Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 123

Yerli Üreticiler tarafından motosiklet ithalatına yönelik yapılan korunma önlemi!!!

Motovento
    REKLAM ALANI
    clint - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı SAVASXXL adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar
    böyle bakarak değilde
    ben bun lara kufur edeceğim şimdi sayacağım d emekle olmuyor bu işler
    bir matbu evrak oluşturarak bunu fax -- mail ve telefonlarla bildirmemız lazım
    bunu yapmazsak burada kufur edecem demekle hiç bi bok olmaz..
    farzetkı ettin
    nolacak??
    umrundamı adamların
    adamlar biliyor akşama kadar zaten kulakları çınlıyor...
    ACİLEN BİR YZI HALİNE GETİREREK DEĞİŞİK YOLALRDFAN YOLLAMA BAŞLAYALIM
    YOLDA
    SOKAKTA GÖRDÜĞÜNÜZ HERKEZE IMZA ETTTİREREK FAXLAYABİLİRSINIZ...
    EN KISA ZAMNADA
    BİR FORM OLUŞSUN ARKADAŞLAR.

Savaş Ustam, ötv ve benzin fiyatları konusunda da muhteşem başarılı olunmuştu zaten değil mi? Ben kimsenin kılını kıpırtadacağını sanmıyorum. Baksana daha şimdiden ben motorumu almıştım neyseki demeye başladı millet. O işleri geçmek lazım, başka bir forumda da ifade etmiştim, ben buradan bu anlamda güçlü bir ses çıkacağına inanmıyorum artık.
    Böyle ciddi protestolar için insanların zihniyetinin değişmesi gerekiyor. O da pek mümkün görünmüyor mirim.
    "Bir adamın makosenleriyle bir kilometre yürümeden onun hakkında karar verme." (Kızılderili Atasözü) - (Clint is Cloud)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    alialince - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    300 dolar x 1.435 YTL = 430.500 YTL
    430.500 YTL x 1.22 ÖTV = 525.210 YTL
    525.210 YTL x 1.18 KDV = 619.747 YTL
    619.747 YTL = Bütün ithalatçılar battı

Geçmiş olsun

clint - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Hammer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dış Ticaret Müsteşarlığı na verilen dilekçeyi okudum.

Dertleri belli.Öldük bittik,para kazanamıyoruza getiriyorlar.İşte ciromuz şu kadar düştü,cebimize indirdiğimiz kar ne hale geldi özetinde bir şikayet dilekçesi.

Dikkatimi bir şey daha çekti.150 cc ye kadar motorlar taşıma ulaşım amaçlı bunun üzeri hobi ve spor amaçlıymış.Hobi ve spor amaçlı motor kullanan arkadaşlar ilave yeni süprizlere hazır olsunlar da derim bu arada.

Benzer olaylar zamanında şimdinin hiper zengini holding sahipleri teneke kaplı dört tekerleri millete itelerken de yaşanmıştı yerli üretimi destekleme kalkanı altında.

Denen şu ki bu kümesteki kazlar bizim,elin çekik gözlüsüne yoldurmayız.

Dostum güzel yorum... Katılıyorum... Tebrikler.
    "Bir adamın makosenleriyle bir kilometre yürümeden onun hakkında karar verme." (Kızılderili Atasözü) - (Clint is Cloud)

Bandit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    atlar,motosikletler,oyuncaklar
    motosiklete binmememiz icin, motosiklet satislarinin dusmesi icin daha neler yapacaklar bakalim. bu islerde sıkmaya basladı artık.
    bandit : ruhlarinda haydut tasiyanlari , ruhlarinda ozgur olanlari, ruzgara cikinca herseyi unutanlari anlatir

player77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki 2006 DL650 K6 (Satıldı) ,Honda 2011 CBF150
    Aklımda tüm küfürler varda edeceğim kişilerin sıralamasını karıştırıyorum.Hangisinden başlasam.
    İşlerin yolunda gidiyorsa ,sakın endişenme hemen geçer :!:Morphy :-)
    http://www.motosiklet.net/forum/etkinlik-gezi-fotograflari/106287-2012-dogu-karadeniz-gezimiz-3850-km.html

fraktal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha VİRAGO 535
    HARAÇ-tan hangi markalar kurtuluyor şimdi???

gupilya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Truva 250 TR
    bu durumda 500 cc'den büyük motor alacaz.
    500 cc ve üstü satışlar düşük kaldı demek ki!

Bu durum ne zamandan itibaren geçerli olucak bilen varmı ? Bayilere telefon açıyorum agız yokluyorum kimse bilmiyor. Ciddi ciddi para biriktiriyodum güya alıcaktım. Nerden bulucam ben hıc yoktan 300 dolar ? Benim bildigim devlet destek olur halka... Birine bişeylere zarar vermem lazım sinirimi almak için.

resmi gazetede yayınlandı yani artık geçerli pazartesi fiyatlara dahil ederler tahminimce 300 dolar değil sadece ötv ve kdv ile 600 milyonu bulur fark

alialince özelden msg atıcaktım ama belki takip edenler var diye burdan soruyorum. Ben 3.300 e bir motor sordum. Şimdi onun fiyatı ne olacak tam olarak bunu soylermısın. ÖTV + KDV yazmışsın ama onlar zaten uygulanmıyor mu ? Ben bu konuya yabancıyım aydınlatırsan çok sevinirim.

ozkansava - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    JONWAY 150 T-2 YY Furnace
    Alıntı Hammer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dış Ticaret Müsteşarlığı na verilen dilekçeyi okudum.

Dertleri belli.Öldük bittik,para kazanamıyoruza getiriyorlar.İşte ciromuz şu kadar düştü,cebimize indirdiğimiz kar ne hale geldi özetinde bir şikayet dilekçesi.

Dikkatimi bir şey daha çekti.150 cc ye kadar motorlar taşıma ulaşım amaçlı bunun üzeri hobi ve spor amaçlıymış.Hobi ve spor amaçlı motor kullanan arkadaşlar ilave yeni süprizlere hazır olsunlar da derim bu arada.

Benzer olaylar zamanında şimdinin hiper zengini holding sahipleri teneke kaplı dört tekerleri millete itelerken de yaşanmıştı yerli üretimi destekleme kalkanı altında.

Denen şu ki bu kümesteki kazlar bizim,elin çekik gözlüsüne yoldurmayız.
    Çok iyi ya
    Herkesin üç kişiliği vardır; Ortaya çıkardığı , sahip olduğu , sahip olduğunu sandığı. Alphonse Karr

300 dolar x 1.435 YTL = 430.500 YTL
    430.500 YTL x 1.22 ÖTV = 525.210 YTL
    525.210 YTL x 1.18 KDV = 619.747 YTL
    619.747 YTL = Bütün ithalatçılar battı

Geçmiş olsun

Kaanhan hesap bu eğer alacağın motor 125cc den büyükse yani 600 YTL civarı

Şu anda bu başlık pek popüler değil ama pazertesi günü benim en popüler başlık adayım bu topic tahminimce bütün firmalar yaptıkları zamları pazartesi günü açıklarlar hadi hayırlısı

kaptaniderya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motorsuz
    çin malı motorsikletlerin ilk ithalatı başladığında giriş fiyatları düşündüğünüzden bile aşağıda , yüklü miktarda ithalat yapabilen firmalar ithal masraflarıda eklense genede çok düşük maliyetlere getirildiler ve çok ciddi kar elde edildi . Ötv ile devlet bu kara ortak oldu dogal olara , yük bizlere bindi , şimdi yerli montajcı firmalar doğdu , dilekçeyi veren 3 firma ama başka montajcılarda var , yasayıduyanlar montaj hatlarını kurdular , kurmak üzereler , böylece parça ithal ederek by pass yapılacaktır.

Tabi bu noktada hedeflenen nedir , ithalatçı sayısının azaltılmasıdır . Çinli satıcılar ile yıllık kota baglamında anlaşma yapan pek çok ithalatçı acaba bu yeni mali yüke katlanabilecekmi ? Katlanamayacaktır doğal olarak , piyasadan çekilecektir . Olan bizlere olacaktır , bir anda ortaya çıkan ve kaybolan markalar ellerde kalacaktır , öte yandan pazar belli markaların elinde kalacak ve teminat var vs denilip aslında TR da monte edilen motorsikletler zamlanarak bizlere satılacaktır .

Sonuç olarak bedeli vatandaş ödeyecektir , her zaman olduğu gibi .
    Özgürlüğüm Rüzgarında Saklı

Motosikleti
    DADYW DD250E-9
    Buda bu kararın 21/08/2006 tarihindeki Referans Gazetesine yansıması

Önlem alınmasaydı motorsiklet ithalatı 1,6 milyona ulaşacaktı
    21.08.2006 / ANKA / Haber

Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın ülke ayrımı yapmadan damping soruşturması açtığı, Bakanlar Kurulu'nun da motor hacmine göre 200-300 dolarlık teminat alınmasını kararlaştırdığı motosiklet ithalatının, önlem alınmasaydı bu yıl 1 milyon 632 bin adede kadar ulaşabileceği tahmin edildi. DTM'nin aldığı önlem piyasayı rahatlatacak.

Bakanlar Kurulu'nun 200 gün süreyle motor hacmine göre 200-300 dolar arasında teminat alınarak ithalatına izin vermeyi kararlaştırmasına yol açan motosiklet ithalatına karşı soruşturmanın, yerli üreticiler, Ramzey Motosiklet, Beldeyama Motorlu Vasıtalar ve Kuralkan Motorlu Araçlar'ın yaptığı başvuru üzerine açıldığı bildirildi.

Türkiye'deki motosiklet üretiminin önemli bir bölümünü gerçekleştirdiği belirtilen söz konusu firmaların başvuru dilekçesinde motosiklet ithalatıyla ilgili tahminler yer aldı. Şirketler 2003 yılında 16 bin 589 adet olan Türkiye'ye ithal edilen motosiklet sayısının 2004 yılında 117 bin 471 adede, 2005 yılında ise 311 bin 471 bin adede ulaştığına dikkat çektiler. Bu yılın ilk dört aylık döneminde 190 bin 885 olan ithal motosiklet sayısının önlem alınmaması durumunda bu yılın tümünde 1 milyon 632 bin 915 adede kadar yükseleceğini ileri sürdüler.

Bu nedenle 2003 yılında 12.7 milyon, 2004 yılında da 81 milyon dolar olarak gerçekleştikten sonra 2005 yılında 204 milyon dolara kadar yükselen motosiklet ithalatı için ödenen paranın bu yıl 799.6 milyon dolara yükseleceği ileri sürüldü. Türkiye bu yılın ilk dört ayında motosiklet ithalatı için 106 milyon dolar ödedi.

Yerli firmaların başvuru dilekçesinde ülkeler itibariyle özellikle Çin'den yapılan ithalata dikkat çekildi. 2000 yılında yüzde 11 olan Çin'in miktar bazında ithalat içerisindeki payının 2005 yılında yüzde 85'e, bu yıl ise yüzde 93 yükseldiği vurgulandı.

Yerli üreticiler DTM'den tüm ülkelerden yapılan motosiklet ithalatına üç yıl süreyle silindir hacmine göre 200 dolarla 3 bin 500 dolar arasında değişen tutarda ek mali yükümlülük şeklinde koruma önlemi alınmasını talep ettiler.

Türkiye motosiklet ithalatında AB ve serbest ticaret anlaşması yaptığı ülkelerden Gümrük Vergisi almıyor. Diğer ülkelerden yapılan ithalata ise motor hacmine göre yüzde 68 oranlarında Gümrük Vergisi uyguluyor. İç piyasada ise yüzde 18 olan KDV'nin yanı sıra silindir hacmi 50-250 cc arasında olanlardan yüzde 22, 250-500 cc arasındakilerden de yüzde 37 oranında ÖTV alıyor.

Yıllar itibariyle motosiklet sayısı

2000
    1,011,284

2001
    1,031,221

2002
    1,046,907

2003
    1,073,415

2004
    1,218,677

2005
    1,441,066

2006*
    1,604,293

* Mayıs sonu itibariyle.
    R&R
    34 TJ 5870

nestcafe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ern6(kawasaki650)
    Neyimiz Doğruki Deve Misali Olmuşuz))

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Donumuza kadar Çin malı kullanıyoruz. Geçici önlem için bula bula motor mu bulmuşlar?
    May the Force be with McLaren Mercedes

Motosikleti
    hyosung karion 125
    peki kardeşim bu ithal rakkamlarının içinde başvuran firmaların motor sayısı da dahil değil mi ? mesela, belde ; yamaha motoru ithal etmiyor mu ?
    ayrıca 1,6 mio motor ithalatından bahsediyor. mesela hondanın bu rakkamdaki payı nedir ? hem bu durum ne kadar tehdit edicidir. bir arkadaşın da dediği gibi bu firmalar da uzakdoğu ülkelerinden parça ithal ediyorlar. o ithalatları da kota altına alsınlar. ithalatla uğraştığım için aslında mantığı çok iyi anlıyorum. amaç bağcı dövmek.ayrıca işin siyasi boyutu olduğunu da düşünüyorum. sonuç olarak malesef olan vatandaşa oluyor.
    bir de sanayi bakanlığı kota getirilen o firmaların servis, bayi vb bir çok şeyini didik didik eder, montajcıların hiçbir yoğun denetimi yoktur. mototal honda ile yaşanan bir arkadaşın sorununu hatırlayın (motorunu perte çıkarmışlardı). ben dahil adamları nasıl daraltıp bunalttık. bu montajcılar aynı hassasiyette çalışıyorlar mı acaba ? yani bu korumayı hakediyorlar mı ?
    "Kalkın ey ehl-i vatan" dediler. Kalktık... Onlar oturdu. Biz ayakta kaldık.

foglamp51 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha r6
    vallaha ben bu karara çok tepkiliyim.devlet böyle birşey nasıl yapar ben acırsam beldeyama ve yamaha ya bide mondiale acırım devlet para kazanacam diye yaptıkları işe bak...ş....e.....r....e....f...s....i...z..l....e. ..r...

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 123

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler