Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Yolda çalınan motora denk geldiler. Hırsız motoru bırakıp kaçtı !

Motovento
    REKLAM ALANI
    YAHYaONUR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar 200 NS/ Yamaha tracer 700
    "Seriatci" tabirini hic sevmem, karsiligi dini saptirmislarla bagdastirildigi icin. Lakin kelime olarak seriat islâm’a ait dinî, ahlâkî ve hukukî hükümler bütünü anlamındadir aslinda. Konu burdan cok uzar, hic gerek yok.

Surdan devam etmek istiyorum sosyal adaletsizlik ne ulkemize mahsus bir durum nede cagimiza. Dolayisiyle kurallar kaideler, cezalar ile dolu sistemler urettik ve uyguladik yuzyillarca.

Ne yazik ki sistemimiz yetersiz, biliyorum kokten yetersiz, emegimiz caliniyor, tekrar tekrar.

Kokten cozumu ben uretemem, uretmek benim isim degil. Fakat bir seyden eminsem caydiricilik arttirilmali, en azindan buradan baslanabilir.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    2016 HONDA NC750X DCT-2016 YAMAHA N MAX
    arabanin bir tanesi koysaymis keske

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    daha önce de yazmıştım. bir materyale erişim ne kadar kolay olursa, hırsızlık o oranda yok olur.

insanlar kolay erişebildikleri şeyi neden çalsınlar?

örneğin ekmek 10 lira olursa ekmek hırsızlığı patlama yapar. zira aç insan çalmak zorunda kalır. hükümetlerin görevi de eşyalara erişimi kolaylaştırıp huzur ve refah ortamını tesis etmektir.

kol kesmek işin kolay yolu, zor olan sosyal dengeyi sağlayıp hırsızlığı yok etmek..

siyanoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    daha önce de yazmıştım. bir materyale erişim ne kadar kolay olursa, hırsızlık o oranda yok olur.

örneğin ekmek 10 lira olursa ekmek hırsızlığı patlama yapar. zira aç insan çalmak zorunda kalır. hükümetlerin görevi de eşyalara erişimi kolaylaştırıp huzur ve refah ortamını tesis etmektir.

kol kesmek işin kolay yolu, zor olan sosyal dengeyi sağlayıp hırsızlığı yok etmek..
    Adam logar kapağını çalıyor , logar kapağına ulaşma güçlüğümüdür bu adamı hırsızlığa iten. Motor çalan adamın audisi var ,kaçımız audiye biniyor
    emenyasin ve MSMorkan bunu beğendiler.

dubai'de kimse kol kafa kesmiyor bilgi yanlış. Suç oranı düşük çünkü dubai'nin kendi vatandaşı zaten nüfusun %20 sini falan oluşturuyor onlarda varlıklı insanlar. Geri kalanı yani yüzde sekseni çalışma vizesi ile duran adamlar takdir ederseniz ki hırsıza vs vize verip ülkeye sokmuyorlar. Olurda suç işleyen birisi çıkarsada cezasını çektikten sonra aynen sınırdışı.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Alıntı nyk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dubai'de kimse kol kafa kesmiyor bilgi yanlış. Suç oranı düşük çünkü dubai'nin kendi vatandaşı zaten nüfusun %20 sini falan oluşturuyor onlarda varlıklı insanlar. Geri kalanı yani yüzde sekseni çalışma vizesi ile duran adamlar takdir ederseniz ki hırsıza vs vize verip ülkeye sokmuyorlar. Olurda suç işleyen birisi çıkarsada cezasını çektikten sonra aynen sınırdışı.
    Arap emirlikleri -sözümona- şeriat ile yönetilir. Her emirlikte uygulama farklı. Sharjah daha katı iken, Dubai biraz daha esnektir. Özellikle yabancılara kol kesme taşlama gibi cezalar vermiyorlar ki batının tepkisini çekmesinler diye. Heryerde içki satılır ancak içki içmek yasak. Otelin barında içip de taksiye binerseniz ama taksici "bu adam sarhoş" karakola çekse hapse girersiniz. Otel evlilik cüzdanı sormaz ama polis tesadüfen bunu öğrenirse tutuklanırsınız. Değil fuhuş zina bile yasaktır velakin Deira caddesinde hayat kadınları ortalıktadır. Çok komik bir adelet anlayışı vardır oralarda. Yeterki turist gelsin, yabancı gelsin " ben bakmıyorum, siz içip sevişin"

