Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

İkinci el araç satışlarında KDV düzenlemesi yapıldı!

Motovento
    REKLAM ALANI
    admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

2. el araç alanlar satarken de aldığı KDV oranını uygulayacak

Resmi Gazete'de Cuma günü yayınlanan Cumhurbaşkanı kararına göre ikinci el araç alan mükellefler satarken de aldığı KDV oranını uygulayacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın 9. Otomotiv Kongresi'nde müjdesini verdiği ikinci el otomobil ticaretindeki katma değer vergisi (KDV) uyuşmazlığı sorununun çözümüne ilişkin düzenleme yapıldı.

Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, ikinci el motorlu kara taşıtları ticareti yapan mükelleflerce satın alınan araçlarda uygulanan KDV oranı, araç satılırken de geçerli olacak.

Bakan Albayrak, dün 9. Otomotiv Kongresi'nde yaptığı açıklamada, konuya ilişkin düzenlemenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalandığını ve KDV uyuşmazlığı sorununun çözüldüğünü ifade etmişti.

KDV ORANI ARAÇ SATILIRKEN DE GEÇERLİ OLACAK

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    iyi bir şey mi ?

Bizim için farkeden birşey var mı? Şirketleri ilgilendiren bu durum gibi görünüyor.

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tam olarak ne işe yarayacak bu biri açıklayabilir mi? Bize yarayan bi tarafı var mı yoksa yine patrona mı?

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Bende anlamadım.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Galerici değilseniz sizi ilgilendiren bir haber değil...

Benim anladığım, galericinin gerçek kişiden 0 KDV ile aldığı aracı 0 KDV ile satabilmesi imkânı gelmiş. Galericiler için iyi bir şey. Satışta fatura isteyen tüzel veya gerçek kişi bir müşterileri olduğunda gerçek kişiden 0 KDV ile aldıkları aracı 18 KDV (?) ile satmaları gerekiyordu. Aradaki KDV farkı satıcı üzerinde kalıyordu.

Hakkaniyetli bir uygulama bence.

Müşteri için eğer faturalı alım yapıyorsa İndirilecek KDV oluşmadığı için bir dezavantaj olabilir. Beri yandan 0 KDV'li alım da bir avantaj. Ortaya karışık...

toreador - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 700
    Bu birinci adım. İkinci adımda da ÖTV ya da farklı bir maske altında alım-satım bedelini yüzdesel olarak belirler, vatandaştan da alır parasını. Metot hiç değişmiyor, her alanı etkilemiyorlar bir hamleyle; peyder pey kamışları farklı kısımlara takıp çekmeye başlıyorlar.

Alıntı toreador adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu birinci adım. İkinci adımda da ÖTV ya da farklı bir maske altında alım-satım bedelini yüzdesel olarak belirler, vatandaştan da alır parasını. Metot hiç değişmiyor, her alanı etkilemiyorlar bir hamleyle; peyder pey kamışları farklı kısımlara takıp çekmeye başlıyorlar.
    Konu düşündüğünüz gibi değil.

Faaliyet konusu "araç kiralama" olan vergi mükellefleri ile diğer vergi mükelleflerinin araç alımları ile satışlarında KDV karmaşık durumdaydı. Bu durumu düzenlediler. Nihai tüketiciyi ilgilendiren bir konu değil. Tam tersi bizim için faydalı bir düzenleme.

toreador - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 700
    Alıntı yokon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konu düşündüğünüz gibi değil.

Faaliyet konusu "araç kiralama" olan vergi mükellefleri ile diğer vergi mükelleflerinin araç alımları ile satışlarında KDV karmaşık durumdaydı. Bu durumu düzenlediler. Nihai tüketiciyi ilgilendiren bir konu değil. Tam tersi bizim için faydalı bir düzenleme.
    Şu an için normal hatta faydalı bir süreç dahi olabilir. Katma değer vergisi vasıtasıyla, ilgili sektörün kıymetini artırıyor oldukları da ne derece gözlenebilir bilmiyorum. Fakat içme suyuna dahi ÖTV gelmiş olmasından sonra, henüz pay koparamadıkları alanlardan biri olan ikinci el piyasasına benzer bir uygulama geleceğinin habercisi olarak görüyorum.

Sıcak su-kurbağa ilişkisindeki metodun ilk basamağı olarak görüyorum; yoksa şu an için belirtmiş olduğunu faydaya katılıyorum.

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bir müddet sonra, gerçek kişiler içinde alım-satımda ek bir vergi gelmesi ihtimali korkutuyor beni.

Motosikleti
    YAMAHA R6 2015
    deniyorlar , yakında 2. el araç satanlardan kdv kadar para alacağız diyor , ötv yetmiyor ,

sarayda tasarruf için lokum dağıtmayı kesmişlerya, lokum geri gelsin diye.
    pintus bunu beğendi.

mustick - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR250R
    Engelliler için alınan araçlar satın alınırken kdv+ötv ödemiyor. Satarken piyasa fiyatından kdv'yi düşerek mi satacak?

Motosikleti
    NC750x - 2019
    admin haber olsun diye ne varsa yapıştırıyor siteye. bizle ilgili değil.
    ozansntrk bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda Cbr500R (2015)
    Galericiler de, ulan biz bunu zaten 0 kdv ile satıyoruz daha az kâr yapalım der ya.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)