Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

En tehlikeli yarışa ilk kez bir Türk takımı da giriyor

Motovento
    REKLAM ALANI
    mostwanted_57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 ABS
    Kemal Merkit ve Kutlu Torunlar, 2007 Dakar Rallisi'ne Katılıyor.

Kutlu Torunlar (solda) ve Kemal Merkit

Dünyanın en uzun süren motor sporu organizasyonu ve en zorlu yarışı olan Dakar Rallisi’nin, 28’incisi 2007’nin ocak ayında yapılacak. Otomobil, kamyon, motosiklet gibi kategorilerdeki sürücülerin aynı anda mücadele ettiği yarışa Türkiye’den motosikletçi Kemal Merkit ile Kutlu Torunlar katılıyor.

İnsanların ve makinelerin dayanıklılığının sınandığı dünyanın en zorlu rallisi Dakar Rallisi 6-21 Ocak tarihleri arasında yapılıyor. Ralliye dört kıta ve 42 ülkeden 187 otomobil, 250 motosiklet ve 88 kamyon katılıyor. Afrika çöllerinin kızgın sıcağında gerçekleşen 15 günlük rallide, bugüne kadar 27 yarışmacı çeşitli kazalarda öldü. Bu sene Paris yerine Portekiz’in Lizbon şehrinden başlayıp Senegal’in başkenti Dakar’da bitecek sekiz bin kilometrelik ralliye Türkiye’den Kemal Merkit (47) ile Kutlu Torunlar (39) motosikletle katılacak. İki yarışmacı da iddialı olduğunu söylüyor.

BİTİRMEK BÜYÜK BAŞARI

Dakar Rallisi’ne ilk kez 1988 yılında Renç Koçibey kamyon sınıfında katılmıştı. 1991 yılında otomobil ile Ali Deveci ve Galip Gürel, kamyon sınıfında ise yine Renç Koçibey mücadele etti. Rallinin motosiklet kategorisinde Türkiye’den ilk kez 2000 yılında Kemal Merkit yarıştı. Merkit, 2002 ve 2003 yılında bu zorlu yarışı bitirebilen ilk Türk unvanını elde etti. Yarışa bu yıl da katılacak olan Kemal Merkit ve takım arkadaşı Kutlu Torunlar, bugüne kadar Türkiye ve yurtdışında birçok şampiyonaya katıldı, önemli dereceler elde etti.
    Merkit, İspanya, Fas, Moritanya, Mali’yi geçerek Senegal’e ulaşmak için 15 gün mücadele edeceklerini, yarışı bitirmenin bile büyük başarı sayıldığını söylüyor. "Dakar Rallisi’nde çöller, ormanlar ve dağlar aşılıyor. Zorlu etapları başarabilen az sayıda yarışmacı finişe ulaşabiliyor. İklim ve coğrafi şartların zorluğunda gece-gündüz binlerce kilometre yol alan yarışçılar başarılı kabul ediliyor. İlk hedefimiz finişe ulaşmak, ikinci hedefimiz ise ilk 10 yarışmacının arasında girmek. İkimiz de gerek ülkemizde gerekse uluslararası motosiklet yarışmalarında aldığımız dereceler ile bunu başaracağımıza inanıyoruz."

Kutlu Torunlar (solda) ve Kemal Merkit

ROTAYLA BERABER İSMİ DE DEĞİŞTİ

İlk kez 1979’da Paris-Dakar arasında gerçekleştirilen ve 27 yıldır devam eden yarışın orijinal ismi Paris-Dakar Ralli’siydi. Ralli 1979’dan 1994’e kadar Paris-Dakar arasında yapıldı. Yarış sırasında meydana gelen ölümler ve Kuzey Afrika bölgelerinde yaşanan politik istikrarsızlık, rotaların sürekli değişmesine sebep oldu. Hatta Cezayir’deki yerel savaşlar yüzünden yarışçılara birçok kez ateş açıldı ve mayınlar yüzünden kazalar meydana geldi. Ekiplere saldırmayı planlayan teröristler ele geçirildi. Bu sene, aralarında sponsorluk gibi etkenlerin de bulunduğu birçok faktörün etkisi ile yarışın başlangıcı Paris’ten Portekiz’e kaydırıldı. Zaman zaman yarış rotalarında değişiklikler oldu. Zamanla çevresel risk faktörleri azaldı, ama ölümler bitmedi. Ralliye katılacak yarışmacılar organizasyonu üstlenen ASO firmasına 12 bin Euro ödüyor, üç kategorinin birincileri ise 213 bin Euro’yu paylaşıyor.

GEÇEN SENEDEN İLGİNÇ RAKAMLAR

2006 Dakar Rallisi’ne 42 ülkeden 23’ü kadın 766 kişi katıldı.

Yarışta 231 motosiklet, 174 otomobil ve 69 kamyon mücadele etti.

Yarışçıların yüzde 20’si profesyonel, yüzde 80’i amatördü.

Yarışçılarla birlikte 28 organizasyon, 10 kontrol noktası aracı, 2 start aracı, 10 ambulans, 6 TV ekip aracı, 20 uçak, 20 helikopter görev aldı.

Her gün kurulan kamp yerlerinde 11 yemek kamyonu, 72 garson ile günde 2 bin 300 kişiye konaklama ve yemek hizmeti verdi. Günde 1,5 ton yiyecek tüketildi.

Günde 12 bin şişe 50 cl’lik su içildi.

50 doktor görev aldı.

Yarışta 600 ton jet A1 uçak yakıtı, 250 ton Avgas yarış aracı yakıtı, 500 ton dizel yakıt, 140 ton helikopter yakıtı tüketildi.

300 medya kuruluşundan 550 gazeteci yarışı izledi.

Eurosport, 45 saat yarış görüntüsü ile dört kıtaya uluslararası TV yayını yaptı. 178 ülkede 580 saat izlendi.

Beş dilde yayın yapan internet sitesini (www.dakar.com) 2.3 milyon kişi ziyaret etti.

27 YILDA 47 YARIŞÇI ÖLDÜ

Dakar Rallisi, dünyanın en tehlikeli yasal spor yarışması unvanına sahip. İstatistiklere göre 27 yılda 47 yarışçı ve bir o kadar da izleyici hayatını kaybetti. Dakar Rallisi’nde ölümlerin nedenleri ise kuşkusuz hız ve kazalar. Yüksek hızda seyreden araçların özellikle kuma çakılması, ölümlerin başlıca nedeni. Rallinin güvenliği için hız limiti saatte 150 kilometre ile sınırlandırıldı. Daha hızlı gidenin ceza alması kararlaştırıldı. Hatta bu limit yerleşim yerlerinde saatte 50 kilometreye kadar düşürüldü.

Yarışta kum fırtınaları da ekipler için büyük zorluk nedeni. Gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkları yarışçıları etkiliyor. Yarış günlerce sürdüğü için de konsantre olmak güçleşiyor. Yarış sırasında sürücüler kaybolabiliyor. Ekipler mola verdiklerinde soygun, darp gibi sorunlarla da boğuşuyor. Geçilen ülkelerde sürücülere ateş açıldığı bile oluyor. Yarışçılar haydutların, isyancıların silahlı saldırısına da uğruyor. Sadece 2006 yılında üç kişi öldü. Ölenlerden ikisi yarışçı biri ise küçük bir çocuktu.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

yanlış hatırlamıyosam VW Polo Ladies Cup 'ta da eşi Zeynep Merkit yarışıyor..
    ikisinede başarılar diliyorum

Bu haberi gazeteden okumustum.Gönül isterdiki her katogoride bi yarıscımız olsun.İkisinede basarılar diliyorum

mostwanted_57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 ABS
    Evet bende gazetede okudum.

Gazeteden tarayıp buraya ekleyecektim ama internette yazıları bulunca oradan aldım.

Buda haberin linki; http://www.hurriyet.com.tr/cumartesi/5581976.asp?gid=66

Forumdan Uzaklaştırıldı CenkKeskin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hitchhiking 1000 RR :)
    Evet Türkiyenin adını ezberlemeye başlıyor artık yabancılar Turkey kelimesini kazıyoruz beyinlerine Hindi olarak hatırlayamıyacaklar egzozs dumanını yuttuktan sonra

Alıntı roadrunner adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yanlış hatırlamıyosam VW Polo Ladies Cup 'ta da eşi Zeynep Merkit yarışıyor..
    ikisinede başarılar diliyorum

pardon arkadaşlar bu sene başında boşanmışlar, yanlış hatırlıyomuşum

olsun genede ikisinede başarılar

Alıntı CenkKeskin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet Türkiyenin adını ezberlemeye başlıyor artık yabancılar Turkey kelimesini kazıyoruz beyinlerine Hindi olarak hatırlayamıyacaklar egzozs dumanını yuttuktan sonra

Bi ara Turchia gibi bise yapıyolardı tutmadı heralde.

BİSANCI_42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YOK
    Ahtim Var Allahin İznİyle Ölmezde SaĞ Kalirsam Bİr GÜn Bende O YariŞa KatilacaĞim

_demon_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    google arama motoru
    abi güzel bi sporda ölümleri çokmuş yaa bize göre değile
    -C¤- Tuяki§h - ЯoMεO -C¤-
    [MT]Eskişehir Ben GeLdimmm aranıza kabul ediomusunuz bni...

Tutkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA AFRİCA TWİN
    Türk motosikletçiliği adına güzel bir olay, her iki yarışmacımıza da başarılar dilerim.

deer_152 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    iki motosiklet tutkununada basarılar...

crato - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Tiger 800XC idi, calindi.
    bu kadar önemli bir organizasyona, özellikle motosiklete karşı garip bir tutum takınılmış bir memlekette, böyle bir isim takılması kesinlikle ve kesinlikle yanlıştır.

bu rallinin adı dakar'dır ve dünya'nın en önemli spor organizasyonlarından biridir. özellikle TR'nin en büyük motosiklet sitelerinden biri olan MT'de böyle bir başlık kullanılmamalıdır, kullanılamaz.

günlük gazetelerin her yazdığı saçmalığı buraya aynen aktarmayınız lütfen. burası bir motosiklet sitesi ve bir gazetenin yaptığı kötülemeyi burada tekrarlamakla çok büyük bir hata yaptığınızın farkına varmalısınız.
    Ben, kimine göre deli, kimine göre keyifli, kimine göre lanet-li, kimine göre pek bi’ dertli, kimine göre efendi, kimine göre sadece biri, kimine göre hiç biriyim.
    Ben, crato’yum.

ivan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda & Suzuki
    Türkiye ve Motosikletçiler için GURUR verici bi haber herkezin dediği gibi gönül isterdiki her katogoride bir yarışcımız olsun diye...
    Tekerleğimi Yakarım Ama Ruhu'mu Asla
    İVAN ( serh@t )

beto_977 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    AS 150 T1 ( Yiğidim Aslanım, Façası bozulsada eski günlerine geri döndü )
    Başarılar dilerim.
    Tatlı su motorcusu. Yamura çamura gelmez.

cakalaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR1000RR "2017
    Başaılar diliyorum abilerimee
    Ya KASK TaK ; Ya ÖL

ozi2002 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Google arama motoru
    Nediyeyim ALLAH yardımcıları olsun bide yolları açık olsun
    [COLOR="red"][B][I] 4 zamanlı --> ::144:: <-- 2 zamanlı (A rh 2TT)[/I][/B][/COLOR]

BLaCK_j.W.a - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fz S600
    İnşallah yarışı bitirirler...
    insan kadar kendine guvenen bir aciz gormedim!
    insan kadar nankorunu bahsettiginiz kedilerde bile gormedim!........ Sagopa Kajmer

Motosikleti
    Suzuki DL 650
    bravo.sonsuz başarılar diliyorum

yarışçı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda-cg+mz+cbr125+R1
    ÖNEMLİ OLAN YARIŞI BİTİRMELERİ VEDE İNŞALLAH İYİ BİR DERECE İLE GELECEKLER HADİ BAKALIM GÜNDEN GÜNE DAHA'DA ADIMIZI DUYURUYORUZ DÜNYA'YA HEP BÖYLE YOLUMUZA DEVAM EDELİM HER NE ŞEKİLDE OLURSA OLSUN BİRBİRİMİZE DESTEK VERMEYE ÇALIŞALIM.PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER

myheart - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CRF 250 L
    kolay bi şey değil.. allah yardımcıları olsun ve bir gurur olarak bizlere yasatsınlar...
    Binlerce Kilometre Bile Tek Bir Adımla Başlar...

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler