Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Otomobile ulaşamayan motosiklete koştu

  Motovento
  REKLAM ALANI
 1. #1
  Voltaren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  16 Şubat 2020
   
  Otomobile ulaşamayan motosiklete koştu: Tüm zamanların satış rekoru

  Otomobile erişim giderek zorlaşırken, daha ulaşılabilir olan motosiklete talep arttı. Motosiklet satışları tüm zamanların rekorunu kırarken, otomobil yerinde saydı.

  İki ulaşım aracı arasındaki makas hızla kapanıyor.

  Yüksek enflasyon ve kurdaki yükseliş nedeniyle Türkiye’de otomobile erişim giderek zorlaşırken, daha ulaşılabilir bir mobilite aracı olan motosiklete talep hızlandı. Yakıt fiyatlarındaki artış da otomobil kullanıcılarını alternatif arayışına yöneltince, kurye tarafından gelen taleple büyüyen motosiklet pazarı, tüm zamanların satış rekorunu kırdı.

  Motosikletteki rekora karşın, otomobil pazarı bu yıl da yerinde sayınca iki bireysel ulaşım aracı arasındaki makas da büyük oranda daraldı.

  Ekonomim.com'un haberine görüşlerine yer verilen MOTED Başkanı Başarı Erbaş, “Çok yakın bir zamanda otomobil satışlarını yakalayacağımıza inanıyoruz" dedi.

  Motosiklet satışları, 2022’nin ilk 11 ayında 2021’e göre yüzde 50,7 artarak 365 bini aştı. Aynı dönemde otomobil satışları ise yıllık bazda 2,4 oranında azalarak 505 bin 886 adette kaldı. Henüz Aralık 2022 sonuçları açıklanmadı. Ancak, edinilen bilgilere göre motosiklet satışlarının 2022’de 400 bin adeti aştığı tahmin ediliyor.

  Bu da motosiklet pazarı için tüm zamanların rekoru anlamına geliyor. Otomobil satışlarının ise geçen yılı yaklaşık 595 bin adet ile kapattığı öngörülüyor. Otomobil markaları 2023 için geçen yıla paralel bir pazar beklerken, motosiklet markaları bu yıl sonunda en az 420 bin adetlik satışa ulaşmayı hedefliyor.  KURYE SAYISINDA CİDDİ ARTIŞ

  Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED) Başkanı Başarı Erbaş, pandemiyle birlikte bireysel ulaşım araçlarına talebin artığını hatırlatarak, "Ekonomideki olumsuz gelişmelere paralel Türkiye'de alım gücünün zayıflaması da otomobile göre daha ucuz bir bireysel ulaşım aracı olan motosikleti ön plana çıkarttı. Öte yandan gelişen e-ticaret motosikletli kurye sayısında ciddi artışa sebep oldu” dedi.

  Aynı zamanda BMW Motorrad Marka Müdürü olan Başarı Erbaş, motosiklet sektörünün önümüzdeki yıllarda büyümeye devam edeceğini ifade ederek, “Çok yakın bir zamanda otomobil satışlarını yakalayacağımıza inanıyoruz" dedi.

  Türkiye’de otomobil fiyatları son bir yılda yüzde 70 artarken, motosiklette fiyat artışı geçen yıl yüzde 40’ta kaldı. Türkiye'de en ucuz otomobilin fiyatı 400 bin TL bandına dayanırken, en ucuz motosikletin fiyatı ise 27 bin TL.

  "OTOMOTİVDEKİ STOK SIKINTISI İLGİYİ ARTIRDI"

  Yamaha Motor Türkiye Ülke Başkanı Hakan Kaya da, "Pandemiyle birlikte büyüyen kurye sektörünün etkisinin yanı sıra akaryakıt fiyatlarındaki artışlar, toplu taşımadan kaçınma ve otomotiv sektöründe yaşanan stok sıkıntıları motosiklete olan ilgiyi oldukça artırdı. Her ne kadar yüksek hacimli hobby bike dediğimiz modellerde bir miktar artış gözlemlense de pazarda asıl artış 50 - 250 cc motor hacmine sahip segmentte gerçekleşti” diye konuştu.

  Üst üste gelen zamlar nedeniyle otomobile erişimin zorlaşmasının da motosiklet satışlarına katkı sağladığını ifade eden Hakan Kaya, “Artan mobilite ihtiyacına paralel olarak insanlar satın alma ve işletme maliyeti göreceli olarak daha uygun olan motosiklet ve scooter modellerine yöneldi. Ayrıca İstanbul gibi trafiğin problem haline geldiği büyük metropollerde, iki tekerin kullanım rahatlığı ve son yıllarda motosiklet kültürünün gelişmesi de tercih edilmesinde etkili oldu” dedi.  “YAKIT MASRAFI DA MOTOSİKLETE YÖNELTTİ"

  Honda Türkiye Motosikletten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Çetin Kardeş, motosiklete olan ilginin her geçen yıl katlanarak arttığını vurgulayarak, “Burada özellikle şehir hayatında hızlı mobilite ihtiyacı, zamandan tasarruf ve pandemi sebebiyle toplu taşımaya alternatif olarak motosikletin tercih edilmesi dikkat çekiyor. Günümüzde artan mobilite ihtiyacını karşılamak için hem şehiriçi hem şehir dışı seyahatlerde kullanımı artan motosiklet giderek önemli bir ulaşım aracı haline geliyor. Bu konuda başlangıç modeli olarak tercih edilen scooter segmenti yükselişe geçti. Diğer yandan pandemi sürecinde moto kurye sayısındaki artışa bağlı olarak yine bu segmentte yükselen talep var” diye konuştu.

  Otomobil fiyatlarındaki artışın yanı sıra arz-talep dengesindeki bozulmaların da tüketicileri ulaşım aracı konusunda motosiklet gibi alternatiflere yönelttiğine dikkat çeken Kardeş, motosiklet satışlarını arttıran etkenlerden birinin de yakıt fiyatlarındaki hızlı yükseliş olduğunu söyleyerek, "Son bir yılda akaryakıt fiyatlarında yüzde 70’e varan zam oldu. Motosikletin otomobile göre yakıt tüketimi çok daha az. Öte yandan elektrikli motosikletlerin de görece uygun fiyatlı olması akaryakıt maliyetlerinden kaçan tüketicileri bu pazara yönelten bir diğer etken" dedi.

  MOTED Genel Koordinatörü Remzi Öztürk, motosiklet satışlarının son haftalarda hızlanmasının bir nedenin de ARTES kayıt sistemine geçilerek, satılan tüm motosikletlerin kayıt altına alınması olduğunu söyledi. Öztürk, “ARTES sistemiyle kayıt dışı ve sahteciliğin önüne geçilmiş oldu. Böylece sektör daha kaliteli ürün satışını müşterisine sunacak” ifadesini kullandı.  YABANCI YATIRIMCI DA ÜRETİM İÇİN SIRADA

  Motosiklet pazarındaki pandemiyle birlikte başlayan büyüme trendi, yatırımcıları da bu alana yöneltiyor.

  Koç Grubu, Ford Otosan mühendislerinin girişimleriyle geçen yıl Rakun markasıyla seri üretime başlayarak motosiklet pazarına giriş yapmıştı. “Daha şimdiden birçok marka Türkiye’ye yatırım kararı aldı. Kymco, Hero ve Piaggio, Türkiye’ye yatırım yapmayı gündeme alan markalar arasında. Öte yandan Koç ve Sabancı gibi büyük yerli Holdinglerin de pazara girmesi önemli” diyen MOTED Başkanı Başarı Erbaş, atılacak bazı önemli adımların Türkiye’nin motosiklet üretim üssü haline gelebilmesine büyük katkı sağlayacağını vurguladı.

  B sınıfı ehliyetle motosiklet kullanılmaya başlamasının pazara önemli bir ivme kattığını hatırlatan Erbaş, "125 cc motosikletlerin de B sınıfı ehliyetle kullanılabilmesinin 250 cc’ye kadar olan yüzde 8’lik ÖTV bareminin 500 cc’ye kadar olan motosikletlere çekilmesi, sektörün çok hızlı büyümesine ve Türkiye’yi motosiklet üretim üssü haline getirmesinde büyük katkı sağlar” dedi.

  Kaynak: NTV
  dundanbiri ve tommygun bunu beğendiler.


  REKLAM ALANI
  Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
  Motomax
 2. #2

  Üyelik
  21 Kasım 2016
  Şehir
  İstanbul
  Motosikleti
  Aprilia RS 660, Vespa Primavera 150
  Üretim üssü derken ağzına terlikle vuraymış biri iyiydi.
  Thracian bunu beğendi.

 3. #3

  Üyelik
  23 Kasım 2020
  Şehir
  ist/bahcesehir
  Motosikleti
  cb250r
  2024:motora ulasamayan bisiklete kostu

  2025:bisiklete ulasamayan ata koştu

  2026: ata ulasamayan koşmaya başladi

  2027: işe koşarak gidenlere ek vergi getirildi
  Dxsec, espresso, Cyan ve 16 diğerleri bunu beğendiler..

 4. #4
  okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  08 Eylül 2016
  Şehir
  İstanbul Kartal
  Motosikleti
  Benelli TRK 502
  At bisikletten pahalıdır ne yaptın.
  Mr.wind bunu beğendi.

 5. #5

  Üyelik
  02 Eylül 2012
  Şehir
  Ankara
  Motosikleti
  Mondial 100 SFC Snappy xi
  Güzel bir haber... İnşallah sayımızla beraber trafikte gördüğümüz saygı da artar.

 6. #6
  Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  14 Mart 2016
  Şehir
  Antalya
  Başlık yanlış bence, motosiklete değil, motosikletimsi bisikletlere koştu olmalıydı. O satış rakamlarının en fazla %10 motosiklet denebilecek makinalar.
  -Black- ve espresso bunu beğendiler.

 7. #7
  F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  25 Haziran 2010
  Şehir
  sakarya
  Motosikleti
  crf 1000L + dio
  bmw müdürü yakın zamanda otomobil satışlarını yakalacağız demiş nasıl diye merak ediyorum
  hani bmw 50 cc motosiklet getirip 20000 e satacak galiba

 8. #8

  Üyelik
  21 Kasım 2016
  Şehir
  İstanbul
  Motosikleti
  Aprilia RS 660, Vespa Primavera 150
  Sattıkları araba sayısı oldukça az, o yüzden

 9. #9

  Üyelik
  25 Ekim 2004
  Şehir
  istanbul
  Motosikleti
  Artık Yok...
  Normal hele şu 125cc yasası çıkarsa görün bakın yolda arabadan 100 misli fazla motor olmassa bende bir şey bilmiyorum artık motorsiklet dur kalk trafiği olur.. zaten şimdiden varda ..

  birde gerçekten iki teker şeytan işi diyen kesmede bir iki firma biraz yaratıcı çözümlerle misal 4 tekerlekli arabamsı motorsiklet ruhsatlı tıpkı bajajın qute si gibi motorsiklet ruhsatlı elektrikli 4 tekerlekli bazı Çin malı araçları gibi 125cc ile 250cc arası tek kişilik 4 lastikli araçlar falan getirilerse bir de uygun fiyata gelirse memlekete siz görün bakın neler oluyor …

 10. #10
  ozan1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  20 Kasım 2017
  Şehir
  istanbul
  Motosikleti
  tvs apache/Bajaj dominar 400/yamaha mt07
  İlginç açıklamayı yapan yamaha motor başkanının mt07 olmadığından haberi yok galiba nisan ayında belki gelir diyen bayiniz var

 11. #11
  Robinson_C - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  17 Aralık 2019
  Şehir
  Gaziantep
  Motosikleti
  Honda CB 125 R
  Keşke bu kadar şahlanmasaydık,
  F54 bunu beğendi.

 12. #12
  arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  17 Nisan 2018
  "iş bulamayan kurye oldu." daha dogru bır baslık olabılır.
  Mr.wind bunu beğendi.

 13. #13
  watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  15 Kasım 2005
  Şehir
  Coruscant
  Motosikleti
  speederbike
  Reis halkı adım adım sağlıklı yaşama götürüyor, anlamıyorsunuz.
  -Black- ve Voltaren bunu beğendiler.