emenyasin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Lifan KP150

Hocam kusura bakmayın ama verdiğiniz ekmek örneği ile konu alakasız. Birisi zorunlu ihtiyaç durumunda yapılan hırsızlık. Lakin günümüzde neredeyse gerçekten zorunda olduğundan çalanlar hırsızların %5'ini oluşturmaz. Zaten şeriatteki hırsızlığa verilen kesme cezası da belirli(azda bir miktar değil hani) bir miktarın üstüne veriliyor. Yani hırsızlık için yapılmış hırsızlığa veriliyor zorunluluktan olana değil.
    Vel hasıl dediğiniz meselelerin önemini red etmiyorum lakin bu onları temel mesele yapmıyor. Asıl temel mesele aile içi eğitim, sizin dediğiniz mesele ve en sonunda da ceza diye düşünüyorum.
    Ailesinden düzgün bir kişilik eğitim almamış kişiyi ne ceza ne sizin dediğiniz mesele paklıyor. Ama en azından ceza bir miktar caydırıyor ve mazlumun öcünü alıyor.
    siyanoz bunu beğendi.

Motosikleti
    bajaj pulsar 200 ns
    yüzünü neden kapadınız ki?

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı taşkın pekca adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yüzünü neden kapadınız ki?
    Cunku herhangi bir idari sorusturma yapilmadan fotograf yayinlanmis, suclu oldugunu bilmiyoruz sadece supheli. Ayrica kisi 18 yasindan kucuk olabilir, yine yayinlanamaz.

PAPAZ_39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GV650
    Alıntı siyanoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Adam logar kapağını çalıyor , logar kapağına ulaşma güçlüğümüdür bu adamı hırsızlığa iten. Motor çalan adamın audisi var ,kaçımız audiye biniyor
    helal be konuș be kardeşim konuş be.

HRider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GD 250R'dı Artık pert :(
    Alıntı efendy06 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dövmek kısmına katılıyorum. Ancak bence söylenecek sözler konusu biraz tartışmaya açık.
    Söylenecek sözler isteğe göre düzenlenebilir sorun yok

fkambay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cb125e-mt 03 -cbr 250-ybr125-pcx125
    Alıntı YAHYaONUR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar zamanın birinde dubai'ye giden bir tanıdık akşam geç saat eşiyle beraber sokakta bilmediği bir yerde gezerken bir polis görüp soruyor;

-Acaba buralarda bu saatlerde tehlikeli bir olay olma ihtimali nedir, eşimle gezmemde bir sakınca var mı ?
    Polis cevap veriyo;

-Burası dubai, burada suç yok, suç işleyenin kolunu keseriz, güvenle gezebilirsiniz.
    lafı geveleme TÜRKİYE LAİKTİR LAİK KALACAK YA ALLAH DUBAİ YE
    HRider ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    yahu yüzlerce binlerce kere anlattık ama anlaşılamadık. kol kesmekle hırsızlığı bitiremezsiniz. hırsızlığı bitirmek için sorunun kökenine inmeniz lazım dedik. gelir gider dengesi dedik, sosyal adalet dedik. dedik dedik ama algı duvarlarını aşamadık bir türlü.

maalesef ülkemde sorunun köküne inip sorunu ortadan kaldırmak yerine basit yöntemlerle sorun görmezden gelinmeye çalışılıyor.

bakın, hırsızlık objektif bir şekilde belirlenip kol kesilseydi, ülkede kolu kesilmedik insan kalmazdı. bugün motor çalan çocuğu çok basit bir şekilde yakalayıp kolunu kesebilirsiniz ama o çocuğun geleceğini ve imkanlarını çalan insanları, patronları, idarecileri, yöneticileri, zenginleri ne yapacaksınız? bir de bunu düşünün bakalım..

