Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

E-5’i birbirine kattı, sosyal medyada paylaştı (Video)

Motovento
    REKLAM ALANI
    yamtareroglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Satıldı :(
    Bu kişileri şikayet etmediğimiz ve gerekli cezayı görmesini sağlamadığımız müddetçe trafikte hepimiz böyleymiş gibi muamele göreceğiz..
    montanaturne bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    PAPAZ_39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GV650
    Bu hareketleri yapan arkadaşın kask kullanmaması lazım aslında , bu şekilde onu kimse hatirlamaz. Boşuna yırtınıyor , bak tek teker arife videolarının çoğunda kask yoktur.
    Cesaretse arif abiyi tek geçmek lazim , aptallıksa kusura bakma kardeşim kimse hatırlamaz seni istediğin kadar beğeni al.
    ]-[@LuI{ bunu beğendi.

Bunun gibiler yüzünden biz motorculara serseri diyorlar. Hemen ehliyetini alacaklar anında trafikten men edecekler böylesini.

leons - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki ZX10R 2015
    Basit durumlar fazla abartmaya gerek yok tanımam etmem ama 4 silindir kullanımı böyle genel olarak. 636 varken bundan daha sıkıntılı gidiyordum yalan yok, araç arasından 270 ile geçtiğimi biliyorum ama yinede ne yapıyorum ben diyorum kendime, bazen adrenalin açlığından kaynaklı oluyor. Yinede fazla takmamak gerekiyor olursa kendine olur başkasına bir şey olmaz 4 silindir çok zevklidir viraj ve hız konusunda ama malesef yeri geliyor motor hararet yapmasın diye 150 üstüne çıkmak zorunda kalınıyor. Yaz akşamları bile hararet yapabiliyor 100 ün üstüne çıkabiliyor rahatlıkla bu yüzden sıkışık trafikte olsa biraz hız artırmak gerekiyor. Bizim trafikte öyle değişik ki sol şeritte 100 le gidiyor sağ şerit bomboş soldan yol istersin yol vermezler,ülkenin trafik kuralları biraz bu duruma itiyor.

Motosikleti
    2013 Suzuki Inazuma - 2013 Honda CB125ACE
    150 yapmayınca hararet yapıyor demek. Kesicide olduğun yerde lastik yakınca lastiğin etkisiyle soğuyor mu motor ne oluyor? Kusura bakmayın da yavaşken hararet yapıyorsa Yamaha, Honda bi b.k beceremiyor ya da g.tünüzden element uyduruyorsunuz. Hızın zevkten başka bahanesi olmaz.

Motosikleti
    Kawasaki ZX10R 2015
    Dostum marka farketmez 4 silindirler her zmn çabuk hararete çıkar 2 dk şehir içinde 30 derece sıcaklıkta gez hızın 70 80 bile olsa hararet yapar. Performans ve ömür içinde sıkıntılıdır uzun müddette. Ram-air teknolojisi artık her 4 silindirde mevcut. Soğutma sistemine soğuk hava desteği ile katkı sağlamak normaldir. 2015 model 636 10 bin km yapmamış araç 280 km hızla giderken sürücü bacaklarına verdiği ısı fön makinesinin ısısıyla aynıdır. Mekanik sistemlerde veya elektronik sistemlerde her zmn performans ısı açığa çıkarır.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı leons adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Basit durumlar fazla abartmaya gerek yok tanımam etmem ama 4 silindir kullanımı böyle genel olarak. 636 varken bundan daha sıkıntılı gidiyordum yalan yok, araç arasından 270 ile geçtiğimi biliyorum ama yinede ne yapıyorum ben diyorum kendime, bazen adrenalin açlığından kaynaklı oluyor. Yinede fazla takmamak gerekiyor olursa kendine olur başkasına bir şey olmaz 4 silindir çok zevklidir viraj ve hız konusunda ama malesef yeri geliyor motor hararet yapmasın diye 150 üstüne çıkmak zorunda kalınıyor. Yaz akşamları bile hararet yapabiliyor 100 ün üstüne çıkabiliyor rahatlıkla bu yüzden sıkışık trafikte olsa biraz hız artırmak gerekiyor. Bizim trafikte öyle değişik ki sol şeritte 100 le gidiyor sağ şerit bomboş soldan yol istersin yol vermezler,ülkenin trafik kuralları biraz bu duruma itiyor.
    vah vah, üzüldüm haline. bir dahaki sefere 370'le geç. allah muhafaza motor hararet yapmasın. selam ve dua ile..