 14. #14
  -Black- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  07 Kasım 2005
  Şehir
  Çanakkale
  Motosikleti
  Suzuki DL650 2014
  Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
  bmw müdürü yakın zamanda otomobil satışlarını yakalacağız demiş nasıl diye merak ediyorum
  hani bmw 50 cc motosiklet getirip 20000 e satacak galiba
  Bmw olarak değil, MOTED Başkanı olarak. Genel satıştan bahsediyor.[COLOR="Silver"]

  ---------- Mesajlar birleştirildi - 17:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:36 ----------

  Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
  Sattıkları araba sayısı oldukça az, o yüzden
  Bmw olarak değil, MOTED Başkanı olarak. Genel satıştan bahsediyor.
  F54 ve killingroad bunu beğendiler.
  Murphy says: Anything that can go wrong will go wrong...
  Dengeliyorum.com
  youtube.com/we2strom

 15. #15

  Üyelik
  21 Kasım 2016
  Şehir
  İstanbul
  Motosikleti
  Aprilia RS 660, Vespa Primavera 150
  Alıntı -Black- adlı üyeden alıntı Mesajı göster
  Bmw olarak değil, MOTED Başkanı olarak. Genel satıştan bahsediyor.[COLOR="Silver"]

  ---------- Mesajlar birleştirildi - 17:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:36 ----------  Bmw olarak değil, MOTED Başkanı olarak. Genel satıştan bahsediyor.
  MOTED'i görünce okumayı bırakmışım ondandır =))
  why so serious?

 16. #16
  -Black- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  07 Kasım 2005
  Şehir
  Çanakkale
  Motosikleti
  Suzuki DL650 2014
  Hayret. İlk defa Ötv ile ilgli bir açıklamasına denk gelmiş oldum böylece.
  Millet senelerdir kendini paraladı, hacim aralıkları değişti, düzenleyin vergileri diye.

  Bir de bilmem kaç yılından bu yana sabit olan hız limitleri konusu var da. Neyse şimdi.
  Murphy says: Anything that can go wrong will go wrong...
  Dengeliyorum.com
  youtube.com/we2strom

 17. #17
  tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  29 Temmuz 2015
  Şehir
  İstanbul
  Motosikleti
  Kawasaki Er6F (2008)
  İstatistik çok yılık bir bilim, rakamlara öyle bir anlam yüklersin ki şaha kalktığını sandığın an meğer batmışsın.

  Bizim emlak sektörü de aynen böyle, Moted koordinatörü de aynı yılıklığa, itliğe başvuruyor ve sadece kendisi akıllı da tüm Türkiye malmış gibi yorum yapıyor. Bizim emlak sektöründe projeden satış olduğunda atıyorum "%60 satıldı" derler, neye göre %60? hangi veriye göre? toplam m2 içinde %60 farklı, toplam ciro içinde %60 farklı, adet bazında %60 farklı. Söz gelimi 3-4 tane 1+1 yeri geliyor 4+1 dubleks etmiyor. Moted.ciler de aynı haltı yemiş, satılan dandik scooter sayısına bakarak "ohhh sektör büyüyor" demiş. Doğru, birşeyler büyüyor ama o, sektör değil.
  Cyan ve espresso bunu beğendiler.

 18. #18

  Üyelik
  21 Kasım 2016
  Şehir
  İstanbul
  Motosikleti
  Aprilia RS 660, Vespa Primavera 150
  İstatistik aslında müthiş bir bilim, ama cehalet de bir o kadar müthiş bir güç. Rakamlarla yeterince oynadığı zaman istediğine ulaşabiliyor insan, düşük kapasite/kötü eğitim söz konusu olduğu zaman işte bu rakamlarla oyun başlıyor.

  MOTED için yazdığın paragrafa harcadığın enerjiye değmez. Web sitelerine bakmak bile yeterli bunun içn.

 19. #19
  -ZERO- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  05 Şubat 2012
  Şehir
  Ankara-Muğla-İzmir
  iyice hindistan olacaz...

 20. #20

  Üyelik
  12 Ocak 2023
  Doğru düşünmüşsün gidişat onu gösteriyor.


  REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)