Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

ASIL SORUN MOTOSİKLETLER

Motovento
    REKLAM ALANI
    admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Trafiğe kayıtlı 23.1 milyon aracın yüzde 22’ye yakını zorunlu trafik sigortasını yaptırmıyor. 4 milyondan fazla sürücü yollarda sigortasız dolaşıyor. En büyük sorun ise motosikletler. Trafiğe kayıtlı 3.3 milyon motosikletin yüzde 68’e yakını sigortasız. Sigortasızlığın en yüksek olduğu il ise Şanlıurfa. Şanlıurfa’da araçların neredeyse yarıya yakınının sigortası yok.
    Rakamlar hem çarpıcı hem de ürkütücü boyutta. Her 10 araçtan 2’si zorunlu trafik sigortası olmadan trafiğe çıkıyor. Motosikletlerin ise yarısından fazlasının sigortası yok. Bu da nereden çıktı diyeceksiniz. Bir süredir okuyuculardan, ‘kaza yaptım, bana çarpan aracın trafik sigortası yoktu’ ile başlayan sorular alıyorum. Biraz inceledim, gerçekten durum vahim.

TÜİK’in açıkladığı eylül sonu verilerine göre toplam motorlu araç sayısı, 23 milyon 132 bin 670. Yine eylül sonu itibariyle trafik sigortalı araç sayısı 18 milyon 245 bin 97 adet. Yani, trafikte 4 milyon 87 bin 573 araç sigortasız dolaşıyor. Bu da toplam araçların yüzde 21.13’nün sigortasız olduğu anlamına geliyor. Peki, hangi araçlarda sigortasızlık oranı yüksek? Mesela, otomobillerde sigortasızlık o kadar yüksek değil. Trafikte 12.5 milyon otomobil var ve bunların yüzde 7’si, 883 bini, sigortasız.

ASIL SORUN MOTOSİKLETLER

Asıl sorun motosikletlerde. Son rakamlara göre toplam trafiğe kayıtlı 3.3 milyon motosiklet var. Bunların da yüzde 68’e yakını sigortasız. Daha açık bir anlatımla, trafikte her 100 motosikletin 68’i sigortasız dolaşıyor. Hani şu trafikte, bir yerlere yetişmek için hem kendi hem de başkalarının hayatlarını hiçe sayarak araçların arasından ve kaldırımlardan giden motosikletler var ya; işte, onların neredeyse tamamı sigortasız. Sigortasızlığın az olduğu bir başka araç grubu ise traktörler. Trafiğe kayıtlı 1.9 milyondan fazla traktörün 900 binden fazlasının trafik sigortası yok. Bu da traktörlerin neredeyse yarıya yakınının sigortasız olduğunu gösteriyor ki, hatırlatmama gerek yok, senenin belli dönemlerinde traktör kazaları sıklıkla yaşanıyor ve bu kazalarda da en az birkaç kişi hayatını kaybediyor. Kamyon, minibüs, otobüslerin de sigortasızlık oranında hatırı sayılır payları var. Kamyonlarda sigortasızlık oranı yüzde 25’lerin, minibüslerde yüzde 20’lerin, otobüslerde ise yüzde 26’ların üzerinde.

BU İLLERE DİKKAT!

Daha ilginci de var. Verdiğim rakamlar Türkiye geneli. Bu işin bir de illere göre dağılımı var. Sigorta Bilgi Merkezi (SBM), sigortasızlık oranı en yüksek 10 ili vermiş. En yüksek olanı ise Şanlıurfa. Şanlıurfa’da trafiğe kayıtlı 300 bine yakın araç var ve bunların yüzde 41’e yakınının trafik sigortası yok. Bu ilimizde neredeyse araçların yarısına yakını sigortasız. İkinci il, Ardahan. Ardahan’da ise trafikteki araç sayısı 19.3 bin, bunun yüzde 39’a yakını trafik sigortası yaptırmamış. Kars’ta ise trafikteki 45.5 bin aracın 16 bin 650’si, Iğdır’da 28.1 bin aracın 9 bin 836’sı, Kilis’te 47.2 bin aracın 16 bin 492’si, Afyon’da 223.8 bin aracın 77 binin, Manisa’da 590.2 bin aracın 202 bin 855’i, Şırnak’ta 29.7 bin aracın 10 bin 174’ü, Burdur’da 135.2 bin aracın 45 bine yakını ve Karaman’da 91.8 bin aracın 30 bin 500’e yakını sigortasız trafikte dolaşıyor. Açıkçası bu tabloya bakarak, hem bu 10 ilde yaşayanlara hem de bu illere gidecek olanlar ‘aman dikkat edin’ diyorum. Bu uyarım sadece sürücüler için değil yayalar için de geçerli.

Kaynak: Hürriyet
    biseduda bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Yuh. Dupeduz rezalet. Sigorta yaptiranlar enayi mi o zaman?

Denetlenmeyecekse niye kural konuyor ki? Cok mu zor denetlemek? 3 motosikletten ikisi sigortasiz yahu... ne demek bu?

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Burada ortalama her gün 2 kere çevirmeye giriyorum. Hemen her gün onlarca motor toplanıyor çekicilerle..
    Hala, devir vs yapmadan kimlik fotokopisiyle araç alıp satan var.
    Bu işler şakaya gelmez.
    Tanıdık bir doktor, en yakın doktor arkadaşına 1990 larda arabasını satıyor, aynı ildeler diye devri almıyor.
    Sonra evlilik, tayin vs derken adam uzak bir ile taşınıyor. Bir türkü devri veremiyor.
    Devri alamayan doktor da, aracı satıyor.
    Sonra sattığı kişi de satıyor devirsiz. Aracı devretmek istiyor ama bir türlü ulaşamıyor yeni sahiplerine.
    En son 2000 yılı başlarında, egede ölmlü bir kazaya karışıyor araç. O yıllarda yaklaşık 34.000tl harcadı, aracı otoparka almışlar, kamu malına zarar vermiş falan filan..
    Kurtulana kadar aylarca iller arası mahkemeye gidip geldi..
    Devirsiz, sigortasız sakın ha!
    Green Arrow ve Kural [ Z ] bunu beğendiler.

MR.BERK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DUCATI MULTISTRADA 950S
    Şu an için sıfır 250cc 2019 model bir motorsikletin ortalama trafik sigortası ne kadar çıkar ?

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Liste başındaki şehirlere nedense hiç şaşırmadım.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Eskiden alım satım vergisi vardı o yüzden kimse devir yapmıyordu.Şu an devir vermeden araç satmak delilik.

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sonra MT ailesinden biri çıkıp ''ben bu fiyatlara sigorta yaptırmıyorum aga'' der

mfBulut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Trafiğe çıkarken beynini yanına almayan biri umarım bana çarpmaz ve sigorta ile uğraşmak zorunda kalmam diyordum. Meğer sigorta ile bile uğraşamama ihtimalim varmış. Olanın bizim can ve malımıza olduğuyla kalma oranları çok yüksekmiş meğer..

Motosikleti
    MT-07
    Madem böyle birşey var, İstanbul’da da Şanlıurfa’da da motosikletlerin peşine düşsünler. Benim motoru çevirip, egzozuna koşacaklarına, diğer kasksız motorluların sigortasını kontrol etsinler. Sadece halk’a laf demekle olmaz. Denetçilerinde işgüzarlıklarını durdurması gerek.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı MR.BERK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şu an için sıfır 250cc 2019 model bir motorsikletin ortalama trafik sigortası ne kadar çıkar ?
    Sıfırı da aynıdır sanırım, motora göre değil sahibinin yaşadığı il, yaşı, ehliyetin kaç yıllık olduğu vb. konularına göre fiyat çıkıyor.
    Geçen ay benim 2016 model xmax 250'nin trafik sigortasını yenilettim, 270 küsür lira çıktı.

HRider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GD 250R'dı Artık pert :(
    Alıntı MR.BERK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    550-700 arası

sey_47 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BWS 100
    İtiraf ediyorum. Onlardan biri bendim 3 haftalığına.
    Bws aldık, sigorta yaptırmadım, bayağı bir revize yapacaktık motosikleti. 3 hafta falan sürdü revize etmemiz. Komple boyadık falan.
    motosikleti işyerinden eve çıkardım.
    Sabah işyerine gitmeden çarşıya uğrayayım dedim. Daha bismillah, çarşıya giremeden çevirmeye girdik. Ruhsat yok yanımızda. Sigorta yok.
    Hemen yaptır çektirmiyim dedi. 450 tl'ye yaptırdım hemen telefonla sigortayı.

Hadi trafiğe çıkmadım diye yaptırdım, ama sigortasız gezmek gerçekten ağır risk.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Madem böyle birşey var, İstanbul’da da Şanlıurfa’da da motosikletlerin peşine düşsünler. Benim motoru çevirip, egzozuna koşacaklarına, diğer kasksız motorluların sigortasını kontrol etsinler. Sadece halk’a laf demekle olmaz. Denetçilerinde işgüzarlıklarını durdurması gerek.
    Geçen yaz Şanlıurfa'da çevirmelerde neredeyse %50 çalıntı çıkmıştı, ondan sigorta yaptırmıyorlardır Gülüyorum da bakmayın güldüğüme ağlanacak bir durum... (Geçen sene motosikleti çalınmış biri olarak yazıyorum.)

Motosikleti
    MT-07
    Ya ben şanlıurfaya ne zaman yolum düşse ve uğrasam, 80 tane çevirmeye sokuyorlar. Anlamıyorum walla. Mt-07 ile bir girsem neler olacak? Ben bile tahmin edemiyorum.

MR.BERK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DUCATI MULTISTRADA 950S
    Alıntı HRider adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    550-700 arası
    O kadar var mı ? ben 2015 opel corsa için 570 TL verdim geçen.

Vista86 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 700
    Geçen gün beni çeviren genç polis memuruna "Ekipmanı tam olan motosiklet sürücüleriyle vakit kaybetme. Böyle birinin ehliyetinde, sigortasında eksik olmaz. Giyimine bak, anlarsın."dedim.

"Çok doğru bir ipucu verdin abi. " dedi.

Genelde böyledir..
    espresso bunu beğendi.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Bu motosikletlerin büyük bölümü kırsalda kullanılıyor.
    Yani ilde göründüğüne bakmayın.

A ilinin B ilçesine bağlı C köyünde tarlasına gitmek için motor alan Hacı amcanın sigortayı bırak plakası olması mucize.
    Sigortayı bırak.
    Motosiklet ehliyeti olan kaç kişi var bi bakın hele!
    fatih.met, espresso, TimFx ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu motosikletlerin büyük bölümü kırsalda kullanılıyor.
    Yani ilde göründüğüne bakmayın.

A ilinin B ilçesine bağlı C köyünde tarlasına gitmek için motor alan Hacı amcanın sigortayı bırak plakası olması mucize.
    Sigortayı bırak.
    Motosiklet ehliyeti olan kaç kişi var bi bakın hele!
    Kesinlikle..
    Sahibinden'de binlerce böyle ilan var.

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı Tundzhay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sonra MT ailesinden biri çıkıp ''ben bu fiyatlara sigorta yaptırmıyorum aga'' der
    2017 yılının 1. ayı mı 2. ayı mı ne o aralar 1400 liraya sigorta yaptırmıştım. benim gözümde o sigorta 5 yıllık. 2022 yılının ocak ayında bitiyor sigortam, eğer o zaman fiyatlar makul olup hakkımı gasp edilmeyecek ise neden yaptırmayayım?

kanunlar düzgünde biz mi uymuyoruz? ehliyeti de aldık öyle duruyor işte.

edit: facebookta dolaşıyordum, ne ara buraya geldim ben? birde yorum yapıyorum.

TIGERSHARK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yuh. Dupeduz rezalet. Sigorta yaptiranlar enayi mi o zaman?

Denetlenmeyecekse niye kural konuyor ki? Cok mu zor denetlemek? 3 motosikletten ikisi sigortasiz yahu... ne demek bu?
    Bu denetleme işi sadece İstanbul için geçerli git anadoluya özellikle sahil kesimlerine sigortalı motor zor bulursun
    Dört Silindirin Gücü Adınaaaa ......!

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)