Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

6 ay ve 6 bin kilometre kuralına motosiklet de dahil edildi

Motovento
    REKLAM ALANI
    admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İkinci el taşıt satışında uygulanan 6 ay ve 6 bin kilometre kuralına motosiklet de dahil edildi. Karar 1 Temmuz 2024 tarihine kadar geçerli olacak. Ticaret Bakanlığı bu kararı uzatabilecek.

Ticaret Bakanlığı'nın ikinci el motosiklet satışları için aldığı yeni uygulama kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Karara göre ikinci el araç satışında uygulanan "6 ay ve 6 bin kilometre" kuralına motosiklet de dahil edildi.

KARAR 1 TEMMUZ 2024'E KADAR GEÇERLİ OLACAK

Ticaret Bakanlığı'nın kararında "13/2/2018 tarihli ve 30331 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmeliğin geçici 2 nci maddesinin birinci fıkrasında yer alan 'iştigal edenler'" ibaresinden sonra gelmek üzere 'motosiklet' ibaresi eklenmiştir." ifadeleri yer aldı.

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren karar 1 Temmuz 2024 tarihine kadar geçerli olacak. Bakanlık, bu tarihi uzatabilecek.

6 AY VE 6 BİN KİLOMETRE KARARI NEDİR?

İkinci el araç alış verişi yapanlar otomobil ve arazi taşıtlarının pazarlanmasını veya satışını, ilk tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6 bin kilometre geçmedikçe doğrudan veya dolaylı olarak yapamıyor.

Yönetmelik değişikliği sadece 2.el motorlu kara taşıtı ticareti ile iştigal edenler için geçerli...

Bu değişiklik bireysel motosiklet kullanıcılarını kapsamıyor...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    bkgzl34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2012 Yamaha Ybr 125 esd, 2023 Hero dash 125
    Desenize yılbaşına kadar, hondacı ve yamahacı stokçular malı elinden çıkarmak için fiyat da damping yapacaklar.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    6 ay dolarsa 6bin km, 6bin km dolarsa da 6ay şartı aranıyor mu yoksa 2'si de mi gerekli?

bence yerinde bir karar; heryer kara borsacı oldu.
    otopsici bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Ben pek bir şeyi etkileyeceğini düşünmüyorum; ticarete aracılık edenler tacir kişi ancak motosikletler tacir kişiler üzerinde değil. Hiçbir galerinin motoru kendi üzerine aldığını zannetmem. Aynı motosikletten 3-5 tane alan amatör tacirleri bile etkilemez büyük ihtimalle; çünkü bu kişiler 2. el araç ticareti yetki belgeli ve devlet nezdindeki işi bu olan tacir kişiler değiller. Göstermelik kararlar.
    espresso bunu beğendi.

cbr1100 xx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ HAYABUSA 2021 BLACK EDİTİON
    6,000 km olmadan al-satçı şahış firmaları yada şirketler satış yapamayacak ..Zaten bu firmaların yetki belgesi olması zorunluluğu var. Kalan kişiler için bir kısıtlama yok henüz.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    6 ay dolarsa 6bin km, 6bin km dolarsa da 6ay şartı aranıyor mu yoksa 2'si de mi gerekli?
    ...
    Yönetmelikte "6 ay ve 6 bin kilometre" diyor; "ve" olması sebebiyle satış yapılabilmesi için her iki şartın da gerçekleşmiş olması gerekir.
    arndiol ve espresso bunu beğendiler.

Robinson_C - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 125 R
    Şimdi ben 8 ay 2023 de ct 250 aldım şu an 1200 km de ben bunu yazın satmayı düşünüyorum satamıyakmıyım 6 bin km değil diye,
    Herif Manyak Yüzünden Belli,

Lunatique - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400UG
    Otomobilde yapıldığı gibi motosikleti bir düzeneğin üzerine koyup, durduğu yerde 6001km'ye getirip, 6 ay sonra satarak aşılabilecek bir kural.
    6 ay sonra nasıl olsa fiyatı artacak diye düşünecek stokçuluk yapan kişiler.

Kiraya getirilen %25 mantığı gibi bu da etkisiz olur.

Yukarıda bahsedildiği gibi olan gerçek kullanıcıya olacak.
    Motor aldıktan sonra karşına çok iyi bir fırsat çıksa sırf bu kural yüzünden satamayacaksın.

Alpbatur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F800GS, Tracer 9 GT, Triumph Tiger 1200 GT Pro
    Alıntı Robinson_C adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şimdi ben 8 ay 2023 de ct 250 aldım şu an 1200 km de ben bunu yazın satmayı düşünüyorum satamıyakmıyım 6 bin km değil diye,
    Satarsın km yi kimse kontrol etmez. Bugün için çok fazla bir anlamı kalmadı, faizler yükseldi kimse yatırım olsun diye motorlu taşıt almıyor zaten....

06Serhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Gsxr 600 K4
    Çok doğru bir karar.

Motosikleti
    Yamaha MT09 2021+yadea g5
    ahhahahahahaa SAPPPLAAAAAA SAPLAAAA pcx nmax mt07 r25 mt25 pulsar rs200 sr250 vespa alıp stoklayıp satmaya çalışanlara oohhhh beeeeee yani o kadar geciktiki ama iyi geldi şu dönemde piyasanın kan ağlamasıyla birlikte birde bunu saplamaları al satçılara çoook iyi oldu gözünüz aydın.sonunda bayilerde motosiklet bulunabilicek yaza kadar bu iş düzelir gerçek biniciler almaya başlıcak.0 km 120 bin olan al satcıdan 150 ye alan 170 e satmaya çalışan dangalakları 4 gözle görücez bakalım kaça satabilicekler

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Güzel Türkçemizde "dam yıkıldıktan sonra kapı kilitlemek" diye bir deyim vardı.
    Onu cümle içinde kullanmak, akıllarına şimdi gelmiş işte.
    espresso ve Guven bunu beğendiler.

abyasar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Discover 125 ST
    Haberin yazısını biraz editliyorum izninizle:

Ticaret Bakanlığı'ndan birisinin elindeki skuter stoğu bittikten sonra ikinci el taşıt satışında uygulanan 6 ay ve 6 bin kilometre kuralına motosiklet de dahil edildi. Karar 1 Temmuz 2024 tarihine kadar geçerli olacak.
    espresso ve pea bunu beğendiler.

doberman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 Iron 883
    sıfır motor alıp finlandiyaya kadar gidip dönerseniz satabiliyorsunuz bence gayet makul

Kanun çıkmadan 1 gün öncesinden 0 olarak motor almıştım. Bugun notere sorduğumda resmi gazete yayın tarihinden öncr aldığın için sen etkilenmiyorsun dedi. Kesin cevaplayabilecek biri varmıdır acaba? Motorla 6bin km yapmak ölüm gibi bişey benin için

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı to1ga adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kanun çıkmadan 1 gün öncesinden 0 olarak motor almıştım. Bugun notere sorduğumda resmi gazete yayın tarihinden öncr aldığın için sen etkilenmiyorsun dedi. Kesin cevaplayabilecek biri varmıdır acaba? Motorla 6bin km yapmak ölüm gibi bişey benin için
    Bireysel motosiklet kullanıcılarını kapsamıyor. Galeriniz varsa sizi etkiler, galeriniz yoksa ya da sürekli al sat yapan biri değilseniz sizlik bir durum yok.
    espresso bunu beğendi.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı to1ga adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben seninin 7 ayı dogru duzgun motora bınmedıgım kalan aylarda da haftada 1-2 bindiğim halde 6bin yapıyom hocam, o kadar cok bir km değil :D
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bireysel motosiklet kullanıcılarını kapsamıyor. Galeriniz varsa sizi etkiler, galeriniz yoksa ya da sürekli al sat yapan biri değilseniz sizlik bir durum yok.
    Teşekkür ederim cevabınız için.

Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben seninin 7 ayı dogru duzgun motora bınmedıgım kalan aylarda da haftada 1-2 bindiğim halde 6bin yapıyom hocam, o kadar cok bir km değil :D
    Ben yapamıyorum yada kıyamadığımdan yapamıyorum bilemedim

xterkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha fz8 +bajaj pulsar 200+ discover 125 st +
    herkes kılıfına uyduruyor ,daha bugün kampanya var diye Honda ya gittim ,ne kampanyası ! ona yansımıyor, buna yansımıyor, bunda plaka var, bunda aksesuar var
    kısaca asıl yaptırımın ve cezaların bu tarz bayilere verilmesi lazım, yeterli stok getirmeyip, gelenleri de eşe ,dosta, akrabaya satıp piyasanın işleyişini bozan, asıl bu yetkili bayilerdir ,verilecekse cezalar bu firmalara verilmeli
    zaten bu firmalar böyle yapmasa, karaborsa durumu oluşmazdı, eh bir şeyler yapıyoruz anlamında kararlar

Motosikleti
    Cfmoto 250NK - Hyosung ST7
    Sarı siteye ilan koymuştum 5-6 gün önce 2019 model 2800 KM'de motorum için ilandan kaldırıldı ve 6 ay 6000 km kuralı yüzünden olduğu belirtildi. Sanırım bu kural normal tüketiciyi de kapsıyor.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)