Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Petrol Ofisi’nde Maximoto motosiklet yağları dönemi başlıyor.

Motovento
    REKLAM ALANI

Hort hort

Motosikletimde 12bin kilometredir hep Castrol Power1 15-40 kullandım.
    (2binde bir değişim yapıyorum).
    İşyerime sürekli motosikletimle gidip geldiğim için ortalama 1 ayda 2bin kilometreyi dolduruyorum. Ve castrol almaya gittiğimde en son 20 liradan 25 liraya çıkmıştı.

Her ay 25 lira benim için yüksek bir meblağ.
    Aynı işi PO'nun maximoto serisi yapıyorsa bu yağdan denemek istiyorum.
    (Daha uygun fiyatlı olduğunu tahmin ederek)

Ankara'da PO Maximoto 10/40 yağ bulamadım. Tüm istasyonlarda sadece 2T yağlar var .

Ankara'da bu yağlardan alabilen varmı ?

Ya da diğer arkadaşlardan PO kullananların görüşlerini almak isterim.
    Castrol ile arasında fark var mı ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    myagdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda FES 250 Foresight; CBF 150, NC750S
    arkadaşlar, motor yağı konusunda lafa bakmayın. falan marka veya filan marka yağın iyi/kötü olması ustalıkla anlaşılacak şeyler değildir.
    Amerikan Petrol Enstitüsü (API) bu konuda dünyanın itibar ettiği otoritedir. API'ın testini geçmiş motor yağının aleyhine falanca ustanın sözüne, yorumuna fazlaca itibar etmeyin.

mogli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer1000 - F650 GS
    Yahu öyle yorumlar yapılmış ki yine sinirlerim zıpladı.

Gidip 1000 km önceden değiştirtecekler bana yağı.

Bir dahaki değişimde Maximoto kullanacağım bakalım nasılmış çok merak ediyorum.

Bence Castrol'den iyidir.

O API belgesini babasının hayrına vermezler adama.
    Motosiklet bir ULAŞIM aracı değil bir İSYAN aracıdır!
    Her şeyin Aslı Güzeldir!
    Ömürüm boyunca hatırlanacaksın aYe...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    racer 200
    Alıntı mete_han adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Petrol Ofisine güvenim sıfır...ne sattığı benzine güvenim ne kurumsal kimliğine saygım var...
    aynen katılıyorum abi...
    po nun önünde benzinim bitse yolda kalsam ve 1 km ilerde baska benzinlik olsa oraya kadar iterim motoru....

< iLk@yy > - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '01 CBR600F4i(2011-?) / '07 Burgman400(2018-?)
    Alıntı mogli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yahu öyle yorumlar yapılmış ki yine sinirlerim zıpladı.

Gidip 1000 km önceden değiştirtecekler bana yağı.

Bir dahaki değişimde Maximoto kullanacağım bakalım nasılmış çok merak ediyorum.

Bence Castrol'den iyidir.

O API belgesini babasının hayrına vermezler adama.
    o api dediğin belgenin bi dünya sıralaması var istersen bi incele bu konuyu belgeyi almak bişe değil mesela iso 9001 belgesi zamanında en iyisiydi ama şimdi ondan sonra çıkan belgelerin bi çoğunu para verip alabiliyosun ..

konu linki
    http://www.motosiklet.net/forum/mt-a...siniflari.html
    Hayat çok küçük bir olasılık ile gerçektir...
    Bunu size kanıtlayabilirim !

mogli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer1000 - F650 GS
    Yağlar Normal-Yarı sentetik ve Tam sentetik yağlar üzere 3e ayrılmaktalar.Normal yağlar petrol ayrışımı sonucu ortaya çıkan yağdır.Yarı sentetik yağlar laboratuvar ortamında oynamış eklemeler çıkartmalar yapılmış yağlardır normal yağlara göre tercih edilmesi iyidir.Sentetik yağlar ise tümüyle laboratuvar şartlarında oluşturulmuş üretilmiş yağlardır.En kaliteli yağ sınıfı denilebilir ve tabi fiyatıda (=.

Maximoto tam sentetik power1 yarı sentetik. ama Castrol daha iyi onayladım.

Ama küçük motor kullanıyor olsam kesinlikle maximoto kullanırım.
    Motosiklet bir ULAŞIM aracı değil bir İSYAN aracıdır!
    Her şeyin Aslı Güzeldir!
    Ömürüm boyunca hatırlanacaksın aYe...

Ybr 125 için daha önceden koymuş olduğum Castrol Power 15-40 yağı zamanı geldiği için boşaltıp PO Maximoto 15W-50 Racing tam sentetik yağ ile değiştirdim.

Racing kelimesi kafaları karıştırmasın.Racing yazıyor diye illa bu tür makinalarda kullanılacak anlamı taşımıyor."Racing" demek yüksek devir çeviren motor demek.Ybr de küçük hacimli ama yüksek devirlerde çalışan bir motor.Dolayısı ile bu yağ uygun bir yağ.

Castrol'ün daha önce kullandığım yağı yarı sentetik bir yağ idi, oysa petrol ofisinin yağı tam sentetik ve fiyatı daha ucuz, 20 lira.

500 km den sonra izlenimim:debriyaj balatasında bir değişiklik yok, vites geçişleri aynı.Ancak motorun sesinde bariz bir azalma var.

Genel olarak memnunum.Özellikle üst sınırı 50 olduğu için yaz mevsimine uygun olduğunu düşünüyorum.Fiyat olarak daha hesaplı yada aynı paraya daha iyi bir yağ bulmadıkça bu yağı kullanmaya devam etmeyi düşünüyorum.

satoyama - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gilera Runner / Aprilia Sr GT200
    güvenmek isterim ama bu işi riske atamam yağ benim için çook önemli, castrol bile beğenmiyorum! mobil yada motul gerisi inan hikaye
    zengin veya fakir farketmez, apaçilik ya da ezik alt kültürün, motosiklet üzerinde hiç bir izahı ve bahanesi olamaz... ) (3 litre benzin koyuyorum bir hafta geziyorum diyen adamlardan ve motorlarından uzak durun)

aykan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA PCX/HONDA NF
    Alıntı satoyama adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    güvenmek isterim ama bu işi riske atamam yağ benim için çook önemli, castrol bile beğenmiyorum! mobil yada motul gerisi inan hikaye
    musatafa, ben bu 10/40 maximotoyu 3 değişim falan kullandım fena diğil gerçekten diğerleriyle arasında hiçbir fark göremedim sadece türk malı oldugundan ucuz biraz iş görür..ancak burada 15/50 si yok satılmıyor..

mbuyuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NC750X
    başka kullanan varmı? cbf 150 de kullanabilirmiyiz acaba? hortlattık mı ne
    Biz ki kula kulluk edip cennete gitme kaygısıyla üç maymunu oynayanlardan değiliz.

Felon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    arkadaşlar kullandığınız motor yağının markasını değiştirmeyin! marka değişimi çok zararlıymış çünkü farklı marka daha farklı teknolojiyle farklı kimyasallarla üretilen yağ demek oluyo ve bu marka değişimi siz motoru koruyucam derken dahaçok zarar vermenize neden olur...
    https://www.youtube.com/alifeyizoglu

Alıntı Felon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar kullandığınız motor yağının markasını değiştirmeyin! marka değişimi çok zararlıymış çünkü farklı marka daha farklı teknolojiyle farklı kimyasallarla üretilen yağ demek oluyo ve bu marka değişimi siz motoru koruyucam derken dahaçok zarar vermenize neden olur...
    Mişli muşlu konuşup tam bilmediğiniz, sağdan soldan duyduğunuz şeyleri gerçekmiş gibi yazmayalım lütfen. Öyle birşey yok. İstediğin marka yağı koyabilirsin.

Neresidir, kimdir bu bilginin kaynağı? Ekle buraya biz de öğrenmiş olalım.

Alıntı mbuyuk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    başka kullanan varmı? cbf 150 de kullanabilirmiyiz acaba? hortlattık mı ne
    CBF150 için SJ ve üstü sınıfta yağ kullanmak gerektiğini kullanma kılavuzu belirtmiş.

Petrol Ofisi'nin sitesindeki bilgilere göre :

Maximoto 15-50 Racing API SG
    Maximoto 15-50 Standart API SH
    Maximoto 10-40 API SG sınıfındalar.

PO yağları CBF150'nin kılavuz değerlerini karşılayamıyor.
    Bilgi paylaştıkça çoğalır.
    "Bir insanın neye güldüğü zekasını, nasıl güldüğü ahlakını gösterir."

NRG900 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı AydoganX adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    PO yağları CBF150'nin kılavuz değerlerini karşılayamıyor.
    Aydoğan CBF 150 için "SH" koduna takılmak yanlış olur. PO'nun ürettiği standart ve racing olanın viskozite değeri çok yüksek. Kılavuzlarda önerilen API ve JASO sınıflandırmalarında düşük ve yüksek sıcaklıklarda viskozite ölçümü baz alınır. PO'nun yeni yağları SH olup düşük viskozite sunan, kılavuzda önerilen yağlardan çok daha iyi koruyacaktır. Benim motorum CBF 250 2006 model. Karbüratörlü, hava soğutmalı bir motora sahip. CBF 150'den farklı bir motor prensibi yok. CBF 250 normalde yağ yakan bir motosiklettir. 2006 Kılavuzunda SH veya üzeri yağ tavsiye ediliyor. Standart önerilen yağ 10w30. 25-30 derece ve üzeri hava koşullarında 10w40 tavsiye ediliyor. İkisi arasındaki fark 10w40'ın daha yüksek viskozite sunması, 100 derece motor sıcaklık testinde daha az incelerek korumayı artırmasıdır. Özellikle yüksek devir çevirdiğinde sıcaklık arttığında silindir içindeki film risk altına giriyor, korunması için yağın kıvamını yüksek tutabilmesi lazım.

"Yağın ilgili mevsimde motora ince gelmesinden kaynaklanan yağ eksilmelerinde" viskozite değeri daha yüksek yağa geçildiğinde eksilme azalır, motor sesi azalır, vites geçişleri yumuşar. CBF 250'imde 10w50 IPone kullandım. 10w40'ı geçmeme rağmen vites geçişlerinde, ritimde problem olduğunu farekediyordum. Çok düşük bir yağ eksiltme vardı. PO'nun kırmızı standart 15w50'sini geçtiğimiz hafta ilk kez denedim. Motor ilk çalışma ile birlikte daha az gürültülü, daha sakin çalıştı. Ritminin düzene girdiğini sesinde hemen farkediyorsunuz. Kesinlikle öneriyorum. Aşağıdaki imaj yağın reklamı ile birlikte değerlerini de veriyor, reklamı kesemedim kusura bakmayın. 100 derecedeki viskozitelere dikkat edin:

PO 15W50

CASTROL 15W40

CASTROL 10W40

There are old bikers and there are bold bikers - but there are no old, bold bikers.
    Türkçe meali: cesur ve yaşlı motorcu olmaz, binersin dört kolluya

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    ben 10 40 olanı kullanıyorum gayette güzel bütün sertifikaları karşılıyor
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

Motosikleti
    YAMAHA TENERE XT660Z
    yani şimdi ben bu yağı gsr'm de kullansam hiçbir problem olmaz mı diyorsunuz
    castrol ile aynı işi mi görür o zaman neden daha fazla ödeyeyim ki
    bu yağı 4 silindirli bir motorda deneyen arkadaş yok mu acaba nasıl bişeymiş
    DEMİR AT'A YOLLAR DAYANMAZ

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Alıntı speed_dream adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yani şimdi ben bu yağı gsr'm de kullansam hiçbir problem olmaz mı diyorsunuz
    castrol ile aynı işi mi görür o zaman neden daha fazla ödeyeyim ki
    bu yağı 4 silindirli bir motorda deneyen arkadaş yok mu acaba nasıl bişeymiş
    ben birkaç defa würht koydum arasında bi fark yok sonuş olarak standartlara uygun
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

ethemm76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    Ben bu yağı Motul 10w-50 den sonra cbf 150 de kullandım, hiç bir olumsuzluk hissetmedim. 10w-40 olanını. Denk gelirse alıyorum, sorun yok.
    NRG900 bunu beğendi.

motorcu48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İNAZUMA keyfiii :DD
    konu hortlucak ama bu yağ güzel yağa benziyor halkımız bilinçlenmeli

EKONOMİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MOTORU SATTIM GİTTİ
    sentetik olan yaglari 100 mg prince motorsiklette kullanabilir miyiz

debriyajda kacirma yapar iddialari var

po nun yaglarinda eski ozellik listesinde islak kavrama performansi ibaresi yok
    sonradan eklemişler

toptan alırsak fiyat düşer

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler