Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Trafik Kurallarını İhlal Eden Sürücüler Daha Fazla Trafik Sigortası Primi Ödeyecek

Motovento
    REKLAM ALANI
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı hasangazili adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Her yıl sonunda ceza puanları siliniyor. Bu sistem ceza puanlarına göre hesaplanacak. Zaten yukarıda paylaşılan kanun maddesinde yazıyor. Öbür türlüsü aklı ve mantığa aykırıdır. Kesin bilginiz yada dayanağınız varsa paylaşın
    Şahsi fikir hocam; burada konusulan konuların çoğu şahsi yorumları içeriyor.

Ceza puanları silinmez; ceza puanlarının değerlendirilmesi sıfırlanır. Yani sicilimizde yediğimiz ceza puanları her zaman vardır.

Şöyle düşünelim;

Aracımın sigorta dönemi ağustos ayında. Ben bir önceki sene agustos ayında puanlarımın çoğunu kaybetmişim.
    Bu sene sigorta yaptırmadan agustosun bitmesini bekleyip puanım sıfırlandığı için sigorta bana "puanı düşmemiş süper sürücü" derken 5 puanı yeni kaybetmiş bir sürücüye "ceza puanı düşük sigortayı kaktıralım" demeyeceklerdir.

Buna senelik bazda bakmak saçma olur şahsi fikrim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Alıntı nickname05 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arndiol ve Watercolors haklı.

1- Ceza verilmeyen hatalar ne olacak?
    2- Ceza verildiğinde kaç yıl boyunca sigorta bedeli yüksek ödenecek?
    3- Cezalar araca mı kesilecek, sürücüye mi?
    4- Ticari şirket araçlarının kazaya karışan sürücüleri için mi bedel arttırılacak yoksa şirketin aracı için mi?
    5- Ceza uygulamalarında kolluk kuvvetleri ne kadar adil davranıyor? İl yada ilçe bazlı, bölgelere düşen araç sayısı bazında yazılan cezalara dair bir istatistiki veri paylaşıldı mı hiç? İstanbul'da yazılan ceza tutarının araç sayısına bölümü ile örneğin Bitlis'te yazılan tutar aynı mı?
    6- Yaya iken trafik ihlal cezası yiyen şahıs da araç aldığında yüksek sigorta bedeli ödeyecek mi, ayrımını nasıl yapabilecekler?
    Haklısınız, bir başka soru da benden:

Diyelim ki eski bir aracınız var ve o araç için yediğiniz trafik cezaları yüzünden örnek olarak %10 fazla sigorta bedeli ödeyeceksiniz. Ertesi gün yeni ve pahalı bir araç satın alırsanız yine o yeni araç için belirlenen sigorta bedelinin %10'u kadar çok mu ödeyeceksiniz?

Motosikleti
    yamaha mt-25
    peki araç sürücüye ait değilse, annesinin babasının üzerineyse ne olacak.

brody - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GV 250 satıldı
    Bu sistemin sağlıklı olabilmesi için araçların değil de şahısların trafik sigortasının olması lazım.

Mucit23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 900 & KTM450EXC & BWS100
    Alıntı zuluman adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    peki araç sürücüye ait değilse, annesinin babasının üzerineyse ne olacak.
    Geçen gün bir haber çıkmıştı. Araç ile Drift yapanların yediği cezalar sadece sürücüyü ilgilendirir, aracı bağlamaz tarzında emsal niteliğinde bir karar çıkmıştı.

Yazılan trafik cezaları ehliyet sahibine puan olarak yazıldığı için yine araç sahibini bağlamayacaktır. Eğer Ceza yiyen kişi trafik sigortası yapacaksa kendi ceza puanları sigorta firması tarafından negatif olarak değerlendirilir.

Benim mantığım bu şekilde söylüyor.
    www.arectron.com

-Black- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL650 2014
    Yasa güzel. Üstüne herkese birer de ceza dağıtırız, (parktan falan artık ne denk gelirse yapıştırın gitsin)
    çifte kaymaklı, cezadan ayrı, sigortadan ayrı. Bıraksaydınız da milletin orasına koyacağız diyen koysaydı. O bu kadar koyamazdı.

Bir süredir bakamıyorum, önceden ateşli savunucular vardı. Kaldı mı onlar, yoksa biz kendi kendimize mi çalıp söylüyoz???

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:48 ----------

Sorma, öde işleri bunlar.
    Şimdi biri çıkıp dese ki, herşeye bir de %15 zort vergisi koydum. Itiraz edebilecek, iptal ettirebilecek var mı???

hasangazili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar RS 200
    Alıntı trigger26 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Haklısınız, bir başka soru da benden:

Diyelim ki eski bir aracınız var ve o araç için yediğiniz trafik cezaları yüzünden örnek olarak %10 fazla sigorta bedeli ödeyeceksiniz. Ertesi gün yeni ve pahalı bir araç satın alırsanız yine o yeni araç için belirlenen sigorta bedelinin %10'u kadar çok mu ödeyeceksiniz?
    Araç alım satımlarında kalan bedeli iade ediyorlar. Aracın yeni olup olmamasıyla sigortanın ne ilgisi var ki?

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:52 ----------

Alıntı brody adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu sistemin sağlıklı olabilmesi için araçların değil de şahısların trafik sigortasının olması lazım.
    brody dur Allahını seversen. Zaten ortalık karışık.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:53 ----------

Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şahsi fikir hocam; burada konusulan konuların çoğu şahsi yorumları içeriyor.

Ceza puanları silinmez; ceza puanlarının değerlendirilmesi sıfırlanır. Yani sicilimizde yediğimiz ceza puanları her zaman vardır.

Şöyle düşünelim;

Aracımın sigorta dönemi ağustos ayında. Ben bir önceki sene agustos ayında puanlarımın çoğunu kaybetmişim.
    Bu sene sigorta yaptırmadan agustosun bitmesini bekleyip puanım sıfırlandığı için sigorta bana "puanı düşmemiş süper sürücü" derken 5 puanı yeni kaybetmiş bir sürücüye "ceza puanı düşük sigortayı kaktıralım" demeyeceklerdir.

Buna senelik bazda bakmak saçma olur şahsi fikrim.
    Bildiğim kadarıyla ceza puanları yıl sonunda sıfırlanıyor. 5 ceza puanı ile 50 ceza puanın aynı değerlendirilmesi gibi bir şey olamaz. Bu sigorta sistemine aykırı. İkincisi ceza alan kişinin ömür boyu bundan dolayı yüksek pirim ödemeside cezanın amacına ters. Çünkü ceza neden yazılır. Bir dahaki sefere bu konuda dikkatli olunması için. Şöyle düşünün kaza yapan sürücü yüzde yüz kusurlu olsa bile sigorta pirim basamağı bir yıl sonra yeniden önceki seviyeye geliyor. Hasbel kader silinmeyen bir sistem olsa bile ceza puanının miktarı kesinlikle önemli olacaktır.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İnternette araştırdığım kadarıyla her puan 1 sene sonra siliniyor farklı tarihlerde.

Fark etmez; konu zaten bu değil. Aynı durumu aralık/ocak ayı kurgusu için de yapabiliriz fark etmez.

Neyse bosuna tartısıyoruz.

Göreceğiz ne olacak.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Herkes bir gün mutlaka trafik cezası yiyecektir.

darpgen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150
    Yıllardır aynı yap-boz güzel haber bile olsa insanın sevinesi gelmiyor. saygılar.

atillatopal9 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki V-Strom DL650
    mantıklı bulan arkadaşlara bir şey sormak istiyorum.

siz ceza yediğinizde bu cezayı sigortanız mı ödüyor? yada bir kısmını karşılıyor mu?
    hal böyle olmazken nasıl oluyorda buraya eklenebiliyor ben mantık çıkaramıyorum.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)