Motosikleti
    Kawasaki ZX10R 2015
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    vah vah, üzüldüm haline. bir dahaki sefere 370'le geç. allah muhafaza motor hararet yapmasın. selam ve dua ile..
    Boş yapma dostum hayatında ss mi kullandın ne biliyorsun 70 binlira ver sende düşünürsün.

ftkrblt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 900
    Boş yapma dostum hayatında ss mi kullandın ne biliyorsun 70 binlira ver sende düşünürsün.
    Sizin motorun hararet yapması dediğiniz şey motorun fan açması,motor fan açıyorsa hareret yapmaz zaten,ayrıca demirin sürtünmesi sıcaklıkla ters orantılıdır sıcak parçalarda aşınma daha az olur,zaten üreticiler ona göre fan koyar,ona göre fanı belli bir sıcaklıkta açılması için müşür koyar,piyasadaki birçok makina yeni hareret yapması su kaynatması zor olan modeller,zaten sadece hızlı gitmekle motor yeteri kadar soğuyacak olsa o zaman su soğutma yerine hava soğutmalı diye isimlendirilirlerdi,motosikletlerin hareret yapması gibi saçmalık bu apaçiliğin nedeni olamaz,piyasadaki bir çok 4 silindir yazın bile saatte 80-90 km hızla hararet yapmaz,kendinizi kandırmayın

ozan1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache/Bajaj dominar 400/yamaha mt07
    bunu alın burdan bu nasıl bi eziklik ego akıyor her yerinden
    muhammetcon bunu beğendi.
    Sevmek için yaşlanmayı,frene basmak için yolun bitmesini bekleme..

tomass - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha SR500, Vespa Sprint 150S
    Klasik kaybedecek birşeyi olmayan arkadaşlardan , çok da sallamamak lazım

Motosikleti
    Kawasaki ZX10R 2015
    Motorun hararet başlangıcı 99 derecedir, yani fan açılması itibariyle en fazla 107-110 arası bir dereceye çıkar fan soğutma yaparak tekrardan ısı aşağı düşer. Elimde 120 km altında giderken kaç defa hararete giren tertemiz bir makine var, motorun 200 km üstü hızlarda 70 derecelik bir ısı ile performansı 95 derecelik ısıdaki performansla bir değildir. Yüksek ısıda daha uzun ömürlü olur demişsin buna sağlam güldüm kahkaha atarak hemde. Karşılaştır bakalım 6 bin devir yapan nc750x dct mi yoksa 15 bin devir yapan 636 mı uzun ömürlü olur. Devir arttıkça performans artar bu da ısıyı yukarı yönlü etkiler. 4 silindir tarz biçimiyle hararet seviyeleri değişir. Grenajlı modellerin hepsi daha az rüzgar aldığı için daha çabuk hararet yapar. Videodaki motor cbr650f normaldir çabuk ısınır. Elimde 2 motosikletim var. 2015 636 ile 2015 fazer 8, 1 saat önce fazer 8 ile 1 kmlik yolu 60 ile gittim hava 8 derece olması itibariyle ısı 94 dereceye çıktı. 4 silindir makine kullanmadığınız belli boş yorum yapmayın. 4 silindir grenajlı sport touring veya ss makineler yavaş sürüşlerden kaynaklı sağırlaşır. Videodaki arkadaş hatalı ama bu trafikte diğer türlü motorlar için yüksek şekilde ısı zararı var.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:09 ----------

Alıntı ozan1991 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bunu alın burdan bu nasıl bi eziklik ego akıyor her yerinden
    Alın terini korumak egoluksa sorun yok en büyük egolu benim. Genelde ezikler başkasına çamur atanlardır.

Motosikleti
    Tracer 900
    Motorun hararet başlangıcı 99 derecedir, yani fan açılması itibariyle en fazla 107-110 arası bir dereceye çıkar fan soğutma yaparak tekrardan ısı aşağı düşer. Elimde 120 km altında giderken kaç defa hararete giren tertemiz bir makine var, motorun 200 km üstü hızlarda 70 derecelik bir ısı ile performansı 95 derecelik ısıdaki performansla bir değildir. Yüksek ısıda daha uzun ömürlü olur demişsin buna sağlam güldüm kahkaha atarak hemde. Karşılaştır bakalım 6 bin devir yapan nc750x dct mi yoksa 15 bin devir yapan 636 mı uzun ömürlü olur. Devir arttıkça performans artar bu da ısıyı yukarı yönlü etkiler. 4 silindir tarz biçimiyle hararet seviyeleri değişir. Grenajlı modellerin hepsi daha az rüzgar aldığı için daha çabuk hararet yapar. Videodaki motor cbr650f normaldir çabuk ısınır. Elimde 2 motosikletim var. 2015 636 ile 2015 fazer 8, 1 saat önce fazer 8 ile 1 kmlik yolu 60 ile gittim hava 8 derece olması itibariyle ısı 94 dereceye çıktı. 4 silindir makine kullanmadığınız belli boş yorum yapmayın. 4 silindir grenajlı sport touring veya ss makineler yavaş sürüşlerden kaynaklı sağırlaşır. Videodaki arkadaş hatalı ama bu trafikte diğer türlü motorlar için yüksek şekilde ısı zararı var.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:09 ----------

Alın terini korumak egoluksa sorun yok en büyük egolu benim.
    kardeş ben sana güldüm aslında,motorun hareret yapması ne demek neye zarar verir sen daha bunu bilmiyorsun,hatta motorun hareret yapması ne onu bilmiyorsun,motor hararet yaptı demek siz gençlerin yenilerde kullandığı bizim bildiğimiz motor su kaynattı deriz,senin motor hiç su kaynattı mı?motoru su kaynatmamış araç hareret yapmamıştır,zaten hararet yapması demek su kaynatması demek,ayrıca motor senin deyiminle hareret benim deyimimle su kaynattığında pistona silindire zararı olmaz,çünkü zaten sıcaklıkla metallerin sürtünme katsayıları düşer tabi bahsettiğim şey 200-300 dereceler değil,şimdi su normal şartlarda 100 derecede kaynar,motor içerisinde buhar basıncıyla bu 110 dereceyi bulur aynı düdüklü tencere özelliği,motor suyu sıcaklığı 110 derece üzerine çıkmadığısürece motor hararet yapmış denmez,ayrıca sıcaklık artışının zararı üst kapak contasını yakmasıdır,motorun pistonu sekmanı 130 dereceye kadar bile dayanır ama contalar,yağ dayanmaz,ayrıca 4 silindir makinam var Allaha şükür senin gibi 70bin verip almadım 28bine sıfır bir makina aldım,benim Benelli TNT600 motosikletimde gördüğüm en yüksek sıcaklık 96 derece oldu bugüne kadar ki 90 derecede fan açar zaten,Benelliye çinli minli derler birde ama helal olsun sizin motorlarınız gibi 110 dereceye kadar ısınmıyor sizin deyiminizle sizin motor 100 derecenin üzerine çıkıp hararet yapıyor ama benelli 96 derecede en fazla demekki çinli hararet yapmıyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:23 ----------

şunu bi öğrenin artık ustaların motor hararet yapmış demesi aslında motorun su kaynatmış demesidir,ya da motor ve soğutma sıvısı sıcaklığı motoru işletecek ancak üst kapak contasını yakacak kadar ısınmış demektir,üst kapak contası yanmayan ya da su kaynatıp fokur fokur radyatörden su atmayan araca hararet yapmış denmez,normal şartlarda zaten süpersport bir makinanın 110 derecelere kadar ısınması normaldir,motora da zararı yoktur,eğer öyle olsa tamircilerde 4 silindir makinalardan geçilmez conta değiştirmek için,

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:34 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:28 ----------

altına makinayı alan aha motor hararet yaptı diye çıkıyor yaw,bu kadar kolay mı hararet yaptırmak motora,birde bindiğin makinalar safkan japon,adam hararet yapacak şekilde satar mı sana makinayı ona göre fanını koyuyor,ona göre radyatör hacmini ayarlıyor,senin müşürün arızalı olur fan açmaz makina tamam eyvallah o zaman hararet yapar,ben daha fanı çalışıpta su kaynatan hararet yapan motor görmedim.Al bak sana mis gibi eski gsx600f gsx750f makinalar var hava-yağ soğutmalı 10binlerce kilomtre kullanıldı hala kullanılıyor,o makinalar hararet yapmadı da su soğutmalılar mı yapacak?

elessartt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni nesil yarış motosikletlerin çoğunda hararet olması zor olur. Hararet yani @ftkrblt dediği gibi radyatördeki suyun fokur fokur kaynaması lazım ve dediğim gibi yeni nesil motorlarda bu olay olduğunda motorunuz çok sıcak diye uyarı verir ve artık sonunda artık bir zarar gelmesin diye beyin motoru kendi kapatır.

Şöyle örnekleyim; Yaz zamanı +30c 'de 100-110 derece olması ve fanın açılması gayet normaldir. Önemli olan fanın ve sıvıyı yeteri kadar soğuk tutması ve bu sıcaklığın atıyorum 130-140c lere çıkmadan kontrole alması. Tabi buna ek olarak motor YAĞInızın kalitesi, hava filtrenizin temizliği gibi etkenler de mevcut.

Motosikleti
    Tracer 900
    Alıntı elessartt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yeni nesil yarış motosikletlerin çoğunda hararet olması zor olur. Hararet yani @ftkrblt dediği gibi radyatördeki suyun fokur fokur kaynaması lazım ve dediğim gibi yeni nesil motorlarda bu olay olduğunda motorunuz çok sıcak diye uyarı verir ve artık sonunda artık bir zarar gelmesin diye beyin motoru kendi kapatır.
    işte bunu anlatamıyorum,göstergede 105 dereceyi gören aha motor hararet yaptı diyor,ben 4 silindir ilk motosikletimi alana kadar kaç tane motor söküp topladım,araba motoru da dahil,motorun hararet yapması demek su kaynatması ya da üst kapak contasını yakması demektir,birde şu karıştırılıyor normalde su 100 derecede kaynadığı için insanlar 105 derecede motorun içindeki su kaynadı zannediyor,soğutma sistemi kapalı bir sistem,motoru çalıştırdığın andan itibaren su hem ısınmaya hemde buharlaşmaya başlıyor,oluşan su buharı dışarı atılmıyor ki aksine düdüklü tencere misali su üzerine buhar basıncı yaparak suyun kaynama noktasını 100 derecenin üzerine çıkarıyor,evet evde kapağı açık tencerede su 100 derecede kaynar ama düdüklü tencere kapalı bir sistemdir ve suyun buhar basıncını kullanarak suyun kaynama noktasını artırır,motorların su soğutma sistemi de buna benzer,soğutma sistemindeki su 100 derecede kaynamaz,110-115 derecede kaynar,düdüklü tencerede bu 130-140 dereceyi bulur.neyse bunu insanlara anlatmak için hep tartışmaya giriyorum,egzantirik mili ile krank milini ayırt edemeyen insanlar 4 silindir 150 betgir makinaların üzerinde,ama ben yapamıyorum bunu;bişeyi kullanıyorsam nasıl çalıştığını bilmeliyim,sağlıcakla kalın

Motosikleti
    Kawasaki ZX10R 2015
    Arkadaşlar hararetin ne olduğunu öğretmeye çalışmayın biliyoruz ne olduğunu 99 derece hararet başlangıcıdır 99 derece üstüne çıktı diye makineye bisey olmaz zaten radyatörün üst kapağını açarsanız zaten 105 derecelerde fokurduyor antifiriz. 120 130 derecelerde de kolay kolay bisey olmaz hararet bu ısılarda da olmaz.Fan açmaz soğutma olmazsa en sonunda suyun buharlaşması sebebiyle olur. Bu durum da şunu anlatıyorum fazla bu durumda kalması ömür için sıkıntılı bunu anlayın bu duruma kalmamak için belli şekilde kullanılması gerekiyor uzun ömürlü olması için. Genleşme denen olay var sürtünme olayı var.Bunlar birbirine dogru orantılı hareket ediyor. 4 silindir ile kısacası sürekli düşük hızlarda seyir edin şehir içinde 125 likler gibi 20 bin km ye kalmaz anlarsınız ne olduğunu örnekleri fazlasıyla gördüm. Bu mantığı anlayın neyin ne olduğunu biliyoruz 19. Motosikletimizi kullanıyoruz 14 senelik tecrübeyle.

elessartt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    4 silindir ile kısacası sürekli düşük hızlarda seyir edin şehir içinde 125 likler gibi 20 bin km ye kalmaz anlarsınız ne olduğunu örnekleri fazlasıyla gördüm.
    Aslında tam tersi devamlı yüksek devirde kullanmak motoru daha fazla yorar. Şöyle düşünün siboplar ve piston 'un dakika'da 5bin devirle yani(dakikada 5 bin kez hareketle) motor rahat bir şekilde giderken, siz devamlı yüksek devirde kullandığınızda atıyorum sürekli 10-11bin devirle giderken motorun parçaları aşınmaya başlıyor çünkü artık motorun içindeki parçalar, crank,piston,siboplar dakikada 10bin kez hareket edecek hale geliyor. Ve motor artık iyice sıkışmaya ve zorlanmaya başlıyor bunun sonucunda da artık motor yağı buharlaşmaya başlıyor,motoru aşınmaya karşı koruyamıyor, motoru gerektiği gibi soğutamıyor.

Örnek

Motosikleti
    Tracer 900
    Arkadaşlar hararetin ne olduğunu öğretmeye çalışmayın biliyoruz ne olduğunu 99 derece hararet başlangıcıdır 99 derece üstüne çıktı diye makineye bisey olmaz zaten radyatörün üst kapağını açarsanız zaten 105 derecelerde fokurduyor antifiriz. 120 130 derecelerde de kolay kolay bisey olmaz hararet bu ısılarda da olmaz.Fan açmaz soğutma olmazsa en sonunda suyun buharlaşması sebebiyle olur. Bu durum da şunu anlatıyorum fazla bu durumda kalması ömür için sıkıntılı bunu anlayın bu duruma kalmamak için belli şekilde kullanılması gerekiyor uzun ömürlü olması için. Genleşme denen olay var sürtünme olayı var.Bunlar birbirine dogru orantılı hareket ediyor. 4 silindir ile kısacası sürekli düşük hızlarda seyir edin şehir içinde 125 likler gibi 20 bin km ye kalmaz anlarsınız ne olduğunu örnekleri fazlasıyla gördüm. Bu mantığı anlayın neyin ne olduğunu biliyoruz 19. Motosikletimizi kullanıyoruz 14 senelik tecrübeyle.
    bak kardeşim yanlış biliyorsun ben seni yine ve son kez uyarayım sonra sen bildiğini yap,motorda en çok aşınma motor soğukken olur,sıcaklık arttıkça metal sürtünme katsayısı azalır ve sürtünmeden doğacak zararlar en azdır,motorun düşmanı soğukken yüksek devirde kullanmaktır,madem soğuk iyi neden çalıştırdıktan sonra ısınmasını bekliyorsunuz motorun?bak altını çiziyorum motor sıcaklığı sürekli olarak 105 derece olacak şekilde süpersport bir motoru saatlerce sürebilirsin,yağ pompanda arıza yoksa motora yeterli yağı basabiliyorsa ve yağın iyi bir yağ ise sürtünmeden korkacak bişeyin olmasın,ama motoru da saatlerce 10000 devir üstünde de kullanma kullanmazsın zaten,son birşey soracağım sana;günümüzde benzinli atmosferik 1.6 litrelik bir araba motoru yaklaşık 110-120 beygir üretip en fazla 6000 devir çevirirken atmosferik motorlu turbosu olmayan bir 600cc süpersport nasıl oluyor da 120-140 beygir üretip 13-14000 devir çevirebiliyor?bunun cevabını bulduğun zaman neden bir otomobilin motor ömrünün daha uzun olduğunu anlayacaksın,süpersportların kaderi bu motorları uzun ömürlü olmaz olamaz.VE ayrıca 1.6 araba ile 0.6 motosiklet aynı beygir gücünü üretebilirken asla aynı torku üretemez

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:33 ----------

Motosikletlerin silindir yüksekliği kısadır,buna stroke denir,yani piston kolu arabalardakine göre kısadır,pistonun dikey olarak hareket edeceği mesafe de haliyle kısadır ki motosikletler bunun için yüksek devir çevirebilir,arabalarda piston misal olarak 10cm yukarı aşağı hareket ederken motosikletlerde bu 4-5cm dir,yani pistonun katedeceği yol daha kısadır ve bu kısa mesafe daha kısa zamanda katedilebildiği için örnek araba pistonunun 1 kere yukarı aşağı hareket edebileceği zamanda motosiklet pistonu 2 ve hatta 3 kez hareket edebilir bu da yüksek devir çevirebilmesinin sebebidir,en uzun piston kolu dizel araçlarda ve kısa piston kolları motosiklerdedir,bunun sonucu olarak en yüksek torku en uzun piston kolu olan motor verir,kısaca motosiklet silindir ve pistonu aşınmaya meyillidir çünkü çok daha fazla sürtünür,süpersportların motor ömrünün kısa olma nedeni budur,

Mehmet_SIRLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1290SDGT
    Gereksiz derecede riskli hareketler daha az risk alıp bir ömür boyu bu keyfi yaşamayı tercih ederim. Amaç ne bilmiyorum ama bunu yapmak bir başarı yada marifet değil sadece Rus ruletinin motosiklet versiyonu...

Motosikleti
    sym joymax
    Allah kaza bela vermesin. Kendisine birşey olsa etti buldu denir ama mazallah birine falan çarpsa daha kötü sonuçlar doğurur başkasınada sebep olur. Bu şekilde kullanım gereksiz fazlaca risk bence. tamam keyifli olabilir ama videoda öndeki araçların çoğunun fren lambası yanıyor özellikle kamyon v.b. araçların önünün göremiyor heleki araçların arasından neredeyse aynası sürtercesine geçmesi ve araçların en sağ şeritinden o hızlarda geçmesi çok çok gereksiz risk almaktır kusura bakmasın kimse. birisi sağ kapıyı açar. başı döner midesi bulanır.pat gitti. öndeki araçlar ani fren yapar anında patlar. makasta yüksek araçlardan önünün göremez hopp güm. bence gereksiz hareketlerden kaçınalım. uzun güzel keyifli bir motorculuk hayatımız olsun. sonra iki kişi gelir.omzunda taşır. Allah rahmet eylesin derler. toprağa girdinmi o motorda biyerine girer.sen sağ ben selamet. lütfen arkadaşlar. sizin özgürlüğünüz başkasını tehlikeye attığınız an biter bunu unutmayın.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)