayıtlı motosiklet sayısı 2 milyon 181 bin 383’e ulaşırken, motosiklet kullanmak için A-2 sınıfı ehliyet alanların sayısı 660 bin 817’de kaldı.

Kademeli sistem gerekli

Motosikletin otomobile hiç benzemeyen, farklı tekniklerle kullanılan bir araç olduğunu söyleyen Enduro Motosiklet Kulübü eski Başkanı Avukat Erem Yücel, ehliyetin de belli bir eğitim sürecinden sonra verilmesi gerektiğini savunuyor. Erem Yücel, şu andaki ehliyet alma sürecinin tamamen sağlıksız olduğu görüşünde. A-2 ehliyet alan bir sürücünün, yol ve sürüş tecrübesi olmadan yüksek hacimli motorlar kullanmasının da tehlikeyi davet edeceğini söyleyen Erem Yücel şu çözümü öneriyor: “AB ülkelerinde kademeli sistem uygulanıyor. Motosiklet ehliyetini yeni alanlar önce stajer sürücü olarak, düşük hacimli motosikletler kullanıyor. Tecrübesi arttıkça yüksek hacimli motosikletleri kullanmaya hak kazanıyor.”

Riski azaltmak mümkün

“Motosiklet sektörünün önde gelen firmaları, motosiklet dernekleri, sürücüler için profesyonel eğitmenlerin yer aldığı kurslar düzenliyor. İki günlük kurslar, seviyesine göre 750 ile 280 lira arasında değişiyor. Kask, korumalı mont ve pantolon ile özel botlar da, güvenli sürüş için motosiklet kullanıcılarının olmazsa olmazlarının başında geliyor.”

A-2 ehliyeti 515 lira

A-2 ehliyetin görünür maliyetini 250 lira kurs ücreti, 50 lira direksiyon sınav harcı, 40 lira yazılı sınav harcı, 40 lira sağlık raporu, 135 lira harç ve ehliyet kartı ücreti oluşturuyor. 18 yaşından gün alan, ortaokul ya da 8 yıllık temel eğitimini tamamlamış olanlar A-2 ehliyeti için başvurabiliyor. Adaylar, trafik, motor, ilkyardım ve direksiyon sınavlarına giriyorlar. B tipi ehliyeti olanlar, sadece motor ve direksiyon sınavına giriyor. Kursların çoğunda köklü bir motosiklet eğitimi verilmiyor. Motosikletin direksiyon sınavı da çok hafife alınmış. 4 kuka arasından motosikletle “S” çizerek gidip gelen sürücü sınavı geçiyor.

Kaynak:
    Moto Haber

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    htmetin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Twister - honda cbf 150
    A2 ehliyeti olmayana motor satmasınlar ozaman.
    Sözün en güzeli, söyleyenin doğru olarak söylediği, dinleyenin de yararlandığı sözdür.

darkeagle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ev maltepe İstanbul yaşadığı yer: Şimdilik Dünyanın her yeri
    Motosikleti
    Goldwing
    Bu çok yüksek bir oran ama, malesef gözlemlerimde bu doğrultuda.
    Dilin söylediği veya kalemin yazdığı bütün üzücü kelimelerin içinde en üzücüsü şudur,KEŞKE"

Levsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NX 400
    Evet AB ülkelerindeki gibi kademelei sistem bize de lazım ve ehliyet olmadan motosiklet satışı yapılmaması lazım (buna da çözüm buluruz gerçi). Ama ehliyetin maliyetine de bak be kardeşim, 515 TL, çoğu kişi için az para değil bu. Bence ehliyet fiyatları harcı pulu düşürülerek millet ehliyete teşvik edilmeli.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    TVS Apache
    biz kukalardanda gecmedik 30 metre git geri gel tamam kazandın

snaken - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial zc
    ehliyetini al tamam başın agrımasın hiçyoktan bi şok ögrettikleri yokta işte ceza yememek haklı yerde haksız duruma düşmemek lazım
    OTOBÜSCÜ DEYİLİZKİ HOSTESİMİZ OLSUN

Akileos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ben o tek olanlardanım.
    AYNI DİLİ KONUŞANLAR DEĞİL,AYNI DUYGULARI PAYLAŞANLAR ANLAŞIR

askon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pıoneer 200cc 2007
    Alıntı Levsy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet AB ülkelerindeki gibi kademelei sistem bize de lazım ve ehliyet olmadan motosiklet satışı yapılmaması lazım (buna da çözüm buluruz gerçi). Ama ehliyetin maliyetine de bak be kardeşim, 515 TL, çoğu kişi için az para değil bu. Bence ehliyet fiyatları harcı pulu düşürülerek millet ehliyete teşvik edilmeli.
    bu söyledfiğine katılıyorum tabi bu konu üzerınde calışmalar yapılması lazım fakat haber öyle bir sunumla sunulmuş ki adeta ehliyetsiz olan insanlar sebebi ile kaza yapılmış gıbi olmuş evet oran olarak yapılan kazalar içersınde ayırım yapılsa bu yine eğliyetsız olanları öne cıkarır ama sorun bu olmakla bırlıkte kurslardan verilen ehliyetler adeta kazaya davetıye vermek gıbı oluyor hadi bu düzenlemelerın hepsını tamamladık herkes ehliyetli eğitimde süper peki araç sürücüleri ne olacak direksıyon hakımıyeti iyi olmayan bile parayı basıp x 5 alıyor parası var dıreksıyonu iyi ama ortalıkta düzen sağlayıcı polis yok bu tanıma uyan magandalara trafıkte bunu fırsat bılıp at koşturuyor o şerıt senın bu şerıt benım onlar ne olacak beşiktaşta kırmızıda dura i.e.t.t söförü bağcılarda transıt gecıyor içindeki emanet edilmiş 150 yolcuyla gece kamyon yasağı kalktığında gıdın kamyon drag yarışlarını izleyın nerde yurdumun polisi ha nerde onların hayvanlıklarının istatistikleri nerde bu konuyu benımle tartışmak isteyen devletın görevlisi varsa ben burdayım iftar saati dozunu kacırmayayım hadi bana bır ste söyleyın bizleri dinleyen trafik polis şefleri yok böyle bır hızmetınız yok ihbar hattınız var dıleklerınız bölümünü tuşluyorsunuz ihbar bölümü cıkıyor yani cıkalım dışarı tek tek ihbarmı edelim görevınızı bizmi yapalım onumu istıyorsunuz

scuderia06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tenere 700 ,Yamaha Wr250 R 2013
    hayır ehliyet olsa kaza olmicaktı sankı verdıklerı ehlıyet kagıt parcasından baska bır ıse yaramıyor, daha yenı aldım ehlıyetımı sınava gırenlerı gordum motor bılmeyen ınsanların hepsı dıreksıyondan gectıler kamyonun 8 çizecegi yerde sekız cızemeyenler vardı onu gectım sınava gırenlerın yuzde 99 u nereye bakarsan oraya gıdersın kuralını bıle bılmıyorlardı donuslerde herkes donecegı yere degıl yere bakıyordu.direksiyon sınavına giren motorcuları gordukten sonra anladımkı ıstedıgınız kadar ugrasın ne yaparsanız yapın bu ınsanlar motor kullandıkca motosıklet kazaları olacaktır,toplumdaki imaj düzelmicektir buna imkan yoktur....
    Instagram: gezgin_endurocu
    https://www.facebook.com/gezginendurocu?pnref=story
    https://www.youtube.com/c/GezginEndurocu52?gvnc=1

Motosikleti
    NX 400
    Alıntı askon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu söyledfiğine katılıyorum tabi bu konu üzerınde calışmalar yapılması lazım fakat haber öyle bir sunumla sunulmuş ki adeta ehliyetsiz olan insanlar sebebi ile kaza yapılmış gıbi olmuş evet oran olarak yapılan kazalar içersınde ayırım yapılsa bu yine eğliyetsız olanları öne cıkarır ama sorun bu olmakla bırlıkte kurslardan verilen ehliyetler adeta kazaya davetıye vermek gıbı oluyor hadi bu düzenlemelerın hepsını tamamladık herkes ehliyetli eğitimde süper peki araç sürücüleri ne olacak direksıyon hakımıyeti iyi olmayan bile parayı basıp x 5 alıyor parası var dıreksıyonu iyi ama ortalıkta düzen sağlayıcı polis yok bu tanıma uyan magandalara trafıkte bunu fırsat bılıp at koşturuyor o şerıt senın bu şerıt benım onlar ne olacak beşiktaşta kırmızıda dura i.e.t.t söförü bağcılarda transıt gecıyor içindeki emanet edilmiş 150 yolcuyla gece kamyon yasağı kalktığında gıdın kamyon drag yarışlarını izleyın nerde yurdumun polisi ha nerde onların hayvanlıklarının istatistikleri nerde bu konuyu benımle tartışmak isteyen devletın görevlisi varsa ben burdayım iftar saati dozunu kacırmayayım hadi bana bır ste söyleyın bizleri dinleyen trafik polis şefleri yok böyle bır hızmetınız yok ihbar hattınız var dıleklerınız bölümünü tuşluyorsunuz ihbar bölümü cıkıyor yani cıkalım dışarı tek tek ihbarmı edelim görevınızı bizmi yapalım onumu istıyorsunuz
    Düzelmesi gereken çok şey var elbette. Yazdıkalrına katılıyorum.

ozgurakman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FZ6 Fazer 98Hp (isviçre çakısı)
    Alıntı htmetin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    A2 ehliyeti olmayana motor satmasınlar ozaman.
    avrupa gibi ehliyet ruhsat bir arada olsun... ben inceledim manyak bişe
    "DoksanSekiz Beygir." Herkes hakettiği gibi yaşar.

Motosikleti
    NX 400
    Alıntı scuderia06 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hayır ehliyet olsa kaza olmicaktı sankı verdıklerı ehlıyet kagıt parcasından baska bır ıse yaramıyor, daha yenı aldım ehlıyetımı sınava gırenlerı gordum motor bılmeyen ınsanların hepsı dıreksıyondan gectıler kamyonun 8 çizecegi yerde sekız cızemeyenler vardı onu gectım sınava gırenlerın yuzde 99 u nereye bakarsan oraya gıdersın kuralını bıle bılmıyorlardı donuslerde herkes donecegı yere degıl yere bakıyordu.direksiyon sınavına giren motorcuları gordukten sonra anladımkı ıstedıgınız kadar ugrasın ne yaparsanız yapın bu ınsanlar motor kullandıkca motosıklet kazaları olacaktır,toplumdaki imaj düzelmicektir buna imkan yoktur....
    22 yıllık B2 ve 3 yıllık A2 ehliyetim var ve geçen pazar tamamen benim tarafımdan kaynaklı salakça bir kaza yaparak bu forumda topik açtım. En azından ucundan kıyısından bir yerlerden başlanmalı, ehliyet daha ucuza malolmalı ve elbette sıkı bir eğitim sonucu verilmeli.

Stagflasyon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    :D bendede ehliyet yok motorda yokda araba var rüşvet verioz polislere öle kurtuluoz

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı Levsy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Haklısın kardeşim çok doğru söylüyorsun, bencede en iyi çözüm bu olur tabiki

Motosikleti
    mondial 151 rs
    hepsi doğruda ehliyet yası ne zaman 18 oldu :s 2 ay sra ehliyet alıcam diye düşünüyordum ama 14 ay sonraya insallah .. ( yası küçültmedikleri icin motora ehliyetsiz biniyorum... )

---------- Mesaj ekleme zamanı: 19:25 PM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 19:25 PM ----------

eskiden 16 dıydı 16 olsakda ehliyet alsak diyodukl ne is bu ya yasım gelsede almam artık..

Motosikleti
    NX 400
    Alıntı storm150_mmk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hepsi doğruda ehliyet yası ne zaman 18 oldu :s 2 ay sra ehliyet alıcam diye düşünüyordum ama 14 ay sonraya insallah .. ( yası küçültmedikleri icin motora ehliyetsiz biniyorum... )

---------- Mesaj ekleme zamanı: 19:25 PM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 19:25 PM ----------

eskiden 16 dıydı 16 olsakda ehliyet alsak diyodukl ne is bu ya yasım gelsede almam artık..
    Yanlış anlamışsın. 18'den gün almak demek, 17'yi bitirmiş olmak demek. Bu da yaş 18 anlamına gelmiyor tam olarak.

Motosikleti
    mondial 151 rs
    ya ben 93 luyum ehliyet kursundaki abi babamın arkadaşı ona güvenmistim bi hesap falan yaptı doğum günüm aralıkta 01 12 1993 doum tarihim hesapladı adam 11 ayda gel işlemleri başlatalım dedi..

enes_007 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha RX 135 KİNG(Fıghtıng Spırıt)
    ehliyet alanlarıda görüyoz daha motrorun vitesini atamıyor.:D
    Kanuni Breton 125 siyah,Yamaha YBR 125 siyah (2009),Yamaha RX 135 KİNG(Yeşill)-Yamaha RX135 KİNG,(Sİyahh) Black

KaPTaNHaSaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawa Z750
    zaten asıl saçmalık eğitimin paralı olması. ehliyet almak da bir eğitim değilmi?
    hoş bende a2 aldım adam bana 1000cc race e binebilecek yetkiyi verdi ki ben scoter kullanıyordum. bu yanlış yanlış da her 4 kişiden biri mi enayide lisansını alıyor. ehliyeti olmayanlara ağır cezalar verilmeli. o orandada eğitim de adam gibi olmalı.
    hani şu hondanın verdiği dersler gibi mesela serifikalar verilmeli. Geçtiğimiz ocakta hem noter satışları hemde sürücü kurslarının kapanması ile kanun tasarlandı. baktılarki olması gereken bu ama hem noterden alınan fahiş vergi hemde sürücü kursu adı altında ki mükellefleri kaybetmek ... büyük bir para kaybı olacak tı . hatta kanun onan dı ama durmadan süreyi uzatıyorlar.
    düşünsenize 1250 liralık bir motosiklet sattım 800 e
    noter alıcıdan 224 lira para aldı.
    15 bin liralık motorda 500 lira belki göze batmayabilir ama 1250 liralık motorda 250 lira 5 de bir yapar. haftada bir kapımızı biri aşındırıyor. yok ben motoru sattım birine ama satışını vermedim yada motor aldım satışını almadım üzerinde haciz çıktı sonradan. yada benim motorla cezalar yenmiş gibi gibi.
    eğitim aileden başlar.
    babam derdi ki: sokak ta mı buldun parayıda üzerine almıyacaksın o taşıtı.
    saygılar.
    Beni sevmeyeni ben hiç sevmem. hayat felsefem budur..

Motosikleti
    NX 400
    Alıntı storm150_mmk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ya ben 93 luyum ehliyet kursundaki abi babamın arkadaşı ona güvenmistim bi hesap falan yaptı doğum günüm aralıkta 01 12 1993 doum tarihim hesapladı adam 11 ayda gel işlemleri başlatalım dedi..
    Hayır yanlış hesap Dalgınlık yapmış olmalı. 02/12/2010 tarihinde git ehliyete başvur.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler