Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

LPG'li motosiklet !

Motovento
    REKLAM ALANI
    TORAMAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia Scarabeo 200 ie
    Alıntı serkan.ist adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    LPG tüpleri bir bomba değildir. Ama benzin depoları bir bombadır. Resimlerdki tüp depolarının delinme ihtimalleri çok düşüktür. ancak motor komle bir aracın altında ezilirse patlar. açık havada bu depoda bir delik açılsa bile patlamaz sadece hızla hava kaçırır. Ancak çok kapalı bir alanda böyle bir kaçak olursa patlama gerçekleşebilir. Daha önceleri haberlerde yer alan lpg li araçların yanmaları ki -patlama hiç olmamıştır sadece yanma olmuştur- kullananların çok iyi bildiği gibi zeytinyağı tenekesi kalınlığında lpg tankları kullanıldığı için olmuştur.

Benzin sıvı bir ykıt olmasına rağmen lpg den çok daha teklikeli bir yakıttır.

Ancak bur motordaki sorun şu. Sıralı sistem lpg tankları gazı tamamen yaktığı için hiç koku yapmamakta ve dışarıda egsozun yanında duranlara baş dönmesi vs bir zarar vermemekte. Bu sistemde de benzer bir şekil kullanılıyorsa sorun yok ama eski sistem gazı tamamen yakamayan ve koku yapan bir sistem ise bu motor kullanıcısını bir süre sonra bayıltabilir.
    Bizi aydınlattığınız için çok teşekkür ederim sizede işte forum budur birbirimizden faydalı bilgiler öğreniyoruz

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    gönüller bir olsun da..
    güzel fikir.. güzel iş.. güzel montaj..

ama bu tehlikeye değer mi?

lpg iyi fikir ama su sogutmalı bir motosiklete takılmalıydı.

Deryali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-09
    şimdinin parası ile km de .56 kuruş yapıyor.
    500 cc lik bi motora göre oldukçe ekonomik benzinli 500cc lik aynı ayarda bi motor şuan .160 kuruş civaryı yakmakta yani 3 katı fark ediyor.

Scootarlara takılırsa sudan ucuz yakıt harcar herhalde ben şuan 80 kurus civarında yakıyorum. Bunun 3 te 1 - 25-30 kuruşa kadar düşüyor.. O h valla ne güzel olurdu :D

Ayda 3000 km yapıyorum :(
    "Özgür yaşayanların bakış açısı" Motojektif

Murat2100 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA 600 RR
    İşte Harbidende 2009 A Adı Bomba Olarak Girebilecek Bir MotoSiklet :D Binenin Allah Yardımcısı Olsun
    Seni Sevdimde Ne Oldu Efes Ve Turkcell Zengin Oldu

ozi2002 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Google arama motoru
    Türkiyeye böyle bişey kesinlikle standart donanım içerisinde olmalı
    4 zamanlı --> <-- 2 zamanlı (A rh 2TT)

Forumdan Uzaklaştırıldı
    en iyisi dizel motosiklet ,gümleme derdi yok.

azgurbuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bianchi 21 Vites
    Yaptığı işi beğendim. Acemi bir iş gibi görünmüyor, sorunları çözmüştür bence.

Motosikleti
    SYM Joyride

ben yeni üye

herkese slm arkadaşlar ben sitenize yeni üye oldum.
    Bende lpg nin benzinli araçtan bir farkının olduğunu düşünmüyorum tehlike açısından.
    Dizayn güzel uygulamada bence iyi bir fikir özelikle motosiklette.
    Arabalı lpg den motor bence daha az tehikeli olur çelşk bir koruma içinde.

Kartal23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motorumu Sattım
    Alet edevat olunca akıldakiler yapılabiliyor...
    Motorumu Sattım Kendimi Garip ve Yanlız Hissediyorum
    ( A RH + ) Türkçe' ye Sahip Çık, Yok Olmasına İzin Verme...
    Aşkın Bir Sabun İse Köpürt Beni Pakize

ayhism - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    skygo SG250-4
    arkadaşlar bu lpg işini yapıyorlar ama acaba bu olay resmiyette yasak mı? ruhsata işleme veya araç muayenesi gibi... bu konu hakkında bilgisi olan var mı?
    Rüzgarın yüzünü okşamasına izin ver ama şeytanın kulağına fısıldamasına asla!

muhahha306 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FAZER 800
    havaya uçucak haberi yok sıcak pistonun arkasında tank olur mu ya?
    !!! Hepimize Kazasız Belasız Keyifli Sürüşler !!!

LPG tehlikeli mi değil mi bilmem ama 30 hp bence LPG'ye göre cok iyi bi performans (hemde XT500 gibi bi motorda)
    demek bunu 600luk race motora taksak ortalama 100 hp bir guç elde ederiz...
    ee bu motor 1 lt Gazla 30 km gidiyosa 600'luk bi race motor ortalama 20 km gider...
    valla bence super...
    hem LPG benzine göre daha çevreci
    bu arada guvenlik meselesine gelince...adam bunu motosiklete takmışsa bi guvenliğinide yapar elbet..kalkıpta beynir tenekesinden depo yapıcak değil...onunda bi usulu adabı bulunur elbet
    KARANLIĞA ŞİKAYET EDECEĞİNE KALKTA BİR MUM YAK

Motosikleti
    2006 cbr 1000rr kırmızı siyah
    baya gusel olmus guzel calısma...
    CBR 1000 RRSON KARAR

sakinseytan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Africa Twin 1000
    ben o motora hayatta binmem:D yürüyen bomba:D

Rakun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ER6-F 2006 Siyah Kırmızı
    LPG hala gündenm konusu neden hidrojen motorlar yaygınlaşmıyor. Dünya petrol zenginlerini kıçlarını pof pof lucaz diye çevreyi kirletme oranı "0" yanma gücü benzinden yüksek, sudan elde edilebilen! hidrojen li motorlar nerede hala?

Sonunda kendi dönüşüm sistemimi yapıcam ama yeterli maddi gücüm, vaktim, yerim ve alet edevatım yok.

Tubitak,tan bu adımı bekliyorum.

(Hidrojen motorlar: 250cc lik bir motoru eğer hidrojen motora dönüştürürseniz sıkıştırma oranı benzinden düşük ancak yanma oranı benzinden yüksek olduğu için HP bazında daha güçlü oluyor. Herhangi bir şekilde çevreye zarar vermiyor aksine hidrojen atmosferde bulunan bir gazdır.
    Suyun buharlaşması motorda iki şekilde kullanılabilir; Öncelikle yanma olması için ortamda oksijen olmalıdır. Tabiki yanıcı madde (hidrojen)
    Su ayrıştırıldığında ortaya her ikisi çıkacaktır. Oksijen karbüratopre basılarak yanma odasına yanıcı madde ile enjekte edilir. Hidrojende aynı şekilde piston sıkıştığı anda patlama gücü düşük olur tıpkı yüksek oktanlı benzin gibi zor yanar ancak açığa çıkan ısı ve itme gücü yüksek olur. Suyla çalışan sistem temelde bu şekildedir.)

Aslında hidrojen motorlar tam anlamıyla cruser motorlar için biçilmiş kaftandır.

Mantık olarak baktığınızda çok çabuk hızlanmayan, düşük devirli ve güçlü motorlar olurlar. Yani bildiğimiz dizel motorlara benzerler.
    Tabiki litre fiyatını 1 ytl ye mal ederek suyu daha verimli hale getirecek katkılar olabilir. Buda benzin kadar etkili ve yoğun kullanıma olanak tanır.

Şuan ki tüketim hızıyla düşünüldüğünde ortalama 25 yıllık petrol ömrü var olduğu tahmin ediliyor.

Ancak okyanuslardaki suyu kullanmak, kaldıki yağmur bombası yapabilen bir teknolojiye sahipken, çok daha düşük maliyetli uzun ömürlü ve dünya dengesine daha az zarar veren bir motor sistemidir.

Bir kişi bile söylediklerimle ilgili bilgi sahibi olabildiyse ne mutlu bana
    34 ZK 9442 ER6-F 2006 AKA "Sonic" & 34 RB 1940 Kia Carnival 2002 Nam-ı diğer "Nigga"
    Kartal/İstanbul

< iLk@yy > - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '01 CBR600F4i(2011-?) / '07 Burgman400(2018-?)
    Alıntı Lucas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    LPG'li motorlara bir yenisi daha eklenmiş oldu.. Ülkemizde de piknik tüpü ile kullanan biri vardı yanlış hatırlamıyorsam.
    antalya sanayide olması lasım
    Hayat çok küçük bir olasılık ile gerçektir...
    Bunu size kanıtlayabilirim !

THE_LANCET - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Peugeot Trekker & Asya AS200GY2 Süpermoto niyetine
    Alıntı merruse adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bunu yapan adam bariz saçmalamış. Benim arabamda da LPG var. LPG ye falan karşıda değilim. Ama bu adam saçmalamış. Herşeyden önce su soğutmalı olmayan bir araçta LPG ile verim alınması imkansız gibi birşey. Çünkü LPG buharlaştırıcıdan (vaporizer) geçtikten sonra ga haline geçiyor. Vaporizerde buharlaştırabilmek için LPG nin hem basıncını düşürüyor hemde ısınmasını sağlayıyor. Isıtabilmek içinde radyatör sisteminden gelen sıcak suyu kullanıyor. E hava soğutmalı bir motorda radyatör olmadığı için ısıtmasına imkan yok. Bu zihni sinir abimiz muhtemelen ısıtabilmek için motorun hararetini falan kullanabileceğini düşünmüş ama o da tümüyle kontrol dışı bir ısınma.
    Kısacası bu adamın yaptığı ne ekonomik ne de güvenli.
    Evet yazdığınız sistem genel olarak doğru. Bir arkadaşım su soğutması olmayan araca lpg takıldığını görmüş. Yakıtı buharlaştıran sıcaklığı ise egsoz ısısından alıyormuş.

Ayrıca benzin'de lgp'de yanıcı madde her ikiside tehlike oluşturuyor. Kaldıki benzinin kokusu bile alev alabiliyor. ''LPG arabadayken kaportası var bir şekilde lpg tüpü saklana biliyor.'' Diyenler var. Tamam kaporta güvenlik arttırıcı bir unsur diyebiliriz. Motosiklette kaporta olmadığı için LGP çok büyük bir tehlike olarak algılanıyor. Benzin çok daha güvenli bir şey mi ? Motosiklette benzin tehlike oluşturmuyorda lpg mi oluşturuyor. Her iki yakıt motosiklette kullanıldığında kaportası olmadığı için çok büyük bir tehlike oluşturması lazım sizin mantığınızla...Demek istediğim, motosiklette sadece lpg değil benzinde büyük tehlike oluşturuyor. Tabi tehlike olarak düşünürsek, bu durumda motosikletlerden uzak durmanız gerekir. Çünkü benzin gibi büyük bir yanıcı madde barındırıyor.
    Bir 4 silindirlilere, Birde 2 zamanlılara hastayım.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Kırmızı aşkım ybr, sonrakı YAMAHA R_1 veya R_6
    bu olay türkiyede çok tutulur geniş yankı bulur. hemde nüfus sayımını azaltır
    Hamdolsun secimler yaklaştıda benzin fiyatları 3, 5 kuruş düştü, secimlerden sonra ne olcak orası belli değil_?

Motosikleti
    YBR250-2007
    tebrikler ama bence değmez yapılan masrafa :o masrafa 2 yıl yol yaparsın ufak ufak .

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)