Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Metrobüs yolunda feci kaza! Motosiklet sürücüsü kurtarılamadı.

Motovento
    REKLAM ALANI
    alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000
    Otobüs neden geç farketti anlamış değilim... Sadece kendine ayrılmış bir yol... Karşıdan tek farlı bir nesne geliyor..Hiç mi dikkatini çekmemiş ?.. Ön basamağa düşen yolcudan frene geç bastığını anlayabiliyorsunuz...
    Motorlu yuda anlamak mümkün değil..Resmen intihar girişimi... Karşından koca otobüs geliyor farketmiyorsun...
    Suçu ona versen olmaz buna versen olmaz.. Hakimler uğraşsın dursun...
    Bu arada motorcunun geride bıraktıkları yansın dursun , Şöförün yakınları ayrı yansın...
    Noolacak şimdi ?
    Allah rahmet eylesin arkadaşa...
    Kötü bir kaza ve ölüm... Kaza diyorum başka birşey demek istemiyorum... Dilim varmıyor ?..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ozan1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache/Bajaj dominar 400/yamaha mt07
    daha önce bu yöne bende giriyordum arkadaşlar hatta arkamda ki motorda giriyordu son anda güvenlik çıkıp bizi geri çevirmişti yani eminim ki güvenlik çok aracı ve motoru geri çeviriyor bu yola girmemesi için bu yola girmek o kadar da zor değil

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Otobüs neden geç farketti anlamış değilim... Sadece kendine ayrılmış bir yol... Karşıdan tek farlı bir nesne geliyor..Hiç mi dikkatini çekmemiş ?.. Ön basamağa düşen yolcudan frene geç bastığını anlayabiliyorsunuz...
    Ben şoförün geç fren yaptığını düşünmüyorum, sanırım görüş alanına geç girmiş gibi gözüküyor. Videoları dikkatlice seyrettiğimde, ön kamerada motosikletin belirmesi ve kaza anı arasında 2 saniye var, aynı şekilde şoför mahalinin kamerasına dikkat ettiğimde şoförün yola baktığını ve dikkatinin yolda olduğunu görüyorum. 1. kamerada kaza anı 2 saniye, aynı şekilde şoför mahalinden baktığımızda, şoför de ön kamera gibi kazayı 2 saniye önce fark ediyor ve 2 saniye boyunca fren yapıyor, ayak hareketi ve direksiyonu 2 eli ile sıkıca kavrayıp, aracın sağa sola kaçmasını engellemek istediği çok net bir şekilde belli oluyor.

Otobüsler bildiğimiz binek araçlar gibi hızlı aksiyon alamazlar, 70 km/saat ile giderken direksiyonu ani bir şekilde sağa çevirdiğinde, burun sağa dönerken arka körükten sonrası yan yatma veya takla atma eğilimi gösterir. Highside örneğine benzetebiliriz. Bir arkadas 1 metre sağa kaysaydı kaza olmazdı demiş, fakat o otobüsün yan şeride geçip, tekrar kendi şeridine dönmesi en iyi şartlarda 5 veya 6 saniye gibi bir zaman gerektirir kanısındayım,otobüs şoförü arkadaslar var ise daha doğru şekilde ifade edebilirler ve bu karşı şeritten gelebilecek metrobüs ile çarpışmak için yeterli bir süre. ,aynı zamanda metrobüsün devrilme riski de olacağını düşünüyorum.. Şoför bu yüzden kendinden çok emin bir şekilde tüm gücü ile aracı durdurmaya çalışmış ve bence kısmen de başarılı olmuş, aynı şekilde motosiklet sürücüsü, otobüs şoförünün yaptığını yapmış olsa, sonuç bu kadar üzücü olmayabilirdi. Gördüğüm kadarı ile hiç bir şekilde fren yapmadan çarptı. Tamamen şahsi düşüncem..

Allah rahmet eylesin.
    Ali Mert bunu beğendi.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    yeni dikkat ettim bir sitede de gördüm , zincirlikuyudaki görevliler durdurmaya kalkmış ancak dinlememiş.

Motor istanbul plakalıymış ve cocuk istanbullu bir müteahhitin oğluymuş diyorlar.

Ekşi sözlükte bu konu vesilesi ile yine motor terörü , motorculara kısıtlama gibi muhabbetler dönüyor.

Aramızda sözlük yazarı var ise lütfen moron gibi gidip motorcu az suclu esas suclu devlet , metrobüs şöförü tarzı şeyler yazmayın.

Hep şunu söylüyorum; bize ait olmayan bir yoldan gidersek ve kaza yaparsak bunun sorumlusu bizizdir. Emniyet şeridi dahil.

Allah rahmet eylesin ama bence ya yüksek alkollü idi ya da intihar etti.

Yukarda bir arkadaş yazmış "ellerini bırakmış gibiydi sürerken" diye, aklıma bir an SoA da Jax'in intiharı geldi.
    espresso bunu beğendi.

Fr.Sante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Jet X
    Anadolu yakasından Avrupa'ya geçiş yönünde Beşiktaş sapağının az ilerisinde metrobüslerin giriş yaptığı yol var. Kocaman uyarı tabelaları var artı olarak Zincirlikuyu'ya gelindiğinde duraklar var , otobüsler var. Hiçbir araba geçmiyor. Nasıl anlamamış ya.

Öyle kenarında boşluk olan noktası yok yolun dediğim yerden girdi büyük ihtimal tahmini 2.5 km gitmiş. Resmen intihar etmiş. Allah rahmet eylesin.
    espresso bunu beğendi.

BlackGhost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba SL200 - Honda BlackWidow 2001 (Chaos MC)
    intihar etmiş resmen,direkt otobüse dalmış,açıklanabilir bir tarafı yok kazanın.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Otobüs neden geç farketti anlamış değilim...
    Motorlu yuda anlamak mümkün değil..Resmen intihar girişimi... Karşından koca otobüs geliyor farketmiyorsun...
    Gayet normal bir durum benim başıma geldi ben anlıyorum. Bir otomobil tek yönlü yolda sapağı kaçırmış geri geri geliyor aynı şeritteyiz yine akşam saati. Ben gördüm fakat tek yön olduğu için geri geldiğini anlamadım. Beyin mesela aradaki mesafeyi 5 saniye hesaplıyor ama geri geldiği ve siz fark etmediğiniz için mesafe mesela 2 saniyede kapanıyor bu kazadaki gibi işte sizde bu yüzden tedbir almakta geç kalıyorsunuz ( fren yapma, şerit değiştirme ).

Unutma arada saniyeler var. Şimdi motosikletli kendi normal yolunda gittiğini düşünüyor hızı diyelim 90 km/h tek yön olduğu için karşıdan araç beklemiyor. Metrobüste kendi normal yolunda gidiyor hızı diyelim ki 50 km/h ve karşıdan araç ( normal olarak metrobüs ) beklemiyor hele motosiklet hiç beklemiyor. 90 artı 50 ne yapar 140 km/h ile karşılaşıyorlar ve hiç beklemedikleri ummadıkları bir şey ikisi içinde ve ulan bu nekim diyene kadar 2 saniyeleri var ve sonuç frensiz kaza. Çünkü ikisi de normal yollarında gittiklerini ve aynı şeritten başka bir şey gelmeyeceğine eminler. Görüntüleri izlerseniz zaten her şey takribi 2 saniyede bitiyor.
    ufoz bunu beğendi.

rollcycle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1250GS ADV
    DHA Metrobüs yoluna giriş anı diye video paylaşmış sanırım aynı motosiklet

Birbirlerini farketmiş olmamaları olağan kazanın olduğu yeri hemen hemen herkes biliyodur orası tam bir ışık cümbüşü. Etraftaki binalar e 5 ışıkları trafik araçların stopları vs. Tüm bunları düşünerek birbirleri üzerine kafa kafaya giden iki araçta cismi tespit etmek çok kolay değil. Düşünün 70 km hızla bile metrelerce ötede bir yaya yola atladığında çoğu kez manevra yapılamıyor bu çok daha hızlı bir görüntü. Allah rahmet eylesin :/

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Metrobus o yolda soldanmı gidiyor? Muhtemelen tabıkı uyanıklık yapmak isteyenler o yola motorla girebilir ve bir anlık dalgınlıkla havanında karanlık olusu aynı zamanda ters yonde 70 km hızla gelen aracla ortalama carpışma hızı her ıkı aracın toplam hızı 140-150leri bulur ve kaza kacınılmaz tabıkı bu sartlarda. Metrobusle aynı yonde seyretseydı frenleyip kurtulabılırdı ama gecen temdekı kaza gibi yıne bır an saga sola baksa veya ıbreye baksa atıyorum telefona fln baksa algısı gecıkebılır ve yıne kaza kacınılmaz hale geliyor bu sartlarda motosıklet bir otomobıl gibi kullanılmadıgı surece normal trafıkte bıle cok buyuj risk tasıyor malesef.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:50 ----------

Sımdı uyanık sayısı artacaktır yanı o yola girip metrobusun arkasına 10m mesafeden takılıp gitse adam riski en aza indirir hemde trafıkten kurtulur. Yani o yola tum girişler kapatılmadıgı surece o yola giren cok olacaktır aslında. İstanbul da yasayan lar bılır o yola giren cok oluyor mu?

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:56 ----------

O şehri eskiden beri yonetenler şehrin bu hale gelmesini saglamıs yanı gunde 4-5 saat yollar da geciyor. Imar barışı vs dersen ıste insanlar da trafıkte cinnet getirip metrobus yoluna giriyor, motorcular emnıyet serıdıne giriyor vs vs yani hep bunlarıda sorgulamak lazım. Şimdi aynı yoneticiler ulkeyı yonetmeye calışıyor Allah yardımcımız olsun

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:00 ----------

Suçu ona versen olmaz buna versen olmaz.. Hakimler uğraşsın dursun...
    Bu arada motorcunun geride bıraktıkları yansın dursun , Şöförün yakınları ayrı yansın...
    Noolacak şimdi ?
    Allah rahmet eylesin arkadaşa...
    Kötü bir kaza ve ölüm... Kaza diyorum başka birşey demek istemiyorum... Dilim varmıyor ?..
    Hakımlık bir durum yok bilirkişi ne derse o olacak. O yol metrobus harıcı kullanılamaz bir yol o nedenle kusur motorsıklete kalacak. Ha metrobus 70 hız sınırında gps e gore hızı 71 cıkarsa soforede tali kusur verırlermı bılmem. Zaten bus ıcınde yaralanan yolcularda dava acacaklar o durumda soforde rıskte. Birde metrobus yolun solundan mı gıdıyor normal mı bu?

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Evet , duraklarda yolcu alabilmek için garip bir gidişi var. Kapılar ters tarafta.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı impetum adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynı şekilde düşündüm. İntihar olarak değerlendirilebilir. Sosyal hayatında problem varsa belki. Allah rahmet eylesin.
    Yav nıye motorla ıntahar etsın arkadaslar ımar barısından 3 kat fazla cıkan 8 katlı bınanın catısından atlardı daha garantı bi yontem zaten. Intahar edecek adam kask koruma takıp motora nıye bınsın yapmayın gozunuz sevem çayımı cok koyu içiyosunuz napıyosunuz anlamıyorum azcık su katın çaya

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:10 ----------

Alıntı drtayfun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet , duraklarda yolcu alabilmek için garip bir gidişi var. Kapılar ters tarafta.
    Tamam o zaman adam ukraynadan ab standartlarından turkıyeye gelince o yolunda sagdan akacagını dusundu ters yonde seyrettıgını bilmiyordu olayın esası bu. Belkı ondan once o yola giren baska motorcular varsa onları görup oda o yola girmiş olabılır cunku o trafıkte gercekten cınnet getırıp birbirini silahla bile vuran ınsanlar gördum ben

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Metrobüs yoluna tek girebileceği yer köprüden avrupa yakasına geçtikten sonraki yer. oradan sonra da metrobüs yolu altgeçitlerden üstgeçitlerden dönerek durağa giriyor, yani yanlış yola girdiğini farketmemesi imkansız. Sonra tekrar metrobüs yoluna çıkmak da bir sürü yerden dönerek oluyor. Neresindne baksak tuhaf bir durum.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    hocam iyide adamı uyarmışlar zincirlikuyudaki görevliler.

adam yola girip 10 metre sonra kaza yapmamış ki baya baya sürmüş o yolda.

Kask vs. olması "intihar değil" gibi düşündürse de ya arkadaşın kafası iyi idi ya da intihar idi. Kimse kusura bakmasın da yapılan harekette mantıklı tek bir şey yok.

Allah rahmet eylesin, sonucta genç bir arkadaşımız öldü.
    espresso ve leidenfrost bunu beğendiler.

murattatoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilla RS660
    Alıntı drtayfun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Otobüsler ağır araçlar , frene basınca hemen duramıyor , ayrıca o halde bile yolcular nasıl öne savruldu , birinin boynu kırılabilirdi. Ne biçim memleket arkadaş. Metrobüs şoförü gelen motorcuyu göremedi mi erken acaba ?
    ya da motosikletli göremedi mi acaba ? Sanki metrobüsü suçlar gibisiniz
    TATOĞLUBİLİŞİM

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Allah rahmet etsin...

Hafta sonu kızımla bir belgesel seyrettik. Beynin çalışmasıyla ilgiliydi.

Gördüğümüz şeyleri duyduğumuzdan daha geç algılıyoruz.
    Yine gözün gördüğü şeylerin algılanmasının mekanizması oldukça ilginç.
    Matrix filmindeki gibi bir şey.
    İzlemenizi öneririm. Biz ingilizce izlemiştik.
    Türkçesi var mı veya altyazı çalışıyormu bilmiyorum...

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Alıntı murattatoğlu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ya da motosikletli göremedi mi acaba ? Sanki metrobüsü suçlar gibisiniz
    Motorsikletliyi herkes gördü zaten , suçu çok açık , öbür tarafı da merak ettim ben.

Motosikleti
    CF MOTO 250 NK - 2019
    Metrobüs şoförüne üzüldüm. Emekçi gariban. Durduk yere psikolojisi bozulacak adamın. Otobüsteki yolculara da geçmiş olsun. Umarım sarsıntıdan dolayı yaralanan yoktur.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)