Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Ötv Desteğine Rağmen Satışlar Beklenenin Çok Altında

Motovento
    REKLAM ALANI
    hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500

Motosiklet satışları ÖTV desteğiyle de gazlamıyor

Enflasyon, artan ve dalgalanan döviz kurları otomotivi olduğu kadar motosiklet pazarını da negatif etkiledi. Türkiye motosiklet satışları yüzde 29 gibi ciddi bir azalış yaşadı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Nisan ayı trafik verilerini açıkladı. TÜİK verilerine göre bu yılın nisan ayında Türkiye’de 13 bin 790 adet motosikletin trafiğe kaydı yapıldı. Geçen yılın (2018) nisan ayında bu rakam 19 bin 293 adet olmuştu.

Nisan ayı sonuçları da dikkate alındığında bu yıl ilk 4 ayda Türkiye’de 41 bin 406 motosikletin trafiğe kaydı yapıldı. Geçen yıl bu rakam 48 bin adetin üzerindeydi.

Bu yıl satılan 41 bin adetin üstündeki motosikletlerin 6.800 adeti 0-500 cc hacmindeki küçük scooterlerdan oluştu. 24.968 adeti adeti 51 cc ve üzeri motosikletler oldu. 4 ayda 1.242 adet elektrikli motosiklet, 4 adet de ATV satıldı.

Türkiye: 100-250 cc arası motosikletlerin ülkesi

Türkiye’de satılan motosikletlerin büyük çoğunluğu 100-250 cc hacme sahip olanlar oldu. 2019 yılı itibariyle bu cc’deki motosikletlere uygulanan sıfır ÖTV desteğinin etkisi kendini gösterdi.

ÖTV’siz motosikletlerin satışları 4 ayda 30 bin adete yaklaştı.

250 cc üzerindeki motosiklet satışları ise 250-500 cc arasında 510 adet, 501-750 cc arasında 438 adet ve 750 cc’den büyük motorlarda ise 897 adeti buldu.

Nisan ayı sonuçları da dikkate alındığında bu yıl ilk 4 ayda Türkiye’de 41 bin 406 motosikletin trafiğe kaydı yapıldı. Geçen yıl bu rakam 48 bin adetin üzerindeydi.

Bu yıl satılan 41 bin adetin üstündeki motosikletlerin 6.800 adeti 0-500 cc hacmindeki küçük scooterlerdan oluştu. 24.968 adeti adeti 51 cc ve üzeri motosikletler oldu. 4 ayda 1.242 adet elektrikli motosiklet, 4 adet de ATV satıldı.

2019 yılında kaç motosiklet satılır?

Bu arada Türkiye motosiklet pazarı, 2015 yılındaki elektrikli ve 500 cc hariç 162 bin adetlerden 2018 yılında 123 bin adetlere geriledi. Bu yılın ilk 4 ayında motosiklet satışları yine aynı ölçekte yani 50 cc altı ve elektrikli motosikletleri dahil etmeden 33 bin adetlerde kaldı. MOTED, sektörün bir kısmını çatısı altında barındırıyor. MOTED üyelerinin yıl sonu tahminleri 115 bin adete inen bir motosiklet pazarı. Saütışların büyük kısmının 250 cc altında olduğu ve bu sınıf motosikletlerden ÖTV alınmadığı bir ortamda küçülen pazar.

Böyle bir pazara yeni motosiklet yatırımı gelmez. Honda glmez, Yamaha gelmez, KTM, BMW gelmez. Giderler Endonoezya’da, Hindistan’da, Vietnam’da ürettirirler. O ülkelerde Türkiye4de satılan tüm motosikletleri tek bir markanın tek bir bayisi satıyor. Umurlarında olmaz Türkiye motosikleti.

Kaynak : Otoajanda

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    ekonomi çok iyi hayinler rahatsız belliki

doblo tuğra enişte
    Lazasker, yigozya, pea ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Honda Cb 125e - Bajaj Chetak 150cc
    Yalnızca 4 adet atv satılmış olması yanlış olması lazım. Ona keza 2018 yılında da toplam da 11 adet atv satılmış olamaz diye düşünüyorum.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı istanbu_gezg adlı üyeden alıntı Mesajı göster

doblo tuğra enişte
    diriliş, nargile, payitaht, tesbih..
    yigozya ve Shrieker bunu beğendiler.

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    2.el alım satım tablosu gibi bir şeyde olsaydı bazı şeyler çok daha netleşirdi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    diriliş, nargile, payitaht, tesbih..
    abi o bmw 3.16 kombini değilmi

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    abi o bmw 3.16 kombini değilmi
    doğrudur. bmw anahtarı, iphone x, marlboro touch, dar paça, babet, kirli sakal, yakıyorsun karşiiim..
    montanaturne bunu beğendi.

Motosikleti
    MT-07
    O değil de 3000₺’ye rks cafe 152 bile alamıyoruz. Birde anlamadığım nokta neden 50cc scooter ile 150cc scooter aynı paraya satılıyor?

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Ben hala bisikletleri ne zaman tabloya ekleyecekler diye bekliyorum.

Hem siyaset konuşmayın. Düşen motosiklet satışlarının siyasetle ne alakası var? İnsanlar almak istemiyor bu kadar basit. Belki refah seviyesi arttığından herkes Mercedes S serisi alıyordur motor alacağına.
    Archidraw, Shrieker ve Tiar bunu beğendiler.

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Alıntı cgs35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yalnızca 4 adet atv satılmış olması yanlış olması lazım. Ona keza 2018 yılında da toplam da 11 adet atv satılmış olamaz diye düşünüyorum.
    ATV ülkemizde rağbet gören bir araç değil galiba gittiğim hiçbir yerde ATV görmüyorum

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    Alıntı cgs35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tablo Ocak-Nisan aralığını gösteriyor. "Sezon"un kapalı olduğu dönem yani.

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Alıntı uzay gemisi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ATV ülkemizde rağbet gören bir araç değil galiba gittiğim hiçbir yerde ATV görmüyorum
    Ben atvleri seviyorum belki çocukken mustafa sandalın klibinde gördüğümden :D inadına gezmeye gittiğimde atv görüyorum :D

Motosikleti
    MT-07
    Atv’lerin Plaka almaması da muhtemel. Sonuçta trafiğe kapalı alanda kullanıyorlar. Tarlaya ıvıra zıvıra gitmek için kullanana çok rastlıyorum köylerde falan...

motor hacmine dayalı vergi sistemi kalkmadığı sürece ne otomobil sektörü ne motosiklet sektörü adam olmaz. bu kadar ağır vergi yükü ile bu kadar satış olması bile mucize

hırsızlar sokak sokak motosiklet topluyor ne motosiklet alması kafayı yemiş olman gerekir....

Motosikleti
    SUPERDUKER
    araba alamayıp motora yönelinmesine rağmen

Motosikleti
    R25

doblo tuğra enişte
    Ortalığı karıştırma kel !

hattoi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    250cc altına ÖTV siz olması hali hazırda nakit parası olan ya da cfmoto dan vade farksız motor alacak dışında bir işe yaramaz zaten Neden derseniz sırf indirim var diye kendisini sıkıntıya sokup kredi çekerek motor alan adam zaten ÖTV li haliyle biraz daha geç alıp 7-8 bin daha az kredi çekse o haliyle daha az ödemiş olacak. Bu faizlerle durum bu maalesef...

Ama tabi beklemek istemeyen için bir nebze avuntu oldu. En azından 20000 tl lık motorda bir kask parası daha az demek, Nakit param olsa ben değerlendirirdim bu durumu. İçsesim böyleydi konuyla ilgili hehe.

leons - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki ZX10R 2015
    Şuan motor fiyatları araba fiyatlarından daha fazla üreticiden gelen araç dövizle geliyor, gümrük vergisi, disbiritor kârı, bayi kârı, %37 ötv ve bunların %18 kdvsi var işin ucunda. En sonunda artan ekonomik kriz ve düşük kazanç etkiliyor. Bu çekilmeler yarı yarıya olması lazımdı bu bile iyi.

Döviz yüzünden zaten araçlar yüksek maliyette. Şuanda bile 600 cc 2006 model dandik fazerler 20 bin tl. Bu fiyatlara zaten sıfır motor kalmadı. İkinci el fiyatları bile uçuk. Şuanki şartlarda araç almak çok zor. Sıfır imkansız nerdeyse.

80 milyon insandan 1000 kişi bile 1000 cc almamış ☺

Bu sektör çoktan ölmüş.Selayı bekliyor.satılan motorlar 50 cc.hepsi çöp.kaynak israfı.Yüksek kur,düşük alım gücü ve çok yüksek vergiler bu sektörü bitirdi.Mtv,trafik sigortası ve ötv muafiyeti gelse bile 6,7 kat değerli paralar karşılığında motor alınamaz.Sektör temsilcileri kuyruğu dik tutmaya çalışsa bile;geçmişler olsun.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)