hırsızın kolunu kesmeyi düşüneceğinize, o çocuk neden hırsızlık yapıyor diye düşünseydiniz burnumuz bir nebze boktan kurtulma eğilimine girerdi.

ben hırsızı savunmuyorum. ben bir insan nasıl olur da hırsızlık yapmaya cesaret/cür'et eder, hangi koşullar bir insanı hırsızlığa sürükler; bunları açığa çıkaralım diye düşünüyorum.

saygılarımla..

not: daha geçen hafta bir markette sıra beklerken çingene bir babanın parası yetmediği için çocuğuna aldığı ürünleri kasada geri bıraktığını; hatta yumurta, peynir gibi bazı temel gıdaları bile kasada bıraktığını gördüm ve içim burkuldu. şimdi bu adam markette hırsızlık yapsa hemen gidip kolunu mu keseceğiz? temel gıdaları alamadı diyorum bak lütfen yanlış anlaşılmasın..
    Yahu geçen hırsız yakaladılar, adam senden benden zengin.

bir ay olmadı, bir dilenci, apartmanı var herifin. 7 daire kirada. Ne gelir gideri?
    Evet Manuş Baba dinliyor, kitap, gazete okuyor ve düşünüyorum...
    Düşünün, düşünmekle ölmüyor insan...

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı efendy06 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yahu geçen hırsız yakaladılar, adam senden benden zengin.

bir ay olmadı, bir dilenci, apartmanı var herifin. 7 daire kirada. Ne gelir gideri?
    onun da kolayı var. yakalarsin adamı. neden böyle yapıyor diye teşhis koymaya çalışır, sorunu tespit eder, tedavi etmeye çalışırsın..

ichiroo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CRF1000L Africa Twin
    Umarım motosikletin sahibi uzlaşma vs. şikayetinden vazgeçmez. Cezalar ceza değil evet hırsızlığın affı olmamalı hırsızlık birisinin hayatından çalmaktır belkide senelerce birisine çalışmış oluyorsun, bana kalsa idam ama tabi çoğu insana komik gelebilir saygı duyarım.

emenyasin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Lifan KP150
    onun da kolayı var. yakalarsin adamı. neden böyle yapıyor diye teşhis koymaya çalışır, sorunu tespit eder, tedavi etmeye çalışırsın..
    Hırsıza ceza vermeyip bir de tedavi edelim!!!
    Bu dediğiniz işi yapacak kişilik sıkıntısı varsa kendisinin önceden sıkıntıyı çözmesi gerekir. Burada bir hastalıktan bahsetmiyoruz,karakter sıkıntısından bahsediyoruz. Bunun çözümü de devletten veklenmez. Karakter eğitimini kişi kendisi isteyerek yapar(ister destek alır ister almaz ama kendisi istemeli).
    Devletin işi ise suç işlendikten sonra(bakın suç diyorum, kaza değil. Ortada bir suç var) cezasını verip mağdurun hakkını zalimden almaktır. Zalimi ödüllendiriyormuş gibi dur ben bununla ilgileneyim yardım edeyim değil. He hırsızlık üzerine bir psikolojik hastalık var o ayrı bir durum ve o tedavi gerektirir, devlette bundan sorumlu olur ama dediğim gibi o ayrı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:33 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:26 ----------

Hırsıza merhamet edecem deyip mağdur olanlara zulmetmenin anlamı yok. Evet suç işleyenlerin sebepleri araştırılıp bu sebeplerin ortadan kaldırılması önemli lakin ülkemizde hırsızlığı meslek haline getirenler var. Hachiko bey bu insanları savunmanıza gerek yok ve inanın bazen bir tokat insana bin sözün veremeyeceği faydayı veriyor. Şeriatte hayat var denmesinin bir sebebi de bu. Çünkü hem mağdura hem suçluya merhamet olabiliyor.
    Sürekli suçluyu da bir mağdur gibi görmeye çalışmak, yaptığı suçu hafife almak olur. Bu o suçluya merhametsizlik olur en başta.
    arokh bunu beğendi.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler